Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, weatherforattica είπε:

Βαζω και το χερι μου στη φωτια για τον υετο... Με τετοιες θερμοκρασιες δεν υπαρχει περίπτωση.... Αυτη τη φορα δεν θα κλαψει κανείς... ( Αν πεσουν μεσα στις θερμοκρασιες)

και επειδή έχεις το 2008 απ κατ..
Μήπως να θυμηθούμε όσοι το ζήσαμε το Αιγαίο μας εκείνον τον χιονιά!
Τα στοιχεία δεν αποκλείουν κάτι αντίστοιχο και αν θέλαμε να εκτιμήσουμε,θα λέγαμε πως πιο ευκολο φαντάζει να έχουμε χιονομπορες οι Αττικάριοι στη πρώτη φάση παρά το Αιγαίο στη δεύτερη! .
..έλα μωρέ κι εσύ..δε πειράζει, ας μας κάτσει ένα από τα 2😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

Αυτό λέω, άρχισε τις εκπτώσεις, δεν θα μείνει τίποτα στο τέλος. Και περνάει ο χρόνος. Ο Φεβρουάριος είναι ΓΤΠ, πρέπει την Παρασκευή να στρώσει έστω 5 πόντους με αρνητικές αλλιώς δύσκολα τα πράγματα..

προσωπικα δεν περιμενω  τιποτα....δεν με εμπνεει η κατασταση, μακαρι να διαψευστω ομως....παρολα αυτα εχω μια κρυφη ελπιδα για φλεβαρη. καθως εχει να κανει σοβαρο φλεβαρη απο το 2015 (κανονικα απο το 2012 εχει, αλλα και αυτος του 2015 το προσπαθησε) οποτε στατιστικα καποια στιγμη θα κανει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

εδώ δεν το έχουμε καταλάβει ακόμα,αλλά το 18αρι είναι ένα κλικ από το να πιάσει τη σοφία σε δυναμική. η οποία φαίνεται να υπάρχει ,τουλάχιστον στον τζίφο

το εχουμε τασο..μια χαρα το εχουμε...η σοφια μας καθησε στο ναο καστ απο το παραλελ και μονο...εδω το δειχνουν ολα η σχεδον ολα..αν αυριο το δειχνουν ολα με τροπο που να ειμαστε στο επικεντρο και οχι στις παρυφες του υετου τοτε δυσκολα θ αλλαξει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να πω για τη περιοχη μου δυτικη μακεδονια και ηπειρωτικη θεσσαλια ...θελουμε κατξ σαν το τζεμ και όχι τζιφο να οργανωθεί το χαμηλο καλα απο το ιονιο

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν παιδες καληνυχτίζω ... Κραταμε τα θετικά που είναι πολλα απο τα σημέρινα τρεξήματα..... Υπομονή και όλα θα φανούν....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

-What do you have John?

-What i always had? ( since 2008 )

Ναι νωρις ειναι ακομα αλλα οταν εχεις καει στο κουρκουτι παει το φυσημα «ανταρα» και στο γιαουρτι!

και επειδη παντα ψαχνω για το θετικο σημαδι, και στους Ισπανους καποια στιγμη την περασμενη εβδομαδα το πηρε πισω. 
οψομεθα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, geopithis είπε:

Σοφία δεν φτάνει ακόμα, ταυτίζονται αυτή τη στιγμή στο ότι κ τότε το καλό το πανηγύρι ξεκίνησε το απόγευμα (5-6) κ πήγε μέχρι το πρωί (8-9). Σε διάρκεια δύσκολο να το φτάσει αλλά αν πιάσει τον υετό πάνω κάτω που δείχνει κάτι θα κάνει. Εγώ συμβιβάζομαι με το 18αρι χαχα ας πάει κάπου εκεί το χαμηλό κ μετά είναι έτσι κ αλλιώς θέμα τύχης να σου κάτσουν κ τα καλύτερα που θα είναι δίπλα σου

πιο λιγο..σοφια ξεκινησε στις 9 περιπου μεχρι ξημερωματα..χοντρικα κανα 10ωρο...εδω μπορει να εχουμε ομως καλυτερες θερμοκρασιες πιστευω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, giannis_salonica είπε:

Ξέρεις πως δημιουργείται το λεικ? φιλικά στο λέω για να μην περιμένεις τζάμπα έναν μηχανισμό ο οποίος είναι αδύνατον φυσικά να συμβει στην περιοχή σου

Να πω την αληθεια το ειχα ψαξει προπερσι αν θυμαμαι καλα αλλα μαλλον πρεπει να ξαναψαχτω.. απλα σε αρκετσ λακε επηρεαζομουν γι αυτο ελπιζω σε κατι τετοιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, geopithis είπε:

Σοφία δεν φτάνει ακόμα, ταυτίζονται αυτή τη στιγμή στο ότι κ τότε το καλό το πανηγύρι ξεκίνησε το απόγευμα (5-6) κ πήγε μέχρι το πρωί (8-9). Σε διάρκεια δύσκολο να το φτάσει αλλά αν πιάσει τον υετό πάνω κάτω που δείχνει κάτι θα κάνει. Εγώ συμβιβάζομαι με το 18αρι χαχα ας πάει κάπου εκεί το χαμηλό κ μετά είναι έτσι κ αλλιώς θέμα τύχης να σου κάτσουν κ τα καλύτερα που θα είναι δίπλα σου

ε καλά και τότε ουσιαστικά μέχρι τις 3.30-4 ό,τι έκανε μετά έκοψε αρκετά. αν βγει χαμηλό τελικά εκεί περίπου που το δείχνει θα υπάρχει υετός και αρκετός μάλιστα σε πολύ κοντινή απόσταση από τη θεσσαλονίκη,τόσο κοντινή που μπορεί και στο nowcast να είναι λίγο χειρότερο ή λίγο καλύτερο και να κάνει τη διαφορά. διάρκεια δε με ενδιαφέρει. αν δεν είχαμε αυτά τα 4 χιόνια (αριάδνη και τα 3 του 2019) με το 18αρι η αχιονία έσπαγε.  κοντά 10,ίσως και λίγο παραπάνω εκατοστά θα είχαμε λογικά εδώ πέρα

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Santa snow είπε:

Για μενα αν τα αυριανα 12αρια ειναι χειροτερα απο τωρα , δυσκολα αλλαζουν τα στοιχεια... Αυριο το πρωι σιγουρα ο τζιφος θα ειναι ακομα χειροτερος και θα εχει τουμπιασει ακομα πιο πολυ προς ECMWF

Εγω θα περιμενω μεχρι την τεταρτη φιλε.Σιγουρα μειωνονται οι πιθανοτητες,αλλα δεν ξερουμε απο τωρα ποιο σεναριο θα κατσει

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Santa snow είπε:

Για μενα αν τα αυριανα 12αρια ειναι χειροτερα απο τωρα , δυσκολα αλλαζουν τα στοιχεια... Αυριο το πρωι σιγουρα ο τζιφος θα ειναι ακομα χειροτερος και θα εχει τουμπιασει ακομα πιο πολυ προς ECMWF

Πρώτα από όλα , ας δούμε μήπως στρώσει κάνα χιόνι ΒΠ στις 16 του μήνα. Θα στρώνει κάνα Χαλάνδρι χιόνι την Παρασκευή και εμείς θα ψάχνουμε ακόμα το χαμηλό της Κυριακής

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι ντόμινο αυτά. Αν στραβώσει μια βροχο/χιονο-κακοκαιρία, θα στραβώσουν και οι υπόλοιπες μετά. Μέχρι Πέμπτη προλαβαίνει να μας βάλει και σε κανα θερμό τομέα από βδομάδα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, apos είπε:

@giannis_salonica πόσα εκατοστά βάζει η Θεσσαλονίκη Πέμπτη και Παρασκευή με βάση το 18αρι του τζίρου;

εννοειται πως είναι νωρίς ακόμα να μιλάμε για εκατοστα γιατι δεν έχει κλειδώσει τίποτα....αλλά αν έβγαινε το 18αρι έτσι πως είναι και με θερμοκρασία εδάφους γυρω στο 0 το βράδυ μέσα στην πόλη πιστεύω τουλάχιστον 5-8 πόντους θα τους είχε το κέντρο άνετα...αλλα όλα αυτά ξαναλέω θα ισχυαν αν ήταν το 18αρι για αυριο...ακόμα δεν μπορούμε να έχουμε ασφαλή συμπεράσματα και όποιος το κάνει είναι απλά μάντης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

προσωπικα δεν περιμενω  τιποτα....δεν με εμπνεει η κατασταση, μακαρι να διαψευστω ομως....παρολα αυτα εχω μια κρυφη ελπιδα για φλεβαρη. καθως εχει να κανει σοβαρο φλεβαρη απο το 2015 (κανονικα απο το 2012 εχει, αλλα και αυτος του 2015 το προσπαθησε) οποτε στατιστικα καποια στιγμη θα κανει

Στη βραση κολλάει το σίδερο. Πρέπει να πάρουμε ότι γίνεται καλύτερο την Παρασκευή γιατί μπορεί να μην έχουμε άλλη ευκαιρία φέτος. Δεν είμαστε αρχές Δεκέμβρη. Έχει τύχει πολλές φορές να κάνει μια καλή κατεβασιά σε κρύο και μετά τέλος ο Χειμώνας και ποιος περιμένει άλλους 10 μήνες; Κινδυνεύουμε να κατέβει -10 σχεδόν και να μην χιονίσει πουθενά στην Ελλάδα εκτός από Εύβοια που χιονίζει με κάθε τρόπο..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα μιλήσω για την περιοχή μου. Δεν ξέρω τι θα δείχνουν τα 12άρια της Τετάρτης όμως είμαστε κοντά σε μια πολύ καλή ευκαιρία να ασπρίσει η πόλη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδια, εγω που με τις λιγες γνωσεις βεβαια που εχω, βλεπω οτι βγαζει υετο την κυριακη και μαλιστα με -7/-8. Γιατι δεν μας αρεσε το ραν; Ας απαντησει καποιος πιο εμπειρος, για να μαθαινουμε και εμεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, baristrs είπε:

Να πω την αληθεια το ειχα ψαξει προπερσι αν θυμαμαι καλα αλλα μαλλον πρεπει να ξαναψαχτω.. απλα σε αρκετσ λακε επηρεαζομουν γι αυτο ελπιζω σε κατι τετοιο

Για να μην παιδεύεσαι άδικα για να είχες λεικ θα έπρεπε βόρεια σου αντί για την Θεσσαλονίκη να είχες λίμνες τεράστιας έκτασης ή θάλασσα έτσι ώστε ο παγωμένος βαρδάρης(να είναι το στριμ δηλαδή βόρειο) να μεταφέρει προς την περιοχή σου τα χαμηλής νεφωσης σύννεφα απ την δημιουργία του λεικ...απ την στιγμή που δεν έχεις ούτε λίμνες απο πάνω ουτε θάλασσα αλλά εχεις στεριά είναι αδύνατον να δημιουργηθεί lake-sea effect

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Στη βραση κολλάει το σίδερο. Πρέπει να πάρουμε ότι γίνεται καλύτερο την Παρασκευή γιατί μπορεί να μην έχουμε άλλη ευκαιρία φέτος. Δεν είμαστε αρχές Δεκέμβρη. Έχει τύχει πολλές φορές να κάνει μια καλή κατεβασιά σε κρύο και μετά τέλος ο Χειμώνας και ποιος περιμένει άλλους 10 μήνες; Κινδυνεύουμε να κατέβει -10 σχεδόν και να μην χιονίσει πουθενά στην Ελλάδα εκτός από Εύβοια που χιονίζει με κάθε τρόπο..

συμφωνω αλλα η παρασκευη ειναι στις 80 ωρες και ηδη αρχισε λιγο-λιγο να αλλαζει αρνητικα για εδω....θα χασουμε που θα χασουμε υετο στην αρχη σε βροχη....αν μας μειωσει τον υετο την κατσαμε......και γενικα εχω την αισθηση οτι δεν την γλιτωνουμε την μουφα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Στη βραση κολλάει το σίδερο. Πρέπει να πάρουμε ότι γίνεται καλύτερο την Παρασκευή γιατί μπορεί να μην έχουμε άλλη ευκαιρία φέτος. Δεν είμαστε αρχές Δεκέμβρη. Έχει τύχει πολλές φορές να κάνει μια καλή κατεβασιά σε κρύο και μετά τέλος ο Χειμώνας και ποιος περιμένει άλλους 10 μήνες; Κινδυνεύουμε να κατέβει -10 σχεδόν και να μην χιονίσει πουθενά στην Ελλάδα εκτός από Εύβοια που χιονίζει με κάθε τρόπο..

Και την Παρασκευη βλεπω στο Βολο βγαζει ενα εξαωρο τουλαχιστον εντονων φαινομενων...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Θα μιλήσω για την περιοχή μου. Δεν ξέρω τι θα δείχνουν τα 12άρια της Τετάρτης όμως είμαστε κοντά σε μια πολύ καλή ευκαιρία να ασπρίσει η πόλη. 

Νικόλα...

1. Η Χαλκίδα ασπρίζει πιο εύκολα από το Σύνταγμα 

2. Η Χαλκίδα έχει δει  πάρα πολύ καλό χιόνι το 2017 και νομίζω και άλλες φορες ενώ εμείς έχουμε 13 χρόνια. Αυτό είναι το θέμα μας εδώ. Όχι το Ασπρισμα. Κι ας ακούγεται κάπως αλαζονικό. Με -20 πάνω από τα κεφάλια μας, αν όχι τώρα....? πότε??

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...