Jump to content
Spyros Snowstorm

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Δηλαδή άθλιος. μακριά και όχι αγαπημένοι😅

Ναι...μετα οι επομενοι χειμωνες ηταν κομπλε....τον προηγουμενο χειμωνα ειχαμε και φοβερο χιονια παπλαμουδας με 30+ εκατοστα μεσα στην πολη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιχαηλ μιας και το ανεφερα παραπανω δες στους παλιους χαρτες για 5 φεβρουαριου 1991 να δεις το συστημα της παπλαμουδαρας αρκετων ωρων που ειχαμε στα Γιαννενα.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Μιχαηλ μιας και το ανεφερα παραπανω δες στους παλιους χαρτες για 5 φεβρουαριου 1991 να δεις το συστημα της παπλαμουδαρας αρκετων ωρων που ειχαμε στα Γιαννενα.

Θα το κοιτάξω Μίλτο την νύχτα που θα γυρίσω, έχω απορία χεχε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Θα το κοιτάξω Μίλτο την νύχτα που θα γυρίσω, έχω απορία χεχε.

Εκεινος ο χειμωνας ηταν δυνατος...Μετα τις 5 φεβρουαριου ξαναειχαμε ισχυρη χιονοπτωση τον ιδιο μηνα...δες και για 15 φεβρουαριου του 1991...θυμαμαι η χιονοπτωση ηταν πολυ πυκνη με καλη χιονοστρωση στα Γιαννενα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Πως να ξεχαστει το 92';;;Σχεδον καθε κακοκαιρια που ερχοταν ειχε χιονι.Οχι βροχη,μονο χιονι!!!20 μερες χιονοπτωσης στα βορεια προαστια(Ν.Ηρακλειο έμενα).Και guess what που λενε και στο χωριο μου.Ζεστος και ανομβρος Σεπτεμβρης και καυσωνικο ξεκινημα Οκτωβρη.Περισσοτερα εδω https://antisimvatikos.blogspot.com/1992/02/1991-1992.html?m=1

Και ο Οκτωβρης

 

3453.jpg

Και ο Αυγουστος τότε ίδιος λένε με το 91..!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, k _ SABBAK είπε:

Το καλό είναι ότι η άνοδος θά είναι για 2 με 3 μέρες.. Μετά επιστροφή στα φυσιολογικά επίπεδα... Υπομονή.. 

Δυστυχώς Κώστα ο Ευρωπαίος δίνει διάρκεια μιας εβδομάδας στην πολύ μεγάλη ζέστη.....και καύσωνα για τα δεδομένα της εποχής για 3-4 μέρες τουλάχιστον...!!! ..Ας ελπίσουμε απλά να μη βγει.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θέλω να πω "υπομονή, θα περάσει", αλλά μετά από τέτοιο καλοκαίρι δεν μπορώ ούτε αυτό να πω.

Μα, 36άρια μέσα στον Οκτώβρη; Αλήθεια, ποιο είναι το ρεκόρ υψηλότερης θερμοκρασίας για Οκτώβριο και πότε συνέβη; Ξέρει κανένας;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, Eismeer Luftchen είπε:

Θέλω να πω "υπομονή, θα περάσει", αλλά μετά από τέτοιο καλοκαίρι δεν μπορώ ούτε αυτό να πω.

Μα, 36άρια μέσα στον Οκτώβρη; Αλήθεια, ποιο είναι το ρεκόρ υψηλότερης θερμοκρασίας για Οκτώβριο και πότε συνέβη; Ξέρει κανένας;

Στα Νότια αυτό το 1-2/10/1991. 38-39 είχε σίγουρα, δεν ξέρω αν έκανε πουθενα και 40ρι.

Στη Θεσσαλονίκη τα 2 ψηλότερα είναι από το......  3/10/1932 και 10/10/1911. Εποχή του λίθου δηλαδή.Τώρα τι θερμομετρα είχαν το 1911 δεν έχω ιδέα. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, heavy snow είπε:

Εκεινος ο χειμωνας ηταν δυνατος...Μετα τις 5 φεβρουαριου ξαναειχαμε ισχυρη χιονοπτωση τον ιδιο μηνα...δες και για 15 φεβρουαριου του 1991...θυμαμαι η χιονοπτωση ηταν πολυ πυκνη με καλη χιονοστρωση στα Γιαννενα.

τα είδα και τα 2. Το πρωτο είναι νοτιαδόχιονο, δηλαδή χιονίζει και περιοχές ανατολικά της Πίνδου. Το δεύτερο  θα μπορούσε να είχε πολύ περισσότερο, αλλά όπως βλέπω λογικά θα είχε έντονα φαινόμενα με βροχή και καθώς το σύστημα πηγαίνει βορειοανατολικά το γυρνάει σε βορειοδυτικό ρεύμα και παπλαμούδα. 

Εμείς όμως θέλουμε να κυνηγήσουμε το καθαρά δυτικό χιόνι, με την μεγαλύτερη δυνατή παπλαμούδα, που δεν είναι άλλο παρά περίπου σαν την διάταξη του 2005 εκεί στα τέλη Γενάρη που μου είχες πει.  ΑΝ και ήμουν τελείως λαθεμένα αισιόδοξος πέρσι, φέτος έχουμε πολλούς λόγους να είμαστε πιο αισιόδοξοι για τα δυτικά. Οπότε πάμε μπροστά, και ας γυρίσουμε στον σχολιασμό προς το παρόν. αν και η προοπτική είναι χάλι μαύρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες ένα δύο οφ τοπικ οκ αλλά υπάρχουν και άλλα θέματα με παρελθοντικους χιονιαδες οπότε μην πλατειαζουμε.Στα μετά την ζέστη εξακολουθώ να πιστεύω ότι τίποτα δεν κρίθηκε .επίσης ο Ευρωπαίος είναι μαύρα χάλια εδώ και μήνες και εξακολουθεί να είναι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Παίδες ένα δύο οφ τοπικ οκ αλλά υπάρχουν και άλλα θέματα με παρελθοντικους χιονιαδες οπότε μην πλατειαζουμε.Στα μετά την ζέστη εξακολουθώ να πιστεύω ότι τίποτα δεν κρίθηκε .επίσης ο Ευρωπαίος είναι μαύρα χάλια εδώ και μήνες και εξακολουθεί να είναι.

Είναι μαύρα χάλια από τότε που μπήκε ο καινούργιος.. μοιάζει λες και με κάθε αναβάθμιση κάθε μοντέλου η προγνωσιμότητα γίνεται χειρότερη😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 9/23/2020 at 6:23 PM, Galanto said:

Στα γρεβενα ο Οκτώβρης δεν ηταν καλοκαιρινός παντα...απλά ειχε μεγαλες διαφορες απο μερα σε μερα ισως δηλαδη να χε τη μια μέρα 25 βαθμους και την αλλη 12 και να βρέχε και ο Σεπτέμβρης το ιδιο αλλα ελαχιστα πιο θερμός 

Μια χαρά καλοκαιρινός ήταν απλά είσαι μικρός και δεν θυμάσαι 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 minutes ago, [weathermaniac] said:

Είναι μαύρα χάλια από τότε που μπήκε ο καινούργιος.. μοιάζει λες και με κάθε αναβάθμιση κάθε μοντέλου η προγνωσιμότητα γίνεται χειρότερη😅

Τώρα που το λες Μιχαήλ....εκτός από την αχιονια τα τελευταία 2 με 3 χρόνια τα μοντέλα πάνε από το κακό στο χειρότερο. Χμμμμμμ κάτι ύποπτο νομίζω ότι συμβαίνει και φαντάζεσαι που πάει το μυαλό μου.....😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, BrainA είπε:

Τώρα που το λες Μιχαήλ....εκτός από την αχιονια τα τελευταία 2 με 3 χρόνια τα μοντέλα πάνε από το κακό στο χειρότερο. Χμμμμμμ κάτι ύποπτο νομίζω ότι συμβαίνει και φαντάζεσαι που πάει το μυαλό μου.....😂

όχι δεν φαντάζομαι, ΠΕΣ ΜΟΥ😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, BrainA είπε:

Κ Τ Ε Λ ;😂

Α. το υπέθεσα, αλλά λέω,  δεν μπορεί να είναι τόσο απλή η απάντηση😃🤣 το φαινόμενο ΚΤΕΛ και Μιχαήλ, κάνει το φαινόμενο πεταλούδας να ακούγεται τόσο προβλέψιμο, όσο ρόδα σε κατηφόρα🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δροσίζει ποιο γρήγορα από τα άλλα μοντέλα το ικον...αλλά και πάλι μιλάμε για πολύ ήπιο καιρό.....από τον καύσωνα στα λίγο πάνω από τα κανονικά....ο τζίφος το καθυστερεί όπως ο ευρωπαίος χτες βράδυ.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τραγωδια....!!!Εαν δεν αλλαξει κατι φευγει με συνοπτικες διαδικασιες το πρωτο 15νθημερο και γω φευγω για δαφνι...

Να ρχεστε ρε να με βλεπετε..🤪

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...