Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, salonikatasos είπε:

Απλα επεσε πολυ χιονι και τα δεντρα δεν αντεξαν κι εσπασαν. Ουτε η πρωτη φορα ειναι,ουτε η τελευταια θα ειναι. Και στα βουνα πεφτουν δεντρα και εδω επεσαν δεντρα το 88 (στη φωτο με τα παγκακια στην αριστοτελους εχει μετατραπει σε ιτια ενα δεντρο και χαϊδευει το εδαφος καθως σπαει) και αλλου πεφτουν. Απλα οι περιοχες που ειχαν το προβλημα ειναι φανταζομαι (απ τα λιγα που ξερω για τα βπ της αθηνας) μεσα σε δαση και βουνα,οπου οι κολωνες περνανε ακριβως διπλα τα δεντρα. Στην πολη η κολωνα της δεη περναει απ το πεζοδρομιο,τα δεντρα οπου υπαρχουν ειναι σχεδον αδυνατο να μαζεψουν πολυ χιονι με τις πολυοροφες οικοδομες τριγυρω,οποτε δυσκολα να πεσει καποιο δεντρο και αρα δυσκολο να υπαρξουν και προβληματα.

 

Αυτο θα γινεται καθε φορα που θα χιονιζει πολυ και δεν μπορει να προληφθει απο τη στιγμη που εχουμε εναρια καλωδια ρευματος. Απο την αλλη φυσικα η προληψη ωστε να αντιμετωπιστουν τετοια προβληματα ηταν γι αλλη μια φορα αστεια απο το ελληνικο κρατος,οπως συμβαινει στο οτιδηποτε. Παντα θα φταιει ο καιρος (σωστα ως προς την προβλημα),ποτε το κρατος (που λυνει το προβλημα με ρυθμους χελωνας και δεν μαθαινει ωστε να εχει καποιους τροπους αντιμετωπισης). Τη μια θα φταιει ο στρατηγος ανεμος(αντιπυρικες ζωνες και περιπολιες;),την αλλη οτι παγωνει το αλατι στις αλατιερες(γιατι το ειχατε παρατησει 5 μερες εκει μεσα;)την παραλλη θα φταιει το ποκυ χιονι (γιατι δεν κοβουν οσα δεντρα ειναι αρρωστα διπλα απο πυλωνες της δεη; δε νομιζω να επεσαν ΟΛΑ τα δεντρα που μαζεψαν πολυ χιονι). 

 

Υγ. Στη θεσσαλονικη το 17 καηκαν σχεδον ολοι οι φοινικες που υπαρχουν σε διαφορα σημεια της πολης. Ορισμενοι ηταν τεραστιοι και πανω απο 10 μετρα υψος. Αντι να τους κοψουν και ειτε να τους αφησουν να μεγαλωσουν με τα χρονια,ειτε να φυτεψουν αλλους,τους αφησαν εκει ξεραμενους,γι αγνωστο λογο ( ή τουλαχιστον δεν ακουσα εγω κατι) με κινδυνο να πεσουν πανω σε περαστικους,αμαξια,οικοδομες κλπ. Τελικα τα δεντρακια εζησαν,αλλα αν ειχε γινει το κακο κι επεφτε εστω ενα, ποιος θα επαιρνε την ευθυνη;

βασικα αν δεις εικονες απο προαστια, παρολο που εχει κτιρια, τα δεντρα μαζεψαν τρελο χιονι. πραγματι ηταν βαρυ χιονι. στη ναυλη μου ειχαμε καταστροφες ιδιως σε εσπεριδοειδη... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Άγγελος είπε:

Πάντως και το 2002 είχαν γίνει φοβερές καταστροφές! Θυμάμαι εδώ στην Αγ Μαρίνα πεύκα 5 μέτρων να σωριάζονται σαν ψεύτικα!! Αλλά εκεί ήταν 60 πόντοι! 

Ναι Άγγελε σε δέντρα που κρατούσαν χιόνι έσπασαν γιατί ήταν πάρα πολύ το χιόνι το 2002. Οι ελιές μου όμως, το θυμάμαι πολύ καλά, δεν είχαν πάθει τίποτα. Τώρα με 10 εκατοστά χιόνι έσπασαν 2 μεγάλα κλαδιά και για λίγα εκατοστά το ένα δεν έπεσε πάνω στο αυτοκίνητο μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραια εικόνα και ας είναι τόσο μακρια και οι πιθανοτητες απειροελαχιστες.

ECE1-240.GIF?19-0

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΣΤΕΙΡΟΣ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΟΣ ΕΜΠΟΔΙΣΜΟΣ ΣΤΙΣ 240 ΩΡΕΣ.. 

Στην πριζα, κιαλο! Τρελα που μας κουβαλαει 🤪 Απλα μη κοπει ξανα το ρευμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι δείκτες nao και ao , είναι περίπου στο +1 με +2 ...Νομίζω δεν μας πειράζει να είναι οριακά θετικοί......Άμα έχουν αρκετά αρνητική τιμή συνήθως το ψύχος φεύγει δυτική Ευρώπη , οπότε είμαστε σε καλό δρόμο μάλλον...

20210219_212452.jpg

20210219_212432.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thanossnow είπε:

Οι δείκτες nao και ao , είναι περίπου στο +1 με +2 ...Νομίζω δεν μας πειράζει να είναι οριακά θετικοί......Άμα έχουν αρκετά αρνητική τιμή συνήθως το ψύχος φεύγει δυτική Ευρώπη , οπότε είμαστε σε καλό δρόμο μάλλον...

20210219_212452.jpg

20210219_212432.jpg

Για προσηνεμα ειναι καλη...εμεις θελουμε οριακα αρνητικους οπως προβλεπει το ευρωπαικο οτι θα ειναι αρχες μαρτη και οι δυο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιας και η κουβέντα για δείκτες, έχει κάποιος κρατήσει με ποιες τιμές δεικτών ήρθε η Μηδεια στην Αθηνα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 2/7/2021 at 11:18 PM, efi said:

Αγαπουλες για σας,μυριζει χιονι αλλα δυστυχως οχι για εμας!Τι να κανουμε θα εχουμε και αλλες ευκαιριες.

 

 

On 2/7/2021 at 11:20 PM, GEORGE SNOWMAN said:

Προμηθευομαι ηδη αλατι.Φτυαρια εχω.Αθηναιοι ετοιμαστειτε για ιστορικο

12 μερες πριν😀 No efi no party

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εβαλα στα μακροπρόθεσμα την ανάλυση των αμερικάνων για την άνοιξη που περιγράφει οτι πανω κατω τα ιδια θα συμβούν με τον χειμωνα δηλαδη δυτικη ευρώπη κρυο και βροχες και ανατολική ΄ζεστη....ιδωμεν -πάντως όσο καθυστερεί η αντιστροφή της κυκλοφορίας τόσο καλύτερα.Το περίεργο ειναι αν κατάλαβα καλά ότι προβλέπουν με μεγάλη σαφήνεια στις αρχές της άνοιξης σημαντική μεταβολή στην Ιταλία.....ελπίζω να μην μας πάρουν τον Αυλώνα.Και εδώ μια ανάλυση ότι υπάρχουν ενδειξεις για αλλαγή του ρεύματος του αντλαντικού δεν ξέρω πόσο αξιόπιστη είναι η σελίδα γιατί τους κόβω για "αρωστάκια"σαν και εμάς.https://www.severe-weather.eu/global-weather/gulf-stream-amoc-ocean-anomaly-united-states-europe-fa/?fbclid=IwAR2JfsRD39PHif5YbJRuBjfn3KUKIGxaZJLIiF2N6v97KSxVskukjia7HfA

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 λεπτά πριν, Michael είπε:

Ειναι λίγο off topic αλλα ενδιαφέρον. Το βάζω εδώ για να μην χαθεί. Ακούστε το!! 

πολυ φίλος μου αυτός..!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

59 λεπτά πριν, casperakos είπε:

Γκουχου Γκουχου 

gfs-1-330.png

Χριστουλης Χριστουλης εεε βέβαια τόση βόλτα πουντιασες  βρε παιδάκι μου γιαυτό θα χιόνισει μόνο β. Ελλάδα αυτήν την φορά 😁😁😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Δεν πιστεύω ότι μπορεί να ξαναέχουμε πολική εισβολή πάντως φέτος. Πολύ δύσκολο.

..... αυτό κι αν θα ήταν ιστορικό ...... (....... γιά Αττική μιλώντας ......) ..... θα ξεπέρνουσε και το σπάνιο από κάθε άποψη ΄87 ..... !!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα , προς το παρόν αυτό που κλείδωσε είναι ο αντικυκλώνας που θα έχουμε τις επόμενες μέρες (εικόνα) ..Από εκεί και μετά όλα τα σενάρια ανοιχτά είναι....Τις επόμενες μέρες θα δούμε που το πάει τελικά για τις αρχές του Μάρτη...

ECM1-96 (2).gif

Επεξεργάστηκε από thanossnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...