Jump to content
Spyros Snowstorm

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εγώ πάλι θα ήθελα ίδιες διατάξεις όλον τον χειμώνα απλά ανατολικότερα χεχεχεχε. Τώρα δεν με χαλάει η ζέστη, ήδη το σπίτι άρχισε να κρυωνει, και θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μου αν το διατηρήσω ζεστό. Μάλιστα ακόμα και εδώ στην Λάρισα έχει πέσει η εσωτερική, τόσο ώστε να θέλω να βάλω μακρυμάνικο.

 

 

ο τζίφος εξαφάνισε τα καλά φαινόμενα για αύριο στην ήπειρο,.. ε ναι αφού θα είμαι εγώ εκεί..μ Δεν είναι καιροζωή αυτή..

Όλα τα αλλά μοντέλα δίνουν 50-60mm  για την Ήπειρο. Άστον τζίφο, του ήρθε τελευταία στιγμή να χαλάσει. 

Από τη Δορυφόρικη φαίνεται μεγάλο το μέτωπο. 

Είμαι αισιόδοξος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Όλα τα αλλά μοντέλα δίνουν 50-60mm  για την Ήπειρο. Άστον τζίφο, του ήρθε τελευταία στιγμή να χαλάσει. 

Από τη Δορυφόρικη φαίνεται μεγάλο το μέτωπο. 

Είμαι αισιόδοξος. 

ο τζίφος στην ουσία το κόβει στην μέση και αφήνει κενό σε εμάς. Θα δείξει, Και εμένα μου φαίνεται παράξενο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Θα δούμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ρε ας τους παει ως και τον Νοεμβρη ετσι,μπορει;Μετα αντικυκλωνες εκει και χιονια εδω.Ετσι κι αλλιως πρεπει να συνηθισουμε οτι τα πραγματα εχουν αλλαξει

Ναι ρε φίλε ο στόχος εκεί είναι αλλά δεν μπορεί να τρώμε 3+3  μήνες με ήλιο στην μάπα μέχρι να έρθουν  τα Χριστούγεννα...Σύννεφα ζητήσαμε, οχι χρυσάφι . Βέβαια,  είναι τραγική η Αττική ως προς την Ηλιοφάνεια σε σχέση με άλλες περιοχές στην χώρα όποτε ας πούμε ότι εν μέρει είναι επιλογή μας .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απορω για ποιο λογο πανηγυριζουμε ολοι εδω μεσα με το που φευγει ο τελευταιος μηνας του καλοκαιριου?(αυγουστος)

Και βλεπουμε να μπαινει ο οκτωβριος με τετοιες καυσωνικες συνθηκες?Μιλαμε για τρελα πραγματα ποια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μάλλον ο γυαλός είναι ίσιος και εγώ στραβά αρμενιζω.ερωτηση κυρίως στους κάποιας ηλικίας.εσεις φορούσατε φούτερ μπουφάν και δερμάτινα από Σεπτέμβριο?γιατί αν είναι έτσι τότε μάλλον πάω για πρόωρη άνοια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, oldboy332 είπε:

Ναι ρε φίλε ο στόχος εκεί είναι αλλά δεν μπορεί να τρώμε 3+3  μήνες με ήλιο στην μάπα μέχρι να έρθουν  τα Χριστούγεννα...Σύννεφα ζητήσαμε, οχι χρυσάφι . Βέβαια,  είναι τραγική η Αττική ως προς την Ηλιοφάνεια σε σχέση με άλλες περιοχές στην χώρα όποτε ας πούμε ότι εν μέρει είναι επιλογή μας .

Θα προσαρμοστουμε θελουμε δε θελουμε Μητσο.Τα τελευταια χρονια 2-3 κακοκαιριες βγαινουν φθινοπωρο,και αλλες τοσες.τον χειμωνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Μάλλον ο γυαλός είναι ίσιος και εγώ στραβά αρμενιζω.ερωτηση κυρίως στους κάποιας ηλικίας.εσεις φορούσατε φούτερ μπουφάν και δερμάτινα από Σεπτέμβριο?γιατί αν είναι έτσι τότε μάλλον πάω για πρόωρη άνοια..

Να απαντησουν οι καποιας ηλικιας...εγω ειμαι στην εφηβεια ακομα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Να απαντησουν οι καποιας ηλικιας...εγω ειμαι στην εφηβεια ακομα

Εγω που είμαι 43 θυμάμαι ότι ακομα και στις καλές εποχές των 80s μετά τις 20 Οκτώβρη κατεβάζαμε οριστικά τα χειμωνιάτικα.. Οπότε όλα τα υπόλοιπα είναι υπερβολές!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Εγω που είμαι 43 θυμάμαι ότι ακομα και στις καλές εποχές των 80s μετά τις 20 Οκτώβρη κατεβάζαμε οριστικά τα χειμωνιάτικα.. Οπότε όλα τα υπόλοιπα είναι υπερβολές!! 

Ακομα και οι καυσωνες αρχες οκτωβριου?

Παιδια το ημερολογιο δεν λεει ιουλιο,σε λιγες μερες μπαινουμε στο οκτωβρη

Θα μιλάμε για θερμοκρασιες 10+ βαθμους πανω απο τα κλιματικα(εσυ αυτο το βλεπεις φυσιολογικο?)

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Ακομα και οι καυσωνες αρχες οκτωβριου?

Παιδια το ημερολογιο δεν λεει ιουλιο,σε λιγες μερες μπαινουμε στο οκτωβρη

Θα μιλάμε για θερμοκρασιες 10+ βαθμους πανω απο τα κλιματικα(εσυ αυτο το βλεπεις φυσιολογικο?)

Όχι δεν μιλάω για καύσωνες... Εννοείται δεν είναι φυσιολογικοί. Πάντως θυμάμαι και στα 90s κάτι 35αρια Οκτώβρη μηνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Μάλλον ο γυαλός είναι ίσιος και εγώ στραβά αρμενιζω.ερωτηση κυρίως στους κάποιας ηλικίας.εσεις φορούσατε φούτερ μπουφάν και δερμάτινα από Σεπτέμβριο?γιατί αν είναι έτσι τότε μάλλον πάω για πρόωρη άνοια..

Εγω που είμαι 54 μπορώ να σου απαντήσω οτι, σαφώς και υπήρχαν και τέτοιες περίοδοι που φορούσαμε φουτερ,  αλλά και περίοδοι φυσικά με ζέστη..Αυτό όμως που έχει σημασία και μπορούμε να πούμε με βεβαιότητα Βαγγέλη, ειναι οτι οι μεταβατικές εποχές που γνωρίζαμε, δεν υπάρχουν πλέον τα τελευταία πολλά χρόνια.... με οτι αυτό συνεπάγεται....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Όχι δεν μιλάω για καύσωνες... Εννοείται δεν είναι φυσιολογικοί. Πάντως θυμάμαι και στα 90s κάτι 35αρια Οκτώβρη μηνα

Η αληθεια ομως ειναι οτι τοτε τα φαινομενα αυτα, ηταν λιγοτερα απο  οτι τωρα

Τωρα εχουν αυξηθει κατα πολυ  τα ακραια καιρικα φαινομενα

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Εγώ πάλι απορώ γιατί κοιτάω χάρτες τόσο πολύ. Γιατί ότι και να γίνει τα αποτελέσματα στο 99% των περιπτώσεων θα είναι τα εξής

Κατηγορία 1: Η διάταξη δεν βγαίνει εν τέλη ποτέ και μουφιάζει στους χάρτες.

Αυτό είναι ο κανόνας στις καθαρά δυτικές διατάξεις που καμία δεν έχει βγει ούτε στο 50 % της αρχικής ισχύος.. Μάλιστα η κακή αλλαγή γίνεται πάντα σε τέτοιες ώρες που δεν επιστρέφει πίσω όπως πρόπερσι τον χειμώνα που χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία από το 2005, που αν έβγαινε θα έκανε και το 2005 να μοιάζει με γατάκι.

 

Κατηγορία 2: Η καλή διάταξη βγαίνει. Αλλά εγώ τελικά πάλι δεν θα δω φαινόμενα για τους εξής λόγους:

Υποκατηγορία 2.1 Καλοκαιρινές αστάθειες που χάνω λόγω ατυχίας ή εξεταστικής

Σε καλοκαιρινές καταιγίδες έχουμε τα εξής. Στην Λάρισα φέτος που είχαμε αρκετές αστάθειες δεν μας πέτυχε ΚΑΜΙΑ καλή καταιγίδα, ενώ στα Γιάννενα αν και λιγότερες, τα πέτυχαν ακριβώς. Κανονικά θα ήμουν το καλοκαίρι στα Γιάννενα αλλά ο κορωνοιός το απέτρεψε αυτό.Οπότε έχασα καλές καταιγίδες λόγω κορονωιού

Το αντίστροφο που ήταν το σύνηθες, είναι να έχω καλοκαιρινή εξεταστική και να είμαι στα Γιάννενα, αλλά τότε οι καταιγίδες που αφορούσαν την Θεσσαλία πετύχαιναν την Λάρισα ΑΚΡΙΒΩΣ οπότε πάλι χαμένες ευκαιρίες...

 

Υποκατηγορία 2.2 Ισχυρά χαμηλά ή χιονιάδες που χάνω. 

Αυτή η κατηγορία μοιάζει με την προηγούμενη στους λόγους και ανήκει γενικά στην κατηγορία που βριίσκομαι πάντα στην περιοχή που έχει ΤΑ ΗΠΙΟΤΕΡΑ Η ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ. Έχω χάσει χιονιάδες επειδή στα Γιάννενα έκανε ψείρες, ενώ στην Λάρισα το έστρωνε, αλλά τις γιορτές του 2019 έκανε το διπλάσιο+ χιόνι σε σχέση με την Λάρισα και μάλιστα σε μέρα του το gfs δεν έδινε πολύ υετό εκεί.. Οπότε πάλι τα έχασα...

 

Υποκατηγορία 2.3 Χάσιμο οποιαδήποτε διάταξης επειδή το εμβόλιο πέφτει ΠΑΝΤΑ το ΣΚ που θα γίνεται στα Γιάννενα χαμός.

Η κατηγορία αυτή είναι αποκλειστικά για διατάξεις που χάνω επειδή επιστρέφω στην Λάρισα για το εμβόλιο που κάνω για το αυτοάνοσο νόσημα. Πάντα πέφτει τις χειρότερες στιγμές, έχω χάσει και χιόνια και καταιγίδες στα Γιάννενα εξαιτίας αυτού [το εμβόλιο γίνεται μόνο από επιβλέποντα γιατρό, δεν  μπορώ να το κάνω στα Γιάννενα] Τελευταίο θύμα η σημερινή κακοκαιρία που έχασα ίσως το καλύτερο squall line όλων των ετών που ήμουν Γιάννενα.. Οπότε καταστροφή...

Οι προηγούμενες κατηγορίες αφορούσαν χάσιμο διατάξεων επειδή ήμουν πάντα σε λάθος χρόνος και σε λάθος μέρος, αλλά τι γίνεται όταν όντως θα έρθει κάτι δυνατό στην περιοχή μου? Θα είμαι έτοιμος να το απολαύσω?

ΌΧΙ🤬

Εδώ μπαίνει ο κύκλος των υποκατηγοριών 3, όπου όταν έρχεται κάτι δυνατό στην περιοχή που είμαι θα συμβούν τα εξής

1: Θα είμαι στο μάθημα

2: Θα είναι μέσα στα ξημερώματα και θα το χάσω [αν θυμάστε προχθές αναγκάστηκα και έμεινα μέχρι τις 5 το πρωί για να μην χάσω την καταιγίδα..]

3: Κακές διαθέσεις εντέρου. Κρίμα που δεν υπάρχει διάφανο ταβάνι να κοιτάω από εκεί...

 

 

ΜΕΤΑ ΠΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΏ? ΠΩΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΣ?? Είναι λες και πλέον δεν υπάρχει λόγος να κοιτάω χάρτες, αφού το αποτέλεσμα θα είναι προκαθορισμένο, και το συναίσθημα ένα ή δύο, απογοήτευση και θυμός... Πλζ μην σβηστεί το μήνυμα. ήθελα πολύ να το βγάλω από μέσα μου!!! Κατευθείαν για καιροτρελοκομείο είμαι.. 

 

Στην απορία σου Μισελ και εάν μου επιτρέπεις θα σου απαντούσα οτι εαν ηρεμήσεις , δεν αγχώνεσαι , δεν μιζεριάζεις, δε έχεις εμμονές  κλπ κλπ και αφήσεις την μαγεία του καιρού να εκφραστεί οπως εκείνος ξέρει, τότε ίσως ζήσεις τις καταστάσεις  που τόσο πολυ  ονειρεύεσαι... Με φιλική διάθεση σαφέστατα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, notios_polos είπε:

Μάλλον ο γυαλός είναι ίσιος και εγώ στραβά αρμενιζω.ερωτηση κυρίως στους κάποιας ηλικίας.εσεις φορούσατε φούτερ μπουφάν και δερμάτινα από Σεπτέμβριο?γιατί αν είναι έτσι τότε μάλλον πάω για πρόωρη άνοια..

Δεν χρειάζεται πολύ ψάξιμο ούτε να μας απαντήσουν οι μεγαλύτερης ηλικίας ! Αρκεί να δει κανείς τους μέσους όρους στα 850 στα διαγράμματα των ανσάμπλ που συνεπάγονται και τις θερμοκρασιεσ  εδαφουσ για να καταλάβει... ως τώρα είμασταν συνεχόμενα 4-6 βαθμούς τουλάχιστον πάνω από τα κανονικά με εξαίρεση αυτές τος 2-3 μέρες με τις κακοκαιρίες και έρχεται όπως όλα δείχνουν με αρκετές πιθανότητες αρχές Οκτώβρη περίοδος με 8-10  βαθμούς πάνω και αν επιβεβαιωθούν τα τρεξίματα και πάνω από τους 10 από τα κανονικά!!!! Οι μέσοι όροι βγήκαν τα τελευταία 30-40 χρόνια  δεν είναι και λίγα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Iδιαιτερη προσοχη απο αυριο τα ξημερωματα και μετα,στους νομους Κεφαλληνιας,Αχαιας,Αιτωλοακαρνανιας,Ιωαννινων,Κερκυρας και πιθανον και Ηλειας οπου τοπικα αναμενονται εντονες βροχοπτωσεις.Οι μετεωρολογικοι χαρτες κανουν αναφορα και για πιθανοτητα χαλαζοπτωσεων ειδικα σε Ηλεια,Αχαια,και Αιτωλοακαρνανια.

image.thumb.png.e5ead02db234ea7a32ea8ad98926a63c.png

image.png.057cb0f60591a38ebb7f04dcfc1263c1.png

image.png.31813ba407b34577be07c10cc552ba28.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Spartan είπε:

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=6&

 

Να χαρω εγω μια κανονικοτητα παιδια,Να την χαιρομαστε

Η απάντηση στον Βαγγέλη και σε οποιον απορεί αν είχαμε φυσιολογικό Σεπτέμβρη επειδή έκανε 2 κακοκαιρίες ... αν έβλεπε κανείς τα διαγράμματα από την πρώτη μέρα του μηνα θα έβλεπε μονίμως  τις θερμοκρασίες πάνω από το +18 και +20 στα 850 με μέσους όρους 14-15 βαθμούς!!!! Εννοείται ότι έχουν υπάρξει και στο παρελθόν περίοδοι με ζέστη Σεπτέμβρη αλλά δεν ξεπερνούσαν την μια βδομάδα δέκα μέρες όσο περνάν τα χρόνια αυτό αποκτά μόνιμη βάση σε όλες σχεδόν τις μέρες του μήνα ... δεν είπαμε ότι φορούσαμε και μπουφάν αλλά μιλούσαμε για θερμοκρασίες πολύ ποιο κοντά στα φυσιολογικά πλαίσια  και φυσικά ήδη από τις 10-15 του μήνα κάτω από τους 30 η μέγιστη κατά κύριο λόγο... εδώ μαλιασε η γλώσσα μας να λέμε ότι ο Αύγουστος έγινε ο χειρότερος Καλοκαιρινός μήνας ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάντως θυμάμαι ότι χαλιά και Χειμωνιάτικα γενικά βάζαμε πάντα κοντά Αγ Δημητρίου. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι είναι φυσιολογικό το σιχαμα των +25 αρχές Οκτωβρίου..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το καλοκαίρι ξεκίνησε με εκείνο το πρωτοφανές για μέσα Μαΐου κύμα ζέστης και φαίνεται ότι θα ρίξει αυλαία με ένα αντίστοιχο τον Οκτώβριο.

Μένει να  δούμε αν θα έχουμε απόλυτα ρεκόρ όπως και το Μάιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Εγώ πάντως θυμάμαι ότι χαλιά και Χειμωνιάτικα γενικά βάζαμε πάντα κοντά Αγ Δημητρίου. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι είναι φυσιολογικό το σιχαμα των +25 αρχές Οκτωβρίου..

Καλά δεν μιλάνε για θερμοκρασίες χειμωνιάτικες η Νοεμβρίου προφανώς αλλά για θερμοκρασίες φυσιολογικές για την εποχή... που σημαίνει ότι μετά τις 15 Σεπτεμβρίου οι μέγιστες εδώ στα βόρεια κανονικά δεν θα έπρεπε να ξεπερνάνε τους 27-28 τόσο εύκολα και μετά τις 25-30 φυσικά ούτε καν τους 25 .... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ στα γρεβενα απο αποψη καιρού δε νομίζω να αλλάξαμε πολυ ειδικα απο αποψη κρυου ιδιο ειναι και ηταν και παλια 20 με 30 οκτωβρη ριχνει τη πρωτη παχνη τοτε την εριχνε και παλια ο πικ ζεστος μήνας παντα ο Ιούλιος ηταν αυτος ειναι και σομπα τελη οκτωβρη ανοίγαμε την ιδια εποχή ανοιγουμε...το πρόβλημα θεωρώ ότι είναι η διάρκεια των κακοκαιριων εγιναν πλεον πολυ σύντομες κανουν περάσματα 3 με 6 ώρων και την αλλη μερα παλι στους 20 στα 850 ετσι φυσικα και δε συμβαδίζουμε στο μεσο ορο αφου παλια μια κακοκαιρια ηταν 3 4 μερες και ο μεσος ορος επεφτε περισσοτερο 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Galanto είπε:

Εδώ στα γρεβενα απο αποψη καιρού δε νομίζω να αλλάξαμε πολυ ειδικα απο αποψη κρυου ιδιο ειναι και ηταν και παλια 20 με 30 οκτωβρη ριχνει τη πρωτη παχνη τοτε την εριχνε και παλια ο πικ ζεστος μήνας παντα ο Ιούλιος ηταν αυτος ειναι και σομπα τελη οκτωβρη ανοίγαμε την ιδια εποχή ανοιγουμε...το πρόβλημα θεωρώ ότι είναι η διάρκεια των κακοκαιριων εγιναν πλεον πολυ σύντομες κανουν περάσματα 3 με 6 ώρων και την αλλη μερα παλι στους 20 στα 850 ετσι φυσικα και δε συμβαδίζουμε στο μεσο ορο αφου παλια μια κακοκαιρια ηταν 3 4 μερες και ο μεσος ορος επεφτε περισσοτερο 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όπως φαίνονται τα πράγματα μεχρι τώρα η θερμή εισβολή μαζί με τον μπαστακα φαίνονται να κρατούν μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαήμερο του Οκτώβρη.. Καλή υπομονή να έχουμε! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

όλο και σιγουρεύει η πιθανότητα για θερμή εισβολή στην χώρα μας..και όχι μόνο αυτό αλλά όλο και ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες όπως φαίνεται στα μοντέλα...ίσως πάμε και για θερμή εισβολή επιπέδου Ιουλίου με +25 στα 850.....!!!......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...