Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ανανεωσε το cfs ευχαριστα τα νεα βλεπει ψυχος 14 ιανουαριου οπως το υπολογισα πριν λιγο αν δειτε παραπανω..παμε για μεγαλα πανηγυρια σας τα ειχα πει το μεσημερι...

image (5).png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θετική αλλαγή όπως είπαμε στο αικον. Εννοείται βέβαια πως αν μιλήσουμε εκ του αποτελέσματος είναι μαύρα χάλια🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Θετική αλλαγή όπως είπαμε στο αικον. Εννοείται βέβαια πως αν μιλήσουμε εκ του αποτελέσματος είναι μαύρα χάλια🤣

Πολύ κουλό τρέξιμο. Παρόλα αυτά αν σηκωνόταν αζορικος θα ερχόταν βόμβα στον ελλαδικό χώρο. Δλδ έβγαλε σκανδιναβικό αλλά θα ήθελα να είχε αζορικο να γεμίσει εκεί η Ισπανία να σκάψει ψύχος ψηλά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θέλουμε χαμηλά Ατλαντικού να σηκώσουν τον αζορικο και να γεμίσει η περιοχή που έχω σε κόκκινο κύκλο ( για ανατολικά προσήνεμα και κεντροβόρεια χώρα) 

IMG_20201229_173508.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με ΑΟ -5 ΝΑΟ -1.5 ΑΣθ ζωνικους ανεμους στα ταρταρα ατλαντικο σβηστο η μεσηβρινοτητα βαραει κοκκινα και η προβλεψη μαυρα και αραχνα...δεν υπαρχει σεναριο του τι θελουμε για κανεναν πιστευω.Μπορει ενας γροιλανδικος τεραστιος να αποδειχντει οτι κανει στην πορεια για μια περιοχη που δεν το φανταζεται καν ενω ενας αζορικος για καποια αλλη κτλ κτλ..παντως νομιζω οτι η βασικη πορτα τουλαχιστον για αρχη ειναι η βορεια σκανδιναβια καθως μονο εκει δειχνει να υπαρχει διοδος εκτονωσης και προφανος εαν οντος ειναι ετσι απ εκεινη την πορτα η εκτονωση θα ειναι τιτανοτεραστια και μπορει να μην παιζουν και τοσο μεγαλο ρολο οι εμποδισμοι στην τελικη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Mια ερώτηση για να καταλαβαίνουμε και τι βλέπουμε..ο κ. ζιακόπουλος μίλησε για εξασθένηση του σιβηρικού και συρρίκνωση της έκτασης του..το ερώτημα είναι οι πιέσεις στα ΒΑ μας είναι σιβηρικός και αν ναι εγώ μέχρι τώρα βλέπω να μας κάνουν πιο μεγάλο κακό..διότι δεν αφήνουν να κατέβουν χαμηλές πιέσεις πάνω μας παρα μόνο κατι γαλάζια χρωματάκια..δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό που λέω..ρωτάω..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό το μικρό πρασινάκι 1000αρι στο Τεξας το βλέπει κανείς?😀

gfsna-0-60.png?6

 

Για τα κεντροβόρεια Σίγουρα δεν θέλουμε όταν φτάσει βορεια να απορροφήσει ψύχος. Αυτό το σκ@τούλι που βλέπετε εδώ στο 6αρι έγινε αυτή η μπλε μαούνα που βφαίνεται στον δυτικο Ατλαντικό

gfs-0-168.png?6

 

 

Οπότε για τα κεντροβόρεια δεν το θέλουμε. Για τα προσήνεμα αφήνω ένα παραθυράκι, καθώς αυτό θα οδηγήσει σε δεύτερη φάση ανύψωση Αζορικού και κατάβαση ανατολικά, αλλά όχι τόσο μεγάλη όσο με τον κύριο αυλώνα

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες το θέμα με την ανάρτηση του κ.Ζιακόπολου θεωρώ εξαντλήθηκε.....Ας μην επανερχόμαστε ξανά και ξανά..Όσον αφορά τον φίλο Αθηναίο και καθε Αθηναιο,  έχει το δικαίωμα να εκφράζεται οπως θέλει, εφόσον δεν παραβαίνει τους βασικούς κανονισμούς του forum..  Πάμε σε ανάλυση χαρτών τώρα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

υποχωρει ο τζιφος προς γροιλανδια μερια  .σαν μια πρωτη αναγνωση χωρις να ξερω αν μας βολευει η οχι κατι τετοιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτή η μύξα που αποκόπτεται στον ατλαντικό στις 48 ώρες τραβάει μετέπειτα το χαμηλό που έρχεται απο αμερική...κόβει τον αζορικό στην μέση και δεν τον αφήνει να ανέβει..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

απο τις λιγες φορες που δεν μπορω να σχολιασω ουτε κατα την κριση μου εαν η Α η η Β αλλαγη ειναι για καλο η οχι...πρεπει να προχωρησει οντος πολυ το ραν για καποιο μικρο συμπερασμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Καταιγισμός πληροφοριών Μιχαήλ. Χαχαχα.  Ας πάει στις 140 και βλέπουμε 

Άστα. Ακόμα και εγώ στην προκειμένη έχω καεί. Κοίτα να δεις πόσο ρόλο παίζει αυτή η λίμνη στο Τέξας. χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ίδια εικόνα σχεδόν ukmo icon . O τζίφος έχει άλλο σενάριο 

icon-0-144.png

UW144-21.gif

gfs-0-144.png

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πιστεύω ότι θα είναι καλύτερο από τ 6αρι. Αυτό και δεν λέω τίποτε άλλο, γιατί δεν μπορώ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το χαμηλακι του τεξας μιχαηλ ειναι πιο αδυναμο και δεν τραβαει μεγαλο κομματι αυλωνα απο πισω..καλο ειναι αυτο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

το χαμηλακι του τεξας μιχαηλ ειναι πιο αδυναμο και δεν τραβαει μεγαλο κομματι αυλωνα απο πισω..καλο ειναι αυτο?

Ναι για αυτό είναι καλύτερο. Όπως και το ούκμο, τραβάει πολύ λιγότερο ψύχος σε αντιστοιχία από το αικον.

 

Πάντως σαν λογική ούκμο-αικον όπως είπε ο Νικόλας είναι πολύ πιο κοντά μεταξύ τους. Ο τζίφος είναι αλλού, χωρίς όμως απαραίτητα να είναι κακό αυτό

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι για αυτό είναι καλύτερο. Όπως και το ούκμο, τραβάει πολύ λιγότερο ψύχος σε αντιστοιχία από το αικον.

Μιχαήλ παρόλα αυτά ανύψωση αζορικού μπορούμε να έχουμε. Σωστά ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Μιχαήλ παρόλα αυτά ανύψωση αζορικού μπορούμε να έχουμε. Σωστά ?

Εδώ όπως βλέπω πάλι δεν μιλάμε για Αζορικό, Δηλαδή δεν ανυψώνεται με τον τυπικό τρόπο, δεν έχει βάση. Τελικά με αυτά και με αυτά το ψύχος το απορρόφησε πάλι πιο μετά το χαμηλό.. Προτιμώ το ούκμο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

κοιτα απο ποσο βορεια θα εξαναγκαστει να ερθει ο αυλωνας που θα φερει την ψυχρη εισβολη καπου ... image.png.89c59ddfc87c21875adfb8d82fd4be6c.png

Βαγγέλη αυτο το πολικό χαμηλό μακάρι να ήταν στο ύψος της Σκανδιναβίας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Εδώ όπως βλέπω πάλι δεν μιλάμε για Αζορικό, Δηλαδή δεν ανυψώνεται με τον τυπικό τρόπο, δεν έχει βάση. Τελικά με αυτά και με αυτά το ψύχος το απορρόφησε πάλι πιο μετά το χαμηλό.. Προτιμώ το ούκμο.

Σε δεύτερο χρόνο εννοώ. Και εμένα το ukmo μου άρεσε. Νομίζω κάπου θα είχε ενδιαφέρον αν είχε παραπάνω ώρες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolas 2365 είπε:

Βαγγέλη αυτο το πολικό χαμηλό μακάρι να ήταν στο ύψος της Σκανδιναβίας

εκει θα παει πιστευω...απλα ολα αναγκαστικα ξεκιναν απο αλλο δρομο και απο πολυ βορεια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

εκει θα παει πιστευω...απλα ολα αναγκαστικα ξεκιναν απο αλλο δρομο και απο πολυ βορεια...

Διαλύθηκε αυτό το δείγμα αζορικού. Δεν ξέρω πως να το πω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...