Jump to content
DIMITRIS

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΪΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ χαμηλή προγνωσιμοτητα κάθε τρέξιμο και πάνω από τις 90-100 ώρες αλλάζουν οι χάρτες αλλάζοντας... εκεί που έδειχναν στην αρχή καύσωνες το πήγαν σε ψυχρές και τώρα ξανά όλα είναι ανοιχτά ειδικά πέραν των 160 -180 ωρών ακόμα κσι για ζεστες καλοκαιρινές 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Σημαντική βελτίωση για το Σάββατο από τζίφο. Ότι είπε ο Γιάννης από τον Βόλο είναι σωστός οπότε δεν χρειάζεται να το επαναλάβω. Ας ελπίσουμε να μην χαλάσει το Σάββατο, γιατί είναι η μέρα που με ενδιαφέρει πλέον περισσότερο. Και παρόλο που είναι αύριο αυτή η ημέρα δεν είμαι 100% σίγουρος ότι θα παραμείνει έτσι η διάταξη.

 

Η Θράκη αύριο πάει για μεγάλα πράγματα αφού είναι στην καλύτερη γεωγραφικά θέση βάση διάταξης και σε συνδυασμό με 1000-1300 J/kg cape είναι μπόμπα. Θα ήθελα να είμαι αύριο εκεί..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Σημαντική βελτίωση για το Σάββατο από τζίφο. Ότι είπε ο Γιάννης από τον Βόλο είναι σωστός οπότε δεν χρειάζεται να το επαναλάβω. Ας ελπίσουμε να μην χαλάσει το Σάββατο, γιατί είναι η μέρα που με ενδιαφέρει πλέον περισσότερο. Και παρόλο που είναι αύριο αυτή η ημέρα δεν είμαι 100% σίγουρος ότι θα παραμείνει έτσι η διάταξη.

 

Η Θράκη αύριο πάει για μεγάλα πράγματα αφού είναι στην καλύτερη γεωγραφικά θέση βάση διάταξης και σε συνδυασμό με 1000-1300 J/kg cape είναι μπόμπα. Θα ήθελα να είμαι αύριο εκεί..

Για εδω θα εχει κατι σημερα και αυριο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Για εδω θα εχει κατι σημερα και αυριο?

Σήμερα το βράδυ θα περάσει ένα τραφάκι, και ίσως δώσει φαινόμενα, αλλά θα είναι τοπικά. Αύριο είναι η καλύτερη μέρα για αστάθειες σε σύγκριση με όσες έχουν περάσει, και τουλάχιστον μέχρι την Τρίτη για βόρεια χώρα. Άρα θα έχετε πιο γενικευμένα φαινόμενα, και εκεί που δεν θα βρέξει θα είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Σήμερα το βράδυ θα περάσει ένα τραφάκι, και ίσως δώσει φαινόμενα, αλλά θα είναι τοπικά. Αύριο είναι η καλύτερη μέρα για αστάθειες σε σύγκριση με όσες έχουν περάσει, και τουλάχιστον μέχρι την Τρίτη για βόρεια χώρα. Άρα θα έχετε πιο γενικευμένα φαινόμενα, και εκεί που δεν θα βρέξει θα είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.

Τραφακι?  Χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Τραφακι?  Χαχα

στην ουσία τραφάκια δεν είναι τίποτε άλλο από μικρά μέτωπα, χαμηλής ισχύος και με λιγότερα έντονα χαρακτηριστικά από αυτά που λέμε μέτωπα. πχ σήμερα έχουμε το τραφάκι, αύριο έχουμε το μέτωπο, και τα δύο από βορειοδυτικά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

στην ουσία τραφάκια δεν είναι τίποτε άλλο από μικρά μέτωπα, χαμηλής ισχύος και με λιγότερα έντονα χαρακτηριστικά από αυτά που λέμε μέτωπα. πχ σήμερα έχουμε το τραφάκι, αύριο έχουμε το μέτωπο, και τα δύο από βορειοδυτικά

Δεν ειναι απαραιτητο οτι ενα τραφ θα βγαλει λιγοτερο βιαια φαινομενα απο το μετωπο.Βασικα στην ελληνικη βιβλιογραφια δεν νομιζω οτι υπαρχει η λεξη τραφ μεταφρασμενη.Μαλλον κατι σαν διαταραχη ανωτερης τροποσφαιρας θα χαρακτηριζεται αλλα και παλι αυτο μπορει να το πει καποιος μετεωρολογος και για ενα χαμηλο.

Το πιο συνηθες ειναι ενα μετωπο να ακολουθειται απο τραφς,τα οποια δεν απεικονιζονται στους χαρτες επιφανειας.Μαλλον θα μπορουσαμε να χαρακτηρισουμε ως τραφ τις "λιμνουλες" που βλεπουμε εμεις στους χαρτες,περιοχες δηλαδη με πιο ψυχρες και βαριες αεριες μαζες,αρα και χαμηλοτερης πιεσης.Δεν ξερω προσωπικα να πω με σιγουρια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Δεν ειναι απαραιτητο οτι ενα τραφ θα βγαλει λιγοτερο βιαια φαινομενα απο το μετωπο.Βασικα στην ελληνικη βιβλιογραφια δεν νομιζω οτι υπαρχει η λεξη τραφ μεταφρασμενη.Μαλλον κατι σαν διαταραχη ανωτερης ή μεσης τροποσφαιρας θα χαρακτηριζεται αλλα και παλι αυτο μπορει να το πει καποιος μετεωρολογος και για ενα χαμηλο.

Το πιο συνηθες ειναι ενα μετωπο να ακολουθειται απο τραφς,τα οποια δεν απεικονιζονται στους χαρτες επιφανειας.Μαλλον θα μπορουσαμε να χαρακτηρισουμε ως τραφ τις "λιμνουλες" που βλεπουμε εμεις στους χαρτες,περιοχες δηλαδη με πιο ψυχρες και βαριες αεριες μαζες,αρα και χαμηλοτερης πιεσης.Δεν ξερω προσωπικα να πω με σιγουρια.

Γιώργο όταν εννοώ λιγότερο έντονα χαρακτηριστικά στο μέτωπο  εννοώ όσο αφορά την οριζόντια θερμοβαθμίδα, και η σύγκριση των φαινομένων αφορά ένα ίδιο τύπου μέτωπο σε σχέση με την τράφ [ψυχρό/ή πχ]  το οποίο έρχεται από την ίδια κατεύθυνση που έχει η τράφ, τότε το μέτωπο θα προκαλέσει περισσότερα φαινόμενα. Είχαμε ένα μάθημα στο οποίο είχαμε αναφέρει την τραφ και ως μια διαταραχή ανώτερης ή μέσης τροπόσφαιρας, και όντως δεν έχει ελληνική μετάφραση. Το συγκεκριμένο μάθημα δυστυχώς το κάναμε μόνο μέσα σε μια εβδομάδα γιατί ο καθηγητής ήταν εξωτερικός. Και είναι κρίμα γιατί είχε μερικά πράγματα βαθιά μετεωρολογικά [px coma cloud σε δορυφορικές εικόνες] που δεν έχω ξανακούσει ποτέ και θα ψάξω περισσότερα για αυτό.

Όπως πχ και τα ψυχρά μέτωπα θεωρητικά είναι ισχυρότερα από τα θερμά, αλλά αν το θερμό μέτωπο έρχεται από τα δυτικά νοτιοδυτικά τα κεντροβόρεια θάβονται, ενώ στο ψυχρό μέτωπο από τον βορά έχει απλά μια πρόσκαιρη συννεφιά

Πάντως σκέψου επειδή κάναμε μόλις εχθές μάθημα στην συνοπτική μετεωρολογία και μιλούσαμε για τα επερχόμενα και ο ίδιος τα αποκάλεσε έτσι😅 πραγματικά δεν ξέρω τι να πω άλλο

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο ευρωπαίος αύριο μου δίνει από τις 12 και μετά καταιγίδες και ο τζίφος περίπου το ίδιο για να δούμε τι θα πιάσουν....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χρηστος είπε:

Υετος απο καποια μοντελα για Ευοσμο και Θεσσαλονικη

Gfs 5 (Ευοσμος)-5 mm (Θεσσαλονικη)

Ecmwf 10-8 mm

Icon 7-10 mm

Για πότε?Αύριο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Για πότε?Αύριο?

Για τις επομενες 2-3 ημερες 

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

ο ευρωπαίςο μας κάνει πλάκα μάλλον για την δευτερα. Το σενάριο που δίνει έπρεπε να το έδινε προχθές για να συμφωνούν τα μοντέλα. 

 

Δείτε διαφορές

gfs-0-72.png?12ECM1-72.GIF?01-0

 

 

2 ημέρες πριν, αντίστροφα σεναρια...

gfs-0-120.png?12ECM1-120.GIF?12

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, Athinaios είπε:

διαγραμμα gfs Αθηνα απογευματινα-βραδινα τρεξιματα και βλεπουμε..

ens_image (1).png

Όλο κι πιο πίσω την πάει τη θερινή θερμή εισβολή. Στο τέλος μου φαίνεται θα την εξαφανίσει και εντελώς. 30+ από 10 - 15 Μαΐου;;; έχουμε ολόκληρο τον Ιούνιο, ολόκληρο τον Ιούλιο, ολόκληρο τον Αύγουστο και το Σεπτέμβριο μέχρι τις 20 για τέτοια. Που και πάλι εγώ σιχαίνομαι θανάσιμα και φρικτά το καλοκαίρι που ακόμη και στα τέλη Ιουλίου δε θέλω Τ πάνω από 30. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η αλήθεια είναι ότι μετά τις 10/5 δίνει θερμή εισβολή με μέγιστες Τ της τάξεως 25-28. Αρκετές χρονιές έκανε τέτοια εκτρώματα και αρχές Μάη προς μέσα Μάη πχ 1997, 2000, 2003, 2007, 2009, 2012, 2013, 2015, 2017 κ.α. και μετά στα τέλη Μάη είχε βροχές, ψύχρα για την εποχή, μούχλα, πλημμύρες σε κάποιες περιπτώσεις και τα τελευταία χιόνια στον Όλυμπο. Τουλάχιστον φέτος είναι η μοναδική χρόνια που θέλω 30+ από 10 Μάη για να πεθάνει ο σιχαμένος ιός που σε άλλες χώρες όπως ΗΠΑ, Ισπανία, Γαλλία, Ιταλία, Γερμανία, Αγγλία κλπ άφησε πολλές χιλιάδες νεκρούς πίσω του.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα σας...Αντε παμε να δουμε τι ψαρια θα πιασουμε..Θεσσαλια και κυριως κεντρικη και αντολικη μακεδονια καθως και θρακη στο επικεντρο σημερα με αυξημενες πιθανοτητες να δουν καλο νερο και με ηλεκτρικα μαλιστα λογω ασταθειας..

Επισης και το βα αιγαιο θα εχει αρκετα φαινομενα και καταιγιδες πιθανων...Απο Σαμοθρακη μεχρι Λεσβο θα εχουμε αξιολογα φαινομενα τα οποια θα συνεχιστουν και την κυριακη..

Απο θεσσαλλια και νοτιοτερα αυριο θα παιξουμε τα ρεστα μας...Συμπεριλαμβανομενης και της Αττικης...Ενω καποια φαινομενα θα διατηρηθουν και την δευτερα στις ιδιες περιοχες με εμφαση στην Πελοποννησο..

Προσωπικα δεν με απασχολει εαν θα βρεξει στην αθηνα..Μ ενδιαφερει για πρωτη φορα φετος να δω να ξεφυτρωνουν μανιταρια και κουνουπιδια σε ολα τα βουνα...Δεν υπαρχει πιο ωραιο καιρικο θεαμα απο τις αναπτυξεις λογω θερμικης ασταθειας...

Καλα φαινομενα σε ολους...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...