Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, thesprotos είπε:

Καλημέρα... Συνεχίζει το χαλι ο τζίφος.... Όαση το τζεμ και το ουκμο😊

συμφωνώ αντικυκλώνες που.... αναπαράγονται..........σαν να βγαίνουν από καπέλο ταχυδακτυλουργού....!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετά τις 8 του Μαρτίου. θα αλλάξει η κυκλοφορία. Μέχρι τότε καιρός Βορείου ρευματος. 

Δεν έχει νόημα να κοιτάμε τα μοντέλα από τώρα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

στασιμοτητα και αναμονη αυτα τα δυο μεχρι στιγμης.Λογικο,μιλαμε πλεον για μαρτιο και η μερα που θ γυρισουν τουμπα οι χαρτες απο το ενα ραν στο αλλο πλησιαζει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

στασιμοτητα και αναμονη αυτα τα δυο μεχρι στιγμης.Λογικο,μιλαμε πλεον για μαρτιο και η μερα που θ γυρισουν τουμπα οι χαρτες απο το ενα ραν στο αλλο πλησιαζει...

Ναι Βαγγέλη... Δε μας τα λένε καλά εδώ και 2 μερες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thesprotos είπε:

Ναι Βαγγέλη... Δε μας τα λένε καλά εδώ και 2 μερες

μεχρι παρασκευη πηγαιναν πολυ καλα απο χτες φρεναραν λιγο αλλα επειδη πιστευω πολυ σε μαζεμα του ηπειρωτικου αντικυκλωνα προς τον ατλαντικο και ανδιπλωση νομιζω οτι συντομα θα βλεπουμε αλλους χαρτες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 hours ago, [weathermaniac] said:

Αν είχα πάρει και εγώ τόσο με τέτοια βιαιότητα παίζει να μην ξανασχολιοομουν γιατί θα ήξερα ότι το επόμενο δεν θα είναι Ε έτσι, αλλά σίγουρα δεν θα με χαλούσε να το ξαναδώ .

Αλλά θέλω λόγο να πάρω τα ΚΤΕΛ και να γυρίσω Γιάννενα. ΚΤΕΛ ΚΤΕΛ ΚΤΕΛ ΚΤΕΛ χαχαχα

Σκέψου είμαι τόσο αχόρταγος που ψάχνω άλλο ένα μέτρο τον Μάρτιο χαλαρό. 

Τόσο πολύ χάλια ειμαι 😂😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

θεμιτο το να θελει καποιος χιονι..κι αλλο χιονι...κι αλλο χιονι...γιατι υπαρχει περιπτωση να χορτασει ποτε κανεις?δε νομιζω...😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

λογικα την οποια μεγαλη αλλαγη θα την πιασει πιστευω πρωτο ο τζιφος η μαζικα τα μικροτερα μοντελα.Ετσι εχει γινει φετος και δεν βρισκω τον λογο να γινει και τωρα κατι διαφορετικο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στη συγκεκριμενη χρονικη περιοδο δεν μπορω να πω οτι παρακαλουθω με ζεση τα μοντελα...Μετα απο την Μηδεια επηλθε μεγαλη κοπωση...Ξενυχτια πριν την ελευση της,ξενυχτια κατα την διαρκεια...Και μεγαλωνω πλεον...Δεν ειμαι λατρης του υπνου αλλα για 4 μερες την εβγαλα συνολικα με 7 ωρες υπνου...Απο Σαββατο βραδυ μεχρι τριτη βραδυ..

Προσωπικα περιμενα τον πανευρωπαικο αντικυκλωνα να σκεπασει ολη την Ευρωπη...Λογικο με βαση το τι συνεβη μεχρι προσφατα σε μεγαλο μερος της Ηπειρου μας..

Ο Μαρτης θα δωσει διαταραχες..Ειμαι πεπεισμενος γι αυτο..Στατιστικα ειναι εξαιρετικα δυσκολο να βγει ομως σοβαρη προσηνεμη εισβολη εκ νεου..Μπορει ενδεχομενως καποια ρεταλια...

Για μενα το χιονι εληξε...για φετος..Το χορτασα..Και ειμαι απολυτα ευτυχης..Λαμβανοντας υποψιν και το που μενω..Ας παρουν σειρα συνδαιτημονες που για διαφορους λογους δεν ευνοηθηκαν ιδιαιτερα..

Προσωπικα θα ηθελα οι οποιες διαταραχες απο δω και περα να σκανε ιονιο...Υετικα ειμαστε πισω...Χρειαζομαστε και τις βροχες...Και επιπλεον θα ηθελα και η Ηπειρος να ρεφαρει...Ισως και η πιο αδικημενη περιοχη φετος..Μπορει υετικα να θυμησε τα παλια της χρονια,ομως ο υετος δεν συνδυαστηκε με τις αναλογες θερμοκρασιες για να χιονιστει μεχρι χαμηλα...Μακαρι λοιπον να παρει την σκυταλη εστω και στο 90 μαζι με καποιες πολεις της Μακεδονιας που επισης εμειναν πισω..

Ξερω οτι ισως αδικω τους φιλους Χαλκιδαιους που εχασαν τεραστια ευκαιρια αλλα οπως προανεφερα δεν βλεπω αλλη σοβαρη προσηνεμη εισβολη,σε βαθμο τετοιο τουλαχιστον που να επηρεασει πεδινα τμηματα...

Εν κατακλειδι,εχω την αισθηση οτι απο 10 μαρτη και μετα και μεχρι αρχες Μαιου θα παμε σ ενα αρκετο βροχερο διαστημα και με θερμοκρασιες πιο ψυχρες του κανονικου...

Καλη Κυριακη σε ολους..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμα για τον φετινό (κακό) χειμώνα. Το σπάσιμο της 13ετιας δεν κάνει αυτόματα αυτό τον χειμώνα καλό. Παραμένει κακός.

ΑΛΛΑ είναι προφανές ότι οι διαφαινομενοι μελλοντικοί εμποδισμοι μπορούν να βγάλουν ενδιαφέρουσες καταστάσεις.

Και μην ξεχνάμε κατι:όπως ο Δεκέμβρης έχει γίνει φθινοπωρινός μήνας έτσι κι ο Μάρτης μπορεί να είναι χειμωνιάτικος

Μπαίνουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο συν τα χασομερια.  Εκεί καμία φορά γίνονται τρελλα πράγματα 

Κι.οποιος πει ότι το παρακάτω δεν μπορεί να έρθει μέσα σε 10.μερουλες πάνω μας.......

 

Screenshot_20210221-123558_Meteociel.jpg

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, notios_polos said:

λογικα την οποια μεγαλη αλλαγη θα την πιασει πιστευω πρωτο ο τζιφος η μαζικα τα μικροτερα μοντελα.Ετσι εχει γινει φετος και δεν βρισκω τον λογο να γινει και τωρα κατι διαφορετικο.

ψηφίζω τζίφο και νομίζω ότι θα δούμε αλλά πράγματα μέχρι το αποψινό 18αρι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

επιμενει το παραλελ μαζι με το τζεμ να στηνουν γερο σκανδιναβικο απο νωρις νωρις..παρομοια λογικη και το γιουκμο.ενω το κυριο του τζιφου ακομη ειναι σχετικα μακρια...λιγο παραδοξο μου μοιαζει αν στηθει απο την αρχη ο εμποδισμος αλλα οκ γιατι οχι?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμα για τον φετινό (κακό) χειμώνα. Το σπάσιμο της 13ετιας δεν κάνει αυτόματα αυτό τον χειμώνα καλό. Παραμένει κακός.

ΑΛΛΑ είναι προφανές ότι οι διαφαινομενοι μελλοντικοί εμποδισμοι μπορούν να βγάλουν ενδιαφέρουσες καταστάσεις.

Και μην ξεχνάμε κατι:όπως ο Δεκέμβρης έχει γίνει φθινοπωρινός μήνας έτσι κι ο Μάρτης μπορεί να είναι χειμωνιάτικος

Μπαίνουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο συν τα χασομερια.  Εκεί καμία φορά γίνονται τρελλα πράγματα 

αν υποθεσουμε οτι βγαζει κατι πολυ δυνατο ο μαρτιος ε σορυ αλλα δεν τον λες κακο το λες πολυ καλο ...δηλαδη τι επρεπε να κανει για να τον πεις καλο?να κανεις σκι 2 μηνες στην εγνατια?η στην αμαλιας?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, notios_polos said:

αν υποθεσουμε οτι βγαζει κατι πολυ δυνατο ο μαρτιος ε σορυ αλλα δεν τον λες κακο το λες πολυ καλο ...δηλαδη τι επρεπε να κανει για να τον πεις καλο?να κανεις σκι 2 μηνες στην εγνατια?η στην αμαλιας?

Ναι οκ. Εννοώ ρε συ όμως ότι χάθηκε όλος ο Δεκέμβριος και όλος σχεδόν ο Γενάρης συν 15 μέρες του Φλεβάρη. Άμα κάνει ντεμαραζ από 14/2 μέχρι 20/3 θα σώσει τα προσχήματα αλλά και πάλι για μένα θα παραμένει μετριοτατος χειμώνας.... Δεν λέω τώρα για Αθήνα ή Σαλόνικα ή Λάρισα. Μιλάω συνολικά για τη χώρα. Ορεινά και πεδινά από βορρά μέχρι νοτο

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Ναι οκ. Εννοώ ρε συ όμως ότι χάθηκε όλος ο Δεκέμβριος και όλος σχεδόν ο Γενάρης συν 15 μέρες του Φλεβάρη. Άμα κάνει ντεμαραζ από 14/2 μέχρι 20/3 θα σώσει τα προσχήματα αλλά και πάλι για μένα θα παραμένει μετριοτατος χειμώνας....

δεν χαθηκε..μεχρι την μηδεια μη ξεχνας οτι εκανε αλλες 2 ψυχρες εισβολες που στην μια μαλιστα σαρωθηκε μεγαλο κομματι και ειδαν χιονια και νησια...ο δεκεμβριος ηταν μεν ζεστος αλλα πολυ υγρος οποτε υπηρχε κινητικοτητα ολο τον χειμωνα ...αρα και οι χειμωνες των 3 ιστορικων της δεκαετιας του 2000 στην περιοχη σου ηταν μετριοτατοι εως και κακοι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, notios_polos είπε:

θεμιτο το να θελει καποιος χιονι..κι αλλο χιονι...κι αλλο χιονι...γιατι υπαρχει περιπτωση να χορτασει ποτε κανεις?δε νομιζω...😋

να σου πω την αληθεια με τα καρναβαλια που ειδαμε στα ΒΠ στο σημειο του να πρεπει ο δημος πειραια να στειλει τα δικα του γκρειτερ ε οκ καλο το χιονι αλλα ας ερθει οταν θα εχουμε σοβαρους δημαρχους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 minutes ago, notios_polos said:

δεν χαθηκε..μεχρι την μηδεια μη ξεχνας οτι εκανε αλλες 2 ψυχρες εισβολες που στην μια μαλιστα σαρωθηκε μεγαλο κομματι και ειδαν χιονια και νησια...ο δεκεμβριος ηταν μεν ζεστος αλλα πολυ υγρος οποτε υπηρχε κινητικοτητα ολο τον χειμωνα ...αρα και οι χειμωνες των 3 ιστορικων της δεκαετιας του 2000 στην περιοχη σου ηταν μετριοτατοι εως και κακοι...

Βαγγέλη διαφωνώ σε αυτό. Οι εισβολές μέχρι τη Μηδεια φέτος ήταν από τα Lidl. Ανάξιες λόγου σε σοβαρό χειμωνα. Όπως ήταν και όλο το 2008, σε αυτό θα συμφωνήσω τελείως. Δεν κρίνω κανένα χειμώνα από το αν μου έκανε ένα ιστορικό και μόνο. Άσχετα αν χαίρομαι για τον ιστορικό.

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Barney-sal said:

Καλημέρα! Ας ελπίσουμε μεσοβδόμαδα να αποκτήσει ενδιαφέρον το μόντελινγκ!

Από απόψε το βράδυ θα μπούμε σε κατάσταση συναγερμού 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Βαγγέλη διαφωνώ σε αυτό. Οι εισβολές μέχρι τη Μηδεια φέτος ήταν από τα Lidl. Ανάξιες λόγου σε σοβαρό χειμωνα. Όπως ήταν και όλο το 2008, σε αυτό θα συμφωνήσω τελείως 

κι ομως αν το σκεφτεις καλυτερα θα δεις οτι εχω δικιο...οι καλοι χειμωνες εχουν μια καλη εισβολη και 2-3 λαιτ...οι πολυ καλοι εχουν 2 και 2-3 λαιτ και οτιδηποτε πανω απ αυτο ειναι η εξαιρεση...αν εχουμε μια τον μαρτιο αλλαζει λεβελ ο χειμωνας μιλωντας παντα σε πανελλαδικο επιπεδο και οχι τοπικο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

λοπόν παιδιά αφου είναι περίοδο αναμονής και σκέψεων υποθέσεων προσδοκιών ,να ακόμα μία θεωρία πάντα παρακολουθούσα το σημείο κορύφωσης μιας θερμής εισβολής ,όταν έιχα χρόνο το τσέκαρα ως το σημείο που θα καταλάβει ο επόμενος αυλώνας(δράση -αντίδραση0 .Αν παρατηρήσετε το σημείο αυτου του ανικυκλώνα ταυτίζεται με τις προβλεψεις των παιδιών από την λάρισσα.Οπως και την κορύφωση της θερμής εισβολής αρχες φενρουαρίου την διαδέχθηκε στο ίδιο ακριβώς σημειο η Μηδεία.Δυστυχώς ποτέ δεν έιχα πολύ χρόνο να τα ταυτίσω όλα αυτά και να τα στατικοποιήσω.Ακόμα αν παρατηρήσετε στον χάρτη που σας βάζω η διάταξη αν ήταν καλοκαίρι θα ταυτιζόταν με τον καιρό μελτεμιού.Θυμάστε τον σεπτέμβριο που δημιουργούται τα πρωτα χαμηλά στην Σικελία?απλή υπόθεση είναι ....μην βαράτε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, notios_polos είπε:

δεν χαθηκε..μεχρι την μηδεια μη ξεχνας οτι εκανε αλλες 2 ψυχρες εισβολες που στην μια μαλιστα σαρωθηκε μεγαλο κομματι και ειδαν χιονια και νησια...ο δεκεμβριος ηταν μεν ζεστος αλλα πολυ υγρος οποτε υπηρχε κινητικοτητα ολο τον χειμωνα ...αρα και οι χειμωνες των 3 ιστορικων της δεκαετιας του 2000 στην περιοχη σου ηταν μετριοτατοι εως και κακοι...

...... σχεδόν όλες οι ιστορικότατες χιονοεπιδρομές των τελευταίων 35 ετών έκαναν solo καριέρα με κατά τα άλλα αδιάφορους καιρικά χειμώνες πριν και μετά το συμβάν..... 1987  , 2002 , 2004 , 2008 ...... αλλά και το συγκλονιστικό 2005 για την Ήπειρο (...... είχε προηγηθεί ένα εντυπωσιακά ζεστό χρονικό διάστημα ..... χαρακτηριστικό είναι ότι τρώγαμε έξω , χωρίς μπουφάν , κάτω από τον πλάτανο της πλατείας του Μονοδενδρίου με h 1060 m , με ατελείωτη ηλιοφάνεια , ανήμερα των Χριστουγένων του 2004 ...... !!!!)

..... πρέπει να γυρίσουμε αρκετά πίσω ..... δεκαετίες '70 και '80...... (( .... αναφέρομαι σε αυτές που έχω ζήσει στο πατρικό μου (.... στο κέντρο του Χαλανδρίου με h 185 m ..... ) και έχω αναμνήσεις ....))..... για να βρούμε αληθινούς χειμώνες με 2 - 3 καλούς χιονιάδες ( με 5 - 20 + cm χιονόστρωση ..... ίσως και παραπάνω .....)

...... τους θυμάμαι με ιδιαίτερη συγκίνηση .....!!!!!!.....(.... άσε που έκλειναν και τα σχολεία για δυό  - τρεις ημέρες ..... αυτό που το πας .....??????......χαχαχαχαχα .....)

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...