Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, salonikatasos είπε:

Έγραψες την ώρα που είχαν βγει οι 120 ώρες του παίου ότι δεν έβγαλε χαμηλό και μοιάζει με το gem. Στις 120 ώρες δεν υπάρχει σε κανένα μοντέλο χαμηλό. ούτε στον τζίφο,ούτε στο ukmo,ούτε στον παίο,ούτε στο gem. Και όχι δεν είναι χαμηλό εκείνο. Γεωδυναμικά είναι. Το χαμηλό είναι πάντα στο νοτιοδυτικό άκρο του αυλώνα,όπως έβαλες στις 144 ώρες

Βάζω αυτόν τον χάρτη από τις 120 ώρες του ούκμο στην Ιταλία και φυσικά δεν το συνεχίζω....αν εσύ δεν βλέπεις χαμηλό (η αρχή του η γέννησ'η του) σε ικον ούκμο και απρετζέ(114) εγώ δεν μπορώ να πω τίποτα παραπάνω και ούτε θα το συνεχίσω...εγώ θα το λέω χαμηλό κι εσύ πες το όπως θες.....

Modele UKMO - Carte prévisions

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ε ρε ηλιο που έχουμε να φάμε οι βόρειοι 😂

ΥΓ: Μια πλάκα είναι μην το παρει κάνεις στα σοβαρά 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Αυτο που φοβόμουν απο τα ενσεμπλ του ευρωπαιου το πρωι..μετριότητες παντού γιατι το χαμηλο δεν υπάρχει 

καλα εσυ δεν ειπες το πρωι οτι 25 μας εχουν μωβ?και αλλα 10 σαν το κυριο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Αυτο που φοβόμουν απο τα ενσεμπλ του ευρωπαιου το πρωι..μετριότητες παντού γιατι το χαμηλο δεν υπάρχει 

Τα ενς του ευρωπαιου το πρωι ηταν φουλ υετο...επισης στο λεανδρο επειδη τα ενς τα κοιτας ηταν παντα πανω απο 30 με χαμηλο δυτικα..και απο τοτε εχω αναφερει οτι τα ενς του παιου πρεπει να κοιταμε και οχι το κυριο τοσες μερες μακρια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ευτυχώς έβγαλε χαμηλό και το Ναβτζεμ και ας είναι νότια δίνει λόγο διάταξης αρκετό υετό και στα ηπειρωτικά...

NVGOPEU12_168_1.png

NVGOPEU12_168_2.png

NVGOPEU12_168_4.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με το ευρωπαϊκό θερμοκρασίες για χιόνι έχουν σχεδόν όλοι, υετό βέβαια όλοι έχουν από ελάχιστο έως καθόλου πρώτον λόγω θέσης χαμηλού (για όλους) και λόγω ΒΔ ρεύματος λόγω της από ΒΔ προς ΝΑ κίνησης του αυλώνα για όσες περιοχές ελπίζουν σε θαύματα από το αιγαίο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας ηρεμήσουμε λίγο.....!εγώ προσωπικά από το Σάββατο σταμάτησα να βλέπω χάρτες (ναί) ..ακόμα δεν βρίσκω καμμία αναλογία με τις καταβάσεις του παρελθόντος.Το πρωί σκεφτόμουν το 2001 με χαμηλό στο Ιόνιο και χιόνια στα ηπειρωτικά ,αλλά δεν έχουμε κάτι τέτοιο.Οι προσήνεμοι τώρα πρέπει να κάνουν την λογική σκεψη οτι δεν έχουμε να κάνουμε με την αντικυκλώνική σφήνα που καταρέει στα βαλκάνια φτιάχνοντας χαμηλό στην Ρόδο ,οι βόρειοι έχουμε τα κλασικά μας προβλήματα (υετός κατανομή-κρύο).Τίποτα όμως δεν μπορεί να περιγράψει αυτό που έρχεται ,Παράδειγμα η Αριάνδη στο ξεκίνιημα της τα μοντέλα έδειχναν χιονοθύελλα στην θεσσαλονίκη και υετό 30 40 εκατοστών και μάλιστα δύο μέρες πριν και στο τέλος δεν έριξε τπτ.Αντίθετα τα πράγματα αγρίεψαν με διαδοχικές κυκλογενέσεις στο Ιόνιο μόλις η ψυχρή μάζα έσκασε εκεί.Παραμένω αισιόδοξος πιστός στις πρώτες εκτιμήσεις Ζιακόπουλου για σχηματισμό χαμηλού στο Ιόνιο σε πρώτη φάση.Λίιιιιιγο υπομονή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο ευρωπαιος δε βγάζει υετο πουθενα... απιστευτο αχρηστη διάταξη ..αν έρθει τοσο κρυο και δε φαμε τιποτα ειμαστε για φάπες τελος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, gthomasandros είπε:

το θεμα ειναι να μπορεσουμε να παρουμε σε ολη την χωρα απο κατι.......

Οτι θα πάρουμε...θα πάρουμε. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Το θέμα όμως είναι ΤΙ θα πάρουμε 🤣

Μην είναι κάτι σαν αυτό που περίπου απεικονίστηκε στη ζωγραφιά του Snowman προηγουμένως. 

Τελος πάντων. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά έχω την εντύπωση οτι αυξήθηκαν εντυπωσιακά τα σενάρια -33 και κάτω στα ensembles του gfs στον 500αρη. Μιλώ για προσήνεμα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ευτυχώς και ο Γιαπωνέζος βγάζει χαμηλό στις 132!!! πάλι καλά τζεμ και ευρωπαίος μόνοι τους...και μάλιστα εντυπωσιακή διάταξη για τη βόρεια χώρα

J132-21.GIF?07-12

J168-21.GIF?07-12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sotos*snow είπε:

Ευτυχώς και ο Γιαπωνέζος βγάζει χαμηλό στις 132!!! πάλι καλά τζεμ και ευρωπαίος μόνοι τους...και μάλιστα εντυπωσιακή διάταξη για τη βόρεια χώρα

J132-21.GIF?07-12

J168-21.GIF?07-12

Περιμενε να βγουν τα ενς του ευρωπαικου....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καποιοι δεν μαθαινουν ποτε.Θελουμε απλα μερικες βασικες παραμετρους αυτες τις ωρες προγνωστικα, που τηρουνται ολες αυτη τη στιγμη.Εχουμε πολυ δρομο και την Τεταρτη δεν θα βλεπουμε αυτους τους χαρτες που βλεπουμε σημερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, k _ SABBAK είπε:

Πωωωωωωωω νέο 2001........Δεν είμαι καλά αααα... ΤΙΝΑΦΤΟΡΕ...... 

image.png.4eec1852c211ed9b199f0556eae4d42a.png

Να μας λείπει ο ευρωπαίος....ζήσε Μάη να φας τριφύλλι.....αν περιμένω να κάτσει αυτό στις 216 που θα χει και 1000 λόγους να χαλάσει και να με φέρει και νοτιά να μου λείπει.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, bardaris είπε:

Ας ηρεμήσουμε λίγο.....!εγώ προσωπικά από το Σάββατο σταμάτησα να βλέπω χάρτες (ναί) ..ακόμα δεν βρίσκω καμμία αναλογία με τις καταβάσεις του παρελθόντος.Το πρωί σκεφτόμουν το 2001 με χαμηλό στο Ιόνιο και χιόνια στα ηπειρωτικά ,αλλά δεν έχουμε κάτι τέτοιο.Οι προσήνεμοι τώρα πρέπει να κάνουν την λογική σκεψη οτι δεν έχουμε να κάνουμε με την αντικυκλώνική σφήνα που καταρέει στα βαλκάνια φτιάχνοντας χαμηλό στην Ρόδο ,οι βόρειοι έχουμε τα κλασικά μας προβλήματα (υετός κατανομή-κρύο).Τίποτα όμως δεν μπορεί να περιγράψει αυτό που έρχεται ,Παράδειγμα η Αριάνδη στο ξεκίνιημα της τα μοντέλα έδειχναν χιονοθύελλα στην θεσσαλονίκη και υετό 30 40 εκατοστών και μάλιστα δύο μέρες πριν και στο τέλος δεν έριξε τπτ.Αντίθετα τα πράγματα αγρίεψαν με διαδοχικές κυκλογενέσεις στο Ιόνιο μόλις η ψυχρή μάζα έσκασε εκεί.Παραμένω αισιόδοξος πιστός στις πρώτες εκτιμήσεις Ζιακόπουλου για σχηματισμό χαμηλού στο Ιόνιο σε πρώτη φάση.Λίιιιιιγο υπομονή.

+1
Και να προσθέσω κάτι που όλοι ξεχνάμε πάντα...

Δεν το φωνάζουμε για πλάκα ότι ο καιρός (μητέρα φύση) δεν έχει καλούπια!

Ποιος μπορεί να αποκλείσει εκτός τον ίδιο τον θεό, ότι θα δούμε να χιονίζει Λονδίνο & Αθήνα same time?  
Χαμηλά το κεφάλι, παρατηρούμε τα ραν και η μεγάλη ευκαιρία είναι εδώ! Σαν πέναλτι το βλέπω , τώρα αν δεν μπεί... μμμμ μπορεί να κερδίσουμε κι'άλλο τον Μάρτιο!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καποιο δεν μαθαινουν ποτε.Θελουμε απλα μερικες βασικες παραμετρους αυτες τις ωρες προγνωστικα, που τηρουνται ολες αυτη τη στιγμη.Εχουμε πολυ δρομο και την Τεταρτη δεν θα βλεπουμε αυτους τους χαρτες που βλεπουμε σημερα.

Τζορτζ εχεις απόλυτο δίκιο.. και γω συγνωμη σε όλους γιατι ειμαι μιρλας αλλα βλεπω διατάξεις χωρις υετο πουθενα και μου τη δινουν ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...