Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτη φορά βλέπω να κρατιούνται 5-6 ημέρες θερμοκρασίες από -9 ως -11....απίστευτος παίος.....με κουναβίσιο γύρισμα στο φινάλε.....ΕΠΟΣ......αααα και πρώτη φορά βλέπω από παιο για πιο μακριά από τις 1-2 ημέρες να βγάζει τόσο υετό!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Στειλτε λιγο λινκ απο υετο ευρωπαιου απο το σαιτ του που ανεβαζετε οπιος το χει

ECMWF | Charts

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Εγώ το βλέπω δύσκολο. Σε ένα τομέα θα είναι το κυρίως πιάτο της κακοκαιρίας. Τώρα θα είναι στα βόρεια, στα κεντρικά ή στα προσήνεμα, θα δούμε. Εγώ ψηφίζω προσήνεμα για τα πολλά και θα ρίξει και εσωτερικό Θεσσαλίας καλά και Λαμία. Εδώ τίποτα λόγω ανατολικού. Να δούμε πόσο κοντά θα πέσω 😛

Εξαρτάται τι θεωρείς το κέντρο της κακοκαιρίας. Δηλαδή όπως φαίνεται αυτό θα ξεκινήσει από τα βόρεια και θα μετατοπίζεται σιγά σιγά άρα ναι αυτό είναι πανελλαδικςο κατά μια εννοια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Στειλτε λιγο λινκ απο υετο ευρωπαιου απο το σαιτ του που ανεβαζετε οπιος το χει

https://www.ecmwf.int/en/forecasts/charts/catalogue/medium-mslp-rain?facets=undefined&time=2020100700,6,2020100706&projection=classical_europe&interval=6

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, nikolasxm είπε:

Ποσο πιθανο θεωρείτε να γίνει αποκοπη εκεί στις 120;  Και ποια θα είναι η πιθανή εξελιξη;

απο αυριο αυτα..ειπαμε βημα βημα!!!!...αυριο μπαινουμε Πλανο Β σεναριο 1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

GEM

Diagramme ENS CMC/GEM

και τζίφος

Diagramme GEFS

 

Στο gem μικρότερη διάρκεια,αλλά με περισσότερο υετό που στον τζίφο απλώνεται σε μεγαλύτερο βάθος χρόνου. Αρχής γενομένης από τα 18αρια ξεκινάμε την αναζήτηση εκείνων των υποσεναρίων που κάνουν το πικ στα 5χιλιοστά. Έχοντας και άνεση 3-4 βαθμών στις θερμοκρασίες

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Steliosnow είπε:

Εξαρτάται τι θεωρείς το κέντρο της κακοκαιρίας. Δηλαδή όπως φαίνεται αυτό θα ξεκινήσει από τα βόρεια και θα μετατοπίζεται σιγά σιγά άρα ναι αυτό είναι πανελλαδικςο κατά μια εννοια

Κέντρο εννοώ εκεί που θα πέσει το πολύ το χιόνι. Όπως το 2014 έπεσε εδώ. Έριξε αλλού μισό μέτρο; Όπως το 2008 έπεσε στην Αττική. Έριξε αλλού τόσο πολύ τότε; Αυτό θέλω να πω. Έτσι πάει ο καιρός στην Ελλάδα, δεν μπορεί ταυτόχρονα να ρίξει σε όλους πολύ. Μακάρι αλλά δύσκολο μου φαίνεται..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Εγώ το βλέπω δύσκολο. Σε ένα τομέα θα είναι το κυρίως πιάτο της κακοκαιρίας. Τώρα θα είναι στα βόρεια, στα κεντρικά ή στα προσήνεμα, θα δούμε. Εγώ ψηφίζω προσήνεμα για τα πολλά και θα ρίξει και εσωτερικό Θεσσαλίας καλά και Λαμία. Εδώ τίποτα λόγω ανατολικού. Να δούμε πόσο κοντά θα πέσω 😛

μας εχουν κανει ζημια οι μουφες στους βολιωτες 😛 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

για να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου, αλλά και για να αντισταθμίσω τον ενθουσιασμό που μου εχουν προκαλέσει τα τελευταία αρκετά runs των μοντέλων, οφείλω να παρατηρήσω πως το σενάριο της αποκοπής ή ακόμα και απίσχνασης - οπισθοχώρησης του αυλώνα, όπως εμφανίζεται σε GEM control, NAVGEM, αλλά εν μέρει και στις 120 ώρες του ECMWF μου προκαλεί κάποια ανησυχία για τα ανατολικά προσήνεμα.

Δύσκολα θα ευνοηθούμε από μία τέτοια εξέλιξη ,,,, και από την άλλη εξακολουθεί να υπάρχει και ο κίνδυνος από το ατλαντικά χαμηλά να ωθήσουν τον αυλώνα προς Τουρκία.

Αύριο  τα κρίσιμα runs ,,, αν "στραβώσει" κάτι, αυτό θα κριθεί αύριο πιστεύω

Επεξεργάστηκε από SNOW ADDICTION
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Τελειος και ο παιος,αλλα εμενα με ζωνουν τα φιδια μηοως καταρρευσει γρηγορα ο Α.Τελοσπαντων,αυριο παλι.

Ποσο πιθανό θεωρείς ρεαλιστικά και ψύχραιμα αυτό το σενάριο? Και αν βγει χάνουμε ακόμα και Πασπαλα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, giannis_salonica είπε:

και επειδη όπως είπα πριν άρχισε να αχνοφαίνεται αυτό το σενάριο πάρτε αποκοπή από Ναύτη προς το παρόν 

navgem-0-120.png?09-19

αυτο ειναι σεναριο των 72 ωρων..αν το βγαλει απο αυριο τοτε παμε γι κατι ποσοστα που τα χα δωσει εκτος πλανου...χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Κέντρο εννοώ εκεί που θα πέσει το πολύ το χιόνι. Όπως το 2014 έπεσε εδώ. Έριξε αλλού μισό μέτρο; Όπως το 2008 έπεσε στην Αττική. Έριξε αλλού τόσο πολύ τότε; Αυτό θέλω να πω. Έτσι πάει ο καιρός στην Ελλάδα, δεν μπορεί ταυτόχρονα να ρίξει σε όλους πολύ. Μακάρι αλλά δύσκολο μου φαίνεται..

Συμφωνω αλλά εσυ μιλάς για ιστορικά πραγματα . Πιστευω μπορεί κάλλιστα να ρίξει αξιόλογα πραγματα και σε σενα και σε μένα και στη Σαλονικα αλλά ναι ιστορικός ταυτόχρονα είναι πολυ δυσκολο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

μας εχουν κανει ζημια οι μουφες στους βολιωτες 😛 

χαχαχα, εντάξει πέρα από την πλάκα δεν είναι μόνο οι μούφες αλλά και η λογική η οποία λέει ότι με ανατολικό δεν γίνεται ποτέ κάτι σοβαρό. Εκτός από το 91 (αν είχε κιόλας ανατολικό, που πρέπει να είχε) δεν γίνεται τίποτα ποτέ με ανατολικό. Χιόνι άνευ στρωσίματος στον δρόμο με αφήνει παγερά αδιάφορο έτσι και αλλιώς. Υπάρχει χρόνος βέβαια για τους ανέμους, μέχρι τελευταία στιγμή θα δούμε..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Ποσο πιθανό θεωρείς ρεαλιστικά και ψύχραιμα αυτό το σενάριο? Και αν βγει χάνουμε ακόμα και Πασπαλα?

Πολυ δυσκολο,τι να πω.Ενα 16-24ωρο στη χειροτερη θεωρω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τις επίμαχες ώρες έχει αρχίσει να φτιάχνει αυτό και να πηγαίνει σε σενάρια λέανδρου. 

Modele GFS - Carte prévisions

 

Χθες ήμασταν πολύ χειρότερα τις ίδιες ώρες

Modele GFS - Carte prévisions

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

χαχαχα, εντάξει πέρα από την πλάκα δεν είναι μόνο οι μούφες, αλλά και η λογική η οποία λέει ότι με ανατολικό δεν γίνεται ποτέ κάτι σοβαρό. Εκτός από το 91 (αν είχε κιόλας ανατολικό, που πρέπει να είχε) δεν γίνεται τίποτα ποτέ με ανατολικό. Χιόνι άνευ στρωσίματος στον δρόμο με αφήνει παγερά αδιάφορο έτσι και αλλιώς. Υπάρχει χρόνος βέβαια για τους ανέμους, μέχρι τελευταία στιγμή θα δούμε..

με βορειοανατολικο εχω βρει και αλλη περιπτωση με 10 εκατοστα στην παραλια στις 22/2/1992 .....δεν ξερω τι ειχε παιχτει σε αυτες τις 2 περιπτωσεις και μου φαινεται και πολυ περιεργο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σας είπα ενδιάμεσες ωρες ευρωπαιου δεν ανεβάσατε ειναι κυριακη πρωι πήγατε απο μεσάνυκτα μεσημερι ...Αυτα είναι με τη σειρά ..πήγατε από το δεύτερο στον τεταρτο

 

render-worker-commands-69c6db9bf8-l44ns-6fe5cac1a363ec1525f54343b6cc9fd8-7TAuoU.png

render-worker-commands-69c6db9bf8-d9qk2-6fe5cac1a363ec1525f54343b6cc9fd8-vPrZiW.png

render-worker-commands-69c6db9bf8-mzv6z-6fe5cac1a363ec1525f54343b6cc9fd8-8nj0A1.png

render-worker-commands-69c6db9bf8-jssdh-6fe5cac1a363ec1525f54343b6cc9fd8-vmeq2G.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Σας είπα ενδιάμεσες ωρες ευρωπαιου δεν ανεβάσατε ειναι κυριακη πρωι πήγατε απο μεσάνυκτα μεσημερι ...Αυτα είναι με τη σειρά ..πήγατε από το δεύτερο στον τεταρτο

 

render-worker-commands-69c6db9bf8-l44ns-6fe5cac1a363ec1525f54343b6cc9fd8-7TAuoU.png

render-worker-commands-69c6db9bf8-d9qk2-6fe5cac1a363ec1525f54343b6cc9fd8-vPrZiW.png

render-worker-commands-69c6db9bf8-mzv6z-6fe5cac1a363ec1525f54343b6cc9fd8-8nj0A1.png

render-worker-commands-69c6db9bf8-jssdh-6fe5cac1a363ec1525f54343b6cc9fd8-vmeq2G.png

Τα ανεβασαν αλλα και να μην τα ανεβασαν επιτηδες το κανανε γιατι εισαι γκρινιας χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως βρε παιδιά για πότε αγαπάτε και μισείτε τα μοντέλα μέσα σε λίγες ώρες, είναι φοβερό. Έτσι κάνετε και με τις γυναίκες; 😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Τα ανεβασαν αλλα και να μην τα ανεβασαν επιτηδες το κανανε γιατι εισαι γκρινιας χαχα

Δε τ ανεβασαν βρε να κοιτα αμα θες ...το λεω γιατι στο μετεολοτζιξ ειχα 45 κια Δε μ έβγαιναν με τιποτα και αγχώθηκα χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Πρώτη φορά βλέπω να κρατιούνται 5-6 ημέρες θερμοκρασίες από -9 ως -11....απίστευτος παίος.....με κουναβίσιο γύρισμα στο φινάλε.....ΕΠΟΣ......αααα και πρώτη φορά βλέπω από παιο για πιο μακριά από τις 1-2 ημέρες να βγάζει τόσο υετό!!!

Το ενδεχόμενο αποκοπής το θεωρείς πιθανό?

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Κατερίνα said:

Πάντως βρε παιδιά για πότε αγαπάτε και μισείτε τα μοντέλα μέσα σε λίγες ώρες, είναι φοβερό. Έτσι κάνετε και με τις γυναίκες; 😜

 

tenor.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, sakis13 said:

Εαν χαθει και τωρα,εκει θα με βρειτε..

images.jpeg.jpg

Δεν αξιζει, ξερουμε ποσο κλοουνατοι ειναι οι χαρτες, μη κλειδωνεις τιποτα ως Παρασκευη.. Ε αν τα τουμπιασει ολα αυτα που δειχνει πχ Σαββατο, τοτε ερχομαι μαζι σου 😓

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...