Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσο αδυνατιζει ο αυλωνας τοσο μεγαλυτερες οι πιθανοτητες αποκοπης, η οποια φυσικα μπορει και να μη συμβει ποτε. Ενα και ενα κανουν δυο. 

Παμε να δουμε τωρα διαφορες στα 12Ζ/18Ζ τρεξιματα ICON πριν περασουμε στον τζιφο

icon-0-120.png

icon-0-126.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Εγώ πάντως το έχω ξεγραμμενο κατά 90% για κάτι καλό έτσι και αλλιώς, λόγω του ανέμου, και είμαι ήρεμος. Πέτσα φυσικά μπορεί να κάνει αλλά δεν με αφορά..

εσυ το μονο που εχεις να ελπιζεις (γιατι εγω λογικα θα ειμαι γιαννενα) ειναι να γυρισει νωριτερα σε βορια, και να ριξει  αν εχουν απομεινει 5 χιλιοστα με αρνητικες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Αντώνη αποκοπή δεν έκανε τώρα. Απλά μίκρυνε τον Αυλώνα. Θέλει πολλά ψωμιά ακόμα για αποκοπή. Άποψη μου 

Νικο δν υπαρχει περιπτωση να γινει αποκοπη ολικη μερικη ισως που και παλι δεν λεει κατι για δευτερα τριτη αυτο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Εσυ μαλλον δεν εισαι πολυ καλα χαχχα

Ε με ανατολικό που έχει λυσαξει να τον δείχνει επί μέρες τώρα τι να κάνω; 😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για ηρεμήσετε ρε παλικάρια λίγο. Λογικό είναι ο καθένας να ψάχνει τον τρόπο να πάρει ότι καλύτερο μπορεί για την περιοχή του. Τι ζόρι τραβάτε κάποιοι? Εάν με βολεύει η αποκοπή ΝΑΙ θα παρακαλάω να κάνει αποκοπή ποιο είναι το πρόβλημα σας? Μακάρι να σας κάνει 1 μέτρο χιόνι αλλά εγώ πάλι θα ψάχνω το καλύτερο σεναριο που με εξυπηρετεί. Ο καθένας σχολιάζει για την περιοχή του. Αποδεχτείτε το και μην ειρωνευεστε τα υπόλοιπα παιδιά. Πάμε παρακάτω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, giannis.mar είπε:

Νέες αλλαγές στο μετεοσιελ... Βγήκε παράλληλο του ευρωπαιου που θα αντικαταστήσει το παλιό τον Μάιο... 

ECM1-120.GIF?09-0

http://www.meteociel.fr/modeles/ecmwf.php?para=1

ΕΡΩΤΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΑΤΙΑ!!!!!...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης μασ είπε:

εσυ το μονο που εχεις να ελπιζεις (γιατι εγω λογικα θα ειμαι γιαννενα) ειναι να γυρισει νωριτερα σε βορια, και να ριξει  αν εχουν απομεινει 5 χιλιοστα με αρνητικες

Ε αυτό που και πάλι τρίχες είναι. Πάλι τζάμπα καλοριφέρ προβλέπω 😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

ελα μου ντε..απλα καθυστερει και θα εχω ενα 10αωρο χιονιου εντονου με αρνητικες.επι πλεον .πλακα κανουμε τωρα..και μετα ο αυλωνας δεν ειναι αυλωνακι τα -17 και -18 εχει ..λετε να εξαφανιστει?

Και τα σενάρια με αποκοπή που ανέβασε άλλο μέλος πριν 2 ώρες; Τι θερμοκρασίες είχε για προσηνεμα; Καλές; Εγώ είδα ότι τρώγαμε τρελή φόλα με φουλ βροχή.  Και φυσικά, χάνεται τεράστια δυναμική του αυλωνα αν συμβεί αποκοπή. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχει δικαίωμα κάποιος να εύχεται την αποκοπή. Το θέμα είναι ο ΤΡΌΠΟΣ. 

Και φυσικά δεν αναφέρομαι σε σένα φίλε Βαγγέλη. Αλλά μη βαφτίζουμε τα κολοκυθάκια, μπριζόλες. Η αποκοπή είναι ένα ΜΑΛΛΟΝ εφιαλτικό σενάριο για τα προσηνεμα

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Ε αυτό που και πάλι τρίχες είναι. Πάλι τζάμπα καλοριφέρ προβλέπω 😛

Ηρεμησε καιβκαλη απολαυση θα σου πω εγω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Ηρεμησε καιβκαλη απολαυση θα σου πω εγω

παντως δεν εχει αδικο...ο βολος και με τζιφο την κυριακη πετσα(και δευτερα θαβεται με την συγκλιση) βλεπει και με ευρωπαιο....ο βορειοανατολικος ειναι τραγικα καταστροφικος στον βολο ( βλ 23/2/2019 τι διναν και τι εγινε τελικα)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, giannis.mar είπε:

Νέες αλλαγές στο μετεοσιελ... Βγήκε παράλληλο του ευρωπαιου που θα αντικαταστήσει το παλιό τον Μάιο... 

ECM1-120.GIF?09-0

http://www.meteociel.fr/modeles/ecmwf.php?para=1

Α τέλεια μας έλειπε κ ένα παράλληλο του ευρωπαικού για να χαζεύουμε χαχαχα. Δεν βλέπουμε κ πολλά άλλωτσε. Δε μπορούσαν κ αυτοί απλά να το αντικαταστήσουν απλά με την μία όταν έρθει η ώρα. Χαχα ρε τι τραβάμε με τα μοντέλα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

φαινεται τελικα απο το παραλληλο του παιου οτι η αποκοπη δεν ειναι καταρα να μην χιονισει καπου αλλου κ μεις παραπανω κ μετα καλο για νοτια μην βλεπετε παντους εχθρους φτανει!

Υγ σοφο πραγμα η ignore list.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης μασ είπε:

παντως δεν εχει αδικο...ο βολος και με τζιφο την κυριακη πετσα(και δευτερα θαβεται με την συγκλιση) βλεπει και με ευρωπαιο....ο βορειοανατολικος ειναι τραγικα καταστροφικος στον βολο ( βλ 23/2/2019 τι διναν και τι εγινε τελικα)

Δεν νομιζω οτι αυτα ανταποκρινονται στη πραγματικοτητα δηλαδη πετσα κλπ θα τα δουμε αυριο βραδυ αναλυτικα της θεσσαλιας μολις κλεισει το χαμηλο και η πορεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

παντως δεν εχει αδικο...ο βολος και με τζιφο την κυριακη πετσα(και δευτερα θαβεται με την συγκλιση) βλεπει και με ευρωπαιο....ο βορειοανατολικος ειναι τραγικα καταστροφικος στον βολο ( βλ 23/2/2019 τι διναν και τι εγινε τελικα)

Γενικά έχω παρατηρήσει ότι σε τέτοιες περιπτώσεις το GFS είναι σαν να μην ξέρει ότι υπάρχει το Πήλιο στη μέση και δείχνει τον υετό μέχρι αρκετά δυτικά και πιάνει και Βόλο ενώ στην πραγματικότητα ρίχνει στα ανατολικά, στη Ζαγορά για παράδειγμα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι στα Χανιά θα γίνει επιτέλους της κακομοίρας..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, giannis.mar είπε:

Νέες αλλαγές στο μετεοσιελ... Βγήκε παράλληλο του ευρωπαιου που θα αντικαταστήσει το παλιό τον Μάιο... 

ECM1-120.GIF?09-0

http://www.meteociel.fr/modeles/ecmwf.php?para=1

Μπράβο ρε Γιάννη ευχαριστούμε πολύ για την εν ημέρωση...υετό βρήκες πουθενά από αυτό το παράλληλο ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

Γενικά έχω παρατηρήσει ότι σε τέτοιες περιπτώσεις το GFS είναι σαν να μην ξέρει ότι υπάρχει το Πήλιο στη μέση και δείχνει τον υετό μέχρι αρκετά δυτικά και πιάνει και Βόλο ενώ στην πραγματικότητα ρίχνει στα ανατολικά, στη Ζαγορά για παράδειγμα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι στα Χανιά θα γίνει επιτέλους της κακομοίρας..

Τι ανεμους σου δινει στα 850? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...