Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Ανάλυση χαρτών Οκτωβρίου

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 12/10/2020 at 8:28 ΠΜ, sakis13 είπε:

Καλημερα..Ολα κρεμονται σε μια κλωστη...Οτι ειχα γραψει και για τον Σεπτεμβρη ισχυει και για τον Οκτωβρη..Οσο οι αυλωνες επιλεγουν δυτικη Ευρωπη φθινοπωρο και μαλιστα βαθυ,δεν προκειται να δουμε..

Τα τρεξιματα ειναι οριακα αλλα κατ εμε η χωρα μας δεν ειναι φαβορι για να δει να φθινοπωριαζει ουσιαστικα..Ο υποτροπικος παραμονευει οσο στο επικεντρο των διαταραχων βρισκεται η Αγγλια και η Ιβηρικη Χερσονησος..

Κακα τα ψεματα το πιθανοτερο σεναριο ειναι να μην βγει καμια σοβαρη διαταραχη τουλαχιστον μεχρι τις 22-23 του μηνα..Μονο καποιες βροχες που θα αφορουν κυριως τα δυτικα και βορεια και παλι επιλεκτικα..Αλλα γενικευμενη πανελλαδικη διαταραχη με τετοια κυκλοφορια ουτε με σφαιρες..

Φίλε είσαι ολόσωστος αλλά γιατί λες για το Σεπτέμβρη; Ο Σεπτέμβρης πάντα καλοκαιρινός ήταν μέχρι τις 22 στη χώρα μας. Το φθινόπωρο στη χώρα μας ανέκαθεν 22 Σεπτέμβρη άρχιζε. Το προχωρημένο φθινόπωρο 22 Οκτώβρη και προς τις 22 Νοέμβρη άρχιζε το πιο βαθύ φθινόπωρο αυτό που σε πάει στο χειμώνα ο οποίος χειμώνας αρχίζει 22 Δεκέμβρη!

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Φίλε είσαι ολόσωστος αλλά γιατί λες για το Σεπτέμβρη; Ο Σεπτέμβρης πάντα καλοκαιρινός ήταν μέχρι τις 22 στη χώρα μας. Το φθινόπωρο στη χώρα μας ανέκαθεν 22 Σεπτέμβρη άρχιζε. Το προχωρημένο φθινόπωρο 22 Οκτώβρη και προς τις 22 Νοέμβρη άρχιζε το πιο βαθύ φθινόπωρο αυτό που σε πάει στο χειμώνα ο οποίος χειμώνας αρχίζει 22 Δεκέμβρη!

Γιατι Σταματη μου καποιες χρονιες ο Σεπτεμβρης εδειχνε αλλη διαθεση..Π.χ το 2009,το 2015..Αλλα καθε χρονο γινεται ολοενα και πιο καλοκαιρινος..

Με την ευκαιρια που μου εδωσες να αναφερω οτι ο σεπτεμβρης που μας περασε ηταν ο θερμοτερος ολων των εποχων στον πλανητη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλησπερα σε ολους... δυσκολα τα πραγματα παρολο που υπαρχουν καποια καλα σεναρια..ο αζορικος ειναι πολυ δυτικα κ υπαρχει κ ο γροιλανδικος που θα φερνει τις ψυχρες αεριες μαζες στην δυτικη ευρωπη... υπομονη κ περιμενουμε να αλλαξει η κυκλοφορια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Ακριβώς το σενάριο μου...έτσι αγόρι μου😋

τίποτα δεν θα καταφερει τελικά.. για ζωνική το κόβω η πολύ ανατολικά  η όποια ανοδος του Αζορικού.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

τίποτα δεν θα καταφερει τελικά.. για ζωνική το κόβω η πολύ ανατολικά  η όποια ανοδος του Αζορικού.

Μιχαήλ έτσι και αποκοπεί το χαμηλό στην ιβηρική θα έχουμε από φθινόπωρο έως βαρύ φθινόπωρο...και δεν σου αρέσει αυτό το ραν???????!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Μιχαήλ έτσι και αποκοπεί το χαμηλό στην ιβηρική θα έχουμε από φθινόπωρο έως βαρύ φθινόπωρο...και δεν σου αρέσει αυτό το ραν???????!!!!!!!!

ε μην νομίζεις, εδώ στα Γιάννενα πιο πίσω θα πάμε, θα σταματησουν οι βροχές. πάντως όντως το ραν είναι καλύτερο από ευρωπαικό/τζεμ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

ε μην νομίζεις, εδώ στα Γιάννενα πιο πίσω θα πάμε, θα σταματησουν οι βροχές. πάντως όντως το ραν είναι καλύτερο από ευρωπαικό/τζεμ

Κοίτα Μιχαήλ προσωπικά αυτή την εποχή Μ ενδιαφέρει πρωταρχικα να πέσει η θερμοκρασία και να χουμε κάποιες βροχές ανεξάρτητου έντασης.οποτε αυτό το ραν είναι νόστιμο...😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

Κοίτα Μιχαήλ προσωπικά αυτή την εποχή Μ ενδιαφέρει πρωταρχικα να πέσει η θερμοκρασία και να χουμε κάποιες βροχές ανεξάρτητου έντασης.οποτε αυτό το ραν είναι νόστιμο...😛

e εμένα με νοιάζει ο υετός ανεξάρτητου θερμοκρασίας, οπότε είναι σάπιο😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

e εμένα με νοιάζει ο υετός ανεξάρτητου θερμοκρασίας, οπότε είναι σάπιο😁

Όπως και να χει είναι εντός εποχής...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sakis13 είπε:

Γιατι Σταματη μου καποιες χρονιες ο Σεπτεμβρης εδειχνε αλλη διαθεση..Π.χ το 2009,το 2015..Αλλα καθε χρονο γινεται ολοενα και πιο καλοκαιρινος..

Με την ευκαιρια που μου εδωσες να αναφερω οτι ο σεπτεμβρης που μας περασε ηταν ο θερμοτερος ολων των εποχων στον πλανητη..

Ακόμα και το 2009 η το 2015 που τα ξέρω πολύ καλά (και ήταν η μειοψηφία) εγώ δε θυμάμαι κανέναν να έβαζε μακρυμάνικο πριν τις 20 του μήνα! Βέβαια μετά οι Οκτώβρηδες και στις 2 περιπτώσεις ήταν και φουλ βροχεροί και ψυχροί αλλά οι χειμώνες είδαμε πως κύλησαν μετά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Όπως και να χει είναι εντός εποχής...

ναι αυτό ειναι σωστό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τραγωδια ο τζιφος στο πρωινο του τρεξιμο(00ζ)...Αλλα εαν δειτε π.χ τι εδινε στις 240 ωρες στο 18αρι και τι δινει τωρα στις ιδιες ωρες,θα καταλαβαιτε γιατι δεν πρεπει να κοιτατε μοντελα πανω απο τις 144 ωρες και ποσο μαλλον τον τζιφο...

Οπως και να χει,φαβορι για κατι καλο δεν ειμαστε,φανταζομαι οτι ολοι το ξερουμε αυτο...Δεν ειναι θεμα τι δινει το ενα η το αλλο μοντελο..Ειναι καθαρα θεμα διαταξεων και κυκλοφοριας..Εαν και εφοσον ερθει κατι γενικευμενο θα αφορα το διαστημα μετα την εθνικη μας εορτη..Μεχρι τοτε εχει καει...

Πρεπει να αλλαξει η κυκλοφορια...Οσο δεν αλλαζει δεν εχουμε ουτε παρον ουτε μελλον..Ολοι οι αυλωνες καταληγουν στα δυτικα..Σκαβουν τον υποτροπικο και αυτος σκαει στην κεφαλα μας...Πολυ απλα τα πραγματα...

Εγραψα και χθες...Ας καει και ο Οκτωβρης αλλα απο νοεμβριο ελπιζω σε αλλαγη..Και στατιστικα δεν μπορει να παει αλλο αυτη η εμμονη του καιρου..

Χαμηλαρες με συνεχεις βροχες στα πεδινα και χιονια στα ορεινα ειναι το ζητουμενο...Και καταστροφικες πλυμμηρες στην Καλλιθεα..Τις καλημερες μου!!!

Ολα τα μοντελα μας ψηνουν απο τις 22 και μετα...Ουτε ιχνος για αλλαγη κυκλοφοριας...Το χειροτερο φθινοπωρο που μπορω να θυμηθω...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα,

Συμφωνώ με Σάκη παραπάνω, προσωπικά (για το μέρος μου μιλάω) τον Οκτώβρη το έγω κλάψει ήδη για κάτι άξιο λόγου (οργανωμένο χαμηλό). Με αυτή υην κυκλοφορία στην Ευρώπη δεν βλέπουμε τίποτα εμείς εδώ... υπομονή, δεν είναι εξάλλου η πρώτη φορά, με την ελπίδα ότι από τον Νοέμβριο θα αλλάξει η κυκλοφορία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κλείδωσε άλλη μία άνοδος στα +15 περίπου. Πολύ εύκολα ανεβαίνει αρκετά πάνω από τα κλιματικά. Ότι κάνει, θα είναι τις τελευταίες 5 μέρες του μήνα, αν και πιστεύω θα χαθεί όλος ο μήνας..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικά τουμπιασε ο τζίρος για τελευταίο δεκαήμερο Του μηνα, οπότε πολύ πιθανό να φάμε εκνεου τον υποτροπικό στη μάπα...δεν πειράζει λοιπόν αν ξεσπάσει τώρα μπας και έρθει την κατάλληλη στιγμή η αλλαγή που θέλουμε..δεν μπορεί οι πιθανότητες θα είναι μαζί μας μετά το ψήσιμο του Οκτώβρη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όσο υπάρχει δυτική κυκλοφορία αυτό θα γίνεται. Αλλά θα ξεμπερδεύουμε την κατάλληλη στιγμή. Ο αζορ  πρέπει να χτυπάει Ιταλία και ο Αυλώνας να αγκαλιάζει σύνορα Ελλάδας Αλβανιας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

showforecast.cgi?lightningmap=yes&fcstfile=2020101606_202010142301_2_stormforecast.xml

A level 2 was issued across the Ionian Sea towards southern Italy and western Greece and Albania and southern Adriatic mainly for severe wind gusts and heavy precipitation.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...