Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Philip είπε:

Μέχρι τις 22 του μήνα θα είμαι Ελλάδα. Αν κάτσει τώρα θα είναι μέγα φάρδος

μπορεσες και ηρθες ρε θηριο?..😀..εισαι γουρλης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, geopithis είπε:

Άρχισε να μπαίνει το νερό στο αυλάκι πλέον κ η αγωνία χτυπάει ταβάνια κ θα μας φάει. Δε το ξεχνάω το κλέψιμο του βόλου χαχα κ νομίζω πως κ τώρα ξεκάθαρο φαβορί είναι η θεσσαλία αρχικά κ βλέπουμε. Φοβάμαι το νότια του χαμηλού πολύ αλλά έχουμε 1-2 μέρες μπροστά μας για ντο φέρουμε καλύτερα, είναι ευκαιρία πλέον για πολλούς δε το συζητώ. Εμείς θα ψάχνουμε μόνο την λίγο πιο βόρεια γέννηση κ πορεία του χαμηλού όλα τα άλλα θα είναι ιδανικά κ έτοιμα.

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι η πιο νότια πορεία του χαμηλού είναι δεδομένη ..πάντα τέτοια εποχή όλα βγαίνουν ποιο νότια ...οι ζεστές θάλασσες παίζουν ρόλο .....δεν μπορεί ο ηπειρωτικός κορμός να συντηρήσει-τροφοδοτήσει το χαμηλό....το έχουμε δει άπειρες φορές το έργο και καλύτερα που το δείχνει από τώρα που είναι νωρίς ....και μάλιστα όσο πλησιάζουμε το χαμηλό θα πηγαίνει ακόμα και πιο νότια και το πέρασμά του στο Αιγαίο θα γίνει νότια-προς Ρόδο και θα έχουμε εκπλήξεις για κάποιους που τώρα στεναχωριούνται....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι η ποιο νότια πορεία του χαμηλού είναι δεδομένη ..πάντα τέτοια εποχή όλα βγαίνουν ποιο νότια ...οι ζεστές θάλασσες παίζουν ρόλο .....δεν μπορεί ο ηπειρωτικός κορμός να συντηρήσει-τροφοδοτήσει το χαμηλό....το έχουμε δει άπειρες φορές το έργο και καλύτερα που το δείχνει από τώρα που είναι νωρίς ....και μάλιστα όσο πλησιάζουμε το χαμηλό θα πηγαίνει ακόμα και πιο νότια και το πέρασμά του στο Αιγαίο θα γίνει νότια-προς Ρόδο και θα έχουμε εκπλήξεις για κάποιους που τώρα στεναχωριούνται....

Τι εννοεις τετοια εποχη; Δηλαδη ποτε επρεπε να ερχοταν για να ερθει οπως το θελουμε;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Philip είπε:

Μέχρι τις 22 του μήνα θα είμαι Ελλάδα. Αν κάτσει τώρα θα είναι μέγα φάρδος

Καλώς ηρθες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Stelios είπε:

Τι εννοεις τετοια εποχη; Δηλαδη ποτε επρεπε να ερχοταν για να ερθει οπως το θελουμε;

Τέτοια εποχή εννοώ ότι όσο πιο νότια στη θάλασσα τόσο πιο ζεστές θάλασσες και τραβάνε το χαμηλό αφού έχουν την πρώτη ύλη για την τροφοδοσία του...τον Σεπτέμβρη και τον Οκτώβρη οι θάλασσες είναι ζεστές και στο βόρειο Αιγαίο....

φυσικά τα πάντα εξαρτιόνται από το τζετ στριμ εννοείται....και από την στιγμή που δεν βλέπουμε στα μοντέλα κίνηση βόρειο Ιόνιο βόρειο Αιγαίο Μάυρη θάλασσα και βλέπουμε κεντρικό Ιόνιο νότιο Αιγαίο τότε δεν υπάρχει δυνατή αιτία να τραβήξει το χαμηλό σε ποιο βόρεια πορεία άρα όλα στο τέλος θα πάνε πιο νότια....ακόμα και στο ναουκαστ.....άρα η πιο βόρεια γέννηση του χαμηλού παίζει αρκετό ρόλο ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, [weathermaniac] said:

Αξίζει να σημειωθεί, ότι μόνο το παράλληλο δεν τουμπιασε ποτέ στον Ευρωπαίο, ίσως είναι σημαντικό αυτό στο στοιχείο για την μελλοντική αξιοπιστία του τζίφου. 

Κατά τα άλλα συμφωνώ, ήδη φαίνεται ότι η Θήβα θα θαφτει εκ νέου χαχα

πολλά γραφονται για το gfs (κύριο όχι παράλληλο)αλλά μια χαρά χρήσιμο είναι

απο αποκούμπι εψαξα τα προηγούμενα run  στις αρχές της εβδομάδας.

ο τζιφος στο 18αρι του έδειξε πρώτος τη τάση για την εβδομάδα που έρχεται.κοιτάξτε ομοιότητες 18αρι 4 του μηνα με σημερινο run. μια μέρα μετά παρόμοια συνθήκες στο χαρτη.

νομίζω οτι κάπου στις ενδιάμεσες ώρες το χάνει αρκετά

gfs-0-102_xlg9.png.23b462a42f02b756f46050a77e2fe339.pnggfs-0-264_idx7.png.2dd61a027de979a135927618666324cb.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σωτο ολα ειναι θεμα συγκυριων και οσο κλειδωνει η ταση ο αζορικος να μην ενωθει με τον σκανδιναβικο και να κλεισουν πορτες απο νωρις και να μην περασει η υφεση απο αγγλια τοσο η πιθανοτητα για αυτο που λες εκμηδενιζεται ,και ειναι αυτη η υφεση που μπαινει πιο νωρις που χαλασε η μειωσε την πρωτη φαση και εφερε πιο γρηγορα την δευτερη και στην ουσια πλεον εχουμε μια...αυτη η υφεση αναμεσα στους δυο εμποδισμους ειναι που θας μας χιονισει εδω πανω..το πιστευω ακραδαντα.Αν δεν υπηρχε τοτε ναι θα μπορουσε ενα υποτιθεμενο χαμηλο να κανει αυτη την πορεια που λες αν και παλι θα το παλευαμε λογω μη υπαρξης εμποδισμου γιγα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι η πιο νότια πορεία του χαμηλού είναι δεδομένη ..πάντα τέτοια εποχή όλα βγαίνουν ποιο νότια ...οι ζεστές θάλασσες παίζουν ρόλο .....δεν μπορεί ο ηπειρωτικός κορμός να συντηρήσει-τροφοδοτήσει το χαμηλό....το έχουμε δει άπειρες φορές το έργο και καλύτερα που το δείχνει από τώρα που είναι νωρίς ....και μάλιστα όσο πλησιάζουμε το χαμηλό θα πηγαίνει ακόμα και πιο νότια και το πέρασμά του στο Αιγαίο θα γίνει νότια-προς Ρόδο και θα έχουμε εκπλήξεις για κάποιους που τώρα στεναχωριούνται....

Συμφωνώ αλλά κ νωρίς νωρίς δεν είναι, στην πρίζα είμαστε καλώς ή κακώς. Η ΝΑ πορεία του χαμηλού πιθανότατα να κλειδώνει αλλά τουλάχιστον να πάμε στην πράξη σε ένα πιο βόρειο ξεκίνημα του χαμηλού κ να έχουμε κ εδώ ένα καλό κ αξιοπρεπές πέρασμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι η πιο νότια πορεία του χαμηλού είναι δεδομένη ..πάντα τέτοια εποχή όλα βγαίνουν ποιο νότια ...οι ζεστές θάλασσες παίζουν ρόλο .....δεν μπορεί ο ηπειρωτικός κορμός να συντηρήσει-τροφοδοτήσει το χαμηλό....το έχουμε δει άπειρες φορές το έργο και καλύτερα που το δείχνει από τώρα που είναι νωρίς ....και μάλιστα όσο πλησιάζουμε το χαμηλό θα πηγαίνει ακόμα και πιο νότια και το πέρασμά του στο Αιγαίο θα γίνει νότια-προς Ρόδο και θα έχουμε εκπλήξεις για κάποιους που τώρα στεναχωριούνται....

Αν ήταν έτσι, οι τυφώνες δε θα κάνανε ποτέ landfall. Ο πραγματικός παράγοντας πιστεύω είναι πόσο γρήγορα θα καταρεύσει το ριτζ στη Σκανδιναβία, και αυτό καθορίζεται εν μέρει από την κυκλοφορία στον Ατλαντικό πίσω από τον Α.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Τέτοια εποχή εννοώ ότι όσο πιο νότια στη θάλασσα τόσο πιο ζεστές θάλασσες και τραβάνε το χαμηλό αφού έχουν την πρώτη ύλη για την τροφοδοσία του...τον Σεπτέμβρη και τον Οκτώβρη οι θάλασσες είναι ζεστές και στο βόρειο Αιγαίο....

Με αυτό το σκεπτικό Σωτήρη τα βόρεια δεν θα έπρεπε ποτέ να έχουν χιονιστει τον Γενάρη..σίγουρα παίζουν και οι ζεστές θάλασσες τον ρόλο τους αλλά σε καμία περίπτωση  τον πρωτεύοντα ρόλο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δε θεωρω οτι παιζουν τοσο μεγαλο ρολο οι θερμεs θαλασσεs οσο ο ζωτικοs χωροs στα δυτικα και η πιθανη πιεση του αυλωνα απο πανω. Προs το παρον η οποια πορεια του θα ειναι περισσοτερο θεμα τυχηs

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, geopithis είπε:

Συμφωνώ αλλά κ νωρίς νωρίς δεν είναι, στην πρίζα είμαστε καλώς ή κακώς. Η ΝΑ πορεία του χαμηλού πιθανότατα να κλειδώνει αλλά τουλάχιστον να πάμε στην πράξη σε ένα πιο βόρειο ξεκίνημα του χαμηλού κ να έχουμε κ εδώ ένα καλό κ αξιοπρεπές πέρασμα.

ουτε η ΝΑ κλειδωνει απο τη  στιγμη που δεν εχει κλειδωσει η βορεια γεννηση...ν.ανατολικα πανε οταν πιεζονται και δεν βλεπω απο που να πιεστει αυτο το χαμηλο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μου φαίνεται η ο αυλώνας στο icon ξεκινάει λίγο πιο από ΒΔ? Οπότε αυτό θα προκαλέσει και το χαμηλό να σκάσει λίγο πιο ΒΔ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, south coast είπε:

Τα προσηνεμα πλεον κοιταμε το διαστημα μετα τις 20 δεν βλεπω να υπαρχουν προυποθεσεις για  κατι δυνατο πεδινο πριν.

Καλημερα! Δεν εχω δει ενδελεχως τα τρεξιματα, ειδα μονο τα ανσαμπλς και διαφωνω για το "μετα τις 20". 17-18-19/01 ειναι τοσο ελπιδοφορα σαν να βλεπω ονειρο! Εμπειρικα και μονο , η εικονα των ανσαμπλς ειναι κατι περισσοτερο απο ιδανικη για ανατολικα προσηνεμα!!! Θα δειξει βεβαια σε 2-3 μερες.......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το αικον δειχνει να περνα στην κυκλοφορια απο την αγγλια πιο εντονη υφεση ..μονο καλο αυτο για τα κεντροβορεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

το αικον δειχνει να περνα στην κυκλοφορια απο την αγγλια πιο εντονη υφεση ..μονο καλο αυτο για τα κεντροβορεια

Για αυτο τραβαει τον αυλωνα πιο ΒΔ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Stelios είπε:

Για αυτο τραβαει τον αυλωνα πιο ΒΔ...

ναι..και οσο πιο εντονη ειναι τοσο πιο δυτικα θα τραβηχτει μετεπειτα ο αζορικος καθως αυτη η υφεση θα τραβαει τον αυλωνα και θ αρχισει να κατεβαινει και αρα τοσο πιο βορεια θα γεννηθει μετεπειτα το χαμηλο και πιο οργανωμενο κτλ κτλ κτλ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Βρε μακάρι ...αλλά το έχουμε δει άπειρες φορές το σενάριο........τέλος πάντων.. ακόμα είναι πολύ νωρίς...

Σωτο σου είπα θα στο φέρω.. Τι δεν καταλαβαίνεις?? 😄😄😄😄😄😄😄Μέχρι κ εγώ ο μετριοπαθης κ συγκρατημενος είμαι αισιόδοξος για αυτό το διάστημα.. Συνελθε 😜😜😜... Αν γίνει αποκοπη, όπως φαίνεται και χωρίς πιέσεις εκ δυσμας το νοτια δεν παίζει.. 

Καλά το αικον ακόμα πιο δυτικά.. Ήταν να μην πάρει φόρα.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

το αικον δειχνει να περνα στην κυκλοφορια απο την αγγλια πιο εντονη υφεση ..μονο καλο αυτο για τα κεντροβορεια

Δε το είχα προσέξει αυτό. Φαίνεται πως παίζει καίριο ρόλο. Του μαγνήτη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

ουτε η ΝΑ κλειδωνει απο τη  στιγμη που δεν εχει κλειδωσει η βορεια γεννηση...ν.ανατολικα πανε οταν πιεζονται και δεν βλεπω απο που να πιεστει αυτο το χαμηλο...

Βαγγέλη είναι νωρίς να δούμε πως θα στηθεί ο Αζορικος. 6 7 μέρες μπροστά. Αυτό νομίζω κλειδώνει Τετάρτη κατ εμέ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης αξιοσημείωτο είναι ότι το ψύχος λιμνάζει προσωρινά, για 1-2 ημέρες, στα Βαλκάνια πριν την κυκλογέννεση. Δε πάμε απότομα από ζέστη σε κρύο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...