Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, kilkis1989 είπε:

Σε ποιο site βλέπουμε παλιούς χάρτες;Θέλω να δω 2/12/1973..Σόρρυ για το άσχετο

http://www.meteociel.fr/modeles/archives/archives.php

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Μιχαήλ ερώτηση άσχετου. Αυτά τα χαμηλά 1005 1010 αριστερά από Πορτογαλία δεν θα σηκώσουν Αζορικό; Υποθετικά έτσι. 

Αν δεις την συνέχεια του χάρτη αυτά τα χαμηλά, εν τέλη μπαίνουν στην κυκλοφορία της Ευρώπης. Ωστόσο να ξέρεις γενικά πως τα χαμηλά μυξούλες με ήπια γεωδυναμικά συνήθως αποκόπτονται μέσα στον ατλαντικό και σηκώνουν έμμεσα τον Αζορικό. Κάτι σαν στήριγμα πάνω στο οποίο πατάει ο Αζορικός. Ενώ τα ισχυρά χαμηλά με μπλε-μωβ γεωδυναμικά πχ με κατάλληλο σχήμα εκεί ειδικά κατά την ενίσχυσή τους λειτουργούν σαν γρανάζι με τον Αζορικό, και τον εξαναγκάζουν σε ανύψωση. ΑΝ όμως ένα χαμηλό είναι πεπλατυσμένο [με το μήκος από δυτικά προς ανατολικά] πλακώνει τον Αζορικό, όπως είναι λογικό.

Γενικά το ότι τα ισχυρά χαμηλά πλακώνουν τον Αζορικό είναι μύθος. Όλα εξαρτώνται από το σχήμα τους κατά κύριο λόγο. Ένα χαμηλό 990 μπορεί να πλακώσει τον Αζορικό αν είναι λάθος πεπλατυσμένο, και ένα 950 να τον υψώσει αν είναι κυκλικό, ή πεπλατυσμένο από τα βόρεια προς τα νότια

6 λεπτά πριν, kilkis1989 είπε:

Σε ποιο site βλέπουμε παλιούς χάρτες;Θέλω να δω 2/12/1973..Σόρρυ για το άσχετο

και στο Meteociel, εδώ

http://www.meteociel.fr/modeles/archives/archives.php

 

είναι του τζίφου, υπάρχουν και του ευρωπαικού έχουν καλύτερη ανάλυση, αλλά κάπου κάπου έχω παρατηρήσει σφάλματα σε ημερομηνίες.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

gfsnh-0-366.png?6

 

Αυτό είναι όντως εντυπωσιακή διάσπαση του στροβίλου Beast from the east ήδη Από Δεκέμβριο. χεχε

Αν θεωρητικά βγει (κάπως απιθανο για τις τόσες ώρες μακριά) ετοιμαζονται να πανηγυρισουν ανατολκές ΗΠΑ, καθώς και βόρεια - βορειοδυτική Ευρώπη (διάσπαση πολαρ βόρτεξ, έντονος γροιλανδικός, απουσία αζορικού κοντα στην Ιβηρική).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Όπως και το  original Beast from the east🤣

 

Πάντως ήταν κρίμα, που έφυγε τόσο κρύο μέσα στον Ατλαντικό. Και Ισπανία να καθόταν τότε θα είχαμε χιόνια. χιονάρες βασικά...

Γενικά εμείς με Γροιλανδικό αντικυλκλώνα δεν έχουμε πολυ καλές κατεβάσεις μόνο με αζόρικο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αν δεις την συνέχεια του χάρτη αυτά τα χαμηλά, εν τέλη μπαίνουν στην κυκλοφορία της Ευρώπης. Ωστόσο να ξέρεις γενικά πως τα χαμηλά μυξούλες με ήπια γεωδυναμικά συνήθως αποκόπτονται μέσα στον ατλαντικό και σηκώνουν έμμεσα τον Αζορικό. Κάτι σαν στήριγμα πάνω στο οποίο πατάει ο Αζορικός. Ενώ τα ισχυρά χαμηλά με μπλε-μωβ γεωδυναμικά πχ με κατάλληλο σχήμα εκεί ειδικά κατά την ενίσχυσή τους λειτουργούν σαν γρανάζι με τον Αζορικό, και τον εξαναγκάζουν σε ανύψωση. ΑΝ όμως ένα χαμηλό είναι πεπλατυσμένο [με το μήκος από δυτικά προς ανατολικά] πλακώνει τον Αζορικό, όπως είναι λογικό.

Γενικά το ότι τα ισχυρά χαμηλά πλακώνουν τον Αζορικό είναι μύθος. Όλα εξαρτώνται από το σχήμα τους κατά κύριο λόγο. Ένα χαμηλό 990 μπορεί να πλακώσει τον Αζορικό αν είναι λάθος πεπλατυσμένο, και ένα 950 να τον υψώσει αν είναι κυκλικό, ή πεπλατυσμένο από τα βόρεια προς τα νότια

και στο Meteociel, εδώ

http://www.meteociel.fr/modeles/archives/archives.php

 

είναι του τζίφου, υπάρχουν και του ευρωπαικού έχουν καλύτερη ανάλυση, αλλά κάπου κάπου έχω παρατηρήσει σφάλματα σε ημερομηνίες.

Ευχαριστώ Μιχαήλ για όλη την ανάλυση.  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Γενικά εμείς με Γροιλανδικό αντικυλκλώνα δεν έχουμε πολυ καλές κατεβάσεις μόνο με αζόρικο

Ναι γενικά δεν ευνοούμαστε στα πεδινά με Γροιλανδικό. Μόνο με ένωσηΓροιλανδικού-Αζορικού, ο οποίος Αζορικός πατάει στην Ευρώπη, τότε μόνο ίσως μπορεί να παιχτεί κάτι στα πεδινά.

 

2 λεπτά πριν, LarissaSnow είπε:

Αν θεωρητικά βγει (κάπως απιθανο για τις τόσες ώρες μακριά) ετοιμαζονται να πανηγυρισουν ανατολκές ΗΠΑ, καθώς και βόρεια - βορειοδυτική Ευρώπη (διάσπαση πολαρ βόρτεξ, έντονος γροιλανδικός, απουσία αζορικού κοντα στην Ιβηρική).

 Ε ναι κλασσική περίπτωση δυτικής Ευρώπης και κυρίως easterly στο Η.Β.

 

Υ.Γ. Τίποτα Νικόλα, χαρά μου  να κάνω αναλύσεις!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το απόλυτο τίποτα για εδώ,πήγε τζάμπα τόσο κρύο το Νοέμβρη χωρίς αντίκρισμα. Θα χαθούν πολλές μέρες από τον Δεκέμβρη και δεν μιλάω για πεδινό χιόνι φυσικά αλλά για τα βασικά, χιόνι στα ορεινά ημιορεινά..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι γενικά δεν ευνοούμαστε στα πεδινά με Γροιλανδικό. Μόνο με ένωσηΓροιλανδικού-Αζορικού, ο οποίος Αζορικός πατάει στην Ευρώπη, τότε μόνο ίσως μπορεί να παιχτεί κάτι στα πεδινά.

 

Τα κεντροβόρεια μπορούν να ευνοηθούν με Γροιλανδικό, ακόμη κι αν ο αζορικός δε πατάει Ευρώπη, αρκεί βέβαια να έχεις "μάγκα" Σιβηρικό ο οποίος θα έχει τη σωστή θέση, αλλά και τη σωστή κλίση... κοινώς θα πρέπει να συνωμοτήσει το σύμπαν😃

Επεξεργάστηκε από LarissaSnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνεχίζεται η "τάση" για σμπαράλιασμα του polar vortex μετα τις 15 Δεκεμβριου και την κεντροδυτικη κ βορεια ευρώπη να ετοιμάζεται για κατι μεγαλο.Ας ελπισουμε οτι με τη βοήθεια του αζορικου θα επωφεληθουμε εμείς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν είναι κλασικό ιστερλι αυτό που φαίνεται στον ορίζοντα ,απλά καμία σχέση με ιστερλι.αυτο είναι ένας τεράστιος πολικός Αυλώνας από βορρά προς νότο με πιθανά 3 ενεργούς εμποδισμους...αλλά είναι πολύ νωρίς 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, ChristosPapasoulis είπε:

Αυτό το ποσταρε κάνεις ; Γιατί δεν το είδα. -20 με την -16 ισόθερμη να φτάνει Θήβα δεν ξέρω αν έχει κάποιος  ξαναδεί σε ψηφιακό. 

Στα 500 πρέπει να έχει -45 το Αιγαίο θα ξερνουσε χιονοκαταιγιδες. Ίσως η χειρότερη κόλαση χιονόπτωσης των τελευταίων τουλάχιστον 50 ετών.

Το πάχος παίζει και να έπεφτε κάτω από τα 500 μιλάμε για μια διάταξη που λόγω του ότι κατεβαίνει και νωρίς (δηλαδή θερμά τα νερά του Αιγαίου) θα ζήλευε όλη η Ευρώπη τα προσηνεμα. Αν έκανα και πρόγνωση λεκανοπεδιο Αθηνών θα έβαζα γύρω προάστια 80-100εκ και κέντρο 40εκ.

Ο πιο βίαιος τρόπος για να σπάσουν 12+ χρόνια χωρίς να έχει δει τουλάχιστον 10εκ η πάνω το κέντρο και τα γύρω προάστια (εκτός βορείων) 20εκ+.

cfs-0-684.png

 

 

κλασικες χαζομαρες του cfs ειναι αυτα... τρεξιματα με τρεξιματα και βλεπουμε... τωρα που ανανεωσε δειχνει ζεστη για 30 δεκεμβρη...

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το εικονικό σχολίασε ο φίλος και πράγματι είναι το εντυπωσιακότερο που εχω δει και εγω τόσα χρόνια που κοιτάω! Δε λέει τίποτα βέβαια αλλά για το μάτι υπέροχο!Ας το βάλουν στο σωστό θέμα οι mods να το χαιρόμαστε τις ζεστές μέρες του χειμώνα:)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

gfsnh-0-366.png?6

 

Αυτό είναι όντως εντυπωσιακή διάσπαση του στροβίλου Beast from the east ήδη Από Δεκέμβριο. χεχε

Γιατί συγκρίνεις τις ΗΠΑ με την Ευρώπη πάντα;;; Γιατί το κάνεις αυτό αγόρι μου;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επειδή πάντα ανεβάζουμε φοβερούς χάρτες από Καναδά και ΗΠΑ  ε, ας ανεβάσουμε και κάτι για να μην αισθανόμαστε μονίμως αδικημένοι . 

gfsna-15-36.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

graphe9_1000___-122.34375_59.25_.gif

 

 

τώρα θα ανέβαζα και εγώ αυτό, από Καναδά [φυσικά έψαξα όπου μπορούσα για το +15 στα 850 χαχαχα]

14 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Γιατί συγκρίνεις τις ΗΠΑ με την Ευρώπη πάντα;;; Γιατί το κάνεις αυτό αγόρι μου;;;

Ε καλά εδώ δεν κάνω σύγκριση, απλά ήθελα να δείξω πως σπάει στην μέση ο πολικός στρόβιλος, με τον βόρειο πόλο να αδειάζει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ChristosPapasoulis είπε:

Αυτό το ποσταρε κάνεις ; Γιατί δεν το είδα. -20 με την -16 ισόθερμη να φτάνει Θήβα δεν ξέρω αν έχει κάποιος  ξαναδεί σε ψηφιακό. 

Στα 500 πρέπει να έχει -45 το Αιγαίο θα ξερνουσε χιονοκαταιγιδες. Ίσως η χειρότερη κόλαση χιονόπτωσης των τελευταίων τουλάχιστον 50 ετών.

Το πάχος παίζει και να έπεφτε κάτω από τα 500 μιλάμε για μια διάταξη που λόγω του ότι κατεβαίνει και νωρίς (δηλαδή θερμά τα νερά του Αιγαίου) θα ζήλευε όλη η Ευρώπη τα προσηνεμα. Αν έκανα και πρόγνωση λεκανοπεδιο Αθηνών θα έβαζα γύρω προάστια 80-100εκ και κέντρο 40εκ.

Ο πιο βίαιος τρόπος για να σπάσουν 12+ χρόνια χωρίς να έχει δει τουλάχιστον 10εκ η πάνω το κέντρο και τα γύρω προάστια (εκτός βορείων) 20εκ+.

cfs-0-684.png

cfs-2-690.png

cfs-2-696.png

Με αυτό το τρέξιμο η Χαλκίδα θα έβαζε μέτρο. Ετοιμάζω σβέρκο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όποιος έχει όρεξη για διάβασμα: https://www.aer.com/science-research/climate-weather/arctic-oscillation/

Με λίγα λόγια,βροχές αρχικά ενώ  εξακολουθεί η τάση για χιόνια προς το τέλος Δεκέμβρη να είναι θετική .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Γιατί συγκρίνεις τις ΗΠΑ με την Ευρώπη πάντα;;; Γιατί το κάνεις αυτό αγόρι μου;;

Επεξεργάστηκε από thesprotos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

graphe9_1000___-122.34375_59.25_.gif

 

 

τώρα θα ανέβαζα και εγώ αυτό, από Καναδά [φυσικά έψαξα όπου μπορούσα για το +15 στα 850 χαχαχα]

Ε καλά εδώ δεν κάνω σύγκριση, απλά ήθελα να δείξω πως σπάει στην μέση ο πολικός στρόβιλος, με τον βόρειο πόλο να αδειάζει

Το beast from east... Χωρις αζορ και με φουλ γροιλανδικό πάει συστημένο στο Νησι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Το beast from east... Χωρις αζορ και με φουλ γροιλανδικό πάει συστημένο στο Νησι

Υπάρχει αζορ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

φοβερό το αικον, για αυτό στις 6-7 του μήνα!

anim_www6.gif

 

ιδανικό σενάριο αυτό, τρελές βροχές και χιόνια στα βουνά

anim_ipe1.gif

 

 

Υ.Γ Ο ΑΟ ανέβηκε λίγο, άλλα μένει κατά μέσο όρο αρνητικός, ο ΝΑΟ, είναι μονίμως αρνητικός, και μόνο ένα σενάριο αγγίζει το μηδέν. Μεγάλο ενδιαφέρον πραγματικά

nao.sprd2.gif

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Πολύ καλο τελείωμα του αικον ...υπάρχει αζορ

Υπάρχει αλλά, έτσι όπως σηκώνεται ευνοείται η  δυτική Ευρώπη.. Δεν ξέρω αν συνέχιζε το τρέξιμο τι θα γινόταν... Ο φουστης ο μπαστακας επιμένει και αυτος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Υπάρχει αλλά, έτσι όπως σηκώνεται ευνοείται η  δυτική Ευρώπη.. Δεν ξέρω αν συνέχιζε το τρέξιμο τι θα γινόταν... Ο φουστης ο μπαστακας επιμένει και αυτος

Δείχνει να υποχωρεί πολύ ανατολικά και λογικά αλλάζουμε σενάρια και πλάνα και δεν πάμε για κλασική Μπακ ντορ.Αν είναι να ρθει κάτι θα ρθει με τον ορθόδοξο τρόπο απ' ευθείας από την αρκτική πηγή.παμτως όπως και να χει αν έχουμε ψυχρή κατάβαση ο ρυθμιστής θα είναι ο αζορ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...