Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Ανάλυση χαρτών Οκτωβρίου

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 minutes ago, sotos*snow said:

Το καλοκαιράκι του Αγίου Δημητρίου έρχεται όπως πάντα πιστό στο ραντεβού του από ότι φαίνεται....

ECMOPEU00_240_1.png

χθες εδειχνε κακοκαιρια οποτε μην δενουμε τιποτα σκοινι κορδονι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετά προς την επόμενη εβδομάδα τα σενάρια προς το παρόν γέρνουν πρις Ευρωπαίο. Τζιφός ολομόναχος σε μεγάλο μέρος του βόρειου ημισφαιρίου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, snowjohn είπε:

χθες εδειχνε κακοκαιρια οποτε μην δενουμε τιποτα σκοινι κορδονι

εντάξει προφανώς και δεν δένουμε τίποτα από τώρα....απλά χτες τα ανσάμπλ του ευρωπαίου για 200-240 με προέκταση ...ήταν κόλαφος....καμία σχέση με το κύριο που ήταν ολομόναχο....καλά εννοείται ότι όλα αλλάζουν αν θέλει...απλά με αυτην την κυκλοφορία όπως πάει να στηθεί ποιο πιθανό θεωρείται το σενάριο γι ανέβασμα γεωδυναμικών στην ανατολική ευρώπη....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μετά προς την επόμενη εβδομάδα τα σενάρια προς το παρόν γέρνουν πρις Ευρωπαίο. Τζιφός ολομόναχος σε μεγάλο μέρος του βόρειου ημισφαιρίου.

Τα ίδια σενάρια είναι Μιχαήλ με εκείνο το ρημάδι το χαμηλό στο Βισκαΐκο κόλπο και άνοδο υποτροπικου σε εμάς! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνεχιζεται το ιδιο μοτιβο με σκαφες χαμηλων πιεσεων στα δυτικα της ευρωπης και υψηλες πιεσεις στην ανατολικη.Καποιες διαταραχες που βγαινουν ως τα μερη μας απασχολουν τα δυτικα-βορειοδυτικα της χωρας και μονο.Θερμες ραχες θα συνεχισουν να μας απασχολουν και φυσικα κανενα βαθυ φθινοπωρο που λεει ο Βαγγελης δε φαινεται πουθενα.Αυτο το μοτιβο που εχει ξεκινησει εδω και ενα μηνα θα συνεχισει,πιστευω,να επικρατει και μονο σε καποιες ελαχιστες εξαιρεσεις ισως να επηρεαστουμε πανελλαδικα απο κατι προσκαιρο ως τα τελη του Οκτωβρη.

Εμπειρικα και μονο πιστευω οτι αυτο θα κρατησει ενα τριμηνο συνολικα και θα μας παει ως το τελος του φθινοπωρου,ισως και μεσα Δεκεμβρη.Ειμαι αισιοδοξος οτι απο κει και περα θα ανοιξουν οι πυλες απο τα βορειοανατολικα μας και θα εχουμε καλες ψυχρες εισβολες στη χωρα.Το που θα σκανε αυτες και ποιοι θα επηρεαστουν περισσοτερο μονο η φυση το ξερει.

Το επικρατεστερο σεναριο για μενα ειναι οτι στην χειροτερη περιπτωση ο χειμωνας εδω θα ξεκινησει μεσα Δεκεμβρη με Γεναρη και θα εχει βαρβατες καταβασεις.Ως τοτε πολλες κακοκαιριες στα κεντροδυτικα της ευρωπης,πρωιμο κρυο και χιονια τον Νοεμβρη και ισως Δεκεμβρη εκει.

Καθαρα εμπειρικα τα παραπανω φυσικα,δεν βασιζονται σε καμια επιστημονικοτητα.

Τελος για να μην μπερδευομαστε με αυτα που γραφονται εδω κατα καιρους,επαναλαμβανω οτι για πεδινο χιονι στην Ελλαδα χρειαζομαστε κρυο,ατοφιο κρυο με κυκλογεννεσεις ειτε δυτικα μας,ειτε νοτια μας και αυτο το κρυο μπορει να ερθει μονο απο τα βορεια-βορειοανατολικα μας.

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, thesprotos είπε:

Τα ίδια σενάρια είναι Μιχαήλ με εκείνο το ρημάδι το χαμηλό στο Βισκαΐκο κόλπο και άνοδο υποτροπικου σε εμάς! 

Εννοώ γενικά σαν λογική διατάξεων ασχέτως αποτελέσματος σε εμάς. Ακόμα και έτσι ο πρωινός Τζιφός ήταν καλύτερος από Ευρωπαίο γενικά, βέβαια στο 6 Άρι ξεκίνησε η τούμπα...

Ακόμα βέβαια και με τα κακά τρεξίματα όταν θα πέσει ο υποτροπικος θα μας ξαναβρεξει , αλλά προς το παρόν ας μην κλειδώνουμε τίποτα 

Εμείς θέλουμε δυτική βορειοδυτική κυκλοφορία, και το γεγονός πως μετά τον χειμώνα του 17 18 έχουμε ανατολικές εμμονές με μικρά διαλείμματα με κάνει να ελπίζω σε καλό χειμώνα για τα δυτικά , αν και αγχώνομαι πλέον. Ο στόχος είναι η υπογραφή μου ακόμα κΑι αν χρειαστεί η Λάρισα να νιώσει μηδέν μέρες χιονόπτωσης, κάτι σαν το 12-13 δηλαδη

. Αυτό φυσικά βοηθάει σε  περισσότερο υετό, αλλά ηπιότερες θερμοκρασίες. Βέβαια αν είσαι  καιροφιλος στα Γιάννενα αυτά ζητας😉

 

είμαι σε υπολογιστή του πανεπιστημίου

φοβερό το 6αρι για Παρασκευή, όχι επειδή δίνει τα κιτρινάκια σε υετό [εχθές έδινε τα διπλάσια πχ το βράδυ,] αλλά επειδή τα δίνει με αυτό

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εμείς θέλουμε δυτική βορειοδυτική κυκλοφορία, και το γεγονός πως μετά τον χειμώνα του 17 18 έχουμε ανατολικές εμμονές

H πιο εντονη χιονοπτωση που θυμαμαι στα Γιαννενα με κακοκαιρια ΒΑ τυπου με δυνατους Α-ΒΑ ανεμους ειχε συμβει στις 23 ιανουαριου του 2006

Τοτε το ειχε στρωσει λιγο ομως σε στεγες και δρομους κλπ και περνουσαν οι αλατιερες του δημου για να ξεπαγωσουν οι δρομοι..σε αρκετα σημεια τοτε στο λεκανοπεδιο που δεν ειχαν λεια επιφανεια οπως γωνιες μπαλκονιου - εδαφους ο αερας ειχε συσσωρευσει πσοτητες χιονιου που ειχαν απο 5 μεχρι και 10 εκατοστα χιονι και ειχαν μεινει και τις επομενες μερες.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εμείς θέλουμε δυτική βορειοδυτική κυκλοφορία, και το γεγονός πως μετά τον χειμώνα του 17 18 έχουμε ανατολικές εμμονές με μικρά διαλείμματα με κάνει να ελπίζω σε καλό χειμώνα για τα δυτικά , αν και αγχώνομαι πλέον. Ο στόχος είναι η υπογραφή μου ακόμα κΑι αν χρειαστεί η Λάρισα να νιώσει μηδέν μέρες χιονόπτωσης, κάτι σαν το 12-13 δηλαδη

Καμια δυτικη κυκλοφορια δεν θελετε.Αντικυκλωνα θελετε στα δυτικα της ευρωπης κι εσεις,απλα πιο δυτικα και ενιοτε πιο βορεια απο οτι εμεις.Το κρυο παντα πρεπει να ερχεται απο βορεια-βορειονατολικα.Μια ματια στους χαρτες του ncep το 2005 ισως σε πεισει επιτελους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καμια δυτικη κυκλοφορια δεν θελετε.Αντικυκλωνα θελετε στα δυτικα της ευρωπης κι εσεις,απλα πιο δυτικα και ενιοτε πιο βορεια απο οτι εμεις.Το κρυο παντα πρεπει να ερχεται απο βορεια-βορειονατολικα.Μια ματια στους χαρτες του ncep το 2005 ισως σε πεισει επιτελους.

Έχω ρίξει ματιές σε όλους τους χειμώνες  από το 80 και μετά.  Ξαναλέω δεν ζητάω αυτό που νομίζεις. Ζητάω 20-30 πόντους χιόνι  με πολύ μεγαλύτερες τιμές στα βουνά. Αυτό γίνεται μόνο με δυτικό ρεύμα και ψυχρό μέτωπο από τα δυτικά. Το να έρθει ψύχος από τα βορειοανατολικά με μικρή κλίση είναι εφικτό να το κάνει αυτό, αλλά είναι δύσκολο, καθώς το ψυχρό μέτωπο δεν θα προλάβει να κάνει την κυκλική κίνηση οπότε αν περάσει το χαμηλό βόρεια δεν θα έχουμε χιόνια εδώ παρά μόνο σε πολύ μεγάλα υψόμετρα

Δεν χρειάζεται να δω κανένα χάρτη, οι κακοκαιριες αυτού του φθινοπώρου μεταφρασμένες σε χειμωνα θελω για μεγάλα ποσά υετού στην δυτική πινδο σε χιόνι. Αποδείχθηκε περίτρανα φέτος ότι αυτή η διάταξη είναι η μέγιστη δυνατή για εδώ με βάση αυτό που ζητάω εγώ ξαναλέω, που δεν είναι μισό μέτρο χιόνι εδώ στα Γιάννενα, αλλά το ίδιο στα 1500 μέτρα, το οποίο γίνεται με χαμηλό δυτικά η νοτιοδυτικά.

Προφανώς και θέλουμε αντικυκλωνα δυτικά Γιώργο να υπάρχει καλός αζορικος, απλά με διαφορετική κλίση, δεν ξέρω τι κατάλαβες 😀

 

Έχω ασχοληθεί με τον καιρό των Ιωαννίνων τόσο αναλυτικά και πλέον έχει αποδειχθεί στον εαυτό μου ότι αυτα που θέλω γίνονται κυρίως με την κυκλοφορία που ανέφερα 

 

Δεν είμαι από υπολογιστή τωρα οπότε δεν μπορώ να γράψω περισσότερα. Θα αποδείξω τα λεγόμενα μου για το τι θέλω και πως γίνεται εφικτό αυτο ακριβώς ,αύριο που θα βρω χρόνο.

Ίσως το δυτική κυκλοφορία να ήταν λάθος αποτυπωση, αλλά βορειοδυτική κυκλοφορία ναι

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς για τα μέρη μου φθινόπωρο δεν φαίνεται πέρα των 2-3 ημερών που οι τιμές στα 850 θα είναι κάτω από κλιματικά αλλά και αυτό με απουσία φαινομένων. Ειδικά δε εάν, τις ημέρες με τις χαμηλότερες τιμές στα 850, συνδιαστεί με ηλιοφάνεια, τσ μεσημέρια θα είναι καλοκαιράκι πάλι...

Diagramme GEFS

 

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Έχω ρίξει ματιές σε όλους τους χειμώνες  από το 80 και μετά.  Ξαναλέω δεν ζητάω αυτό που νομίζεις. Ζητάω 20-30 πόντους χιόνι  με πολύ μεγαλύτερες τιμές στα βουνά. Αυτό γίνεται μόνο με δυτικό ρεύμα και ψυχρό μέτωπο από τα δυτικά. Το να έρθει ψύχος από τα βορειοανατολικά με μικρή κλίση είναι εφικτό να το κάνει αυτό, αλλά είναι δύσκολο, καθώς το ψυχρό μέτωπο δεν θα προλάβει να κάνει την κυκλική κίνηση οπότε αν περάσει το χαμηλό βόρεια δεν θα έχουμε χιόνια εδώ παρά μόνο σε πολύ μεγάλα υψόμετρα

Δεν χρειάζεται να δω κανένα χάρτη, οι κακοκαιριες αυτού του φθινοπώρου μεταφρασμένες σε χειμωνα θελω για μεγάλα ποσά υετού στην δυτική πινδο σε χιόνι. Αποδείχθηκε περίτρανα φέτος ότι αυτή η διάταξη είναι η μέγιστη δυνατή για εδώ με βάση αυτό που ζητάω εγώ ξαναλέω, που δεν είναι μισό μέτρο χιόνι εδώ στα Γιάννενα, αλλά το ίδιο στα 1500 μέτρα, το οποίο γίνεται με χαμηλό δυτικά η νοτιοδυτικά.

Προφανώς και θέλουμε αντικυκλωνα δυτικά Γιώργο να υπάρχει καλός αζορικος, απλά με διαφορετική κλίση, δεν ξέρω τι κατάλαβες 😀

 

Έχω ασχοληθεί με τον καιρό των Ιωαννίνων τόσο αναλυτικά και πλέον έχει αποδειχθεί στον εαυτό μου ότι αυτα που θέλω γίνονται κυρίως με την κυκλοφορία που ανέφερα 

 

Δεν είμαι από υπολογιστή τωρα οπότε δεν μπορώ να γράψω περισσότερα. Θα αποδείξω τα λεγόμενα μου για το τι θέλω και πως γίνεται εφικτό αυτο ακριβώς ,αύριο που θα βρω χρόνο.

Ίσως το δυτική κυκλοφορία να ήταν λάθος αποτυπωση, αλλά βορειοδυτική κυκλοφορία ναι

Το οτι εχεις ασχοληθει πανω σε κατι,δεν σε κανει και απο μονο του αλανθαστο.Στο εχω ξαναγραψει μην εισαι τοσο απολυτος με τις αποψεις σου.Διαβασε και τις γνωμες και αλλον παιδιων εδω μεσα.Για να τα γραφουν,κατι περισσοτερο θα ξερουν απο εσενα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

 ,,,καπου εδω ρε γ@@@το,,,,,,,gfs-0-192.png?6

θα λογαριαστουμε με το τζιφο στο 12αρι   .................γιατι να μη δειξει ενα 1000αρι χαμηλακι να τριγυριζει στα χαμενα , αποκομμενο μεσα στην αγκαλια του αζορ......😨

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενώ χθες/προχθές υπήρχε κάποια κινητικότητα στους χάρτες, σήμερα βαρεμάρα και πάλι. Πολύ φοβάμαι πώς και το 2ο δεκαήμερο θα πάει χαμένο... Αυτό το χαμηλό στις Αζόρες-Βισκαϊκό κόλπο θα καταστρέψει όλη την κυκλοφορία απ ότι φαίνεται.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το χαμηλο στην ιβηρικη σημερα τα μοντελα το γιγαντωνουν.ε και?αυριο μπορει παλι να το απομονωσουν ,θεωρω παρα πολυ δυσκολο να μπορεσει να τραβηξει ολο αυτον τον αυλωνα απο τα β.ανατολικα με αποτελεσμα απο μια λιμνητσα βα γινει μια χαμηλαρα και να ειμαστε εμεις σε επηρεασμο υποτροπικου.Οποτε το βαθυ φθινοπωρο σαν προοπτικη συνεχιζει να υπαρχει και δεν εχει εξαφανιστει ακομη....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

το χαμηλο στην ιβηρικη σημερα τα μοντελα το γιγαντωνουν.ε και?αυριο μπορει παλι να το απομονωσουν ,θεωρω παρα πολυ δυσκολο να μπορεσει να τραβηξει ολο αυτον τον αυλωνα απο τα β.ανατολικα με αποτελεσμα απο μια λιμνητσα βα γινει μια χαμηλαρα και να ειμαστε εμεις σε επηρεασμο υποτροπικου.Οποτε το βαθυ φθινοπωρο σαν προοπτικη συνεχιζει να υπαρχει και δεν εχει εξαφανιστει ακομη....

ένας αυλωνίσκος από την γροιλανδία κατεβαίνει Βαγγέλη και ενώνεται με το χαμηλό της Ιβηρικής και γίνεται αυτό. Είναι η φάση που έλεγα με την Αμερική εχθές. Ο τζίφος τούμπιασε προς τα υπόλοιπα μοντέλα. προσωπικά το βλέπω πολύ δύσκολο πλέον να την γλιτώσουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Συνεχιζεται το ιδιο μοτιβο με σκαφες χαμηλων πιεσεων στα δυτικα της ευρωπης και υψηλες πιεσεις στην ανατολικη.Καποιες διαταραχες που βγαινουν ως τα μερη μας απασχολουν τα δυτικα-βορειοδυτικα της χωρας και μονο.Θερμες ραχες θα συνεχισουν να μας απασχολουν και φυσικα κανενα βαθυ φθινοπωρο που λεει ο Βαγγελης δε φαινεται πουθενα.Αυτο το μοτιβο που εχει ξεκινησει εδω και ενα μηνα θα συνεχισει,πιστευω,να επικρατει και μονο σε καποιες ελαχιστες εξαιρεσεις ισως να επηρεαστουμε πανελλαδικα απο κατι προσκαιρο ως τα τελη του Οκτωβρη.

Εμπειρικα και μονο πιστευω οτι αυτο θα κρατησει ενα τριμηνο συνολικα και θα μας παει ως το τελος του φθινοπωρου,ισως και μεσα Δεκεμβρη.Ειμαι αισιοδοξος οτι απο κει και περα θα ανοιξουν οι πυλες απο τα βορειοανατολικα μας και θα εχουμε καλες ψυχρες εισβολες στη χωρα.Το που θα σκανε αυτες και ποιοι θα επηρεαστουν περισσοτερο μονο η φυση το ξερει.

Το επικρατεστερο σεναριο για μενα ειναι οτι στην χειροτερη περιπτωση ο χειμωνας εδω θα ξεκινησει μεσα Δεκεμβρη με Γεναρη και θα εχει βαρβατες καταβασεις.Ως τοτε πολλες κακοκαιριες στα κεντροδυτικα της ευρωπης,πρωιμο κρυο και χιονια τον Νοεμβρη και ισως Δεκεμβρη εκει.

Καθαρα εμπειρικα τα παραπανω φυσικα,δεν βασιζονται σε καμια επιστημονικοτητα.

Τελος για να μην μπερδευομαστε με αυτα που γραφονται εδω κατα καιρους,επαναλαμβανω οτι για πεδινο χιονι στην Ελλαδα χρειαζομαστε κρυο,ατοφιο κρυο με κυκλογεννεσεις ειτε δυτικα μας,ειτε νοτια μας και αυτο το κρυο μπορει να ερθει μονο απο τα βορεια-βορειοανατολικα μας.

 

 

respect Κρυονερίτη. Και εγώ πιστεύω ότι όταν θα τελειώσει αυτή η κυκλοφορία θα ανοίξουν οι πύλες από τα βορειανατολικα. Με ψέματα πεδινό χιόνι δεν γίνεται. Κρύο από τον Βόσπορο να σκάει Αιγαίο ο Αυλώνας και χαμηλά Κρήτη Ρόδο. Με καλά 500αρια και 850 και Όχι να βλέπουμε μύξες. 

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

.Οποτε το βαθυ φθινοπωρο σαν προοπτικη συνεχιζει να υπαρχει και δεν εχει εξαφανιστει ακομη....

Ναι Βαγγελη και θα συνεχισει να υπαρχει σαν προοπτικη ως τα μεσα Νοεμβρη...🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

respect Κρυονερίτη. Και εγώ πιστεύω ότι όταν θα τελειώσει αυτή η κυκλοφορία θα ανοίξουν οι πύλες από τα βορειανατολικα. Μα ψέματα πέσιμο χιόνι δεν γίνεται. Κρύο από τον Βόσπορο να σπάει Αιγαίο ο Αυλώνας και χαμηλά Κρήτη Ρόδο. Με καλά 500αρια και 850 και Όχι να βλέπουμε μύξες. 

Πρωην κρυονεριτης...😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το κρυο απο τα ΒΑ ειναι ηπειρωτικης προελευσης. προφανως και ειναι το πιο καλο για χιονια στα πεδινα. τωρα για το που βολευει δεν ειναι το κρυο που οριζει και ποιοι θα βαλουν καλα χιονια. η διαταξη γενικα και η υπαρξη χαμηλου ειτε ιονιο ειτε αιγαιο κτλ. μια χαρα χιονια μπορουν να βγουν με κρυο απο τα ΒΑ και στην ηπειρο αναλογως κλιση αυλωνα ποσο νοτια θα φτασει κτλ. απλα ναι η ηπειρος στα ημιορεινα ( καποιες φορες και πεδινα) βγαζει μεγαλυτερα υψη με ελαχιστο ψυχος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ένας αυλωνίσκος από την γροιλανδία κατεβαίνει Βαγγέλη και ενώνεται με το χαμηλό της Ιβηρικής και γίνεται αυτό. Είναι η φάση που έλεγα με την Αμερική εχθές. Ο τζίφος τούμπιασε προς τα υπόλοιπα μοντέλα. προσωπικά το βλέπω πολύ δύσκολο πλέον να την γλιτώσουμε

ναι αλλα χτες ανεφερα οτι υπαρχει και σεναριο με ενισχυμενο χαμηλο εκει αλλα πληρως αποκομενο.γιουκμο αικον δεν ειναι ασχημα παντως αν και απεχουν.Επισης υπαρχει και αλλο ενα ενδεχομενο να μην παει τοσο δυτικα το χαμηλο αλλα αρκετα πιο ανατολικα και να μην εχει σχεση με ατλαντικο χαμηλο και σε συνδιασμο με το προυπαρχον πεδιο χαμηλων πιεσεων στην περιοχη μας απο την παρασκευη να οδηγησει σε κατι εντελως αλλο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Πρωην κρυονεριτης...😉

Εφυγες απο το χιονομέρος; Μετά το Κρυονέρι Μόνο Αλάσκα θα πήγαινα 😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ναι Βαγγελη και θα συνεχισει να υπαρχει σαν προοπτικη ως τα μεσα Νοεμβρη...🤣🤣

ε δε νομιζω.γυρω στις 10 ειχα πει οτι θα υπαρχει κακοκαιρια (οχι εξπρες βεβαια) και καθησε στις 12 ενω το πσκ δεν το λες και καλοκαιρι..οποτε κρατα μεγαλο καλαθι😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...