Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, geornik είπε:

Συμφωνω...ξεκινησε ως χειμωνας δυτικης Ευρωπης που σημαινει κυριως νοτιαδες κ ζεστη εδω...ενταξει η Σαμαρινα κ το Μετσοβο ισως ευνοηθουν παροδικα αλλα λογω κορωνοιου δεν μπορει να παει κανεις πουθενα...φοβαμαι για μονο  1-2 φωτοβολιδες κρυου οπως το χειμωνα 2010...ελπιζω να αλλαξει η κυκλοφορια και να μην κοιταμε μονο τα 1800μ των Αλπεων στις καμερες...

Καθήστε ρε παιδιά... ακόμα δεν ξεκίνησε π χειμώνας .... πρώτον ... και δεύτερον όλα τα μακροπρόθεσμα δείχνουν σταδιακή επικράτηση της ίδιας άθλιας κυκλοφορίας με αντικυκλωνες που είχαμε τον Νοέμβρη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://weathergroup.gr/2020/12/05/πορεία-του-καιρού-για-το-επόμενο-15ήμερο/ καλημερα η ταση να ερθει ο χειμωνας συνεχιζεται...αισιοδοξια και υπομονη παιδια το πολυποθητο θα ερθει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άθλια τα ενσεμπλς στην δεύτερη καρτέλα, ε δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα κάνει ευνοϊκή κυκλοφορία για 15 μέρες και μετά πάλι πλακωμα του αντικυκλωνα... κρίμα ειναι

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να και ένα αισιόδοξο σενάριο του τζιφου τα πιο μακρυνα,άντε μπας και εμφανιστεί κάτι χειμερινού για μας τους πεδινους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας το περιμενουμε Τζορτζινο λιγο ακομα.Δλδ προσωπικα εγω θα το περιμενω 2-3 μερουλες αυτο το διαστημα στα μεσα του μηνα για κατι πιο ψυχρο και χιονιστερο σε λιγο χαμηλοτερα υψομετρα και ας μην ερθει ποτε που λεει ο λογος. Παραλειψη: Λεγοντας τα ημιορεινα μας εννοουσα στη χωρα,και οχι αποκλειστηκα εδω σε εμας.🙂

Anyway εκανα πριν λιγο ενα πισογυρισμα.Αν κοιταγε καποιος χαρτες (πηρα προχειρα τον τζιφο) στις αρχες της βδομαδας για το διαστημα που μας ενδιαφερει πλεον (εκει προς τα τελη της αλλης βδομαδας) θα εβλεπε πχ οτι στο πιο αξιοπιστο 12αρι στις 2/12 για τις 13/12 υπηρχαν αυτες οι πιεσεις και αυτος ο 500αρης.

image.png.c7402a0519a763da62e7ab10bab89813.png

image.png.1ee9db1ebcd835ea1d66255fe0102178.png

Τωρα ομως μετα απο λιγες μονο μερες,εχουμε αλλα δεδομενα.Εχουμε ενα Χ που ''παταει'' Αιγαιο και ενα πολυ πιο ψυχρο 500αρη κατα 8-10c.

image.png.edfd9acd619b5bfbf8de03dc35006de2.png

image.png.e74ea6023f44c4ea2c4cd028a13a60c2.png

Μπορει και να μην ερθει καν κατι πιο ψυχρο.Απλα πρεπει,και μετεωρολογικα αν θελετε να περιμενουμε λιγο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεκέμβρη αρχές είμαστε. Ας κάνουμε υπομονή 2-3 μην.....εεεεεε.....μέρες ακόμα να δείξουν τα μοντέλα τον σούπερ ΚΟΓΚΑ των Χριστουγέννων.

Το μυρίζομαι

 

ΥΓ Κάτι τέτοιες κουφες κυκλοφορίες μπορεί να βγάλουν τρελλα πράγματα. Ή και τίποτα. Άλλα παίζει 50-50. Κρατήστε το αυτο

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, [weathermaniac] said:

Άθλια τα ενσεμπλς στην δεύτερη καρτέλα, ε δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα κάνει ευνοϊκή κυκλοφορία για 15 μέρες και μετά πάλι πλακωμα του αντικυκλωνα... κρίμα ειναι

Μιχάλη ακόμα κοιτάς 2η καρτέλα τζιφου Μετεωρολογος άνθρωπος ? Χιονιά θεϊκό να δείχνει η 2η καρτέλα φίλε είναι σαν να μην τον έδειξε κατάλαβε το. Τζάμπα έχει 2η καρτέλα ο τζίφος να χαμε να λέγαμε είναι αυτά 

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Μιχάλη ακόμα κοιτάς 2η καρτέλα τζιφου Μετεωρολογος άνθρωπος ? Χιονιά θεϊκό να δείχνει η 2η καρτέλα φίλε είναι σαν να μην τον έδειξε κατάλαβε το. Τζάμπα έχει 2η καρτέλα ο τζίφος να χαμε να λέγαμε είναι αυτά 

Πέρα από μετεωρολόγος άνθρωπος όμως, είμαι και μαζοχιστής🤣 [καιρικά μόνο χεχε]

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενας mod που σέβεται τον εαυτό του, πρέπει και  να μπορεί να ''επιβάλει'' την τάξη και τους κανόνες του φόρουμ, με ευπρέπεια, ήθος, ψυχραιμία και  ευγένεια!! Σταματήστε τη μιρλα γ@#% το κ%^# σας κωλ*&$#δα..  Όλα θα πάνε κατ`ευχήν, μη γαμ!@$%_&^%   τον τζιφο και ολα τα μοντέλα  μου μέσα... Στα τέλη του μηνα θα παίζουμε χιονοπόλεμο λεμεεεεεεε....Τυχαία ανοιξα θέμα Δεκεμβρίου;; μη γα#@#$.....Καλό ΣΚ παίδες!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, BrainA είπε:

Το κρύο που λες μπορεί να εμφανιστεί σε 1 με 2 ραν μην τα ισοπεδώνουμε όλα.... Τώρα δεν λέω ότι αυτό θα γίνει. Λέω όμως ότι μπορεί να γίνει αν ο Αζορ λειτουργήσει σωστά 

Σίγουρα αλλά κρίνουμε με αυτά που βλέπουμε. Και δεν είναι ότι η Ρωσία έχει φουλ -20 αυτή τη στιγμή ώστε να προκύψει ξαφνικά κάτι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, LarissaSnow είπε:

Τα παραλες λιγάκι..... "Βολευομαστε" και με λίγο υψηλότερες θερμοκρασίες, αρκεί αντικυκλωνας, χαμηλό (και πορεία αυτού) να είναι στη θέση που "πρέπει"...

Ο Βόλος με πάνω από -8 δεν βολεύεται. Άντε -7. Μιλάω για σοβαρά χιόνια όχι βλακείες μόνο στα αυτοκίνητα και στα χόρτα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλησπέρα στην Μετεοπαρέα. Υγεία και υπομονή ,,,

Ένεκα του lockdown και του περισσότερου χρόνου που όλοι μας αναγκαστικά περνάμε στο σπίτι, αποφάσισα να καταγράφω τα καθημερινά τρεξίματα Νοεμβρίου του CFSv2 ως προς την θερμοκρασιακή απόκλιση στα 850hPa από τη μέση τιμή  30ετίας.

Κατέγραψα συνολικά 120 τρεξίματα κατατάσσοντάς τα, "χονδρικά" πάντα, σε μεγέθη αποκλίσεων.

Για τη χώρα μας το αποτέλεσμα για τον Δεκέμβριο ήταν:

33%  ,,,, θετική απόκλιση 1 με 2 βαθμούς  ( με το μεγαλύτερο πλήθος αυτών να εμφανίζεται στα τρεξίματα του 2ου μισού του Νοεμβρίου)

22%   ,,,, αρνητική απόκλιση 1 με 2 βαθμούς  ( με το μεγαλύτερο πλήθος αυτών να εμφανίζεται στα τρεξίματα έως τις αρχές του 3ου δεκαημέρου του Νοεμβρίου)

17%   ,,,, απόκλιση  +/-1 βαθμό

15%   ,,,, θετική απόκλιση  >2 βαθμούς   (με μεγάλη συχνότητα στα τρεξίματα του τελευταίου 10ημέρου του Νοεμβρίου)

13%  ,,,,,  αρνητική απόκλιση >2 βαθμούς  ( με όλα σχεδόν να εμφανίζονται στο 1ο μισό του Νοεμβρίου)

 

Σχετικά αντίστοιχη ήταν σε μέσους όρους και η συμπεριφορά της περιοχής μας στην Νοτιοανατολική Ευρώπη  με το ποσοστό όμως της >2 βαθμών θετικής απόκλισης να αυξάνεται στο  24% με σχετική ομοιόμορφη διασπορά μετά το 1ο δεκαήμερο των τρεξιμάτων του Νοεμβρίου

Στην υπόλοιπη Ευρώπη το μεγαλύτερο ποσοστό των τρεξιμάτων καταδείκνυε κατά μέσο όρο αποκλίσεις  από -2 έως +2 βαθμούς (περίπου το 75%), χωρίς ιδιαίτερες ακρότητες, με την περιοχή της κεντροδυτικής Ευρώπης, όμως, να εμφανίζει αυξημένες πιθανότητες για ψυχρά σενάρια  με αρνητική απόκλιση >1 βαθμού  (46% των τρεξιμάτων).

Το σκηνικό των πρώτων 5 ημερών του Δεκεμβρίου, και αυτό που κατά πάσα πιθανότητα θα έχουμε μέχρι και τα μέσα του μήνα, θεωρώ πως είναι σε αρμονία με τα νούμερα που παρέθεσα πιο πάνω.

Γενικά στις περισσότερες των περιπτώσεων από τα τρεξίματα του CFSv2 του προηγούμενου μήνα μπορείς να αποκομίσεις μία εικόνα για το γενικό πάτερν του καιρού τον τρέχοντα μήνα.

Στη χώρα μας, αλλά και γενικότερα στην Ευρώπη, βιώνουμε ουσιαστικά τον Νοέμβριο με καθυστέρηση 30 ημερών και μόνο η κεντροδυτική Ευρώπη εμφανίζει κάποιες χειμερινές αναλαμπές,,,

Ευελπιστούμε πως κάτι θα αρχίσει να αλλάζει μετά τα μέσα του μήνα ,,,,

 

Υ.Γ.  Τα νούμερα που παρέθεσα δεν ακολουθούν κάποιες νόρμες της στατιστικής επιστήμης ,,, είναι απλή καταγραφή  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Ενας mod που σέβεται τον εαυτό του, πρέπει και  να μπορεί να ''επιβάλει'' την τάξη και τους κανόνες του φόρουμ, με ευπρέπεια, ήθος, ψυχραιμία και  ευγένεια!! Σταματήστε τη μιρλα γ@#% το κ%^# σας κωλ*&$#δα..  Όλα θα πάνε κατ`ευχήν, μη γαμ!@$%_&^%   τον τζιφο και ολα τα μοντέλα  μου μέσα... Στα τέλη του μηνα θα παίζουμε χιονοπόλεμο λεμεεεεεεε....Τυχαία ανοιξα θέμα Δεκεμβρίου;; μη γα#@#$.....Καλό ΣΚ παίδες!!!!!

Λαλακα, μου βγήκε το νερό από τη μυτη.... Πήγα να πνιγω... 😂😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, BrainA είπε:

Μιχάλη ακόμα κοιτάς 2η καρτέλα τζιφου Μετεωρολογος άνθρωπος ? Χιονιά θεϊκό να δείχνει η 2η καρτέλα φίλε είναι σαν να μην τον έδειξε κατάλαβε το. Τζάμπα έχει 2η καρτέλα ο τζίφος να χαμε να λέγαμε είναι αυτά 

ξεχνας κατι σημαντικο φιλε κωστα!! ο μιχαηλ πριν σπουδασει την μετεωρολογια περασε απο εμας και την ερασιτεχνικη-εμπειρικη φαση του ολου χομπι και θεωρω οτι εαν το κρατησει αυτο σαν παρακαταθηκη τοτε θα μεγαλουργησει και μεχρι στιγμης δειχνει να το κρατα οποτε ειναι σε καλο δρομο...😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

θελει ακομη κανα 4ημερο υπομονη για να δουμε καλα στησιματα στους εμποδισμους που θα αφηνουν υποσχεσεις για κατι καθαρα χειμερινο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Χειροτερεύει στα παντα ο τζίφος... 

Αρχίσει το μάζεμα.... 

ρε μπιλι!!!σε τι αρκιβως εγινε χειροτερος??????!!!!!😵

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

ρε μπιλι!!!σε τι αρκιβως εγινε χειροτερος??????!!!!!😵

Τίποτα  Βαγγέλη. Εξασθένησε λίγο το χαμηλό στη αρχή καί πιστεψα ότι θα χειρότερεψει... Λακαμια μου😢

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

με φόβισε για λίγο το ούκμο, αλλά έβγαλε αυτό στο τέλος. χαχαχα

Modele UKMO - Carte prévisions

 

για το πέρασμα της δευτέρας ξαναέριξε λίγο τα υψόμετρα ο τζίφος στην Ήπειρο, ενώ βελτίωσε και εδώ την κατάσταση. Το χαμηλό της Τετάρτης θα ε΄χει σίγουρα δυνατό ξεκίνημα, όμως η συνέχεια με τα χαμηλότερα υψόμετρα παραμένει άγνωστη.

 

Για μετά έχω  πολλά σενάρια μέσα στο μυαλό, μου,αλλά σίγουρα θέλω να αποφύγω το 6αρι του τζιφου, ποιος ξέρει πόσο θα χρειαστεί να ξανασπάσει ο καταπιώνας.. Ωραίο το αικον με το χαμηλό στις 180 ώρες

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

με φόβισε για λίγο το ούκμο, αλλά έβγαλε αυτό στο τέλος. χαχαχα

Modele UKMO - Carte prévisions

 

για το πέρασμα της δευτέρας ξαναέριξε λίγο τα υψόμετρα ο τζίφος στην Ήπειρο, ενώ βελτίωσε και εδώ την κατάσταση. Το χαμηλό της Τετάρτης θα ε΄χει σίγουρα δυνατό ξεκίνημα, όμως η συνέχεια με τα χαμηλότερα υψόμετρα παραμένει άγνωστη.

 

Για μετά έχω  πολλά σενάρια μέσα στο μυαλό, μου,αλλά σίγουρα θέλω να αποφύγω το 6αρι του τζιφου, ποιος ξέρει πόσο θα χρειαστεί να ξανασπάσει ο καταπιώνας.. Ωραίο το αικον με το χαμηλό στις 180 ώρες

Το ukmo μπορεί να σήκωνε αζόρικο αντικυκλώνα άμα είχε συνέχια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

με φόβισε για λίγο το ούκμο, αλλά έβγαλε αυτό στο τέλος. χαχαχα

Modele UKMO - Carte prévisions

 

για το πέρασμα της δευτέρας ξαναέριξε λίγο τα υψόμετρα ο τζίφος στην Ήπειρο, ενώ βελτίωσε και εδώ την κατάσταση. Το χαμηλό της Τετάρτης θα ε΄χει σίγουρα δυνατό ξεκίνημα, όμως η συνέχεια με τα χαμηλότερα υψόμετρα παραμένει άγνωστη.

 

Για μετά έχω  πολλά σενάρια μέσα στο μυαλό, μου,αλλά σίγουρα θέλω να αποφύγω το 6αρι του τζιφου, ποιος ξέρει πόσο θα χρειαστεί να ξανασπάσει ο καταπιώνας.. Ωραίο το αικον με το χαμηλό στις 180 ώρες

το μετα ειναι γριφος,οντος υπαρχουν απειρα σεναρια και προς το παρον δεν εχω ξεακαθαρισει τι θελω για να ερθει βολικα το μετα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thanasismtrk είπε:

Το ukmo μπορεί να σήκωνε αζόρικο αντικυκλώνα άμα είχε συνέχια...

θα έφερνε πρώτα ακόμα μία μέγα κακοκαιρία δυτικών, και έπειτα ναι θα σήκωνε Αζορικό, και μάλλον, όχι μόνοModele UKMO - Carte prévisions

 

διασπάει τον πολικό τστρόβιλο σιγά σιγά με καθαρά χειμερινό ενδιαφέρον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

το μετα ειναι γριφος,οντος υπαρχουν απειρα σεναρια και προς το παρον δεν εχω ξεακαθαρισει τι θελω για να ερθει βολικα το μετα...

Εγώ βρήκα ήδη τι θέλω, αλλά φυσικά και με ποιες διαφοροποιήσεις μπορεί να γίνει ώστε να βγει και αυτό που θες εσύ. Πολύ χοντρικά όμως. Και όλα ξεκινάνε από την αγαπημένη μου ήπειρο, την Αμερική χεχε.

Θα βάλω 2 χάρτες, γαλλικού και τζίφου. Φυσικά έχουν διαφορές παντού μεταξύ τους, αλλά μία είναι πολύ διαφορετική από ότι οι υπόλοιπες Τους παραθέτω

gfsna-0-114.png?12arpegena-0-114.png?12

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...