Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μακαρι τα παιδια που γνωριζουν να μας ελεγαν, συντομα,  μετα το update των προγνωστικων μοντέλων, τι βλεπουν για καθε γεωγραφικο διαμερισμα της χωρας να εχουμε εναν μπουσουλα και όσοι ασχολούμαστε τωρα με την αναγνωση χαρτών γιατι με τοσα αποσπασματικα σχολια χανεται η γενικη εικονα

ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δεν χρειαζεται να αγχωνομαι για το αν θα κατσω γιαννενα η αν θα παω  βολο αν δεν χιονισει ουτε γιαννενα ουτε βολο🧐

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Και γω τις Τ φοβάμαι διαχρονικά. Αυτές οι  διακυμάνσεις στα μοντέλα για μένα είναι δείκτης οτι δεν έχει κλειδώσει κάτι και όσο δεν κλειδώνει τόσο πιο δύσκολα είναι για τα ΝΠ πάντα. Αυτό έχω μάθει εμπειρικά.

Δε πειράζει όμως, έχω προνοήσει. Πρόσθεσα στην τοποθεσία μου στο προφίλ το παρατσούκλι μας εδώ κάτω και είμαι έτοιμος ψυχολογικά για το τίποτα. Οπότε αν έρθει κάτι καλό υπόσχομαι να σας στείλω βιντεάκι από το κέντρο της Γλυφάδας και θα λέω ''ελα δε το πιστεύω, έλα δε το πιστεύω'' άλα τι ψυχή θα παραδώσεις μωρή 🤣

Ασε δε που εμεις οι ΝΟΤΙΟΙ εχουμε αλλου απαιτησεις...Στο χιονι δεν ειμασταν ποτε δυνατοι...Το πιασες φανταζομαι...😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, tzelilis είπε:

που μενεις; κ για να κανει 2ημερο κ τρξημερο χιονια,πρεπει να γινει αποκοπη που δεν φαινρται πουθενα.αν δεν σαρεσει κ το 10ποντο τι να,πω... 

Αποκοπή θέλουμε... Που να τη βρούμε όμως? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Εδώ λέγαμε να κάνει κάτι ιστορικό όπως η Φιλομενα στην Μαδρίτη... Να χιονίζει 3 μερες.  Γιατί ποτέ δε γινεται? Και ναι για την περιοχή μου δεν είναι καλά γιατί χάνω ώρες σε βροχη

Δε γινεται γιατι απλα ειναι ιστορικο. 100 χρονια ειχε να χιονισει τοσο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχουμε να δούμε , μέχρι και nowcast  απίστευτες συγκλίσεις!   Πάρτε μάτι Β/Δ Ηπειρος κ Δ.Μακ.  το βγάζει το κοντρολ.
Δε πιστεύω να νομίζει κανείς ότι τα μοντέλα μπορούν να αποτυπώσουν σωστά μια σύγκλιση και κατ επέκταση τον υετό της?

Εμείς οι νότιοι δεν θέλουμε χαμηλό.. μόνο nowcast και Αιγαίο!!! Τι δεν κτλβντε χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 μέρες το πολύ είναι ο υετός πάλι αλλά δεν είναι όλος με χιονοθερμοκρασίες. 13 απόγευμα προς βράδυ πρέπει να φτάνουν για το εσωτερικό της Θεσσαλίας ενώ για εδώ τα ξημερώματα και αν. Εδώ έχει όλη τη μέρα στις 14/2 υετό το GEM αλλά είναι μπλε και ανοιχτό πράσινο που σημαίνει τρίχες γενικά..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, olaficent said:

μακαρι τα παιδια που γνωριζουν να μας ελεγαν, συντομα,  μετα το update των προγνωστικων μοντέλων, τι βλεπουν για καθε γεωγραφικο διαμερισμα της χωρας να εχουμε εναν μπουσουλα και όσοι ασχολούμαστε τωρα με την αναγνωση χαρτών γιατι με τοσα αποσπασματικα σχολια χανεται η γενικη εικονα

ευχαριστω!

είναι πολύ volatile η φάση. κράτα οτι στα περισσότερα σενάρια δυσκολεύεται να οργανωθεί χαμηλό που λίγο πολύ επηρεάζει μεγάλο μέρος της χώρας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Δεν ειναι ασχημα ρε φιλαρακι...Αλλα με τοσο ψυχος απο πανω μας δε γουστσρω τα οριακα..Θα θελα να χαμε ηδη κλειδωσει τις χιονοπτωσεις και να ψαχναμε τα εκατοστα...Δεν χανω τον χρονο μου για να δω 200 νιφαδες..Θελω να δω στρωσιμο εστω και πετσα στο δρομο...Ολα ασπρα ακομα και εαν ειναι εφημεριδα..

ειδαμε χιονι με +6 τι να λεμε τωρα 7 μερες μπροστα μας..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, olaficent είπε:

μακαρι τα παιδια που γνωριζουν να μας ελεγαν, συντομα,  μετα το update των προγνωστικων μοντέλων, τι βλεπουν για καθε γεωγραφικο διαμερισμα της χωρας να εχουμε εναν μπουσουλα και όσοι ασχολούμαστε τωρα με την αναγνωση χαρτών γιατι με τοσα αποσπασματικα σχολια χανεται η γενικη εικονα

ευχαριστω!

Γενικότερα γίνεται χαβαλές και κρίνουμε στιγμιαία ένα μοντέλο η μάλλον μία εκδοχή από ένα μοντέλο... δλδ στρουμφ μπλε.
Αυτή τη στιγμή απλά γνωρίζουμε ότι διαφαίνεται πως έρχεται πολύ κρύο ελπίζοντας να μην στρίψει πουθενά! Αυτό κράτα.
σαν πιθανότητες για χιόνι αθήνα είμαστε στο 25%  που είναι πολύ καλό ποσοστο για τόσες μέρες πριν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, airfathaaaaa said:

ειδαμε χιονι με +6 τι να λεμε τωρα 7 μερες μπροστα μας..

Ναι αλλά τι dew είχε τότε όμως. Απόκοσμα πραγματικά! Εκείνες τις μέρες και με +8 παίζει κάποιες περιοχές να έβλεπαν αν είχαν ακόμα πιο χαμηλά dew. κάθε κακοκαιρία δεν είναι το ίδιο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South Athens είπε:

Ναι αλλά τι dew είχε τότε όμως. Απόκοσμα πραγματικά! Εκείνες τις μέρες και με +8 παίζει κάποιες περιοχές να έβλεπαν αν είχαν ακόμα πιο χαμηλά dew. κάθε κακοκαιρία δεν είναι το ίδιο. 

οχι απλα αττικη ειναι οτι θελει κανει το λεμε το ξαναλεμε και καθε φορα μας βαζει το καπελο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακάθεκτο το κοντρόλ.. Απίστευτα σταθερό στα καλούδια !   Το ξεκίνησα για πλάκα πως κοντρολάρει και σκοράρει αλλά έχει λιώσει στα γκολ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αυτη ειναι η επικρατεστερη εικονα φιλε @olaficentμε τα ως τωρα δεδομενα.Μια "πανελλαδικη" πετσα.

GFS

IMG_20210208_190508.jpg

GEM

IMG_20210208_190631.jpg

ICON

IMG_20210208_190732.jpg

Βαλε και λιγο ψαχνο ρε Γιωργαρε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά μπορεί στο ικον να μην έχει τις συγκλίσεις που θέλουμε για χιόνι αλλά σαν γενική εικόνα είναι πάρα πολύ καλό ραν για Αττική. Άλλωστε μιλάμε για 160 ώρες +. 

Gem με ένα καλύτερο ριτζ ΒΑ πολύ απλά θα το κράταγε πάνω μας αντί να το πάει όλο Τουρκία. Είναι είδη πιο δυτικά από το 00. Άλλο τόσο θέλει. Και εκεί υπάρχει ακόμα χρόνος για αλλαγές. Πρέπει σιγά σιγά να φαίνονται όμως. 

Ukmo καλό ως 144 μετά δεν ξέρουμε. 

Τζίφος στον κόσμο του...

Μένει ο παιος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αυτη ειναι η επικρατεστερη εικονα φιλε @olaficentμε τα ως τωρα δεδομενα.Μια "πανελλαδικη" πετσα.

GFS

IMG_20210208_190508.jpg

GEM

IMG_20210208_190631.jpg

ICON

IMG_20210208_190732.jpg

Γιώργο τα μόνα που έχουν σωστή αποτύπωση στο μετεολοτζιξ ειναι ουκμο και ευρωπαιος τα αλλα ειναι λαθος εγγύηση στο τζεμ φλωρινα π.χ εχει 40 χιλιοστα χιονι...Στο αικον εγω εχω 15 και μου δινειν6 εκατοστα το ίδιο και τζιφος 

Και δε λεω οτι δε μπορει ν ανεβει πέτσα αλλα ειναι λαθος..Έτσι κι αλλιως και ανσαμπλ του ευρωπαιου έχουν πέτσα παντου

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, alkis91_2.0 είπε:

Παιδιά μπορεί στο ικον να μην έχει τις συγκλίσεις που θέλουμε για χιόνι αλλά σαν γενική εικόνα είναι πάρα πολύ καλό ραν για Αττική. Άλλωστε μιλάμε για 160 ώρες +. 

Gem με ένα καλύτερο ριτζ ΒΑ πολύ απλά θα το κράταγε πάνω μας αντί να το πάει όλο Τουρκία. Είναι είδη πιο δυτικά από το 00. Άλλο τόσο θέλει. Και εκεί υπάρχει ακόμα χρόνος για αλλαγές. Πρέπει σιγά σιγά να φαίνονται όμως. 

Ukmo καλό ως 144 μετά δεν ξέρουμε. 

Τζίφος στον κόσμο του...

Μένει ο παιος. 

Δεν το λέω με άσχημο τρόπο αλλά εσείς στην Αθήνα, στα πεδινά δεν θέλετε ντούρο αζορικό πιο πολύ απ' όλους για να κατεβάσει καλές Τ; Άντε πες εμείς αν έχει ΒΔ βολευόμαστε και με -4 -5 για απλή χιονόπτωση έστω. Αλλά εσείς όπως το αντιλαμβάνομαι θέλετε καλό αζορικό να κατέβει καλός αυλώνας και να φτιάξει χαμηλό. Τώρα όπως καταρρέει ο Α και φεύγουν όλα ανατολικά τι να προλάβετε;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Γιώργο τα μόνα που έχουν σωστή αποτύπωση στο μετεολοτζιξ ειναι ουκμο και ευρωπαιος τα αλλα ειναι λαθος εγγύηση στο τζεμ φλωρινα π.χ εχει 40 χιλιοστα χιονι...Στο αικον εγω εχω 15 και μου δινειν6 εκατοστα το ίδιο και τζιφος 

Ε πως αλλιως να δωσω εικονα στα γρηγορα στον φιλο μας βρε Αντουαν;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...