Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτός ο ένας βαθμός που έκοψε ΞΑΝΑ ,θα είναι η διαφορά ανάμεσα στα χιονόνερο κ στη χιονόστρωση σε πολλές περιοχές.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, Spartan said:

Το χαμηλο που ήταν όμως ?

Μου βάζεις θερμοκρασίες στα 850

Για βάλε και τον 500αρι

Ίδια 500αρια με χθες, χθες ήταν αβαθές το χαμηλό αλλά άν αυριο σου κόψει άλλον έναν βαθμό, πας για βροχή κατευθείαν αλλά από 400 και πάνω αρκετο χιόνι.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, dionisis00 είπε:

Με ούτε -6 στο κεντρο της Αθήνας ούτε χιονόνερο. 

Δεν εχει σημασία μόνο η Τ στα 850 αλλα παιζουν και αλλοι παράγοντες ρόλο.. (πχ ο ανεμος)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εκεί που βγάζει το χαμηλό το ευρωπαϊκό είναι το τέλειο σημείο για Χαλκίδα.  Με Β.Δ θα είμαστε στον ένα βαθμό και μηδέν 

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, weatherforattica είπε:

Δεν εχει σημασία μόνο η Τ στα 850 αλλα παιζουν και αλλοι παράγοντες ρόλο.. (πχ ο ανεμος)

και ο εγκλωβισμος κυριως θα εχει προηγηθει ενα γεματο -7-8 συν 2ημερο μα καθαρο βδυτικο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εγώ θα το πω...χάνουμε μια μεγάλη ευκαιρία για 1..1/2 βαθμό στα 850 για τα πεδινά στα προσήνεμα.

Καλά χιόνια στα παιδιά σε Κεντρική Ελλάδα κ φυσικά στη Μακεδονία ΜΑΣ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, OLYMPUS MONS είπε:

Ίδια 500αρια με χθες, χθες ήταν αβαθές το χαμηλό αλλά άν αυριο σου κόψει άλλον έναν βαθμό, πας για βροχή κατευθείαν αλλά από 400 και πάνω αρκετο χιόνι.. 

Παιζει και αυτό. Τα πάντα θα εξαρτηθούν και από την πορεία του. Υπομονη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Steliosnow είπε:

Σουζη ακόμα φυλάγεται για δευτερα

Αρνιακος για αυριο παντως αφησε ανοιχτο το ενδεχόμενο για ασθενεις χιονοπτώσεις στο κεντρο της Αθήνας...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, fufutos είπε:

εγώ θα το πω...χάνουμε μια μεγάλη ευκαιρία για 1..1/2 βαθμό στα 850 για τα πεδινά στα προσήνεμα.

Καλά χιόνια στα παιδιά σε Κεντρική Ελλάδα κ φυσικά στη Μακεδονία ΜΑΣ.

Ουτε οι επαγγελματίες μας έχουν αποκλείσει καθώς τίποτα δεν είναι σίγουρο κρίμα να βάζουμε τάφοπλάκες για Δευτέρα από τώρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ήδη σε gem και τζίφο φαίνεται να υπάρχει μια συμφωνία για τα μακρινά στο 3ο 10μερο με εκ νέου προσπάθεια του αζορικού να σηκωθεί. Σίγουρη επίσης η ανάπτυξη υψηλών πιέσεων στη γροιλανδία,σχεδόν σίγουρη νέα χιονοκακοκαιρία στην κεντρική ευρώπη από βδομάδα. ο χειμώνας εκεί φέτος είναι κανονικός χειμώνας,πράγμα πολύ καλό για εμάς εδώ στη βόρεια ελλάδα αφού στους καλούς δικούς τους χειμώνες έχουμε πολλά να περιμένουμε κι εδώ. οπότε μετά το αυριανό,το επόμενο διάστημα που πιθανώς να μας απασχολήσει είναι εκεί στις 26-27 του μήνα. μακάρι οι υψηλές πιέσεις στη γροιλανδία να εδραιωθούν για καιρό για να βοηθήσουν τον αζορικό να σηκωθεί σωστά χωρίς τον κίνδυνο της κατάρρευσης ακριβώς δίπλα ή πάνω μας που έχει σαν αποτέλεσμα τα πάντα να φεύγουν σφαίρα νότια και ανατολικά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, weatherforattica είπε:

Δεν εχει σημασία μόνο η Τ στα 850 αλλα παιζουν και αλλοι παράγοντες ρόλο.. (πχ ο ανεμος)

Τα λες πολύ σωστά 

Όπως και η υποστήριξη στα 500

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, weatherforattica είπε:

Αρνιακος για αυριο παντως αφησε ανοιχτο το ενδεχόμενο για ασθενεις χιονοπτώσεις στο κεντρο της Αθήνας...

Εγω προσωπικα έχω την αίσθηση ότι λίγες νιφάδες θα τις δει το κέντρο χωρίς καμία χιονοστρωση βέβαια. Τώρα για Δευτέρα ουδείς ξέρει... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, fufutos είπε:

εγώ θα το πω...χάνουμε μια μεγάλη ευκαιρία για 1..1/2 βαθμό στα 850 για τα πεδινά στα προσήνεμα.

Καλά χιόνια στα παιδιά σε Κεντρική Ελλάδα κ φυσικά στη Μακεδονία ΜΑΣ.

Την Εύβοια βγαλτη φίλε μου. Παμς για χιόνια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυριο ανετα το κανει -2 στα 850... Προσωπικα ξεγραφω την Δευτερα. Χθες ημασταν στην -8 σημερα στη -5 και αυριο ανετα -2...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, nikolas 2365 said:

Την Εύβοια βγαλτη φίλε μου. Παμς για χιόνια

Μακάρι,έχω κ δεσμούς με εσάς εκει πιο κάτω....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Αυριο ανετα το κανει -2 στα 850... Προσωπικα ξεγραφω την Δευτερα. Χθες ημασταν στην -8 σημερα στη -5 και αυριο ανετα -2...

-8 δεν ήσουν ποτέ παρά μόνο σε 1 τρέξιμο Ευρωπαιου και τζιφου. ~7 με -6 σε είχαν συνέχεια για  Δευτέρα. Τώρα αν κόψει κι άλλο τις Τ εινα άλλο θέμα, μακάρι να το κρατήσει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπενθυμίζω πως οι διαταραχές έχουν αρκετά ποιοτικά χαρακτηριστικά, από αυτά που χρειάζεται το λεκανοπέδιο γιαυτό και υπάρχει σιγή ισχύος  για δευτέρα!
με τέτοιες Τ στα 850 σε άλλες περιπτώσεις δεν θα αφήναν οι μετεωρολόγοι ανοιχτές πόρτες , όσο αναφορά τις επίσημες θέσεις τους, ΄τωρα όμως κρατάνε πισινή!
 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...