Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο παιος κανει οτι κ το 19 γινεται ολο κ καλυτερος κ θα παιρνει τα λοιπα μοντελα ενα ενα μαζι του (αυτο ελπιζω τουλαχιστον)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κατ αρχην εχουν γεμισει πετσες για 13, 14 τα σεναρια του ευρωπαιου

Αλλά στις 17 ειναι γεματα  μωβ τα κεντροβορεια.....μας χιονιζουν 35 σενάρια πολυ..με τα 20  απο αυτά να δίνουν έμφαση σε μακεδονια θρακη δυτικη θεσσαλια και τα 15 σε θεσσαλια δυτικη μακεδονια βορεια στερεά,βέβαια και αυτα Χίονιζουν  και την υπόλοιπη μακεδονια αλλα λιγοτερο.....Έχει και 4,5 που ειμαστε μωβ και εμείς και η Αθηνά αλλα μαλλον πανω απο 300 γιατί ο υετος δεν ακουμπάει θάλασσα ..Τώρα φα υπόλοιπα..15 δε βγαζουν  τιποτα μονο τα 5 χιονια στη δυτική Μακεδονία ...Και τα αλλα 10 μηδέν τιποτα ζερο....συυνιστω υπομονη...Αλλά ειν αι καλυτερος και απο το χθεσινό ο μεσος ορος

Τίποτα η ελαχιστα πραγματα σε δυτικη μακεδονια...30%

Κεντροβορειος με έμφαση τα κεντρικά και ισως και αττικη...30 τ%

Κεντροβορειος με έμφαση τη μακεδονια θρακη δυτικη θεσσαλια ...40 %

Αυτά για σήμερα...Εγώ πάντως οσο δεν αλλάζουν και τα αλλα μοντελά δε πιστεύω τιποτα..

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 minutes ago, menidi said:

Όταν βλέπω πιρουετες, σβούρες και αποκοπές από αυλωνες, ξέρω ότι η πεδινή Αττική δεν έχει να ελπίζει σε τίποτα σχεδόν. 

Αυτές οι σβούρες και οι θολουρες, συνήθως δεν φτάνουν ποτέ σε εμάς εδώ κάτω.

Εμείς θέλουμε καθαρές καταστάσεις. 

Αυλώνα μόνο για εμάς, με συγκεκριμένο προσανατολισμό και όγκο. 

Καλή τύχη στα βόρεια. Άντε να χιονιστειτε, και μετά, αν συνεχίσει το ψύχος να μένει στα ΒΑ , ύστερα από ένα πρόσκαιρο reset, να πάρουμε τη φωτοβολίδα μας αν ήμαστε τυχεροί

Συνηθως ετσι γινεται Θαναση αλλα αν εχουμε μεγαλο αυλωνα και μας κατσει καλη αποκοπη χιονιζει και τον βυθο στην Υδρα.Λεμε τωρα...Καλημερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πολυ καλος ο μ.ο. βεβαια τα σεναρια που δινουν τα χαμηλα στο ιονιο σιγαιο ειναι ακομη στις 168 ωρες οποτε θελει κανα 2 μερες να πεσουν οι ωρες.για την πρωτη φαση δυσκολα τα πραγματα... αλλα φυσικα πολυ βελτιωμενα κ ενθαρτυντικα τα ανσαμπλ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα ποστς μου πρέπει να τα κοιτατε επεξεργασμένα μετα απο 5 λεπτα που αναρτουνται αλλιως η θα μαθαίνετε καινούριες λέξεις η θα μάθαινετε πως χρησιμοποιούνται γνωστές ηδη λέξεις για να βγαζουν αλλο νοημα😂😂

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Τα ποστς μου πρέπει να τα κοιτατε επεξεργασμένα μετα απο 5 λεπτα που αναρτουνται αλλιως η θα μαθαίνετε καινούριες λέξεις η θα μάθαινετε πως χρησιμοποιούνται γνωστές ηδη λέξεις για να βγαζουν αλλο νοημα😂😂

εγω ειμαι χειροτερος..αστο🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Αυτά για σήμερα...Εγώ πάντως οσο δεν αλλάζουν και τα αλλα μοντελά δε πιστεύω τιποτα..

Ετσι.Υπαρχουν τεραστιες διαφορες και μαλιστα δε βλεπω σημαντικη συγκλιση μεταξυ καποιων μοντελων.Σημαντικα πολυ τα 12αρια σημερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα!!! Τζεμ ουκμο λάιτ προσήνεμα. Τζίφος μακριά. Ευρωπαϊκό θαψιμο κεντροβορεια. Αν δούμε τη σειρά αξιοπιστίας τα τρία καλά μοντέλα δίνουν κάτι στην Ελλάδα. Κάπου θα τα βρουν. Θα ήθελα στο Τζεμ με πιο νοτιοδυτικά τον Αυλώνα. Αλλά η λογική λέει θα βγει πανηγυρικά το ευρωπαϊκό. 

Υγ. Το Τζεμ τώρα που το είδα καλά 186 με 200 ώρες με θάβει νομίζω 

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Κατ αρχην εχουν γεμισει πετσες για 13, 14 τα σεναρια του ευρωπαιου

Αλλά στις 17 ειναι γεματα  μωβ τα κεντροβορεια.....μας χιονιζουν 35 σενάρια πολυ..με τα 20  απο αυτά να δίνουν έμφαση σε μακεδονια θρακη δυτικη θεσσαλια και τα 15 σε θεσσαλια δυτικη μακεδονια βορεια στερεά,βέβαια και αυτα Χίονιζουν  και την υπόλοιπη μακεδονια αλλα λιγοτερο.....Έχει και 4,5 που ειμαστε μωβ και εμείς και η Αθηνά αλλα μαλλον πανω απο 300 γιατί ο υετος δεν ακουμπάει θάλασσα ..Τώρα φα υπόλοιπα..15 δε βγαζουν  τιποτα μονο τα 5 χιονια στη δυτική Μακεδονία ...Και τα αλλα 10 μηδέν τιποτα ζερο....συυνιστω υπομονη...Αλλά ειν αι καλυτερος και απο το χθεσινό ο μεσος ορος

Τίποτα η ελαχιστα πραγματα σε δυτικη μακεδονια...30%

Κεντροβορειος με έμφαση τα κεντρικά και ισως και αττικη...30 τ%

Κεντροβορειος με έμφαση τη μακεδονια θρακη δυτικη θεσσαλια ...40 %

Αυτά για σήμερα...Εγώ πάντως οσο δεν αλλάζουν και τα αλλα μοντελά δε πιστεύω τιποτα..

Αυτό για πόσο του μήνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα ειμαι σαφης και ξεκαθαρος..Οχι χιονοβολτες και χιονοπολεμο..Αυτα που ξερατε να τα ξεχασετε..Φετος θα ειναι ενας διαφορετικος χιονιας,οπως διαφορετικες ηταν και οι γιορτες..

Για να μην τα παρω κρανιο λοιπον..Χιονοπολεμο αυστηρα στο μπαλκονι και στην αυλη σας...

Οσο για ενα αντικυβερνητικο φορουμ που διασπειρει ειδησεις περι χιονοπτωσεων κτλ..Αμεσα θα επιληφθει του θεματος ο αρμοδιος υπουργος..

Γνωριζουμε μαλιστα και τον αρχιμαφιοζο της σπειρας...Νotios polos..Κυκλοφορει κυριως στην βορεια χωρα,ειναι μεταξυ 40-50 ετων...Αλλα γνωστα παρατσιουκλια του ειναι...Χιονοσουγιας..Χιονανθρωπος..Χιονομαχητης και χιονοχλαπατσας..

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλημέρα σε όλους,

έτυχε να δω νωρίς το πρωί στο UKMO run την πολύ ευχάριστη δυτίκηση του μοντέλου για τις 13-14 ΙΑΝ.

Κατόπιν τούτου ήμουν βέβαιος πως και στα υπόλοιπα μοντέλα θα υπήρχε βελτίωση στις προβλέψεις και πως τελικά θα υπάρξει μία αξιόλογη κακοκαιρία στη χώρα μας αυτό το 2ήμερο.

Αυτό βέβαια που δείχνει το κύριο τρέξιμο, αλλά και ο Μ.Ο.  του ECMWF, είναι πέρα από κάθε προσδοκία μετά τα χθεσινοβραδυνά τρεξίματα των μοντέλων.

Ακόμα και το ασταθές GFS βελτιώθηκε εν μέρει για την επόμενη εβδομάδα και θεωρώ πως θα βελτιωθεί περισσότερο κατά τη διάρκεια του Σ/Κ ,,, είναι μάλιστα εντυπωσιακός ο Μ.Ο. του για μεγάλο βάθος χρόνου πέρα από τις 20 ΙΑΝ

Γενικά και από τα 2 "μεγάλα" προγνωστικά μοντέλα φαίνεται προς το παρόν να απομακρύνεται ο κίνδυνος για ζωνική κυκλοφορία στην Ευρώπη κατά το 3ο δεκαήμερο.

Και αν αυτό επαληθευθεί, τότε μετά τις 20 ΙΑΝ θεωρώ πως αυξάνονται ιδιαίτερα οι πιθανότητες για κάτι πολύ δυνατό και στα ανατολικά προσήνεμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, SNOW ADDICTION είπε:

καλημέρα σε όλους,

έτυχε να δω νωρίς το πρωί στο UKMO run την πολύ ευχάριστη δυτίκηση του μοντέλου για τις 13-14 ΙΑΝ.

Κατόπιν τούτου ήμουν βέβαιος πως και στα υπόλοιπα μοντέλα θα υπήρχε βελτίωση στις προβλέψεις και πως τελικά θα υπάρξει μία αξιόλογη κακοκαιρία στη χώρα μας αυτό το 2ήμερο.

Αυτό βέβαια που δείχνει το κύριο τρέξιμο, αλλά και ο Μ.Ο.  του ECMWF, είναι πέρα από κάθε προσδοκία μετά τα χθεσινοβραδυνά τρεξίματα των μοντέλων.

Ακόμα και το ασταθές GFS βελτιώθηκε εν μέρει για την επόμενη εβδομάδα και θεωρώ πως θα βελτιωθεί περισσότερο κατά τη διάρκεια του Σ/Κ ,,, είναι μάλιστα εντυπωσιακός ο Μ.Ο. του για μεγάλο βάθος χρόνου πέρα από τις 20 ΙΑΝ

Γενικά και από τα 2 "μεγάλα" προγνωστικά μοντέλα φαίνεται προς το παρόν να απομακρύνεται ο κίνδυνος για ζωνική κυκλοφορία στην Ευρώπη κατά το 3ο δεκαήμερο.

Και αν αυτό επαληθευθεί, τότε μετά τις 20 ΙΑΝ θεωρώ πως αυξάνονται ιδιαίτερα οι πιθανότητες για κάτι πολύ δυνατό και στα ανατολικά προσήνεμα.

Καλημέρα φίλε μου. Η αποκοπή που βλέπεις στο ευρωπαϊκό άνετα με λίγες βελτιώσεις θάβει από Τουρκία μέχρι Ιταλία . Τίποτα σίγουρο ακόμα. Κράτα και το Τζεμ στην άκρη του μυαλού σου . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μου πήρε ώρα να δω τα βασικά κ να διαβάσω κ τα γραφόμενα εδώ. Συνήθως είναι καλό αυτό χαχα. Το μοντελικό μπάχαλο συνεχίζεται, ένα χάσιμο παραμένει ακόμα αλλά ευτυχώς πλησιάζουμε αρκετά πλέον σε καλές ώρες. Το πιο αστείο με τον ευρωπαίο είναι ότι ακόμα κ με άλλο σενάριο αρχικά (ολόκληρη αποκοπάρα έκανε στις 120 τι να λέμε) επιμένει κ πάλι σε πανομοιότυπο σενάριο για 16-17 εδώ κ πόσα ραν. Απίστευτο. Είναι σε σχετικά καλές ώρες για να τον εμπιστευτώ περισσότερο από όλα τα άλλα κ να δω μια πολύ μεγάλη ευκαιρία για μας, αλλά πρέπει να περιμένουμε κ σήμερα κ αύριο κ βλέπουμε. Μακάρι να κλειδώσουμε σιγά σιγά προς το σενάριο του κ επίσης να είναι απ΄τις φορές που έκανε ήδη μια μεγάλη αλλαγή κ τοώρα θα το πάει καροτσάκι. Μακάρι μακάρι μακάρι!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, nikolas 2365 said:

Καλημέρα φίλε μου. Η αποκοπή που βλέπεις στο ευρωπαϊκό άνετα με λίγες βελτιώσεις θάβει από Τουρκία μέχρι Ιταλία . Τίποτα σίγουρο ακόμα. Κράτα και το Τζεμ στην άκρη του μυαλού σου . 

καλημέρα και σε σένα! ,,,, για μετά τις 14-15 ΙΑΝ δεν αξίζει ακόμα θεωρώ να μπούμε σε λεπτομέρειες ,,, πολλά μπορούν να συμβούν ,,,, αλλά θεωρώ πως  έχουν αυξηθεί σημαντικά οι πιθανότητες για αξιόλογο χειμερινό διάστημα στη χώρα μας.

Όσο για το Gem δε νομίζω πως πρέπει να το έχουμε ως μπούσουλα στη συγκεκριμένη περίπτωση ,,, αλλά ακόμα και αυτό βελτιώθηκε σήμερα για το διάστημα 13-14 ΙΑΝ 

Επεξεργάστηκε από SNOW ADDICTION
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, south coast είπε:

Συνηθως ετσι γινεται Θαναση αλλα αν εχουμε μεγαλο αυλωνα και μας κατσει καλη αποκοπη χιονιζει και τον βυθο στην Υδρα.Λεμε τωρα...Καλημερα

Ναι μωρέ δεν διαφωνω. Αλλά αν θυμηθούμε τις περιπτωσεις όπου έγινε αυτό.....βασικά δεν θυμάμαι. Χαχαχαχαχ 

Στην Αριάδνη ίσως; Το Μάρτη του 87? Δλδ...οκ. Κάτι σαν λαχείο η φάση 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, SNOW ADDICTION είπε:

καλημέρα και σε σένα! ,,,, για μετά τις 14-15 ΙΑΝ δεν αξίζει ακόμα θεωρώ να μπούμε σε λεπτομέρειες ,,, πολλά μπορούν να συμβούν ,,,, αλλά θεωρώ πως  έχουν αυξηθεί σημαντικά οι πιθανότητες για αξιόλογο χειμερινό διάστημα στη χώρα μας.

Όσο για το Gem δε νομίζω πως πρέπει να το έχουμε ως μπούσουμα στη συγκεκριμένη περίπτωση ,,, αλλά ακόμα και αυτό βελτιώθηκε σήμερα για το διάστημα 13-14 ΙΑΝ 

Το Τζεμ έχει καλύτερη αξιοπιστία από τζίφο. Οι σημερινές 168 ώρες είναι κρίσιμες στα μοντέλα. Εκεί παίζεται για όλους το παιχνίδι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

To icon πάντως προς το παρόν μόνο προς Ευρωπαίο δεν πάει, και έτσι και αλλιώς είχε μάπα σεναριο.

Σε κάποια πράγματα γίνεται ακόμα χειρότερο μάλιστα.. οπότε μόνο κλειδωμένοι δεν ήμαστε..

Παντού χειρότερο το αικον.

 Προσγείωση στην πραγματικότητα...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, [weathermaniac] said:

To icon πάντως προς το παρόν μόνο προς Ευρωπαίο δεν πάει, και έτσι και αλλιώς είχε μάπα σεναριο

Οταν εδειχνε πρωτο αποκοπη το icon o ευρωπαιος εψαχνε...τον αυλωνα ρε γατακια😂😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

To icon πάντως προς το παρόν μόνο προς Ευρωπαίο δεν πάει, και έτσι και αλλιώς είχε μάπα σεναριο.

Σε κάποια πράγματα γίνεται ακόμα χειρότερο μάλιστα.. οπότε μόνο κλειδωμένοι δεν ήμαστε..

 

Προς τζίφο πάει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, south coast είπε:

Οταν εδειχνε πρωτο αποκοπη το icon o ευρωπαιος εψαχνε...τον αυλωνα ρε γατακια😂😎

Και το αικον εγινε σαν το χτεσινό ευρωπαιο 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συγγνώμη για τη γκρίνια, αλλά αυτό που με ξενερώνει , ειδικά σήμερα που βλέπω τη ζέστη, είναι το εξής: 

Η μέρα μεγαλώνει.Εχουμε φτάσει ηδη στις 10  Γενάρη με σάπιο καιρό Δεκέμβρη μέχρι και σήμερα. Και ο Νοέμβρης δεν είχε κάτι από θέμα κρύου η χιονοπτώσεων κάπου. 

Αν υποθέσουμε ότι κάνει αυτήν την εβδομάδα κρύου στα βόρεια και μετά έχουμε πάλι ένα διάστημα αδιάφορο, τότε θα φτάσουμε κοντά στο να περάσουμε από τη μια θερμη  σεζόν στην άλλη, χωρίς να έχουμε πάρει ουσιαστική ανάσα χειμώνα. Γιατί και ο Φλεβαρης, ειδικά τα τελευταία χρόνια, πιο πολύ ανοιξιάτικος είναι παρά χειμερινός. 

Δε λέω ότι θα συμβεί έτσι, αλλά έχω αυτόν τον φόβο. Δλδ να περάσουμε από τη μια θερμή σεζόν στην επόμενη, χωρίς ουσιαστικό διάλειμμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...