Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πλέον μπήκε και η Ήπειρος στο παιχνίδι για να δει θαψιματα από χαμηλά υψόμετρα κιόλας!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, snowzz είπε:

Ensembles 3, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 15, 22, 25, 26, 27, 29 σημαντικα καλυτερα απο το κυριως με ΠΟΛΥ πιο δυτικη μετατωπιση, ισχυροτερο αυλωνα και πολυ καλυτερα ποιοτικα χαρακτηριστικα. Νομιζω οτι το κυριως ειναι απο τα χειροτερα σε αυτο το run.

Αρα 13/30 ensembles με σημαντικοτατες διαφορες. Σχεδον δηλαδη το 50% δειχνει μια τελειως διαφορετικη κακοκαιρια! Τα οποια χτες να τονισουμε ΔΕΝ υπηρχαν.

Θα εχουμε φοβερη διχογνωμια στο διαγραμμα.

Για να λεμε και του στραβου το δικιο.

 

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=6&

 Με προλαβες στο τσακ...Και με 500αρια λουκουμι...Γι αυτο υπομονη και ψυχραιμια...Οσο κι αν φαινεται παραλογο,σαββατο βραδυ θα φτανουμε και ισως ακομα να μην ξερουμε πληρως τι θα γινει..Απλα θα εχει ξεκαθαρισει η ταση..Εαν δηλαδη θα εχουμε βελτιωση η οχι..Ολα παιζουν ακομα..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, menidi είπε:

Υπάρχουν εδώ μέσα παιδιά που έχουν πάρα  πολύ περισσότερες γνώσεις απο εμένα.  Σαν παππούς όμως κι εγώ, θέλω να πω οτι δεν είναι τόσο καθοριοστική η αποτύπωση του κάθε ραν σε υετό , αλλά η φιλοσοφία του τρεξίματος. Ανετότατα μπορεί στο επόμενο ραν να μας θάβει λόγω μιας διαφορετικής κλίσης του αυ΄λωνα, αλλα τα βαθύτερα ποιοτικά χαρακτηριστικά να έχουν χαλάσει. Πχ να έχει αρχίσει μια περαιτέρω πίεση στον αντικυκλώνα και εν τέλιει να τα χαλάσει όλα μετά απο 2 runs. 

Επομένως, ας μας πούν τα παιδιά που γνωρίζουν καλύτερα: 

1. Υπάρχει μια περαιτέρω χαλάρωση στον Ατλαντικό με καλύτερο ριτάζρισμα? Νομίζω ναι

2. Κατεβαίνει λιογ πιο ΝΔ ο αυλώνας? Νομίζω ναι

3. Το χαμηλό βαθαίνει? Νομίζω ναι

Επομένως, με βάση τις φτωχές μου γνώσεις, νομίζω οτι έρχεται μια βελτίωση απο Δυετέρα απόγευμα μέχρι Τετάρτη πρωί, με άσπρο το λεκανοπέδιο απο Τρίτη μεσημέρι! Ισως και απο Δευτέρα βράδυ!

Μα το χαμηλό σε αυτό το ραν είναι πολύ καλύτερο 

Λόγω ότι βαθαίνει περισσότερο

Οπωτε η ζώνη σύγκλισης μετατοπιζεται και ποιο δυτικα. 

Μία χαρά τα γράφεις 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αμα κινηθουν δυτικα ολα τοτε ισως σωζεται η φαση και ειναι μια απλως αξιοπρεπης χιονοκαιρια.

Φυσικα το ιστορικό εχει χαθει αλλα ας το πλησιασουμε οσο περισσοτερο γινεται. 

Η αηδια στον Ατλαντικό να μην πιεσει , να κανει καλυτερη κινηση ο εμποδισμος και θα ειμαστε κομπλε...

Αυτοματως θα φτιάξουν τα 500αρια και το χαμηλο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά συγγνώμη αλλά αυτό που κάποιοι "γνωστοί πλέον" έχετε ξεγράψει την κακοκαιρία για την Αττική, βασιζόμενοι αποκλειστικά και μόνο σε ένα τρέξιμο μοντέλου, χωρίς να βάζετε καθόλου στην εξίσωση το τι σημαίνει Αττική, την εμπειρία που έχουμε αποκτήσει από άλλους χιονάδες και προφανώς το χαοτικό του καιρού, απλά με ξεπερνάει. Διαβάζω για οριακές χιονοστρώσεις από τα 300 μέτρα και τραβάω ότι τρίχα έχω.

Θα επιμείνω λοιπόν εγώ κόντρα σε όλους εσάς: Χιονοπτώσεις από αργά το απόγευμα της Κυριακής από τα βόρεια του νομού που μέχρι την αλλαγή της ημέρας θα φτάσουν μέχρι το κέντρο και έως το πρωί σε όλη την Αττική.

Χιονοστρώσεις ακόμη και στο κέντρο μέσα στη νύχτα και από το πρωί της Δευτέρας στις εύκολες επιφάνειες και στα υπόλοιπα μέρη του νομού. 

Δευτέρα και Τρίτη χιονοπτώσεις παντού με αξιόλογες χιονοστρώσεις ακόμη και στα παραθαλάσσια.

Από Τετάρτη έως και την Κυριακή, on off καταστάσεις και βλέπουμε από την Δευτέρα πόσο έντονες θα είναι.

Με τόσο κρύο όλη την εβδομάδα πραγματικά είναι να απορεί κανείς πώς κάποιοι τα έχετε βάψει μαύρα και μάλιστα σε έναν ανύπαρκτο έως τώρα χειμώνα που θα έπρεπε με αυτά που βλέπουμε στα μοντέλα να είμαστε ήδη έξω και να χοροπηδάμε (μετακίνηση 6 βεβαίως βεβαίως)

Εδώ θα είμαστε να τα ξαναπούμε. Καλά χιόνια σε όλους μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, menidi said:

Υπάρχουν εδώ μέσα παιδιά που έχουν πάρα  πολύ περισσότερες γνώσεις απο εμένα.  Σαν παππούς όμως κι εγώ, θέλω να πω οτι δεν είναι τόσο καθοριοστική η αποτύπωση του κάθε ραν σε υετό , αλλά η φιλοσοφία του τρεξίματος. Ανετότατα μπορεί στο επόμενο ραν να μας θάβει λόγω μιας διαφορετικής κλίσης του αυ΄λωνα, αλλα τα βαθύτερα ποιοτικά χαρακτηριστικά να έχουν χαλάσει. Πχ να έχει αρχίσει μια περαιτέρω πίεση στον αντικυκλώνα και εν τέλιει να τα χαλάσει όλα μετά απο 2 runs. 

Επομένως, ας μας πούν τα παιδιά που γνωρίζουν καλύτερα: 

1. Υπάρχει μια περαιτέρω χαλάρωση στον Ατλαντικό με καλύτερο ριτάζρισμα? Νομίζω ναι

2. Κατεβαίνει λιογ πιο ΝΔ ο αυλώνας? Νομίζω ναι

3. Το χαμηλό βαθαίνει? Νομίζω ναι

Επομένως, με βάση τις φτωχές μου γνώσεις, νομίζω οτι έρχεται μια βελτίωση απο Δυετέρα απόγευμα μέχρι Τετάρτη πρωί, με άσπρο το λεκανοπέδιο απο Τρίτη μεσημέρι! Ισως και απο Δευτέρα βράδυ!

το 2 που εθεσες να βοηθησει ωστε να μην καλυψει ο αντικυκλωνας  την κνντρονοτια Ιταλια κατα τ αλλα τα λες σωστα Παππου...😋Ο παλιος ειναι αλλιως...😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Αμα κινηθουν δυτικα ολα τοτε ισως σωζεται η φαση και ειναι μια απλως αξιοπρεπης χιονοκαιρια.

Φυσικα το ιστορικό εχει χαθει αλλα ας το πλησιασουμε οσο περισσοτερο γινεται. 

Η αηδια στον Ατλαντικό να μην πιεσει , να κανει καλυτερη κινηση ο εμποδισμος και θα ειμαστε κομπλε...

Αυτοματως θα φτιάξουν τα 500αρια και το χαμηλο...

Παρολλο που ειμαι απο τους πιο μαζεμενους και πιο απαισιοδοξους σε καθε κακοκαιρια (γιατι οποιος καει στο χυλο φυσαει και το γιαουρτι), υπαρχουν ακομα εξαιρετικες πιθανοτητες για κατι ιστορικο και αυτο αποδυκνειεται απο το μοιρασμα των ensembles. Το 50% αυτων οπως εγραψα και πιο πανω δειχνει "ΙΣΤΟΡΙΚΟ". Οποτε περιμενουμε.

Προφανως ελοχευει ο κινδυνος της σαπιλας, αλλο αυτο. Αλλα επειδη παιζουμε με πιθανοτες τα πραγματα ειναι μοιρασμενα

Επεξεργάστηκε από snowzz
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το εξαρι πάντως στο σύνολο του μακροπροθεσμα 

Είναι η αποτύπωση του μακροπροθεσμου που είχε ανεβάσει τις προηγούμενες ημέρες, ο φίλος Όλυμπος εδω μεσα 

Στην μπριζα όσο πάει το μάτι, δηλαδή 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα 12 άρια θα γίνουμε σοφότεροι , τα πιο σημαντικά 12 άρια της κακοκαιρίας είναι σήμερα γιατί υπάρχουν προοπτικες για κάτι καλυτερο.. αναμένουμε! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, snow_attica είπε:

Παιδιά συγγνώμη αλλά αυτό που κάποιοι "γνωστοί πλέον" έχετε ξεγράψει την κακοκαιρία για την Αττική, βασιζόμενοι αποκλειστικά και μόνο σε ένα τρέξιμο μοντέλου, χωρίς να βάζετε καθόλου στην εξίσωση το τι σημαίνει Αττική, την εμπειρία που έχουμε αποκτήσει από άλλους χιονάδες και προφανώς το χαοτικό του καιρού, απλά με ξεπερνάει. Διαβάζω για οριακές χιονοστρώσεις από τα 300 μέτρα και τραβάω ότι τρίχα έχω.

Θα επιμείνω λοιπόν εγώ κόντρα σε όλους εσάς: Χιονοπτώσεις από αργά το απόγευμα της Κυριακής από τα βόρεια του νομού που μέχρι την αλλαγή της ημέρας θα φτάσουν μέχρι το κέντρο και έως το πρωί σε όλη την Αττική.

Χιονοστρώσεις ακόμη και στο κέντρο μέσα στη νύχτα και από το πρωί της Δευτέρας στις εύκολες επιφάνειες και στα υπόλοιπα μέρη του νομού. 

Δευτέρα και Τρίτη χιονοπτώσεις παντού με αξιόλογες χιονοστρώσεις ακόμη και στα παραθαλάσσια.

Από Τετάρτη έως και την Κυριακή, on off καταστάσεις και βλέπουμε από την Δευτέρα πόσο έντονες θα είναι.

Με τόσο κρύο όλη την εβδομάδα πραγματικά είναι να απορεί κανείς πώς κάποιοι τα έχετε βάψει μαύρα και μάλιστα σε έναν ανύπαρκτο έως τώρα χειμώνα που θα έπρεπε με αυτά που βλέπουμε στα μοντέλα να είμαστε ήδη έξω και να χοροπηδάμε (μετακίνηση 6 βεβαίως βεβαίως)

Εδώ θα είμαστε να τα ξαναπούμε. Καλά χιόνια σε όλους μας.

Αυτό ακριβώς.....έρχεται μια εβδομάδα ευλογημένη βγαλμένη από τα όνειρα του κάθε χιονοφιλου που ζει στην Ελλάδα και αντί να το βλέπουμε θετικά πάμε να μαυρίσουμε την ψυχή μας με τα καλά σενάρια των μοντελων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, CATHA είπε:

Για το μέτριο πέρασμα Κυριακή προς Δευτέρα συμφωνώ... Τρίτη προς Τετάρτη βλέπω γενικευμένο χιονιά σε όλο το νομό και σίγουρα περισσότερο από 10π σε εμένα... επίσης πως προκύπτει οτι αποδυναμώνεται η δεύτερη φάση? ειλικρινής ερώτηση...

Απο την ολο και πιο ανατολικη κινηση του αυλωνα, απο τις εκπτωσεις στα 850 (αν και οχι τοσο)  , στα 500 , στα γεωδυναμικα και στο παχος ατμοσφαιρας ! Προσοχη , μιλαω για το κυριο ! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανσαμπλ τζίφου μπόμπα. Θεωρώ έχουμε γυρω στο 50% να δουμε μεγάλη βελτίωση στα 12ρια 30% να μείνει ίδιο και 20% να χαλάσει με βάση τα ανσαμπλ παντα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, south coast είπε:

το 2 που εθεσες να βοηθησει ωστε να μην καλυψει ο αντικυκλωνας  την κνντρονοτια Ιταλια κατα τ αλλα τα λες σωστα Παππου...😋Ο παλιος ειναι αλλιως...😎

Ναι υπάρχει μια αλλαγή αρκετά καθοριστική αναμενόμενο πιστεύω μπορεί να χειροτερεύσει ελαφρώς ακόμη πιστεύω αλλά θεωρώ η πρώτη διαταραχή έχει κλειδωσει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Πλέον μπήκε και η Ήπειρος στο παιχνίδι για να δει θαψιματα από χαμηλά υψόμετρα κιόλας!!! 

Ψυχραναν οι θερμοκρασίες φίλε?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Απο την ολο και πιο ανατολικη κινηση του αυλωνα, απο τις εκπτωσεις στα 850 (αν και οχι τοσο)  , στα 500 , στα γεωδυναμικα και στο παχος ατμοσφαιρας ! Προσοχη , μιλαω για το κυριο ! 

Μέσος όρος, ανσαμπλς βελτιωμένα

Πάμε για τα 12αρια της αλλαγής

Δώσε λίγο θετική ενέργεια μωρε 

Ένα τρέξιμο ήταν, μπορεί και καλύτερο να μας δώσει στο τέλος τελικά 

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, MenNaousa11 είπε:

Με τα πρωινα μοντελα, η περιοχη της Ημαθιας εχει ΝΑ ανεμο για την περισσοτερη διαρκεια της κακοκαιριας οποτε και τα χιλιοστα εχουν αυξηθει σημαντικα. 

Εμείς εδώ τι θα έχουμε?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ποπο νοτιοανατολικό βλεπω και μόλις απο ανατολικο πηγε νοτιοανατολικό αυξήθηκε και ο υετος και η θερμοκρασία επεσε ..ευλογημένος αέρας στα γρεβενα και αυτός και ο νοτιοδυτικους.. πλησιαζουμεεεεεε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Galanto said:

Ποπο νοτιοανατολικό βλεπω και μόλις απο ανατολικο πηγε νοτιοανατολικό αυξήθηκε και ο υετος και η θερμοκρασία επεσε ..ευλογημένος αέρας στα γρεβενα και αυτός και ο νοτιοδυτικους.. πλησιαζουμεεεεεε

Καλο θάψιμο Αντώνη✊

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Santa snow said:

Απο την ολο και πιο ανατολικη κινηση του αυλωνα, απο τις εκπτωσεις στα 850 (αν και οχι τοσο)  , στα 500 , στα γεωδυναμικα και στο παχος ατμοσφαιρας ! Προσοχη , μιλαω για το κυριο 

Αυτό φαντάστηκα και εγώ αλλά νομίζω οτι είσαι υπερβολικά απαισιόδοξος... οι διαφορές δεν είναι, για εμένα, τόσο κρίσιμες που να αλλάζουν την ουσία μιάς εξαιρετικής χιονοκακοκαιρίας... αφήνω στην άκρη τα "ιστορικά" γιατί αυτό είναι και συνάρτηση των βιωμάτων του καθενός... αλλο θεωρεί ιστορικό ο 25αρης άλλο ο 50αρης 🙂

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, south coast είπε:

Καλο θάψιμο Αντώνη✊

Ευχαριστώ φίλε επισης με ολη μου τη καρδια σας το εύχομαι....απλά αυτή η ανυπομονησία ειναι οτι καλυτερο...εσείς είστε ακόμα στην ανυπομονησία των μοντέλων αυριο που θα μπείτε στην ανυπομονησία του χιονιού θα στε ολοι φίνα χαχαχαχ.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπάρχουν τρεξίματα που βγαίνουν χειρότερα στη λογική αλλά δείχνουν σουπερ αποτύπωση επειδή έχουν πετύχει πολλές λεπτομέρειες μαζί. Στο επόμενο ραν συνήθως χαλάει αυτή η καλή αποτύπωση επειδή ακριβώς έχει αρχίσει να χαλάει η κυρίως λογική του ραν.

Από την άλλη υπάρχουν τρεξίματα που είναι βελτιωμένα στη λογική αλλά δείχνουν ασχημη αποτυπωση επειδή πετυχαίνουν πάλι πολλές λεπτομέρειες μπροστα. Στο επόμενο ραν αυτά βελτιώνονται επειδή έχει βελτιωθεί και η λογική.

Είμαστε στο 2ο σενάριο τώρα και επειδή έχουμε ακόμα ώρες μπροστά μας, ελπίζουμε σε βελτίωση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...