Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μπουμπουνησε ο δασκαλος ! Δευτερα - Τεταρτη χιονιας ανατολικων προσηνεμων. Οι των ΒΠ πανω απο τα 200-300 μετρα ισως ξεκινησουν και αργα την Κυριακη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

πολυ επιμενεις . για ποιο λογο; 

Πρεπει να υπαρχει λογος συγκεκριμενος; Απο τα τελευταια τρεξιματα,  παρεθεσα κ τους χαρτες απο το μο του ευρωπαιου στο 6αρι για αυτο.Μπορει να χαθει μια πολυ μεγαλη ευκαιριαρα για κατι παρα πολυ δυνατο κ με διαρκεια .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Santa snow είπε:

Το μπουμπουνησε ο δασκαλος ! Δευτερα - Τεταρτη χιονιας ανατολικων προσηνεμων. Οι των ΒΠ πανω απο τα 200-300 μετρα ισως ξεκινησουν και αργα την Κυριακη

μην με τρελενεις και εσυ. γτ λιγο ο υμηττος διπλα λιγο τα 220 μετρα π ειμαι θα κανω λαμπινγκ και θα απογοητευτω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Volos είπε:

Πρεπει να υπαρχει λογος συγκεκριμενος; Απο τα τελευταια τρεξιματα,  παρεθεσα κ τους χαρτες απο το μο του ευρωπαιου στο 6αρι για αυτο.Μπορει να χαθει μια πολυ μεγαλη ευκαιριαρα για κατι παρα πολυ δυνατο κ με διαρκεια .

αν μιλας για αττικη καλυτερα να ασχοληθουν ατομα που ξερουν για εδω... συγχωρεσε με αλλα δεν μ αρεσε ο τροπος που τα θετεις. καλυτερα να ασχοληθει ο καθενας με τον τοπο του...

φιλικα παντα  , απλα θελω να ειμα ιειλικρινης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, OLYMPUS MONS είπε:

Υστερα απο μια μάτια που εριξα σε όσο πιο πολλα σενάρια μπορουσα και προγνωστικα μοντέλα , διαπιστώνω πως όσα σενάρια βάζουν το λεκανοπεδιο από κυριακη αργά το βράδυ στο παιχνιδι με ιδανικές θερμοκρασίες για χιόνι και συνεχίζουν μέχρι και Δευτέρα βράδυ έχουμε αποκοπή του ψύχους βαθυνση και γρήγορη κίνηση του χαμηλόυ βορειοανατολικά με κίνδυνο να χαθει η δευτερη φάση για Τρίτη και Τετάρτη καθώς αγνοείται η θέση του αυλωνα κατά μέσο ορο

Όσα σενάρια καθυστερουν και φερνουν τα χιόνια στην Αθήνα την Δευτέρα το απόγευμα (απο Κυριακή μεσημέρι χιονίζει πανω απο τα 200 λόγω υψηλότερων θερμοκρασιων) μας χιόνιζουν αξιοπρεπώς μέχρι και Τετάρτη-Πεμπτη με πολυς καλές Τ στα 850..εκει παμε για ιστορικο χιονι

Ολα τα θελουμε..απο κυριακη εως παρασκευη..6 μερες χιονοπτωσης να γραψει με χιονοστρωση ως το σουνιο 10ποντο συνταγμα και γτ οχι 15π-20π  περιξ του κεντρου μεσα στον αττικο ιστο..και υπερβορεια να περασουν τις χιονουρες τους στον μαρτη😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, freeze είπε:

Δεν θυμάμαι αλλά είχε και βροχή αρκετή πριν το γυρίσει σε χιόνι ..... είχα ενημέρωση μεσω τηλ.... Να σου πω κιόλας δεν το έζησα Live .... αλλά  πέτυχα την προσήνεμη έκδοση γιατί ανέβαινα από Αθήνα με λεωφορείο λιγες μέρες μετά  (25 ώρες έκανα !!! ) και όταν ξύπνησα Λάρισα νόμιζα ότι έφτασα στο Βλαδιβοστοκ!!!

Αχαχα ωραίος ναι θυμάμαι είχε βροχή γρήγορα χιονόνερο και από 12 μεσημέρι το γύρισε, μετά μηδένισε απόγευμα και άρχισε χαμός μέχρι το πρωί, μετά έριχνε για το μάτι και το βράδυ πάλι χαμός και τέλος χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

μην με τρελενεις και εσυ. γτ λιγο ο υμηττος διπλα λιγο τα 220 μετρα π ειμαι θα κανω λαμπινγκ και θα απογοητευτω

Αν τα βρουν στη μεση πάρε φτυάρι. Αν ήμασταν στη χρυσή δεκαετία θα ήταν το 2002 2004 2008 και μετά 2021. Το πιστεύω

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς για μας εδώ στην χιονοτσακωμενη Πάτρα τελείωσε αυτή η πολύ ωραία μοντελικη εβδομάδα περνοντας μας και την ελάχιστη πιθανότητα να δούμε έστω μια νιφάδα στην λάμπα...να ευχηθώ όσο περισσότερο χιόνι σε όλους σας όπου και να είστε, να 'ρίξετε' το φόρουμ με τις αναφορές σας τις φώτο και τα βίντεο σας!!! Τέλος σας ευχαριστώ ειλικρινά γιατί μέσα από την πλειοψηφία των αναλύσεων σας έγινα σοφοτερος και έμαθα πολλά πράγματα! Καλή συνέχεια σε όλους!!! 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Frostfang8 είπε:

αν μιλας για αττικη καλυτερα να ασχοληθουν ατομα που ξερουν για εδω... συγχωρεσε με αλλα δεν μ αρεσε ο τροπος που τα θετεις. καλυτερα να ασχοληθει ο καθενας με τον τοπο του...

φιλικα παντα  , απλα θελω να ειμα ιειλικρινης

Δν παρεξηγω προφανως, και νομιζω δν προκαλεσα κανεναν ισα ισα ειπα το λογο που αισθανομαι προβληματισμενος. Επισης δν ανεφερα συγκεκριμενα για την αττικη αλλα γενικοτερα για τη δευτερη φαση που αφορα τα ανατολικα ηπειρωτικα π βρισκεται κ η περιοχη μου. Θελω απλα να παρω ενα 100% απο αυτη τη κακοκαιρια γτ τετοιο ψυχος εχουμε δεκαετια να δουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 minutes ago, menidi said:

Κάτι χιονόνερα βλέπω ρε Νίκο. Δευτέρα τουλάχιστον. Και Τετάρτη δείχνει ότι να ναι. -8 έως 0? 

Και Κηφισιά -13 έως -2? 

Ότι να ναι

φυσικά για Πειραιά μια χαρά κρατάνε τις θετικές Τ και τα χιονόνερα 

https://www.yr.no/en/forecast/daily-table/2-255274/Greece/Attica/Attica/Piraeus

Τώρα αυτό πως να το διαβάσουμε? Γιατί οκ Κηφισιά μεν αλλά δεν παίζει να έχει 15 βαθμούς διαφορά η ελάχιστη της από τον Πειραιά. Εγώ το διαβάζω οτι προγνωσιμότητα μετά τη Τρίτη απλά είναι πολύ δύσκολη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Ediepatra είπε:

Δυστυχώς για μας εδώ στην χιονοτσακωμενη Πάτρα τελείωσε αυτή η πολύ ωραία μοντελικη εβδομάδα περνοντας μας και την ελάχιστη πιθανότητα να δούμε έστω μια νιφάδα στην λάμπα...να ευχηθώ όσο περισσότερο χιόνι σε όλους σας όπου και να είστε, να 'ρίξετε' το φόρουμ με τις αναφορές σας τις φώτο και τα βίντεο σας!!! Τέλος σας ευχαριστώ ειλικρινά γιατί μέσα από την πλειοψηφία των αναλύσεων σας έγινα σοφοτερος και έμαθα πολλά πράγματα! Καλή συνέχεια σε όλους!!! 

 

Πραγματι χιονοτσακωμενη η-αγαπημενη- Πατρα. 3 χρονια μου μενουν που θα κυνηγησουμε το ονειρο να δουμε την πλατεια Γεωργιου στρωμενη!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Volos είπε:

Δν παρεξηγω προφανως, και νομιζω δν προκαλεσα κανεναν ισα ισα ειπα το λογο που αισθανομαι προβληματισμενος. Επισης δν ανεφερα συγκεκριμενα για την αττικη αλλα γενικοτερα για τη δευτερη φαση που αφορα τα ανατολικα ηπειρωτικα π βρισκεται κ η περιοχη μου. Θελω απλα να παρω ενα 100% απο αυτη τη κακοκαιρια γτ τετοιο ψυχος εχουμε δεκαετια να δουμε.

εγω ημουν εξισου απαισιοδοξος. ωστοσο στο 06 ο τζιφος δεν το πηγε πιο ανατολικα απο το 00 του . πιστευω θα αρχισει μια είτε ψιλοδυτικιση σιγα σιγα, ειτε θα σταθεροποιηθουν σε κατι οπως ειναι ο τζιφος και απειροελαχιστα πιο δυτικα, συν οτι ο ζιακοπουλος συνηθως τα λεει ως εχουν και ηταν αρκετα θετικο οτι ειπε μεχρι θαλασσα χιονοπτωσεις στη νοτια και ανατολικη ελλαδα

Επεξεργάστηκε από Frostfang8
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, South Athens είπε:

φυσικά για Πειραιά μια χαρά κρατάνε τις θετικές Τ και τα χιονόνερα 

https://www.yr.no/en/forecast/daily-table/2-255274/Greece/Attica/Attica/Piraeus

Τώρα αυτό πως να το διαβάσουμε? Γιατί οκ Κηφισιά μεν αλλά δεν παίζει να έχει 15 βαθμούς διαφορά η ελάχιστη της από τον Πειραιά. Εγώ το διαβάζω οτι προγνωσιμότητα μετά τη Τρίτη απλά είναι πολύ δύσκολη.

ΑΥΤΟΜΑΤΟ μοντέλο είναι με εικονίτσες....Απλά μια μπούρδα είναι το yr σιγά να μην κάνει κ πρόβλεψη κ βλέπει τη δυσκολία της πρθγνωσιμοτητας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

εγω ημουν εξισου απαισιοδοξος. ωστοσο στο 06 ο τζιφος δεν το πηγε πιο ανατολικα απο το 00 του . πιστευω θα αρχισει μια είτε ψιλοδυτικιση σιγα σιγα, ειτε θα σταθεροποιηθουν σε κατι οπως ειναι ο τζιφος και απειροελαχιστα πιο δυτικα

Μακαρι να κατσει καπου στη μεση απο ευρωπαιο πρωινο κ τζιφου στο 6αρι . Δινω περιθωριο αλλαγων μεχρι τα πρωινα του σαββατου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 minutes ago, Frostfang8 said:

http://ziakopoulos.blogspot.com/2021/02/blog-post_11.html

μεχρι θαλασσα πιστευει τη δευτερα εως τεταρτη στα νοτια και ανατολικα!

μη νομίζετε κ ο ζιάκο χιονοκαμμένος είναι χαχα. Εγώ θα περιμένω μέχρι Κυριακή πάντως να εκφέρω γνώμη. Μη σας πω και Δευτέρα λίγο πριν το nowcast 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, Barney-sal είπε:

Παιδιά για την ιστορία, πόσα μμ έπεσαν Θεσσαλονίκη το 2001?

δεν ειμαι σιγουρος αμλα νομοζω 21μμ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Gary είπε:

Καλησπέρα στην ομαδα. Συνεχίζει να μου δίνει χιόνι?

Ναιιι άρχοντα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Volos είπε:

Μακαρι να κατσει καπου στη μεση απο ευρωπαιο πρωινο κ τζιφου στο 6αρι . Δινω περιθωριο αλλαγων μεχρι τα πρωινα του σαββατου.

βραδυ σαββατο θελω να βγει εστω 200χλμ δυτικοτερα ο τζιφος. αν βγει ειμαστε ηρεμοι...

ειδα μαλιστα οτι το μονο που χαλαει τις υποστηριξεις και τα ποιοτικα χαρακτηριστικα ειναι το ικον το οποιο ειναι ολομοναχο και θα τουμπαρει .

μετα απο το ικον το επομενο χειροτερο σεναριο ο τζιφος ο οποιος ειναι και αυτος μονος στ οδικο του σεναριο. τζεμ, ευρωπαιος και ουκμο ψιλοσυμφωνουν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...