Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στον παιο το κυριο ειναι με διαφορα απ τα θερμοτερα σεναρια για κυριακη. Τι αλλο μπορει να σημαινει αυτο παρα πιθανοτατη νοτιοτερη πορεια χαμηλου? 

image.png.a696a4288f22dc165d61c6788d01438b.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Steliosnow είπε:

Είναι αγχωτικό παντως αν βγει το ναβτζεμ νταξει θα είναι πραγματικα ατυχία . 

Αν ειναι ετσι ρε φιλε να κοιταμε και το κινεζικο για να βγαλουμε ασφαλοτερη μακροπροθεσμη εκτιμηση

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Spartan είπε:

Αν ειναι ετσι ρε φιλε να κοιταμε και το κινεζικο για να βγαλουμε ασφαλοτερη μακροπροθεσμη εκτιμηση

 

Το ραδιο χαλαζι για τα μακροπροθεσμα 🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Spartan είπε:

Αν ειναι ετσι ρε φιλε να κοιταμε και το κινεζικο για να βγαλουμε ασφαλοτερη μακροπροθεσμη εκτιμηση

 

Ναι γι αυτό και γω ρωτησα πριν ένα φίλο πως είδε τα ανσαμπλ του Ευρωπαίου σε αυτό το θέμα. Δε το λέω για κακό λες και δε θέλω εγώ να χιονίσει απλά με αγχώνει σαν σενάριο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, gthomasandros είπε:

gfs-1-384.png?12

Και την κακοκαιρία που έρχεται σε αυτές τις ώρες την είχε δείξει προς το τέλος Ιανουαρίου αν θυμαμαι καλά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Αυτό γίνεται γιατί έχει καμία 8 σεναρια που βγαζουν το χαμηλο χαμηλα η καθολου..οπότε πέφτει η θερμοκρασία μονο...αν τα δεις δε δίνουν πουθενα υετο η ελάχιστο ανοιχτά χρώματα στα προσηνεμα

ναι αλλα δες παρακατω, ειναι απο τα πιο θερμα σεναρια το κυριο για Κυριακη (με οτι αυτο συνεπαγεται)

2021_02_09_22_19_19_ECMWF_14_day_ensemble_weather_forecast_for_Chalcis_Meteologix.thumb.jpg.8b240caa212bea201fb4bd9dc63f3135.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Steliosnow said:

Ναι γι αυτό και γω ρωτησα πριν ένα φίλο πως είδε τα ανσαμπλ του Ευρωπαίου σε αυτό το θέμα. Δε το λέω για κακό λες και δε θέλω εγώ να χιονίσει απλά με αγχώνει σαν σενάριο 

Ακομα και το ναβτζεμ εχει καλες χιονοπτωσεις Αττικη, πιθανοτατα με οριακα θετικες Τ ομως κεντρο κ νοτια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Michael είπε:

Και την κακοκαιρία που έρχεται σε αυτές τις ώρες την είχε δείξει προς το τέλος Ιανουαρίου αν θυμαμαι καλά

Φίλε μου εσύ άνοιξες τον σχολιασμό χαρτών; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 minutes ago, DIMITRIS said:

εγω κραταω ότι ο μ.ο. την Κυριακη το μεσημερι ειναι στο -7 πανω απο Χαλκιδα ενω το κυριο ειναι στο -5.

αυτοι οι 2 βαθμοι κατω στο μ.ο. εμενα μου λενε πολλα...

EDG0-120.GIF?09-0

Το ίδιο έχω να πω και για εμενα επίσης. +2 με +3 στο κυριο και -1 με -2 στο χαρτη του μεσου όρου που εβαλες. Το παρατηρησα και στα ενσεμπλες οτι ειναι απο τα πιο ζεστα σεναρια το κυριο, τουλαχιστον για μεχρι Κυριακη βραδυ οποτε και το κυριο κανει βουτια και βρισκει το μεσο ορο των ενσεμπλες. Λεπτομερειες για ενα τρεξιμο βεβαια. Αλλα ισως δειχνει κατι σαν στοιχειο. Ισως έχει να κανει με το χαμηλο.

Επεξεργάστηκε από chemical_JKou
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Steliosnow είπε:

Ναι γι αυτό και γω ρωτησα πριν ένα φίλο πως είδε τα ανσαμπλ του Ευρωπαίου σε αυτό το θέμα. Δε το λέω για κακό λες και δε θέλω εγώ να χιονίσει απλά με αγχώνει σαν σενάριο 

Ξερεις ποσα παρομοια σεναρια  θα δεις μεχρι τις κρισιμες ωρες?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Michael είπε:

Ναι!!😉

Του χρόνου να σαι καλά να ανοίξεις πάλι ή τον Γενάρη ή τον Φλεβάρη. Είχες απίστευτη έμπνευση και άστρο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Κατερίνα είπε:

Για θεσνική δεν ξέρω τα τοπικά σας χαρακτηριστικά και πως επηρεάζουν την όλη κατάσταση ..Θεωρώ πάντως ότι θα έχετε περισσότερα φαινόμενα από μας.......για Σέρρες επειδη θέλει ιδιάζουσες συνθήκες για να χιονιστεί, λόγω πεδιάδας και βουνών τριγύρω είμαι επιφυλακτική.. θέλω να δω ανέμους που θα έχει εκείνη την ώρα. Και κάτι για να μαθαίνει ο Σαβακ...Οι Σέρρες χιονίζονται καλά μόνο με ΒΑ άνεμο 

Καταρχην παντα οταν φυσαει απο το Μποζντα χιονιζει πολυ,αυτο το ξερουν και οι πετρες.. τα βουνα τριγυρω παιζουν καποιο ρολο αλλα οχι τοσο πολυ.. το μεγαλυτερο ρολο παιζει το στριμ στα  700 hpa που μεταφερει την υγρασια λογω της συγκλισης που δημιουργειται απο κατω μας..ενω αν ειναι ευνοικο το στριμ κσε ολο το υψος τοτε ακομα καλυτερα..οσο για την προηγουμενη φορα που δε χιονισε που λες ,υπηρχε ετεροχρονισμένη εισοδος του κρυου απο βόρεια..μεχρι τα 300μ. ειχε πολυ χιονι....στις σερρες μόνο οταν φυσαει βδ στα  ανωτερα στρωματα δεν υπάρχει υετος...  Αρκετα σε βοηθησα επιστημονικα και οχι μπακαλιστηκα οπως νομιζεις εσύ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, chemical_JKou είπε:

Το ίδιο έχω να πω και για εμενα επίσης. +2 με +3 στο κυριο και -1 με -2 στο χαρτη του μεσου όρου που εβαλες. Το παρατηρησα και στα ενσεμπλες οτι ειναι απο τα πιο ζεστα σεναρια το κυριο, τουλαχιστον για μεχρι Κυριακη βραδυ οποτε και το κυριο κανει βουτια και βρισκει το μεσο ορο των ενσεμπλες. Λεπτομερειες για ενα τρεξιμο βεβαια. Αλλα ισως δειχνει κατι σαν στοιχειο

Τα μισα σεναρια ειναι σαν το κοντολ και τα υπολοιπα σαν το κυριο υπαρχουν μερικα που ειναι λιγο νοτιοτερα το χαμηλο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Τα μισα σεναρια ειναι σαν το κοντολ και τα υπολοιπα σαν το κυριο υπαρχουν μερικα που ειναι λιγο νοτιοτερα το χαμηλο

Χααχ τι διαφορα εχει το κοντρολ με το κύριο; ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Πάντως να ξέρετε ότι τα ανσαμπλ ακολούθησαν το κύριο σημερα το απογευμα το πρωι ειχαν τεράστια διαφορα 

Λογικο ειναι ειμαστε στο τριημερο πλεον 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Χααχ τι διαφορα εχει το κοντρολ με το κύριο; ;

Εχει το χαμηλο στη χιο βορειοτερα απο το κυριο

Screenshot_2021-02-09-22-28-26-728_com.facebook.katana.jpg

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...