Jump to content
[weathermaniac]

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Από Σεπτέμβριο λίμνη.. Ακόμα ένας σάπιος Αύγουστος... Ελάχιστη απόλαυση και φέτος... 

Σεπτέμβριο φέτος με τον κορονοϊό δε με πολυνοιάζει. Αλλά γενικά Σεπτέμβρη δε θέλω λίμνες. Προτιμώ ήλιο και ήπιες Τ κι όχι λίμνες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και για να λέμε την αλήθεια το σημερινό για την περιοχή μου το έπιασε Μόνο ο τζίφος στο κύριο τρέξιμο από χτες και ο ευρωπαίος το είχε δώσει για ένα τρέξιμο πριν μέρες αλλά ο τζίφος ξέσκισε αυτή τη φορά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

Και για να λέμε την αλήθεια το σημερινό για την περιοχή μου το έπιασε Μόνο ο τζίφος στο κύριο τρέξιμο από χτες και ο ευρωπαίος το είχε δώσει για ένα τρέξιμο πριν μέρες αλλά ο τζίφος ξέσκισε αυτή τη φορά 

Έτσι σωτο, η κατανομή του τζίφου στον υετο έπιασε διάνα. Και το αικον πήγε καλά στον υετό .

Για την συνέχεια, αν και στο όριο Τετάρτη βράδυ ίσως υπαρξει θέμα. 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλά τα 6αρια για την Τετάρτη. Επίσης θα επιστρέψω Λάρισα μέχρι την τρίτη οπότε θα έχω ιντερνετα σταθερά.. τώρα έχω ιντερνετ επειδή είναι στο Λιτόχωρο 

 

Χαλάει βλέπω ελαφρώς το αικον στο 12αρι.. βέβαια είχε το καλύτερο σενάριο νομίζω. Ας ελπίσουμε να έχουμε όσο το δυνατόν περισσότερες αλλαγές στο θετικό γιατί η συνέχεια είναι αμείλικτη 

Παραμένει το καλύτερο σενάριο το αικον, με δυνατό μέτωπο την σωστή ωρα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεγάλο πισωγυρισμα ι Τζιφός.. με κακό σενάριο χειροτερεύει και άλλο δυστυχώς, ενω η βελτίωση ήταν απαραίτητη.. θα πέσει βρισιδι.😀

Παρόμοιο με τζιφο το ουκμο....

 

Αλλά ερχεται το Τζεμ και καταστρέφει ελπίδες.. με ροχειροτερο σενάριο χειροτερεύει και άλλο.. αρνητικό πρόσημο τα 12αρια...

 

Καινούργιοι χάρτες με cape από Τζεμ, τώρα στα 12αρια!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

51 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μεγάλο πισωγυρισμα ι Τζιφός.. με κακό σενάριο χειροτερεύει και άλλο δυστυχώς, ενω η βελτίωση ήταν απαραίτητη.. θα πέσει βρισιδι.😀

Παρόμοιο με τζιφο το ουκμο....

 

Αλλά ερχεται το Τζεμ και καταστρέφει ελπίδες.. με ροχειροτερο σενάριο χειροτερεύει και άλλο.. αρνητικό πρόσημο τα 12αρια...

 

Καινούργιοι χάρτες με cape από Τζεμ, τώρα στα 12αρια!

Επισης δεν ξέρω αν το ξέρεις αλλά βγήκαν και ensembles του icon πριν από περίπου 1 μήνα 

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Επισης δεν ξέρω αν το ξέρεις αλλά βγήκαν και ensembles του icon πριν από περίπου 1 μήνα 

Νομίζω δεν έχει 850 hpa 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Επισης δεν ξέρω αν το ξέρεις αλλά βγήκαν και ensembles του icon πριν από περίπου 1 μήνα 

Τι αλήθεια!!? Στο meteociel? Βάλε λινκ αν μπορείς.! Ένας ακόμα λόγος γκρίνιας αν χαλάνε χαχσ

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thanasismtrk είπε:

Νομίζω δεν έχει 850 hpa 

Δεν έχει δυστυχώς...Μακαρι να βάλουνε...

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Τι αλήθεια!!? Στο meteociel? Βάλε λινό αν μπορείς.! Ένας ακόμα λόγος γκρίνιας αν χαλάνε χαχσ

Χαχαχα, στο wetter εχει

https://www.wetterzentrale.de/en/show_diagrams.php?geoid=52806&model=ico&var=202&run=12&lid=ENS&bw=

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είμαι Λάρισα. Αν έβγαινε το αικον για Τετάρτη, θα είχαμε ΠΟΛΕΜΟ. Αλλά δεν θα βγει. Ισχυρότατο μέτωπο με σχεδόν 2000 j/kg cape σε κάποιες περιοχές. Δηλαδή supercells. Τα υπόλοιπα ούκμο τζίφος ευρωπαικό, είναι παρόμοια, και μετά το άθλιο το τζεμ, που πρέπει να αλλάξει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χάλασε λίγο ακόμα το αικον αν και με διαφορετικό τρόπο [αν και στην αρχή φαινόταν άθλιο]. Ωστόσο αν έβγαινε έτσι θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος

 

χειρότερος ο τζίφος.. ελπίζω αύριο να πάνε προς τα εκεί που πρέπει.. κακοκαιρίας μισής μέρας, αλλά μπορούν να βγούνε τέρατα. δεν πρέπει να χαθεί.

 

τίποτα. μηδέν ο τζίφος. τραγικό τρέξιμο🤬

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερες!!!Βροχες δεν φαινονται με τα μεχρι τωρα στοιχεια μεχρι το τελος του μηνα...Μονο σε ορεινες περιοχες πολυ τοπικα κυριως της κεντρικης και βορειας χωρας και ισως προσκαιρα και σε πεδινες περιοχες της βορειας Ελλαδας.

Το σημαντικο ομως ειναι οτι η οποια θερμη εισβολη που φαινονταν εχει υποχωρησει κατα πολυ..Και μαλλον ο Αυγουστος θα βγει αναιμακτα...Καλη βδομαδα να χουμε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

gem αθλιο παρόλο που εςίναι καλύτερο, τζίφος καλύτερος, αλλά μέτριος, χειρότερο το αικον, μετριο σεν΄΄αριο, χειρότερο το ούκμο, μέτριο-κακό σεναριο, δυνατός ο ευρωπαίος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι απίστευτο το φετινό ... να φαίνονται συνεχώς θερμές μάζες η και καυσωνεσ πέραν των 144 ωρών και στο τέλος να μην έρχονται καθόλου η να μετριάζουν πολύ !!!! Ε ναι τα τελευταία χρόνια μόνο τους χειμώνες μας στερούσε ψυχρές εισβολές η τις μείωνε σαν ένταση .. ήρθε η ώρα να γίνει και από την αντίθετη !!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Είναι απίστευτο το φετινό ... να φαίνονται συνεχώς θερμές μάζες η και καυσωνεσ πέραν των 144 ωρών και στο τέλος να μην έρχονται καθόλου η να μετριάζουν πολύ !!!! Ε ναι τα τελευταία χρόνια μόνο τους χειμώνες μας στερούσε ψυχρές εισβολές η τις μείωνε σαν ένταση .. ήρθε η ώρα να γίνει και από την αντίθετη !!!

Εγώ φοβάμαι μην βγει φέτος ξανά σάπιος χειμώνας.... καθώς είχαμε καλή κυκλοφορία το καλοκαιρι και αρκετές λίμνες .........θα μπορούσε να αλλάξει η κυκλοφορία σε λάθος εποχή δλδ φθινόπωρο με χειμώνα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Εγώ φοβάμαι μην βγει φέτος ξανά σάπιος χειμώνας.... καθώς είχαμε καλή κυκλοφορία το καλοκαιρι και αρκετές λίμνες .........θα μπορούσε να αλλάξει η κυκλοφορία σε λάθος εποχή δλδ φθινόπωρο με χειμώνα 

Θανάση επειδή έχουμε ζήσει άπειρα καυτά καλοκαίρια τα τελευταία χρόνια και οι χειμώνες που ακολούθησαν ήταν το λιγότερο άθλιοι πίστεψε με δεν παίζει και τόσο ρόλο... περισσότερες πιθανότητες έχει επειδή ο καιρός τρώει κολλήματα  να περνάμε από διαστήματα υετοφορα σε διαστήματα με ανομβρία και τούμπαλιν ... έτσι δείχνουν οι τελευταίες χρονιές ότι διανύουμε για παράδειγμα έναν χρόνο υετοφορο και μετά ακολουθει περίπου ένας χρόνος ποιο ανομβρος κτλ 

κι εγώ φοβάμαι εννοείται μέσα μου για το τι θα επακολουθήσει το φθινόπωρο και τον χειμώνα μην πάμε σε ζεστό καιρό και ανομβρο αλλά προκειμένου να γλιτώσουμε όσο περισσότερες μέρες γίνεται από το καυτό καλοκαίρι το προτιμώ .... γιατί ούτως η άλλως οι πιθανότητες για δυνατό χειμώνα είναι ελάχιστες όπως βλέπουμε τα τελευταία χρόνια και όταν κάνει καλά διαστήματα αυτά κρατάνε το πολύ μια βδομάδα 10 μέρες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χειροτερεύει λίγο ακόμα το αικον δυστυώς.. αν είχε όμως το χειρότερο σενάριο πάλι θα χειροτέρευε.. ελπίζω να βελτιωθεί ο τζίφος, διαταξιακά μιλώντας.. Γιατί πχ ο τζίφος έχει καλύτερη διάταξη από τζεμ, όμως το τζεμ μεταφράζει περισσότερα φαινόμενα.. Πάντα μιλάω για το πέρασμα της τετάρτης.

 

τεράστιο ψαλίδι στον υετό.. ας ελπίσουμε να μην χειροτερέψει άλλο ο τζίφος, ΔΕΝ ΠΡΠΕΠΕΙ ΝΑ ΧΑΘΕΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ

 

βελτίωση του τζίφου  σε σχέση με το 00αρι, το οποίο 00αρι ήταν καλύτερο σε σχέση με το 18αρι.. έχει δρόμο ακόμα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κακό το 6αρι γαλλικό.. χειροτερεύει και άλλο το αικον στο 12αρι.. το χάνουμε το παλικαρι🤬

Μηδέν φαινόμενα από αικον αν εινάι δυνατόν!!!!

 

γαλλικό ακόμα χειρότερο απόπριν.. πρακτικά δεν έχιε πέρασμα και χάνουεμ μεγάλη ευκαιρία... 

 

χειρότερος και ο τζίφος, αλλά παραμένει καλός σαν σενάριο.. όμως η λογική πλέον λέει ότι το χάνουμε..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

από το καλύτερο σενάριο, ο ευρωπαίος έχει από τα χειρότερα, πλέον, αν είναι δυνατόν!! πάνε οι ελπίδες..Όταν είναι να έχουμε δυτικό ρέυμα και Cape απλά δεν βγαίνει κακοκαιρία.. αι σιχτήρ δηλαδή, μου έβγαλε ξινή την χαρά μου που έχω ίντερνετ...🤬

 

ειλικρινά δεν με νοιάζει η συνέχεια. μπορεί να βγει άλλη λίμνη. Με απασχολεί όμως ότι χάνω υπερθέαμα ηλεκτρικών μεσα στον Θερμαικό. Με 1500 Cape και μέτωπο την σωστή ώρα, θα είχαμε απίστευτα ηλεκτρικά...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

50 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

από το καλύτερο σενάριο, ο ευρωπαίος έχει από τα χειρότερα, πλέον, αν είναι δυνατόν!! πάνε οι ελπίδες..Όταν είναι να έχουμε δυτικό ρέυμα και Cape απλά δεν βγαίνει κακοκαιρία.. αι σιχτήρ δηλαδή, μου έβγαλε ξινή την χαρά μου που έχω ίντερνετ...🤬

 

ειλικρινά δεν με νοιάζει η συνέχεια. μπορεί να βγει άλλη λίμνη. Με απασχολεί όμως ότι χάνω υπερθέαμα ηλεκτρικών μεσα στον Θερμαικό. Με 1500 Cape και μέτωπο την σωστή ώρα, θα είχαμε απίστευτα ηλεκτρικά...

Ο καυσωνας παντως που φαινοτανε μερες τωρα εξαφανιστηκε...Ο μεσος ορος του τζιφου αυτο υποδηλωνει...Παντως δεν θα απεκλεια να μας απασχολησει αλλη μια λιμνη μεχρι το τελος του μηνα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φαίνετε πως γλυτωνουμε τις πολλες ζεστές. 

Άντε να δουμε καί το πρώτο οργανωμένο χαμηλό από τα δυτικά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ο καυσωνας παντως που φαινοτανε μερες τωρα εξαφανιστηκε...Ο μεσος ορος του τζιφου αυτο υποδηλωνει...Παντως δεν θα απεκλεια να μας απασχολησει αλλη μια λιμνη μεχρι το τελος του μηνα!!!

Ναι φίλε έτσι είναι. Εϊπαμε καταιγιδοεκδίκηση φέτος. Που όντως υπάρχει. Αλλά πάνε όλες αλλού. 😭 Α έμενα 20 χιλιόμετρα νοτιότερα θα είχα 200 χιλιοστά παραπάνω να σαι σίγουρος!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...