Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Spartan είπε:

Ναι αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα γινουν σονυ και καλα τα πραγματα οπως τα βλεπεις εσυ.

Χαλασαν τα τρεξιματα για ποιο μετα,μπορει και να ξαναφτιαξουν ομως

Ας δουμε και τα αυριανα

 

βρε 'παλαιό'μουτρα, λες και βλέπετε πρώτη φορά τρέξιμο χαχα Λές και δεν ξέρετε πως οι εμπειροι του αθλήματος, περιμένουμε το nowcast!!😋
..Κτλβνω.. κουβέντα να γίνεται.. όλοι δίκιο έχουμε αχαχα..
Προσωπικά κ αν θέτε λίγο στατιστικά ο τζιφέουλας μαζεύει λίγο τις Τ όσο πλησιάζουμε.. αλλά ευτυχώς για την καιρότρέλα μας η μ.φύση δεν έχει καλούπια!!
Ρίχτε μια ματιά και στις πιθανότητες της συγκλισης παρασκευή απόγευμα.. Μπορεί αστεράκια φωτεινά μπορεί μια ώρα χιονοκαταιγίδα! Κλασικά λοιπόν Nowcast αρκεί βέβαια μα πάμε μεχρι παρασκεύη με παρόμοια ραν!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, giannis_salonica είπε:

Αν δεις στον χάρτη σε προσηνεμη κακοκαιρία η μόνη περίπτωση που μπορεί να επηρεαστεί από sea effect με ανατολικό επιφανείας είναι το τρίτο πόδι αρκετα το δεύτερο και ελάχιστα το πρώτο τέρμα κάτω γι αυτό μου φαίνεται πολύ δύσκολο για την περιοχη της ποτίδαιας...

Modele GFS - Carte prévisions

Τι να σε πω και εγω ρε φιλε δεν το εχω ψαξει τοσο αλλα θυμαμαι οτι εχω επηρεαστει απο ετζιαν σιγουρα οσο και κουφο να σε ακουγεται

Επεξεργάστηκε από baristrs
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια χαρά ο τζίφος δε ξερω εγώ είμαι πεπεισμένος ότι αν έχουμε τις θερμοκρασίες υέτος θα βρεθεί και αυτό γιατί δε βλέπω καταξερα σενάρια αλλά εμφανίζουν  γενικώς υετο ευκολα μπορεί να τον αυξήσει μεσ σε ένα τρέξιμο η ακόμα και στο νοουκαστ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ειναι πιθανο το νησι μου η Ανδρος να δει καλο χιονι με αυτο το τρεξιμο του τζιφου........ακομα και μεχρι τα πεδινα.....

πραγμα καθολου αφυσικο.....ιστορικα εχει να αναδιξει μεγαλες χιονοκαιριες.....

και για του λογου το αληθες υπαρχει και πολυ καλο αφιερωμα που αξιζει να το διαβασετε.....

http://www.meteoclub.gr/themata/afieromata/9665-afieroma-andros-istorikoi-xioniades

Συμπερασματικά το νησί θα λέγαμε πλήττεται τακτικά από ψυχρές εισβολές που περίπου κάθε 4 χρόνια προκαλούν μεγάλες ζημιές/καταστροφές και προβλήματα στις υποδομές. Επιπλέον μια έντονη ψυχρή εισβολή ακολουθείται συνήθως από τουλάχιστον άλλη μία ή δύο ισχυρές χιονοεισβολέςεντός του ίδιου χειμώνα. Έτσι προκύπτουν οι συνολικά πολύ βαρείς χειμώνες στο νησί. Τέτοιοι ακραίοι χειμώνες με βάση τα αρχεία του τοπικού Τύπου για τον 20ο αιώνα (εξαιρουμένων των διαστημάτων 1920-1925 και 1963-1981) είναι το 1911, 1929, 1934, 1949, 1956, 1983, 1992 και τελευταία το 2004. Χειμώνες που είχαν είτε μία παρατεταμένη ή μια ολιγοήμερη αλλά πολύ έντονη ψυχρή εισβολήήταν το 1927,1928,1940,1947,1961,1987 και 1991.
-Για τα χρόνια μεταξύ 1963-1981 υπάρχει δυστυχώς παντελής έλλειψη φύλλων των εφημερίδων του νησιού, επομένως δεν υπάρχουν διαθέσιμα άρθρα για τις βαρυχειμωνιές της εν λόγω περιόδου.


Κείμενα-έρευνα: Νικήτας Γεωργιόπουλος

*Για τη σύνταξη του αφιερώματος ο γράφων βασίστηκε σε φύλλα του Τύπου της Άνδρου που είναι διαθέσιμα στην Καϊρειο Βιβλιοθήκη της Άνδρου, σε συνδυασμό με το αρχείο του meteociel.fr και φωτογραφίες του διαδικτύου, η πηγή των οποίων αναφέρεται όπου συναντώνται.

 

 

Επεξεργάστηκε από gthomasandros
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

επειδη βλεπω πολλοι προσηνεμοι εχετε ξεμεινει απο κουραγια και λογικο...εχετε πολλες ελπιδες κατ εμε και ασχετα με το τι θελω για την πολη μου προσωπικα πιστευω οτι ενα μινι 2002 δεν ειναι μακρια...ενας τετοιος χαρτηες κατ εμε ειναι εφικτοτατος και αν χιονιστω εγω την πεμπτη καλα και εχω ψυχολογια και φυσικα μεχρι τοτε δεν εχω ελπιδες για κατι πραγματικα καλο εδω και οχι σαχλαμαριτσες με νιφαδουλες τοτε θα το προσπαθησω κι εγω μπας και σπασει και χαλαρωσετε ...😀..παντως ειναι πραγματικα πολυ κοντα σε κατι τετοιο και ελπιζω να σας φτανουν οι θερμοκρασιες...μεχρι την πεμπτη ο καθενας θα κοιτα για την περιοχη του μετα οποια περιοχη ειναι κοντα σε κατι πολυ καλο θα εχει την συμπαρασταση ολων....gfs-0-126.png?18

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας ελπισουμε απλα να δηλωνει την αλλαγη κυκλοφοριας για το β μισο του χειμωνα...η να ειναι "προειδοποιηση" για το επομενο...η Κωνσταντινουπολη ηδη παει για ιστορικο και δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι να κατσει και δευτερος ιστορικος εκει( συνηθως οι αθηναικοι ιστορικοι ειναι και για εκει πολυ μεγαλοι)...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Athinaios είπε:

κατι παιζετε εκει γυρω στις 25-26 του μηνα μαλλον τοτε ειναι ο πραγματικος χιονιας θα δουμε..

gens-12-0-336.png

Φτανει με το τρολαρισμα φιλαρακι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

αντε να δουμε..ακομη καλυτερα τ ανσμπλ και καποια αμυδρη κινηση και για μετα Diagramme GEFS

Για το ΣΚ θεωρείς ότι έχουμε ελπίδες να βγει χαμηλό για προσηνεμα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 2008 ηταν κιτρινοπορτοκαλι ολη η Ευρωπη...αυτο βοηθησε να κατεβει αυτος ο αυλωναρος και να γινει ο,τι εγινε...τωρα δυστυχως δεν υπαρχει Αζορικος...καρπαζοεισπρακτορας ειναι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Steliosnow είπε:

Για το ΣΚ θεωρείς ότι έχουμε ελπίδες να βγει χαμηλό για προσηνεμα;

εμενα ρωτας?αληθεια τωρα?🤣..αχ θεε μου τι ζω...😋🤣..ναι φιλε μου θεωρω οτι καπου θα βγαλει μεγαλο χιονια και ετσι που το παει ναι θα βγαλει καπου ενα χαμηλο και μαλλον το βλεπω καπου στην ευρητερη περιοχη της συρτης μεχρι κρητη ..ελπιζω μονο να μην με παρεξηγησεις οταν διαβαζεις οτι μεχρι τεταρτη και το πολυ πεμπτη θα το ψαχνω για κατι αλλο...😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, geornik said:

Το 2008 ηταν κιτρινοπορτοκαλι ολη η Ευρωπη...αυτο βοηθησε να κατεβει αυτος ο αυλωναρος και να γινει ο,τι εγινε...τωρα δυστυχως δεν υπαρχει Αζορικος...καρπαζοεισπρακτορας ειναι...

Εννοώ πάντα ότι δεν έδινε αίτιο και το 15 δεν είχε καν τπτ και χιόνισε οπότε μην το θεωρούμε κακο

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

αντε να δουμε..ακομη καλυτερα τ ανσμπλ και καποια αμυδρη κινηση και για μετα Diagramme GEFS

Εγώ απλώς πιστεύω ότι μέτα το χιόνι της Πέμπτης - Παρασκευής στην Θεσσαλονίκη δεν θα ξαστερωσει αλλά θα έχει εκείνη την θολούρα που θα φαίνεται ελάχιστα ο ήλιος και θα πετάει νιφάδες άλλοτε ποιο πολλές άλλες ποιο λίγες όπως έγινε με την αριαδνη η και άλλες φορές που είχαμε πολύ ψυχρή εισβολή. 

Επεξεργάστηκε από Seventower
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

εμενα ρωτας?αληθεια τωρα?🤣..αχ θεε μου τι ζω...😋🤣..ναι φιλε μου θεωρω οτι καπου θα βγαλει μεγαλο χιονια και ετσι που το παει ναι θα βγαλει καπου ενα χαμηλο και μαλλον το βλεπω καπου στην ευρητερη περιοχη της συρτης μεχρι κρητη ..ελπιζω μονο να μην με παρεξηγησεις οταν διαβαζεις οτι μεχρι τεταρτη και το πολυ πεμπτη θα το ψαχνω για κατι αλλο...😀

Οχι οχι δε το έθεσα και σωστά εννοουσα γενικότερα χαμηλό και για τα υπόλοιπα κοιτάει ο καθένας τη περιοχή του (ποσο νότια βόρεια κτλ) .

Καλά χιονισαματα από τεταρτη!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Steliosnow είπε:

Οχι οχι δε το έθεσα και σωστά εννοουσα γενικότερα χαμηλό και για τα υπόλοιπα κοιτάει ο καθένας τη περιοχή του (ποσο νότια βόρεια κτλ) .

Καλά χιονισαματα από τεταρτη!! 

πλακα εκανα ετσι?το πρωτο σκελος..χαβαλες😀..οτι θες ρωτας οποιον θες για οπου θες..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και τα προσηνεμα βγαινουν off σιγα σιγα...τοση αναστατωση για ενα χιονι στη Διρφυ...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για δείτε υετό για Αθήνα Κυριακή και με πιθανότητα χιονιού....από ΕCMWF.....

https://meteologix.com/ee/forecast/264371-athens/ensemble/euro/precipitation no

IMG_20210112_021145.jpg

IMG_20210112_022927.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...