Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου είχε λείψει να περιμένουμε να περάσουν οι ώρες για το επόμενο ραν. Ωραία πράγματα:)Θα σκάσει βόμβα σήμερα-αύριο. Το θέμα είναι να την κρατήσει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Γελασαμεεεεε...

Εσυ οχι, οι υπολοιποι επρεπε να ψυχαγωγηθουν εν οψει 12αριων!😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Θα σου απαντησω θεωρω το σεναριο του τζιφου οτι δεν ειναι το επικραταστερο....αλλα ας κανουμε υπομονη...για μετα οπως βλεπεις και εσυ αλλωστε δν υπαρχει αυτη τη στιγμη πιθανοτητα βαριας προσηνεμης εισβολης για χιονια μεχρι της βαρκες που λεμε...αν θελουμε να δωσουμε πιθανοτητες για χιονια χαμηλα μιλαμε για λαμια και πανω...με τα σημερινα παντα δεδομενα αλλα και βαση δεικτων...

Οι δεικτες ετσι οπως ειναι δεν ειναι σε θεση να αποκλεισουν σε καμια περιπτωση πεδινο χιονι πουθενα.

Τα μοντελα σημερα,ναι το αποκλειουν για τα προσηνεμα πεδινα αν και μιλαμε για μακρια ακομα προγνωστικα.

Αν μου επιτρεπεις τελος,το να προσπαθεις να βγαλεις μεσοπροθεσμη προγνωση βασει των δεικτων που εχεις αναφερει,οπως νομιζω κανετε,μαλλον σε αποτυχια θα οδηγησει,οταν μιλαμε για μια τοσο μικρη περιοχη σαν τη χωρα μας.Ποσω δε μαλλον να βγαλεις ποσοστα και διαφορες στις πιθανοτητες,για περιοχες που απεχουν μεταξυ τους 100 και 200 χλμ.Στις περισσοτερες μεσοπροθεσμες εκτιμησεις απο μεγαλα σαιτ,οι δεικτες αυτοι χρησιμοποιουνται μονο για τεραστιες περιοχες και οχι ας πουμε για την πολιτεια της Νεας Υορκης.Οι δεικτες που χρησιμοποιειτε περιγραφουν κυκλοφοριες και διαταξεις σε πλανητικο επιπεδο και ειναι ατοπο να προσπαθουμε να τους προσαρμοσουμε σε τοσο τοπικο επιπεδο.

Ολα αυτα φιλικα,αν θες αγνοησε τα εντελως!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλός ευρωπαίος πρωινός καλό και το τζεμ ...μόνο το γφσ χάλασε αρκετά αλλά και πάλι σύμφωνα με τα ανσαμπλ του όλα ανοιχτά είναι....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 minutes ago, Παπλαμουδας said:

Οτι δειχνουν τα σημερινα δλδ

Μην μου αγχώνεσαι αγορίνα μου εσυ! όλα βαίνουν καλως!😋 όσο έχει γδαμμουλες κάτω από το -10 είμαστε μέσα στο παιχνίδι. έως τότε θα έχουμε ένα...σκονιά αλλά δεν πραζ

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Οι δεικτες ετσι οπως ειναι δεν ειναι σε θεση να αποκλεισουν σε καμια περιπτωση πεδινο χιονι πουθενα.

Τα μοντελα σημερα,ναι το αποκλειουν για τα προσηνεμα πεδινα αν και μιλαμε για μακρια ακομα προγνωστικα.

Αν μου επιτρεπεις τελος,το να προσπαθεις να βγαλεις μεσοπροθεσμη προγνωση βασει των δεικτων που εχεις αναφερει,οπως νομιζω κανετε,μαλλον σε αποτυχια θα οδηγησει,οταν μιλαμε για μια τοσο μικρη περιοχη σαν τη χωρα μας.Ποσω δε μαλλον να βγαλεις ποσοστα και διαφορες στις πιθανοτητες,για περιοχες που απεχουν μεταξυ τους 100 και 200 χλμ.Στις περισσοτερες μεσοπροθεσμες εκτιμησεις απο μεγαλα σαιτ,οι δεικτες αυτοι χρησιμοποιουνται μονο για τεραστιες περιοχες και οχι ας πουμε για την πολιτεια της Νεας Υορκης.Οι δεικτες που χρησιμοποιειτε περιγραφουν κυκλοφοριες και διαταξεις σε πλανητικο επιπεδο και ειναι ατοπο να προσπαθουμε να τους προσαρμοσουμε σε τοσο τοπικο επιπεδο.

Ολα αυτα φιλικα,αν θες αγνοησε τα εντελως!

πολύ σωστά...με τους δείκτες ποτές δεν βγαίνει πρόγνωση ...υπάρχουν πολλοί συνδυασμοί που μπορεί αν δώσουν διάφορες διατάξεις και ανάλογο καιρό(χιόνια κτλ)....και δεύτερον δεν μπορείς να αποκλείσεις μια περιοχή από πιθανή εισβολή όταν υπάρχει η τάση για ψυχρή εισβολή για μετά από 7-10 μέρες...όπως για παράδειγμα τα προσήνεμα....άπειρες φορές και μάλιστα στο άμεσο παρελθόν φαινόντουσαν ψυχρές εισβολές και χιονιάδες που θα αφορούσαν και καλά αποκλειστικά την κεντροβόρεια χώρα και στο τέλος πολλές από αυτές κατέληξαν  προσήνεμα μονο..!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sotos*snow είπε:

πολύ σωστά...με τους δείκτες ποτές δεν βγαίνει πρόγνωση ...υπάρχουν πολλοί συνδυασμοί που μπορεί αν δώσουν διάφορες διατάξεις και ανάλογο καιρό(χιόνια κτλ)....και δεύτερον δεν μπορείς να αποκλείσεις μια περιοχή από πιθανή εισβολή όταν υπάρχει η τάση για ψυχρή εισβολή για μετά από 7-10 μέρες...όπως για παράδειγμα τα προσήνεμα....άπειρες φορές και μάλιστα στο άμεσο παρελθόν φαινόντουσαν ψυχρές εισβολές και χιονιάδες που θα αφορούσαν και καλά αποκλειστικά την κεντροβόρεια χώρα και στο τέλος πολλές από αυτές κατέληξαν  προσήνεμα μονο..!!! 

Η εικόνα που είναι βορειοανατολικά μας μυρίζει μπαρούτι για όλη την χώρα. Αν ριτζάρει ο Αζορικός θα έχουμε πολύ καλά αποτελέσματα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, menidi είπε:

Ήθελα να ήξερα, Γερμανία Ολλανδία Βέλγιο Γαλλία. Πόσες ημέρες ολικού παγετού είχαν μεγάλες πόλεις τους. Για παράδειγμα οι Γερμανικές πόλεις έχουν κατά Μ.Ο 12-15 ημέρες ολικού παγετού το χειμώνα. Με τέτοια εύνοια που λένε ότι έχει φέτος, δεν θα έπρεπε να υπάρχουν έστω 8-9 ημέρες ολικού παγετού; Βλέπω webcams από μεγάλες πόλεις στις προαναφερθείσες χώρες και βλέπω γυμνά κεραμίδια και καμπαναρια. Ουτε καν δρόμους με χιονι

Δεκεμβρη του 96 πριν τις γιορτες ειμουν Ντυσελντορφ. Πολυ ψυχος και χιονιζε απ τη στιγμη που βγηκα απ τη πορτα του αεροπλανου. To ιδιο βραδυ την εβγαλα επι ωρες (ναι ναι ξερω μη το πειτε😎) σε ενα παραθυρο στο σπιτι της κοπελιας να βλεπω το χιονι να πεφτει.Δεν εβλεπα κεντρικο δρομο μονο κηπο.Ελεγα θα ξυπνησω το πρωι και ο δρομος σιγουρα θα χει 30 ποντους σε σχεση με αυτα που ειχα βιωσει εδω το 91-92 αλλα και πιο πριν.''Ξυπναω'' κατα τις 7.30 ακομα χιονιζε με αρνητικες  -2 με -3 απο ενα υδραργυρικο που ειχαν εστο σπιτι.Βλεπω κηπο τιγκα στο χιονι.Λεω ωραια θα χουν παραλυσει τα παντα θα βγουμε να παιξουμε στον κεντρικο.Βγαινουμε και ηταν σαν να μην ειχε χιονισει πουθενα σε κεντρικους δρομους και πεζοδρομια.Επαθα μια φρικη και ρωτησα ποτε και γιατι...το καθαρισανε.

Και γυρναει και μου λεει εν ετη 1996 οτι εδω και χρονια εχουν θερμανση κατω απο τους δρομους οπως και στις κεντρικες πλατειες και λιωνει το χιονι...Αυτοματως κανω συγκριση με τη χωρα μου (και σε αυτο,απ τα πολλα που ειδα τοτε...).

Η φατσα μου απ οτι μου ειπανε εκεινη την ωρα ηταν για πορτρετο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Δεκεμβρη του 96 πριν τις γιορτες ειμουν Ντυσελντορφ. Πολυ ψυχος και χιονιζε απ τη στιγμη που βγηκα απ τη πορτα του αεροπλανου. To ιδιο βραδυ την εβγαλα επι ωρες (ναι ναι ξερω μη το πειτε😎) σε ενα παραθυρο στο σπιτι της κοπελιας να βλεπω το χιονι να πεφτει.Δεν εβλεπα κεντρικο δρομο μονο κηπο.Ελεγα θα ξυπνησω το πρωι και ο δρομος σιγουρα θα χει 30 ποντους σε σχεση με αυτα που ειχα βιωσει εδω το 91-92 αλλα και πιο πριν.''Ξυπναω'' κατα τις 7.30 ακομα χιονιζε με αρνητικες  -2 με -3 απο ενα υδραργυρικο που ειχαν εστο σπιτι.Βλεπω κηπο τιγκα στο χιονι.Λεω ωραια θα χουν παραλυσει τα παντα θα βγουμε να παιξουμε στον κεντρικο.Βγαινουμε και ηταν σαν να μην ειχε χιονισει πουθενα σε κεντρικους δρομους και πεζοδρομια.Επαθα μια φρικη και ρωτησα ποτε και γιατι...το καθαρισανε.

Και γυρναει και μου λεει εν ετη 1996 οτι εδω και χρονια εχουν θερμανση κατω απο τους δρομους οπως και στις κεντρικες πλατειες και λιωνει το χιονι...Αυτοματως κανω συγκριση με τη χωρα μου (και σε αυτο,απ τα πολλα που ειδα τοτε...).

Η φατσα μου απ οτι μου ειπανε εκεινη την ωρα ηταν για πορτρετο...

Οι βάρβαροι σα δεν ντρέπονται να κακοποιούν το χιόνι .... εγώ στους πρόσφατους χιονιάδες της σαλόνικας το παρκινκγ μου ήταν χιονοδρομικό κέντρο.... και μετά οταν έφευγα και ξαναπάρκερνα έπρεπε πάση θυσεία να πατήσω πάνω στα ήδη πατημένα για να μην το χαλάσω ....!!χαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαχαχαχα. Εντάξει καλά κάνουν και τα καθαρίζουν οι άνθρωποι, όχι όπως εδώ που κλείνει η εθνική με 3 πόντους χιόνι, ξεφτύλες..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

 

....Και γυρναει και μου λεει εν ετη 1996 οτι εδω και χρονια εχουν θερμανση κατω απο τους δρομους οπως και στις κεντρικες πλατειες και λιωνει το χιονι...Αυτοματως κανω συγκριση με τη χωρα μου (και σε αυτο,απ τα πολλα που ειδα τοτε...)....

 

Πέφτεις για ύπνο και βλέπεις όνειρο κάτι τέτοιο...ο τέλειος εφιάλτης 😬😬😬

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραίο αυτό  το θηρίο που στέκεται από πάνω μας... Δεν θέλει να κατέβει πιο χαμηλά;;😅

Πάντως δυνατή κακοκαιρία μοιάζει για την μισή Ελλάδα...

overview_20210105_06_174.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενδιαφέρουσα ανάλυση/άποψη για το καιρικό μέλλον . Σχετικά αισιόδοξη για την χώρα . 

https://www.aer.com/science-research/climate-weather/arctic-oscillation/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όλο το ενδιαφέρον για εμάς τους βόρειους πρέπει να στραφεί προς τις 12 13 του μηνός ......Το σαββατοκύριακο θα έχει ξεκαθαρίσει τι θα γίνει περίπου 

Το icon νομίζω μοιάζει με τζίφο προς το παρόν....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν αναφερομαι στον αο και ναο ...επισης οι εκτιμησεις γινονται μερα παρα μερα...οποτε προφανως αλλαζουν....επισης δεν αποκλειστηκε προσηνεμο σεναριο προς το παρον αποκλειστηκαν χιονι στις βαρκες των προσηνεμων...οι εκτιμησεις 10 ημερων εχουν ρισκο προφανεστατα και οποιος τις κανει αναλαμβανει παντα και το ρισκο της επιτυχιας η αποτυχιας

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Δεκεμβρη του 96 πριν τις γιορτες ειμουν Ντυσελντορφ. Πολυ ψυχος και χιονιζε απ τη στιγμη που βγηκα απ τη πορτα του αεροπλανου. To ιδιο βραδυ την εβγαλα επι ωρες (ναι ναι ξερω μη το πειτε😎) σε ενα παραθυρο στο σπιτι της κοπελιας να βλεπω το χιονι να πεφτει.Δεν εβλεπα κεντρικο δρομο μονο κηπο.Ελεγα θα ξυπνησω το πρωι και ο δρομος σιγουρα θα χει 30 ποντους σε σχεση με αυτα που ειχα βιωσει εδω το 91-92 αλλα και πιο πριν.''Ξυπναω'' κατα τις 7.30 ακομα χιονιζε με αρνητικες  -2 με -3 απο ενα υδραργυρικο που ειχαν εστο σπιτι.Βλεπω κηπο τιγκα στο χιονι.Λεω ωραια θα χουν παραλυσει τα παντα θα βγουμε να παιξουμε στον κεντρικο.Βγαινουμε και ηταν σαν να μην ειχε χιονισει πουθενα σε κεντρικους δρομους και πεζοδρομια.Επαθα μια φρικη και ρωτησα ποτε και γιατι...το καθαρισανε.

Και γυρναει και μου λεει εν ετη 1996 οτι εδω και χρονια εχουν θερμανση κατω απο τους δρομους οπως και στις κεντρικες πλατειες και λιωνει το χιονι...Αυτοματως κανω συγκριση με τη χωρα μου (και σε αυτο,απ τα πολλα που ειδα τοτε...).

Η φατσα μου απ οτι μου ειπανε εκεινη την ωρα ηταν για πορτρετο...

Το παραξενο στην ολη υποθεση ειναι οτι πετυχες χιονι στο Ντισελντορφ. Πραγματικα τραγικες περιοχες εκει μαζι με την Ολλανδια και το Βελγιο. Να φανταστεις το Μοναχο πχ εχει 30 μερες παραπανω χιονιου. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Το icon μια χαρά τρέψει. Δεν μοιάζει με τζίφο στον Ατλαντικό. 

Καλησπερα Νικο!

Αν βαλεις τις ιδιες ωρες καο συγκρινεις ειναι καρμπον, αν δεν κανω λαθος....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντα όταν ήταν να κατεβάσει αυλωνες στα Βαλκάνια το ukmo ήταν το πρώτο που έβλεπε μη κατάβαση και πάντα έβγαινε αληθινό ,να δούμε και σήμερα τι θα δείξει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...