Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από την στιγμή που ξύπνησε ο Ατλαντικός,χαιρετά μου τον Πλάτανο..κ πάμε πάλι σε ελπίδα πεεεεεερα των 300 ωρών, κυνηγώντας μάγισσες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

gem-8-210.png?12

Με λίγο πιο σβηστό ατλαντικό όλο αυτό θα έπαιζε Ιόνιο Αιγαίο. Ας μην βιαζόμαστε για 210 ώρες μπροστά. Ο Ατλαντικός κάνει ζημιά. Αλλά δεν δικαιολογείται όπως είπε και ο Μιχαήλ με βάση την εικόνα των δεικτών. Τα λέμε στο 12άρι παίου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εκεί που είπα να τα παρατήσω, να καθίσω στην ησυχία μου, στο μερικό διάβασμα μου, τις κονσόλες, και το περπάτημα, έρχονται οι δείκτες και τα απογευματινά [παρόλα αυτά όχι όλα] τρεξίματα.

Λοιπών. Μετά από τόση κούραση και τόσα πισωγυρίσματα, αν είναι να γίνει ολική επαναφορά, να γίνει άμεσα. Και όχι πάλι πίσω μπρος. Αλλιώς στο καλό και να μην μας γράφεις αυλώνα μου!

Αλλά πως να ησυχάσεις όταν βλέπεις ανανέωση μεσοπρόθεσμου ευρωπαικού, αλλά ειδικά πως να ησυχάσεις με τέτοιους δείκτες! Από την στιγμή που σε κάποια φάση η ψυχρή λίμνη/χαμηλό της Ιβηρικής υποχωρεί, οι δείκτες έπρεπε να ανέβουν άμεσα! Εγώ μετά τα πρωινά άθλια τρεξίματα περίμενα σίγουρα ΝΑΟ στο +1.. Αλλά καμία σχέση. Είναι ο πιο χαμηλός των τελευταίων 3 ημερών. Με τέτοιο ΝΑΟ, δεν υπάρχει αυτός ο ατλαντικός.

Επίσης να πούμε πόσο σταθερό είναι το ούκμο. Το οποίο πλέον μου αρέσει πολύ σαν σενάριο αφού είναι ένας τρόπος με τον οποίο οι κεντροβόρειοι παίζουμε δυνατά εκ νέου για κατάβαση σε ευνοϊκή θέση.

Πάρτε πάλι ούκμο έκανα την σύγκριση εχθές, θα την κάνω και σήμερα, σε πιο προχωρημένες ώρες,.

UW144-21.GIF?04-12UW120-21.GIF?05-17

 

ΙΔΙΑ.

 

 

Αυτά. Πάω να συνεχίσω το πρόγραμμά μου, και θα παρακολουθώ πολύ χλιαρά τα μοντέλα, μέχρι να δούμε τι θα γίνει με το μαγικό 1000αρι κάτω από την Γροιλανδία.

 

ετσι μιχαηλ!!!!..κι εγω αυτο περιμενα και αντι να παρουν την ανιουσα μετα απο μια μικρη πτωση συντομη ξαναπεφτουν...σουτζουκ λουκουμ!!!😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πως γίνεται ο Ατλαντικός να ενεργοποείται καθε φορά που  φαίνεται αυλωνας να κατεβαίνει προς τα εδώ ενώ αντίθετα όλο αυτόν τον καιρό που εσκαγαν αυλωνες προς Δυτική Ευρώπη ο Ατλαντικός φαινόταν σβηστός και δεν τους έσπρωχνε ανατολικά; Ας νου το εξηγήσει κάποιος, μπορεί να λέω και βλακείες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

ετσι μιχαηλ!!!!..κι εγω αυτο περιμενα και αντι να παρουν την ανιουσα μετα απο μια μικρη πτωση συντομη ξαναπεφτουν...σουτζουκ λουκουμ!!!😋

Δηλαδή δεν γίνεται να χαλάσουν αύριο οι δείκτες? δεν τους έχω και για σταθερούς..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέσα σε δυο τρία ραν του τζίφου και όχι μόνο γέμισε ο Καναδάς ψύχος και χαμηλά γεωδυναμικά.......έτσι ξαφνικά...κι εκεί που σχολιάζαμε με θαυμασμό την απουσία σοβαρού ψύχους και σοβαρών γεωδυναμικών εκεί-το άδειασμα όπως πολύ σωστά αποκαλούσαμε ....δεν ξέρω τι βλέπουν τα μοντέλα και τι θα συμβεί....πολύ πιθανόν να αρχίζει η σύγκρουση των μεγάλων αλλαγών που θα χουμε στην ατμόσφαιρα με το τι θα πήγαινε να συμβεί μετά από ένα τόσο μεγάλο διάστημα μεσημβρινής κυκλοφορίας και άδειου σχεδόν Καναδά.....γι αυτό και τα μοντέλα προσπαθούν να βρουν τι πάει να συμβεί..γι αυτό έχουμε αλλαγές και θα έχουμε στην ούτως ή άλλως πολύ χαμηλή προγνωσιμότητα.....μακάρι να επιμείνει ο ευρωπαίος που το μακροπρόθεσμό του είναι για το δεύτερο δεαημερο το καλύτερο για φέτος τον χειμώνα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

ετσι μιχαηλ!!!!..κι εγω αυτο περιμενα και αντι να παρουν την ανιουσα μετα απο μια μικρη πτωση συντομη ξαναπεφτουν...σουτζουκ λουκουμ!!!😋

Μου αρέσει που ο τζίφος στα ενσέμπλς εξαφανίζει κάθε υποψία αυλώνα χαχαχα. Τελικά ο τζίφος έκανε το σόου με την ΜΠέλλα, για να νικήσει μια φορά μόνο φέτος. Go ukmo go!!

1 λεπτό πριν, isnow είπε:

Δηλαδή δεν γίνεται να χαλάσουν αύριο οι δείκτες? δεν τους έχω και για σταθερούς..

Γίνεται, αλλά το γεγονός ότι αυτοί δείχνουν αντίθετη εικόνα από τα μοντέλα, κάτι λέει, ειδικά σήμερα. Θα το δούμε.

3 λεπτά πριν, stathis2b είπε:

Πως γίνεται ο Ατλαντικός να ενεργοποείται καθε φορά που  φαίνεται αυλωνας να κατεβαίνει προς τα εδώ ενώ αντίθετα όλο αυτόν τον καιρό που εσκαγαν αυλωνες προς Δυτική Ευρώπη ο Ατλαντικός φαινόταν σβηστός και δεν τους έσπρωχνε ανατολικά; Ας νου το εξηγήσει κάποιος, μπορεί να λέω και βλακείες 

Και όμως τα ανατολικά προσήνεμα θέλουν τον Ατλαντικό ισχυρό. Είναι ο μόνος τρόπος για να ανυψωθεί ο Αζορικός ανατολικότερα, και άρα να έχετε κατάβαση εσείς. Για να πάει η ψυχρή μάζα δυτική Ευρώπη, αναγκαστικά ο Αζορικός θα βρίσκεται στο σπίτι του.. τις Αζόρες.

Φυσικά ο τρόπος κίνησης και τα σχήματα των Ατλαντικών χαμηλών έχουν σημασία. Μα ατλαντικά χαμηλά αρκετά νότια στον Ατλαντικό, αυτά ως γρανάζια σηκώνουν τον αντικυκλώνα κεντρική και δυτική Ευρώπη. Φυσικά όσο ανατολικότερα και πιο κοντά στην Ευρώπη φτάνουν αυτά τα ισχυρά ατλαντικά χαμηλά τόσο ανατολικότερα  πάει ο Αζορικός.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, stathis2b είπε:

Πως γίνεται ο Ατλαντικός να ενεργοποείται καθε φορά που  φαίνεται αυλωνας να κατεβαίνει προς τα εδώ ενώ αντίθετα όλο αυτόν τον καιρό που εσκαγαν αυλωνες προς Δυτική Ευρώπη ο Ατλαντικός φαινόταν σβηστός και δεν τους έσπρωχνε ανατολικά; Ας νου το εξηγήσει κάποιος, μπορεί να λέω και βλακείες 

Ένα σενάριο από τα πολλά είναι ότι για να κατέβει αυλώνας προς την ανατολική ευρώπη δηλαδή προς την περιοχή μας θα πρέπει ο Ατλαντικός να είναι ενεργός..να έχει δυνατά χαμηλά όχι φυσικά σε επίπεδο ζωνικής..... να πιέσει τον αζορικό να σηκωθεί στη δυτική και κεντρική ευρώπη προς σκανδιναβία κι έτσι να έχουμε εμείς την πολυπόθετη κατάβαση ..που αν δεν ήταν το χαμηλό στο δυτικό -βορειοδυτικό Ατλαντικό να πιέζει κάπως θα ήταν ποιο χαλαρός ο αζορικός θα έφευγε πιο εύκολα στην Γροιλανδία και γενικά θα βρισκόταν ποιο μέσα στον Αταντικό κι έτσι η όποια κατεβασιά θα αφορούσε την κεντροδυτική ευρώπη  βλέπε τι συμβαίνει τώρα....

από την άλλη η πτώση της ταχύτητας των(δυτικών)  ζωνικών ανέμων στη στρατόσφαιρα μας λέει ουσιαστικά ότι θεωρητικά τα όποια χαμηλά δημιουργηθούν εκεί δεν θα μπουν τόσο εύκολα σφήνα στην κυκλοφορία να την  χαλάσουν......θεωρητικά ο αζορικός θα πρέπει να σηκωθεί μέχρι Ισλανδία Σκανδιναβία σχεδόν ανεμπόδιστος και απλά τα χαμηλά θα περνάνε γύρω του...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μου αρέσει που ο τζίφος στα ενσέμπλς εξαφανίζει κάθε υποψία αυλώνα χαχαχα. Τελικά ο τζίφος έκανε το σόου με την ΜΠέλλα, για να νικήσει μια φορά μόνο φέτος. Go ukmo go!!

Γίνεται, αλλά το γεγονός ότι αυτοί δείχνουν αντίθετη εικόνα από τα μοντέλα, κάτι λέει, ειδικά σήμερα. Θα το δούμε.

Και όμως τα ανατολικά προσήνεμα θέλουν τον Ατλαντικό ισχυρό. Είναι ο μόνος τρόπος για να ανυψωθεί ο Αζορικός ανατολικότερα, και άρα να έχετε κατάβαση εσείς. Για να πάει η ψυχρή μάζα δυτική Ευρώπη, αναγκαστικά ο Αζορικός θα βρίσκεται στο σπίτι του.. τις Αζόρες.

Φυσικά ο τρόπος κίνησης και τα σχήματα των Ατλαντικών χαμηλών έχουν σημασία. Μα ατλαντικά χαμηλά αρκετά νότια στον Ατλαντικό, αυτά ως γρανάζια σηκώνουν τον αντικυκλώνα κεντρική και δυτική Ευρώπη. Φυσικά όσο ανατολικότερα και πιο κοντά στην Ευρώπη φτάνουν αυτά τα ισχυρά ατλαντικά χαμηλά τόσο ανατολικότερα  πάει ο Αζορικός.

Σε ευχαριστω πολύ Μιχαήλ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Κοιτάξτε οι κεντροβορειοι το σεναριο 13 για τις 12, 13 του μηνα κλαμα

Χωρίς λόγιαα😱

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε αυτό  που δεν δώσαμε σημασία και το βλέπουμε στα βιντεάκια του Άγγλου είναι η θερμοκρασιακη απόκλιση στα 2 m για το χρονικό διάστημα 11-18,δεν το λες και αισιοδοξο τουλάχιστον για προσηνεμα

Screenshot_2021-01-05-19-12-24-721_com.google.android.youtube.thumb.jpg.90df23cb7121d61ee791240fddb8a07c.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Ένα σενάριο από τα πολλά είναι ότι για να κατέβει αυλώνας προς την ανατολική ευρώπη δηλαδή προς την περιοχή μας θα πρέπει ο Ατλαντικός να είναι ενεργός..να έχει δυνατά χαμηλά όχι φυσικά σε επίπεδο ζωνικής..... να πιέσει τον αζορικό να σηκωθεί στη δυτική και κεντρική ευρώπη προς σκανδιναβία κι έτσι να έχουμε εμείς την πολυπόθετη κατάβαση ..που αν δεν ήταν το χαμηλό στο δυτικό -βορειοδυτικό Ατλαντικό να πιέζει κάπως θα ήταν ποιο χαλαρός ο αζορικός θα έφευγε πιο εύκολα στην Γροιλανδία και γενικά θα βρισκόταν ποιο μέσα στον Αταντικό κι έτσι η όποια κατεβασιά θα αφορούσε την κεντροδυτική ευρώπη  βλέπε τι συμβαίνει τώρα....

από την άλλη η πτώση της ταχύτητας των(δυτικών)  ζωνικών ανέμων στη στρατόσφαιρα μας λέει ουσιαστικά ότι θεωρητικά τα όποια χαμηλά δημιουργηθούν εκεί δεν θα μπουν τόσο εύκολα σφήνα στην κυκλοφορία να την  χαλάσουν......θεωρητικά ο αζορικός θα πρέπει να σηκωθεί μέχρι Ισλανδία Σκανδιναβία σχεδόν ανεμπόδιστος και απλά τα χαμηλά θα περνάνε γύρω του...

Σε ευχαριστω πολύ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, OLYMPUS MONS είπε:

Σε αυτό  που δεν δώσαμε σημασία και το βλέπουμε στα βιντεάκια του Άγγλου είναι η θερμοκρασιακη απόκλιση στα 2 m για το χρονικό διάστημα 11-18,δεν το λες και αισιοδοξο τουλάχιστον για προσηνεμα

Screenshot_2021-01-05-19-12-24-721_com.google.android.youtube.thumb.jpg.90df23cb7121d61ee791240fddb8a07c.jpg

Δεν υπαρχει περίπτωση ο χάρτης πιέσεων και θερμοκρασιών να ειναι ιδιος ...Αυτός που έβαλες πρπεει να ναι για 4 με 11

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Galanto said:

Δεν υπαρχει περίπτωση ο χάρτης πιέσεων και θερμοκρασιών να ειναι ιδιος ...Αυτός που έβαλες πρπεει να ναι για 4 με 11

Και εμένα μου έκανε εντυπωση αλλά είναι 11-18, και μάλιστα είναι η απεικόνιση του σεναριου 13 σε πιο light   εκδοση 😉

Επεξεργάστηκε από OLYMPUS MONS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Δεν υπαρχει περίπτωση ο χάρτης πιέσεων και θερμοκρασιών να ειναι ιδιος ...Αυτός που έβαλες πρπεει να ναι για 4 με 11

Αντώνη μην μπερδεύεσαι ο χάρτης ο καλός είναι ο 500άρης....ο επιφανείας δεν είναι και τόσο καλός είναι ποιο δυτικά τα χαμηλά στον επιφανείας οι χαμηλές πιέσεις ....γι αυτό και αυτές οι θερμοκρασίες επιφανείας....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Αντώνη μην μπερδεύεσαι ο χάρτης ο καλός είναι ο 500άρης....ο επιφανείας δεν είναι και τόσο καλός είναι ποιο δυτικά τα χαμηλά στον επιφανείας οι χαμηλές πιέσεις ....γι αυτό και αυτές οι θερμοκρασίες επιφανείας....

 

4 λεπτά πριν, OLYMPUS MONS είπε:

Και εμένα μου έκανε εντυπωση αλλά είναι 11-18, και μάλιστα είναι η απεικόνιση του σεναριου 13 σε πιο light   εκδοση 😉

Εχετε δικιο τωρα καταλαβα τι εννοεί....πάντως για κεντροβορεια δεν είναι τόσο χαλια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τώρα είδα και τα άλλα μοντέλα κατεβάζουν λίγο ψύχος αλλά δεν έχουν χαμηλό...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...