Jump to content
Spartan

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2020

Recommended Posts

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

landfall σε ήπειρο-αιτολοακαρνανία

icon-14-45.png?16-06

σε παρακαλώ βγες μια φορά!! να πληρωθούν όλες οι μούφες που έχω φάει στο κεφάλι τόσα χρόνια!!!!!

εγω ξαναλεω οτι ακραιο βορειο σεναριο θεωρω αιτολοακαρνανια. δεν γινεται να μη νεχει μυριστει κανενα μοντελο τοσο βορεια τροχια.

μην τρελενεσαι. αυριο θα ειμαστε πιο βεβαιοι αλλωστε. 

Ωραίο το άικον.. Το πηγε ήπειρο. 

Μακάρι να βγεί. 

3 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

και τελος το wind shear οπως ηταν στην τελευταια μετρηση.

( που επισης ειναι  λόγος που χανει τα τροπικα χαρακτηριστηκα το συστημα οταν περασει αιγαιο αφου το wind shear δεν ειναι ευνοϊκό.

wm7shr (1).gif

Χάρτες με wind shear μπορείς να δεις και εδώ  https://www.lightningwizard.com/maps/

2 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

εγω ξαναλεω οτι ακραιο βορειο σεναριο θεωρω αιτολοακαρνανια. δεν γινεται να μη νεχει μυριστει κανενα μοντελο τοσο βορεια τροχια.

μην τρελενεσαι. αυριο θα ειμαστε πιο βεβαιοι αλλωστε. 

δεν διαφωνώ και εγώ έτσι πιστεύω. Απλά έχω την στιγμή μου με το αικον τώρα😅

Και τώρα τα περιμένω όλα, όταν μέχρι προχθές τζίφος ούκμο ευρωπαίος πετούσαν χαρταετό, και το αικον το είχε δει ήδη πως θα βγει το πράγμα. Έχω ένα παράδειγμα με ένα medicane που βγήκε πριν ~3 χρόνια τέλη Φλεβάρη, χωρίς να το δει κανένας άλλος ακόμα και μέχρι το νάουκαστ [στο νάουκαστ το είχε ο ευρωπαίος όχι ο τζίφος] 

Edited by [weathermaniac]

Αικον όπως Τζεμ .άρα όσο πιο βόρεια στο Ιόνιο τόσο πιο στασιμο ξεσκίζει δυτική στερεά β.δυτικη πελλοπονησο Ιόνιο και παραλία Ηπείρου και μετά λόγω ηπειρωτικοτητας περνώντας ανατολικά χάνει ισχύ και τροπικά χαρακτηριστικά και επηρεάζει κυρίως Θεσσαλία ενώ ψυγματα φτάνουν μέχρι και σ εμάς...το άλλο σενάριο που υποστηρίζεται κυρίως από παιο το υπεραναλυσαμε πιο πριν

10 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

δεν διαφωνώ και εγώ έτσι πιστεύω. Απλά έχω την στιγμή μου με το αικον τώρα😅

Και τώρα τα περιμένω όλα, όταν μέχρι προχθές τζίφος ούκμο ευρωπαίος πετούσαν χαρταετό, και το αικον το είχε δει ήδη πως θα βγει το πράγμα. Έχω ένα παράδειγμα με ένα medicane που βγήκε πριν ~3 χρόνια τέλη Φλεβάρη, χωρίς να το δει κανένας άλλος ακόμα και μέχρι το νάουκαστ [στο νάουκαστ το είχε ο ευρωπαίος όχι ο τζίφος] 

δες 0.25 ιταλιας. δεν παει οσο βορεια φαινοταν .  αλλα ναι αιτολοακαρνανια

Edited by Hlioupolitis98

6 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Αικον όπως Τζεμ .άρα όσο πιο βόρεια στο Ιόνιο τόσο πιο στασιμο ξεσκίζει δυτική στερεά β.δυτικη πελλοπονησο Ιόνιο και παραλία Ηπείρου και μετά λόγω ηπειρωτικοτητας περνώντας ανατολικά χάνει ισχύ και τροπικά χαρακτηριστικά και επηρεάζει κυρίως Θεσσαλία ενώ ψυγματα φτάνουν μέχρι και σ εμάς...το άλλο σενάριο που υποστηρίζεται κυρίως από παιο το υπεραναλυσαμε πιο πριν

το τζεμ το ειδα πριν δεν εχει τοσο σχεση με ικον. απλα το περναει απο βορεια πελοποννησο. η τροχια του μοιαζει πιο πολυ με νοτια παρα με βορεια

επίκεντρο Πελοπόννησος Στερεά Εύβοια Αττική. 

3 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

δες 0.25 ιταλιας. δεν παει οσο βορεια φαινοταν .  αλλα ναι αιτολοακαρνανια

ναι αυτό κάνω.. όντως αυτό βλέπω. ε να μην το πάει βορειότερα στο 12αρι?😅😭

39 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Ρε συ Γιώργο ειδικά το ευρωπαϊκό το τερματίζει με το Αιγαίο .στα Δωδεκάνησα το στέλνει 

Μονο το ευρωπαικο το βγαζει στον αργολικο και μετα κινειται νοτια εκφυλιζομενο.Πηγαινε στο meteologix και κοιτα και τα υπολοιπα.

16 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

επίκεντρο Πελοπόννησος Στερεά Εύβοια Αττική. 

Οχι στο icon!

πιο ασθενές μέχρι στιγμής το medicane τσον τζίφο, ίδια θέση, δεν νομίζω να μετακινηθεί βορειότερα βάσει διάταξης

αυξήθηκε κατά 5mb.. τέλος πάντων..

Παιδιά με φοβίζουν οι καταστάσεις για Εύβοια Αττική. Ειδικά η Εύβοια ήδη μια φορά είχαμε καταστροφές. Ωραίο σαν φαινόμενο, αλλά πρέπει να οργανωθεί το κράτος. 

Για Εύβοια θελω γνώμη έμπειρων μελών

Edited by nikolas 2365

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

πιο ασθενές μέχρι στιγμής το medicane τσον τζίφο, ίδια θέση, δεν νομίζω να μετακινηθεί βορειότερα βάσει διάταξης

πιο δυνατο το βρισκω.. θα δειξει

1 λεπτό πριν, Hlioupolitis98 είπε:

πιο δυνατο το βρισκω.. θα δειξει

κοίτα τους ανέμους, είναι πιο ασθενέίς αν δεις σύγκριση άρα έχει μικρότερη βαροβαθμίδα. προς το παρόν τουλάχιστον [30h]

κοίτα τους ανέμους, είναι πιο ασθενέίς αν δεις σύγκριση άρα έχει μικρότερη βαροβαθμίδα. προς το παρόν τουλάχιστον

εχεις δικιο. βασικα πανω απ οτο κεντρο ΒΑ εχει ιδια ενταση αλλα οχι στην ιδια εκταση με πριν. ειναι οντως λιγοτερο δυνατο

Ότι βήμα έκανε το αικον στο 6αρι ακριβώς τα ανάποδα κάνει ο τζίφος. ΚΛΑΨ.

Ότι βήμα έκανε το αικο στο 6αρι ακριβώς τα ανάποδα κάνει ο τζίφος. ΚΛΑΨ.

αυτο με προβληματιζει. αμα δουμε οτι και ο ευρωπαιος δεν αλλαζει αλλα ουτε και τα υπολοιπα τοτε το ικον πρεπει να αλλαξει. αλλιως τι να πω ολα ειναι για πεταμα

Βελτιώθηκε για εδώ το ICON, βγάζει καλά χιλιοστά Παρασκευή βράδυ. Για να δούμε..

να που βγηκε και λιγο πιο δυνατο απο αποψη ανεμων. πιεσεις δεν μπορω να βγαλω ακρη

1 λεπτό πριν, Hlioupolitis98 είπε:

αυτο με προβληματιζει. αμα δουμε οτι και ο ευρωπαιος δεν αλλαζει αλλα ουτε και τα υπολοιπα τοτε το ικον πρεπει να αλλαξει. αλλιως τι να πω ολα ειναι για πεταμα

ε ναι κλασισκά τελευταία στιγμή θα μάθουμε. Πάντως η λογική λέει ότι είσαι σε καλύτερη μοίρα από ότι εγώ, αν και εσύ κινδυνεύεις περισσότερο από το δυτικά-ανατολικά και όχιμ από το βόρεια-νότια.

Βέβαια υπάρχει και το γαλλικό που ακόμα δείχνει ελάχιστη πίεση 1008 MB εκεί και αν έχει κλάμα.

Ως μεσσηνια το παει ο τζιφος και μετα το τραβαει πισω.Δυσκολευει το πραγμα