Jump to content
Beach-snow NG

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2021.....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Ζερίκιος είπε:

Είναι γεγονός ότι ο φετινός χειμώνας έχει τη μορφή ενός προχωρημένου φθινοπώρου με δόσεις άνοιξης κατα διαστήματα. Ο Λέανδρος και το διήμερο Τρίτη-Τετάρτη που ακολουθεί, είναι η όλη χειμωνιάτικη παρένθεση σε αυτό το μοτίβο. Αρκετοί μπορεί να μην έχετε δει τα χιόνια που περιμένατε (πχ μισό, 1 μέτρο κλπ) αλλά παρ όλα αυτά έχετε δει χιόνια και δυστυχώς θα χρειαστεί να κατεβάσετε τον πήχη και να προσαρμοστείτε σε νέα στάνταρ τα οποία δεν έχουν σχέση με αυτά από προηγούμενες δεκαετίες. Χιονιάδες τύπου Φλεβάρης 2012, Αριάδνη & Βίκτωρ 2017, Ζηνοβία & Ηφαιστίων 2020 είναι και θα είναι σπάνιοι. Μην περιμένετε ότι θα τους έχετε κάθε χρόνο.

 

Να μου λεγες χονιάδες τύπου 1911, 1929, 1968 πχ θα είναι πλεον σπάνιοι να το καταλάβω...αλλά 2017 και 2020 πόσο μακριά είναι απο το σήμερα....

κατα τα λοιπά συμφωνώ με τον φετινό χειμώνα....φθινόπωρο με δόσεις άνοιξης ή άνοιξη με δόσεις φθινοπώρου...το ίδιο χάλια είναι. Μόνο σύντομες παρενθέσεις χειμώνα και μετά πάλι 16αρια....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χιονίζει στο Χελμό αυτήν την ώρα από τα 1800μ....

8 βαθμοι στα Καλάβρυτα στα 730μ

Έφτασε και 10.1 η μέγιστη !!!!!!!!!!!!!!

Ευτυχώς τα φαινόμενα είναι λίγα τώρα και θα ενταθούν μας στη νύχτα ...υπολογίζω τα χιόνια να ξεκινούν απόντα 1400-1500 αποψε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έρχεται μαυρίλα από Χελμό κ η θερμοκρασία ήδη έχει πέσει στον 1.0 μόλις βαθμό... Ψεκαδιαζει.... ακριβώς όπως χθες η εξέλιξη του καιρού....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, ORESIVIOS είπε:

Έρχεται μαυρίλα από Χελμό κ η θερμοκρασία ήδη έχει πέσει στον 1.0 μόλις βαθμό... Ψεκαδιαζει.... ακριβώς όπως χθες η εξέλιξη του καιρού....

Ετοιμάσου....τα είπαμε.....11οC εδώ στα Μελίσσια....5,5οC Χόχλια....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Ετοιμάσου....τα είπαμε.....11οC εδώ στα Μελίσσια....5,5οC Χόχλια....

Για να δούμε ρε Κωστή . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Καρέκλες στα Καλάβρυτα .....κατρακυλάει η θερμοκρασία ....χιονίζει από τη βάση στα 1700μ....

Ξεκίνα να στέλνεις και εδώ!! Χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρνηθα-μπαφι σημερα στα μονοπατια..αδειο το βουνο κλειστοι οι δρομοι..χαλασε ο καιρος μετα το μεσημερι

 

20210124_140959.jpg

20210124_141254.jpg

20210124_141332.jpg

20210124_143228.jpg

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

12,6 μεση θερμοκρασια Γεναρη και 14,5 τον Φλεβαρη.Οι αντιστοιχες στα Χανιά ειναι 11 και 11,5.

Γιώργο μπερδέυτηκες...αυτές είναι μέσες ΜΕΓΙΣΤΕΣ...

μέσες τιμές έχει 6,1 και 7,7 (Ιανουάριο κ Φεβρουάριο), σχετικά ψυχρή πόλη, περίπου τιμές Θεσσαλονίκης....εμ τα 700μ δεν είναι και λίγα....

και άλλες φορές έχω ακούσει για χιόνια στη Δαμασκό....

Επεξεργάστηκε από snowgiann
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, snowgiann είπε:

Γιώργο μπερδέυτηκες...αυτές είναι μέσες ΜΕΓΙΣΤΕΣ...

μέσες τιμές έχει 6,1 και 7,7 (Ιανουάριο κ Φεβρουάριο), ψυχρή πόλη, περίπου τιμές Θεσσαλονίκης....εμ τα 700μ δεν είναι και λίγα....

πολλές φορές έχω ακούσει για χιόνια στη Δαμασκό....

Εχεις δικιο φιλε,λαθος μου!Μου φανηκε λογικο για τετοιο γ.π.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξαφνικά 8.5 η θερμοκρασία στα Καλάβρυτα....πήρε ανηφόρα 

Edit.....8.8.....

Ακόμα χιονίζει στη βάση του χκ στα 1700 αλλά οριακά....δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Ξαφνικά 8.5 η θερμοκρασία στα Καλάβρυτα....πήρε ανηφόρα 

Κ εδώ στους 1.0 είμαστε ακόμα με ψιλόβροχο κ θυελλώδεις νοτιαδες... Δεν το βλέπω για σήμερα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ ζέστη. 15 βαθμοί τώρα και πλέον δεν πέφτει ούτε όταν νυχτώσει και το πρωί αν και νωρίς πέφτει στους 5-6, μέχρι τις 10-11 έχει χτυπήσει 15άρια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι πολύ πιο ζεστό το σημερινό σύστημα από το χθεσινό..έχουν τσιμπήσει οι θερμοκρασίες σε όλη τη χώρα.. Θεσσαλονίκη έχει 14 βαθμούς!!! Κόνιτσα με φαινόμενα 8 !! Τρίπολη 9 !! Δεν παίζει να κάνει κάτι σήμερα εκτός αν γίνει ένα μικρό θαύμα...εδώ έχουμε ένα βαθμό με ψιλόβροχο..!! Και έναν κολοαερα που σήκωνει τα παντα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, ORESIVIOS είπε:

Είναι πολύ πιο ζεστό το σημερινό σύστημα από το χθεσινό..έχουν τσιμπήσει οι θερμοκρασίες σε όλη τη χώρα.. Θεσσαλονίκη έχει 14 βαθμούς!!! Κόνιτσα με φαινόμενα 8 !! Τρίπολη 9 !! Δεν παίζει να κάνει κάτι σήμερα εκτός αν γίνει ένα μικρό θαύμα...εδώ έχουμε ένα βαθμό με ψιλόβροχο..!! Και έναν κολοαερα που σήκωνει τα παντα. 

Προς τα μεσάνυχτα και μετά πέφτει η θερμοκρασία και φτάνει 0-1οC στα 850, βάσει μοντέλων.....ίσως χρειαστεί να ξενυχτίσεις λιγάκι....εγώ στη θέση σου θα κοιμόμουνα τώρα κανα 2-3ωρο και θα επέστρεφα δριμύτερος τα μεσάνυχτα.....

Kαρπενήσι βρέχει με 5οC περίπου.....

ΥΓ Εγώ βλέπω χιονοθύελλα στη βάση του Χ/Κ στο Χελμό.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χιονίζει από τα 1600 μέτρα στα Τζουμέρκα.

42 χιλιοστά στο χωριό και ρίχνει..

163 χιλιοστά η κακοκαιρία. 

Τουλάχιστον 1,5 μετρό φρέσκο χιόνι από τα 1700 μέτρα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...