Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καποιες χιονοπτωσεις φαινονται μεσα στη νυχτα ως το πρωι κυριως στην ηπειρο @ΠΩΓΩΝΙ και πιθανως(πολυ ασθενεις) τοπικα στην κεντρικη μακεδονια,δυτικη στερεα.

Παντως ειδικα στην ηπειρο θα μπορουσε να δωσει εστω και προσκαιρα ολικες χιονοστρωσεις 2-3 εκατοστα ειδικα στο βορειο κομματι του νομου ιωαννινων και στις περιοχες που τωρα εχουν παγετο λογω αναστροφης.

Ας είναι κι αυτο Γιώργη..... μακαρι να το κανει.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, ΠΩΓΩΝΙ είπε:

Ας είναι κι αυτο Γιώργη..... μακαρι να το κανει.....

Γι αυτο στο γραψα αδερφε,ξερω τι απογοητευση εχεις φαει,οποτε κυνηγα το και ξενυχτησε.

Αν ερθει θα ειναι καθαρο χιονακι και θα στρωνει κατευθειαν,οποτε αξιζει τον κοπο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βρε παίδες ερώτηση κ σόρρυ που γράφω εδώ πέρα...πέσανε νιφάδες σήμερα στη Σκιάθο,κ τις είδαμε αρκετοί,με 6,7β θερμοκρασία και Dew point -1...είναι δυνατόν??

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έτσι κι αλλιώς περιμένουμε παίζοντας με τις τάπες των βαρελιών. Ας διαβάσουμε καμιά θεωρία:

"I want to continue last week’s blog’s theme that the current PV disruption at least in my opinion is unusual and maybe unique in the observational record." https://www.aer.com/science-research/climate-weather/arctic-oscillation/

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Γι αυτο στο γραψα αδερφε,ξερω τι απογοητευση εχεις φαει,οποτε κυνηγα το και ξενυχτησε.

Αν ερθει θα ειναι καθαρο χιονακι και θα στρωνει κατευθειαν,οποτε αξιζει τον κοπο.

Θα ξενυχτυσω αδερφε ναι.....σε ευχαριστώ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικά δεν τα βλέπω αισιόδοξα τα πράγματα...κατά την ταπεινή μου γνώμη αν έρθει οποιοδήποτε ψύχος τεράστιο φαβορί και πάλι είναι η δυτική και κεντρική ευρώπη..... προς το παρόν δεν φαίνεται κανένας εντυπωσιακά δυνατός και οριστικός αζορικός να εγκαθιδρύεται στην κεντροδυτική και βορειοδυτική ευρώπη..οι χαμηλές πιέσεις εκεί παραμένουν όσο πάει το μάτι....κάτι προσπάθειες ριτζαρίσματος σαν μια λορίδα του αζορικού μόνο που όχι απλά δεν αρκεί αλλά μας καταδικάζει φέτος.... εγώ βλέπω ο Φλεβάρης να γράφει ιστορία αλλά από την θερμή μεριά ήδη την πρώτη μεγάλη θερμή εισβολή την έχουμε κλειδωμένη..... τέλος πάντων εδώ θα μαστε να σχολιάζουμε απλά πρέπει  να κοιτάμε και τα πιθανά χειρότερα για εμάς...να είμαστε προετοιμασμένοι μην μας πέσει βαρύ,,,,,😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ λέω ότι είναι πολύ νωρίς για οτιδήποτε. 

Ναι μεν έχουμε ένα ανοιξιάτικο 10ημερο αλλά η συνέχεια ίσως κρύβει  εκπλήξεις. 

Αν έρθουν αυτά που πιθανολογουμε τότε ανοίγω εγώ αναφορές για εκείνο το διάστημα μιας και πιθανό να φέρει έστω απόλυτα χαμηλές Φεβρουαρίου???

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, fufutos είπε:

Βρε παίδες ερώτηση κ σόρρυ που γράφω εδώ πέρα...πέσανε νιφάδες σήμερα στη Σκιάθο,κ τις είδαμε αρκετοί,με 6,7β θερμοκρασία και Dew point -1...είναι δυνατόν??

Ε ναι ξηρη ατμοσφαιρα και πολυ χαμηλη υγρασια και χθες στην αθηνα με 5 6 βαθμους χιονιζε σε περιοχες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, fufutos είπε:

Βρε παίδες ερώτηση κ σόρρυ που γράφω εδώ πέρα...πέσανε νιφάδες σήμερα στη Σκιάθο,κ τις είδαμε αρκετοί,με 6,7β θερμοκρασία και Dew point -1...είναι δυνατόν??

φυσικά και είναι...ξηρη ατμοσφαιρα άρα χαμηλη υγρασία (από προυπάρχων κρύο) και ως συνέπεια αρνητικο ΣΔ η νιφάδα μπορεί να επιβιώσει μέχρι το έδαφος και με 6-7 βαθμούς επιφανείας

Επεξεργάστηκε από giannis_salonica
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, sotos*snow said:

Προσωπικά δεν τα βλέπω αισιόδοξα τα πράγματα...κατά την ταπεινή μου γνώμη αν έρθει οποιοδήποτε ψύχος τεράστιο φαβορί και πάλι είναι η δυτική και κεντρική ευρώπη..... προς το παρόν δεν φαίνεται κανένας εντυπωσιακά δυνατός και οριστικός αζορικός να εγκαθιδρύεται στην κεντροδυτική και βορειοδυτική ευρώπη..οι χαμηλές πιέσεις εκεί παραμένουν όσο πάει το μάτι....κάτι προσπάθειες ριτζαρίσματος σαν μια λορίδα του αζορικού μόνο που όχι απλά δεν αρκεί αλλά μας καταδικάζει φέτος.... εγώ βλέπω ο Φλεβάρης να γράφει ιστορία αλλά από την θερμή μεριά ήδη την πρώτη μεγάλη θερμή εισβολή την έχουμε κλειδωμένη..... τέλος πάντων εδώ θα μαστε να σχολιάζουμε απλά πρέπει  να κοιτάμε και τα πιθανά χειρότερα για εμάς...να είμαστε προετοιμασμένοι μην μας πέσει βαρύ,,,,,😎

Σωστος!!παρ ολο που οπως φαινεται θα  υπαρχει ψυχος ΒΑ η πορτα της Ηβιρικης ειναι συνεχεια ανοιχτη...Ειδικα για προσηνεμα που φαινεται πολυ δυσκολο να βγει σωστος εμποδισμος με κιτρινισμενη...ολη την κεντροδυτικη ευρωπη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Προσωπικά δεν τα βλέπω αισιόδοξα τα πράγματα...κατά την ταπεινή μου γνώμη αν έρθει οποιοδήποτε ψύχος τεράστιο φαβορί και πάλι είναι η δυτική και κεντρική ευρώπη..... προς το παρόν δεν φαίνεται κανένας εντυπωσιακά δυνατός και οριστικός αζορικός να εγκαθιδρύεται στην κεντροδυτική και βορειοδυτική ευρώπη..οι χαμηλές πιέσεις εκεί παραμένουν όσο πάει το μάτι....κάτι προσπάθειες ριτζαρίσματος σαν μια λορίδα του αζορικού μόνο που όχι απλά δεν αρκεί αλλά μας καταδικάζει φέτος.... εγώ βλέπω ο Φλεβάρης να γράφει ιστορία αλλά από την θερμή μεριά ήδη την πρώτη μεγάλη θερμή εισβολή την έχουμε κλειδωμένη..... τέλος πάντων εδώ θα μαστε να σχολιάζουμε απλά πρέπει  να κοιτάμε και τα πιθανά χειρότερα για εμάς...να είμαστε προετοιμασμένοι μην μας πέσει βαρύ,,,,,😎

Αν μιλαμε για κεντροβορεια δν χρειαζομαστε πολλα μια χαρα μας κανει να εχει ψυχος η κεντρικη ευρωπη ..αν μιλαμε για προσηνεμα παλι δεν χαλαει κατι οταν μιλαμε για 10-12 φλεβαρη γιατι αυτο που βλεπεις τωρα δεν ξερεις ποσο θα μετακινηθει ανατολικα κλπ σαν διαταξη ομως επειδη το ψυχος ειναι ουσιαστικα  βα και ειναι πολυ  ειναι η πρωτη φορα στο φετινο χειμωνα που αφηνει παραθυρο να δεις στη χωρα μια μεγαλη ψυχρη εισβολη δν ειναι αναγκη να γινει στις 10 φλεβαρη μπορει να γινει στις 15...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Αν μιλαμε για κεντροβορεια δν χρειαζομαστε πολλα μια χαρα μας κανει να εχει ψυχος η κεντρικη ευρωπη ..αν μιλαμε για προσηνεμα παλι δεν χαλαει κατι οταν μιλαμε για 10-12 φλεβαρη γιατι αυτο που βλεπεις τωρα δεν ξερεις ποσο θα μετακινηθει ανατολικα κλπ σαν διαταξη ομως επειδη το ψυχος ειναι ουσιαστικα  βα και ειναι πολυ  ειναι η πρωτη φορα στο φετινο χειμωνα που αφηνει παραθυρο να δεις στη χωρα μια μεγαλη ψυχρη εισβολη δν ειναι αναγκη να γινει στις 10 φλεβαρη μπορει να γινει στις 15...

Να γίνει στις 10 Κώστα που γιορτάζω...Κανόνισε😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Να γίνει στις 10 Κώστα που γιορτάζω...Κανόνισε😅

Ας κανει 10 προσηνεμο και 16 που εχω γενεθλια να ερθει και μια νυφιτσα να τελειωνουμε χαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Dusterakos είπε:

Εγώ θέλω μετά τις 18 γιατί έχω εξεταστική πιο πριν 😂😂

Εμείς 11 τελειώνουμε (εγώ δηλαδή)! Εσείς πότε αρχίσατε;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, menidi είπε:

Πάντως το 12/2 και μετά ....είναι παααρα πολύ μακριά. Ακόμα έχουμε 28/1. 

Ουφ.....

Για σκεφτείτε το λιγακι

Εδώ περάσαμε ολόκληρο Δεκέμβρη και μισό Γενάρη χωρίς ίχνος εικονικού με καμία προοπτική. Αυτό δεν είναι τίποτα αν είναι να έρθει κάτι. Θα έρθει όμως h θα καεί όλος ο Φλεβάρη? Ιδού η απορία:) πολύ το φοβάμαι το cfs 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, menidi είπε:

Πάντως το 12/2 και μετά ....είναι παααρα πολύ μακριά. Ακόμα έχουμε 28/1. 

Ουφ.....

Για σκεφτείτε το λιγακι

,Ε ναι αλλα τι να πουμε 4 διαταραχες ερχονται ολες στο ιδιο μοτιβο μετα εχουμε και ενα θερμο επεισοδιακη χαχα οποτε παμε για τα μεθεπομενα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, giannis_salonica είπε:

φυσικά και είναι...ξηρη ατμοσφαιρα άρα χαμηλη υγρασία (από προυπάρχων κρύο) και ως συνέπεια αρνητικο ΣΔ η νιφάδα μπορεί να επιβιώσει μέχρι το έδαφος και με 6-7 βαθμούς επιφανείας

εχω δει και με 9 βαθμους..μαρτυρας ο μιχαηλ..στην επιστροφη απο γιαννενα καπου το 2018 πρεπει να ηταν πριν το μετσοβο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...