Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως έχει σημασία και το ύψος των νεφών.σε προσηνεμους χιονιαδες τα νέφη έχουν χαμηλές βάσεις, οπότε μέχρι ένα ύψος, μπορεί η κατεύθυνση των ισοβαρων να είναι πολύ πιο κοντά στην κίνηση των νεφών. Δηλαδή να έχεις βόρειο, βορειοανατολικό ρεύμα πχ μέχρι τα 3000 μέτρα και να πέφτει σοβαρός υετός από αυτά και μόνο, και πιο ψηλά σιγά σιγά να υπάρχει στροφή.

Πάμε για Τζιφο τώρα, που το προαίσθημα μου, λέει πως ετοιμάζεται για τούμπα, χωρίς να τον έχω κοιτάξει ακόμα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Πάντως έχει σημασία και το ύψος των νεφών.σε προσηνεμους χιονιαδες τα νέφη έχουν χαμηλές βάσεις, οπότε μέχρι ένα ύψος, μπορεί η κατεύθυνση των ισοβαρων να είναι πολύ πιο κοντά στην κίνηση των νεφών. Δηλαδή να έχεις βόρειο, βορειοανατολικό ρεύμα πχ μέχρι τα 3000 μέτρα και να πέφτει σοβαρός υετός από αυτά και μόνο, και πιο ψηλά σιγά σιγά να υπάρχει στροφή.

Πάμε για Τζιφο τώρα, που το προαίσθημα μου, λέει πως ετοιμάζεται για τούμπα, χωρίς να τον έχω κοιτάξει ακόμα 

Μιχαήλ μπορεί να το τραβήξει και άλλο δυτικά. Είναι σε ώρες που μπορεί να το κάνει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

οχι μονο δεν τον κοβω να τουμπαρει αλλα μαλλον θα το τραβηξει απ την αναποδη

Αυτο είπα πριν. Θα τον πάει τον Αυλώνα Ισπανία και όλοι θα κοιτάμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

οχι μονο δεν τον κοβω να τουμπαρει αλλα μαλλον θα το τραβηξει απ την αναποδη

Εγώ πάλι ήδη βλέπω ότι το επόμενο χαμηλό το φέρνει πιο γρήγορα. Άρα σίγουρα αρχικά θα πάει πιο ανατολικά ο αυλώνας, ή αν θες δεν θα έχει αυτή την κλίση. ΑΠό εκεί και πέρα βλέπουμε.  Τώρα είμαι στον υπολογιστή πάλι, βλέπω ότι το αικον, έχει ένα ιδιαίτερο σενάριο τελικά.. Ειδικά στον LCC

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Εγώ πάλι ήδη βλέπω ότι το επόμενο χαμηλό το φέρνει πιο γρήγορα. Άρα σίγουρα αρχικά θα πάει πιο ανατολικά ο αυλώνας, ή αν θες δεν θα έχει αυτή την κλίση. ΑΠό εκεί και πέρα βλέπουμε.  Τώρα είμαι στον υπολογιστή πάλι, βλέπω ότι το αικον, έχει ένα ιδιαίτερο σενάριο τελικά.. Ειδικά στον LCC

εδω και 2 ραν για τον τζιφο αυτο λες...χαχαχα..οσο το λες δεν παει ανατολικα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εγώ πάλι ήδη βλέπω ότι το επόμενο χαμηλό το φέρνει πιο γρήγορα. Άρα σίγουρα αρχικά θα πάει πιο ανατολικά ο αυλώνας, ή αν θες δεν θα έχει αυτή την κλίση. ΑΠό εκεί και πέρα βλέπουμε.  Τώρα είμαι στον υπολογιστή πάλι, βλέπω ότι το αικον, έχει ένα ιδιαίτερο σενάριο τελικά.. Ειδικά στον LCC

Μιχαήλ Ισπανία Γαλλία άνετα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

εδω και 2 ραν για τον τζιφο αυτο λες...χαχαχα..οσο το λες δεν παει ανατολικα...

Ήδη άλλαξε κλίση ρε

4 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Μιχαήλ Ισπανία Γαλλία άνετα 

Ισπανία με καμιά Παναγία Νικόλα

 

Εντωμεταξύ το αικον, εκεί στην Αμερική, μια εξτρά λίμνη που την βγάζουν αρκετοί, δεν την έχει

 

gfsna-0-126.png?12iconna-0-120.png?04-18

 

θα μου πεις μόνο αυτά είναι? όχι, αλλά πιστεύω ότι το συγκεκριμένο παίζει αρκετή σημασία.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ρε συ μιχαηλ δεν παει προς γιουκμο με την καμια...που το βλεπεις?απλα επιμενει και αυτο ειναι κατι που αφορα κατω απο 100 ωρες να μην πω και 72

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το πολικό χαμηλό πιο βορειοανατολικά. Δλδ ο Αυλώνας .. Τελικά παίζει να πέσω έξω. Δλδ να μην πάει δυτικά και μπορεί να σκάσει Ιόνιο Αιγαίο 

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

ελα κι εσυ τωρα...😀

Πάντως, παρά την μεταβολή, δεν την λες και μεγάλη... Αύριο θα δούμε τούμπες και τούμπες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

ρε συ μιχαηλ δεν παει προς γιουκμο με την καμια...που το βλεπεις?

ρεε δεν έγραψα ότι πάει προς ούκμο χαχαχαχα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ρεε δεν έγραψα ότι πάει προς ούκμο χαχαχαχα. 

αφου ειπες ανατολικα...το γιουκμο τον παει σμουμπιτο ανατολικα καροτσακι.τι δεν καταλαβα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

αφου ειπες ανατολικα...το γιουκμο τον παει σμουμπιτο ανατολικα καροτσακι

ναι αλλά είπα και κλίση στο ίδιο μηνυμα.  παππούλη διάβασε πιο αργά πλζ😁

Άσε που πριν από μόνο σου είπες, για το αικον, το ότι πάει ανατολικά, δεν σημαίνει ότι πάει προς ούκμο, αλλά προς ευρωπαίο. χαχαχα. Τέλος πάντων. Λογικά θα παραμείνει ένα σχετικά ευνοικό σενάριο. Ας ελπίσουμε αύριο ο Αγγλος να ξεκουμπιστεί..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

ναι αλλά είπα και κλίση στο ίδιο μηνυμα.  παππούλη διάβασε πιο αργά πλζ😁

Άσε που πριν από μόνο σου είπες, για το αικον, το ότι πάει ανατολικά, δεν σημαίνει ότι πάει προς ούκμο, αλλά προς ευρωπαίο. χαχαχα. Τέλος πάντων. Λογικά θα παραμείνει ένα σχετικά ευνοικό σενάριο. Ας ελπίσουμε αύριο ο Αγγλος να ξεκουμπιστεί..

τελος παντων μπερδευτηκα..το θεμα ειναι οτι δεν παει προς γιουκμο και επιμενει...συμφωνουμε?να συνεχισουμε και στο ραν που παλι θα εχει ενδιαφερον...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά ο καναδας σπρώχνει βορειοανατολικά τον αζορ.. 

IMG_20210105_001306.jpg

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

τελος παντων μπερδευτηκα..το θεμα ειναι οτι δεν παει προς γιουκμο και επιμενει...συμφωνουμε?να συνεχισουμε και στο ραν που παλι θα εχει ενδιαφερον...

Κρατάω ότι σε γενικές γραμμές, στην Αμερική ο τζίφος παρέμεινε ίδιος για τα χαμηλά που καθορίζουν την πορεία-κινηση του αυλώνα, εφόσον έχει αρχικά αποκοπεί από την μαμά του, την Γροιλανδία

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...