Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Ανάλυση χαρτών Οκτωβρίου

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, Athinaios είπε:

βροχη δινει Αττικη και οχι μονο το 6αρι gfs μεσημερι και μετα..( λαθος μαλλον τρεχει)

9-779GR.gif

Είναι το χθεσινό τρέξιμο.. Έχει χαλάσει στην 0.25 της μοίρας και ενώ έχουν κοκκινίσει οι βούλες, δείχνει το χθεσινό 6αρι/12αρι

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το πρωτο δεκαημερο θα φυγει με συνοπτικες διαδικασιες..Θα παιξουμε τα ρεστα μας εαν και εφοσον μετα τις 10 του μηνα..

Μεχρι τοτε καποιες βροχες θα απασχολησουν την κρητη,το βα αιγαιο και τον Εβρο και τμηματα της κεντρικης και νοτιας χωρας..Βροχες που σε γενικες γραμμες θα ειναι τοπικες και προσκαιρες...

Διατηρω μια επιφυλαξη ακομα μηπως ερθει η πολυποθητη αλλαγη λιγο νωριτερα αλλα οι πιθανοτητες ξεκαθαρα δεν ειναι με το μερος μας...Υπομονη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Το πρωτο δεκαημερο θα φυγει με συνοπτικες διαδικασιες..Θα παιξουμε τα ρεστα μας εαν και εφοσον μετα τις 10 του μηνα..

Μεχρι τοτε καποιες βροχες θα απασχολησουν την κρητη,το βα αιγαιο και τον Εβρο και τμηματα της κεντρικης και νοτιας χωρας..Βροχες που σε γενικες γραμμες θα ειναι τοπικες και προσκαιρες...

Διατηρω μια επιφυλαξη ακομα μηπως ερθει η πολυποθητη αλλαγη λιγο νωριτερα αλλα οι πιθανοτητες ξεκαθαρα δεν ειναι με το μερος μας...Υπομονη...

Πόσο υπομονή? Έχουμε από το Σεπτέμβρη που υπομένουμε!! Πόσο ακόμα ήλιος? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ειχα ξαναπει οταν καποιοι ελεγαν για τις αρχες νοεμβρη  καποια καπως ακομψα πραγματα για τη νανατολικη χωρα που ειναι και καλα συνεχως ευνοημενη, πως δεν θα γινει οπως φαινοταν τοτε και ισχυει τελικα.

μην τρεχουμε ποτε σε συμπερασματα 7 μερες πριν...

αποψη μου, απο 15 νοεμβρη και μετα θα αρχισουν να φαινονται τα ενδιαφεροντα πραγματικα τρεξιματα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Πόσο υπομονή? Έχουμε από το Σεπτέμβρη που υπομένουμε!! Πόσο ακόμα ήλιος? 

Mαζι σου φιλε..!!Το γραφω για να κοροιδευω τον εαυτο μου..Φετος το κεντρο της Αθηνας παει για ιστορικο αρνητικο ρεκορ με τις λιγοτερες μερες βροχης..

Δεν θα το σπασει βεβαια γιατι εχουμε την ανομβρια του 89-90 αλλα ειναι μακραν απο τις χειροτερες χρονιες των τελευταιων 20 ετων..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάποιες πιθανότητες για ασθενείς & συντομες βροχές για εδώ αύριο, προσωπικά δεν το νομίζω για Χαλκίδα αλλά θα το δούμε στην πράξη.

Για μετά το απόλυτο τίποτα, υπομονή...

ens_image.php?geoid=52508&var=201&run=6&date=2020-10-29&model=gfs&member=ENS&bw=1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σεναριο 1 και 15 του gfs βλεπουν χειμωνα στα σχετικα μακρινα.. 12αρια και βλεπουμε..

gens-1-0-384.png

gens-15-0-384.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι θερμοκρασιες φαινεται να βαδιζουν κατω απο τα κλιματικα αλλα τι να το κανεις. Ο υετος ειναι το ζητουμενο για την εποχη. Τι μοδα ειναι αυτη τελευταια να βρεχει ανοιξη-πρωτο μισο καλοκαιριου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ελπιζω ο νοεμβριος να δειξει τα πραγματικα του οπλα..😜

Ο

Σαν 12αδα ρόλων υγείας είναι!Εσύ την έφτιαξες την φωτο ;

20190214101541_eacaf5ef.jpeg.jpg

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οχι μητσακο..Ετοιμη την ποσταρα...

Αθλιο το αικον..Ο αντικυκλωνας φτανει μεχρι τη Σκανδιναβια με 1040..Αντε να φυγει τετοιο φυγει τετοιο θηριο..Πρεπει να γινουν παρα πολλα αλλιως θα χαθει μεγαλο μερος του μηνα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κρίμα να υπάρχει τέτοιο όμορφο Ριτζ του αζορικου και να μην υπάρχει σοβαρός Αυλώνας. Άντα αυτού επειδή είναι έτσι φτιαγμένος χωρίς συμμετρικά γεωδυναμικά γίνεται αυτό που γίνεται. Στα 12αρια μόνο ίσως το ουκμο έβγαζε τον στόχο. Τα υπόλοιπα γιοκ.

αν και εκ του αποτελέσματος κακό τα τζεμ,βρέχει δυνατότητες για καλό σενάριο. Για να δούμε το ευρωπαϊκό.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δύσκολα θα αλλάξει κάτι το πρώτο δεκαήμερο άρα πάμε για το δεύτερο δεκαήμερο ...τέτοιοι αντικυκλώνες όταν πιάνουν όλη την ευρώπη δύσκολα φεύγουν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μονο εμενα μου αρεσει η προοπτικη;;;Αντικυκλωνες που σουλατσαρουν απο Ατλαντικο ως μεσα στην ευρωπη,σβηστος και ανεμελος ατλαντικος,τα γεωδυναμικα να πεφτουν σταδιακα στη δυτικη σιβηρια,ευρωπαικη ρωσια.

Ισως να ξεκινησει ο χειμωνας εντυπωσιακα το δευτερο δεκαπενθημερο του Νοεμβρη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μονο εμενα μου αρεσει η προοπτικη;;;Αντικυκλωνες που σουλατσαρουν απο Ατλαντικο ως μεσα στην ευρωπη,σβηστος και ανεμελος ατλαντικος,τα γεωδυναμικα να πεφτουν σταδιακα στη δυτικη σιβηρια,ευρωπαικη ρωσια.

Ισως να ξεκινησει ο χειμωνας εντυπωσιακα το δευτερο δεκαπενθημερο του Νοεμβρη..

Προφανώς και εχεις δικιο .Η προοπτική  αρέσει,  αυτό που έχουμε ζήσει ως Φθινόπωρο έχει κουράσει. Είμαστε συνέχεια στην φάση "μπαζώνω για να χτίσω " 😁

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα μυστικα του επους του 2001-2002 ηταν ο ηρεμος ατλαντικος,η ανυπαρξια γροιλανδικου,και το περασμα των χαμηλων γεωδυναμικων απο τα πολυ βορεια του ατλαντικου,στω βορεια σκανδιναβια και μετα στη ρωσια.Απο εκει με τον εμποδισμο να σουλατσαρει στη ευρωπη και να μαζευεται κατα διαστηματα προς τα βδυτικα της ευρωπης ειχαμε τις δυνατες καταβασεις στα μερη μας με τα γνωστα αποτελεσματα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Προφανώς και εχεις δικιο .Η προοπτική  αρέσει,  αυτό που έχουμε ζήσει ως Φθινόπωρο έχει κουράσει. Είμαστε συνέχεια στην φάση "μπάζωνω για χτίσω " 😁

Τι να σου πω ρε Μητσακο,ειμαι πολυ αισιοδοξος για φετος με αυτα που βλεπω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Τι να σου πω ρε Μητσακο,ειμαι πολυ αισιοδοξος για φετος με αυτα που βλεπω.

Μακάρι να βγει! Εγώ ειμαι λιγο συγκρατημένος ως προς την βαρυχειμωνιά. Ένα καλό χιόνι όμως το πιστεύω .

Για τα κοντινά, λογικά  πρέπει να περιμένουμε μέχρι τις 10/11 για να δούμε στους χάρτες την προοπτική. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με το ουκμο θα βλέπαμε μάλλον χειμώνα στην περιοχή μας στις 200 ώρες αν είχε συνέχεια. Τζιφος τίποτα το ιδιαίτερο όπως και Τζεμ, αλλά για διαφορετικούς λόγους.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χιόνια στα ανατολικά ηπειρωτικά δίνει ο τζίφος από τα 500-600 μέτρα και πάνω σε 8 μερες. Ο χάρτης πάντως μου αρέσει σαν λογική, αλλά όχι για την ψυχρόμπαλα αυτή😉

 

το περίμενα λίγο διαφορετικό, αλλά τέλος πάντων😅

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...