Jump to content

Recommended Posts

ψιλοβρεχει εδω και ενα 7-8λεπτο ισα που εβρεξε τους δρομους!σαν να σκορπισε να απλωσε το ολο πραμα!απο ΒΔ κιτρινισε ο οριζοντας.αλλη μια καταιγιδα τρεχει απο κοσσυφοπεδιο μπηκε σκοπια και ερχεται πανω μας αλλα δεν νομιζω να αντεξει!για την ωρα ψιλοβροχο λιγο δυναμωσε τωρα!παω για κατασκοπεια στο μπαλκονι

..... Λουτρά Πόζαρ Αριδαίας ΤΩΡΑ ΙΣΧΥΡΗ ΒΡΟΧΟΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΧΑΛΑΖΙ .... (Α. Καρατζίδης ) .....

.......''..... Ο πυρήνας που θα δώσει την επόμενη ώρα......μπόρες και καταιγίδες......σε Πτολεμαϊδα ,Βέροια Κατερίνη..... Ίσως Γιαννιτσάκαι θα τελειώσει στο Αιγαίο ....... '' ..... ( Γ. Ασλανίδης ) .....

Μπορεί να είναι εικόνα χάρτης, ουρανός και κείμενο που λέει "6:16 MM Ραντάρ καιρού 5:55 PM 33 Veles Štip 29 Prilep 29 Strumica Bitola 31 Ptolemaida Th 5λεπ. 15λεπ. 29 24 ώρ. Katerini τώρα σήμερα αύριο Τετ Πέμ"Μπορεί να είναι εικόνα χάρτης, ουρανός και κείμενο που λέει "6:43 MM Ραντάρ καιρού 6:15 PM Veles Stip 24 Prilep - Strumica 25 ola 30 Ptolemaida Thessal 29 Katerini 5λεπ. 15λεπ. 24 ώρ. τώρα σήμερα αύριο Τετ Πέμ"

Posted (edited)

Γκαζωνει, ασταμάτητα μπουμπουνητά, περισσότερα από πριν!

IMG_20210621_185443.jpg

Ωστόσο και πάλι μιλάμε για κάτι αρκετά μικρό.

IMG_20210621_190347.jpg

Edited by [weathermaniac]

Ανατολικά μου τώρα...

20210621_184549.jpg

20210621_190038.jpg

Posted (edited)

Κοιτάξτε δοντι που κάνει!

Από ότι βλέπω στην δορυφορική, μάλλον πάμε για γενίκευση τις αμέσως επόμενες ωρες

IMG_20210621_190814.jpg

IMG_20210621_190821.jpg

Πάνω μου

IMG_20210621_191030.jpg

IMG_20210621_191047.jpg

Τρίχες μόνο συννεφιά, mammatus σύννεφα 

20210621_185116.jpg

Posted (edited)

Επιτέλους νομίζω ότι αχνοφαονεται το πραγματικό τέρας και όχι τα μικρά καταιγιδακια.

IMG_20210621_192751.jpg

IMG_20210621_193630.jpg

Μου κάνει εντύπωση που οι κεραυνοί είναι ελάχιστοι, σχεδόν μηδαμινοί. Γενικά σε όλη χώρα μιλάω. Ενώ τις προάλλες η παραμικρή άσπρη κουκκίδα στην δορυφορική πετούσε ένα σωρό ηλεκτρικά. Σήμερα με περισσότερη ζέστη και με περισσότερο CAPE δεν υπάρχει ηλεκτρικό ούτε για δείγμα. Υπάρχουν άπειροι παράγοντες τελικά, από επιστημονικής πλευράς οι καταιγίδες πρέπει να είναι 10 φορές πιο ενδιαφέρουσες απ' τους χιονιάδες απ' ότι καταλαβαίνω..

Kατι καλό κατεβαίνει απο ελασσονα προς Λάρισα ..έτσι φαίνεται να είναι η πορεία του..

Posted (edited)
9 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Μου κάνει εντύπωση που οι κεραυνοί είναι ελάχιστοι, σχεδόν μηδαμινοί. Γενικά σε όλη χώρα μιλάω. Ενώ τις προάλλες η παραμικρή άσπρη κουκκίδα στην δορυφορική πετούσε ένα σωρό ηλεκτρικά. Σήμερα με περισσότερη ζέστη και με περισσότερο CAPE δεν υπάρχει ηλεκτρικό ούτε για δείγμα. Υπάρχουν άπειροι παράγοντες τελικά, από επιστημονικής πλευράς οι καταιγίδες πρέπει να είναι 10 φορές πιο ενδιαφέρουσες απ' τους χιονιάδες απ' ότι καταλαβαίνω..

Και όμως Γιάννη το blitzortung μπορεί να καταγραφεί ελάχιστα ηλεκτρικά, αλλά από την Πέμπτη εγώ έχω ακούσει περισσότερα μπουμπουνητά μέχρι στιγμής. Έχουμε αστραπές μέσα στο νέφος και όχι στο έδαφος, και μάλλον ανιχνεύονται πολύ πιο δύσκολα.

Κατά τα άλλα ναι ισχύει. Υπάρχουν καταιγίδες που έχουν παράξει τεράστιους ανεμοστρόβιλους και είχαν ελάχιστα ηλεκτρικά, η και το αντίστροφο. Οι καταιγίδες έχουν τεράστια πολυπλοκότητα !

Posted (edited)

Τρομακτικη κατασταση στην ελασσονα ..μπουμπουνιζει ασταματητα ενα μπουμπουνητο εδω και 5 λεπτα και εχει μαυριζει απιστευτα αο καιρος προς τη κοζανη προς βελβεντο μαλλον ερχεται και παει προς λαρισα

Εντωμεταξυ τα μπου μπουνητα δε τα πιανει ο δορυφόρος σας λέω δε σταματάνε ουτε δευτερόλεπτο δε ξερω ωγιατι ιατι

Edited by Galanto

Συννεφιά και 26.9 τώρα.....Νορμάλ μέρα και σήμερα ....1.6mm τη νύχτα ....30 μέγιστη 

Posted (edited)

Παιδιά είναι τέρας!!!!!

IMG_20210621_194430.jpg

IMG_20210621_195527.jpg

Posted (edited)

12 λεπτα ασταματητο μπουμπουνηυο απιστευτο και συνεχιζει πλεον πιο κοντα

20210621_194433.jpg

Edited by Galanto

Δείτε στην δορυφορική, παρέλαση. Έρχεται και άλλο απ' τα Σκόπια ενώ και πιο βόρεια, στο Κόσοβο υπάρχει πράμα..

17 λεπτα σταματητο μπουμπουνητο

Posted (edited)

Τεραστιες σταγονες αρχισαν να πεφτουν το καλο περβαει ελάχιστα δυτικά μας

Κινείται πολύ γρήγορα νοτια αλλα το πισω κομματι οραγνωνεται ξανά και φουσκωνει

Edited by Galanto

Μήπως τελικά δεν πάει Λάρισα και έρχεται πάνω μου? Είναι τεράστιο και ακούω συνεχόμενο μπουμπυνητο

Posted (edited)
1 λεπτό πριν, isnow είπε:

Μήπως τελικά δεν πάει Λάρισα και έρχεται πάνω μου? Είναι τεράστιο και ακούω συνεχόμενο μπουμπυνητο

Ναι σε εσενα ερχεται αφου λεω οτι περναει δυτικα απο τηη ελασσονα

Πάντως δεν έχει τοση βροχη απο οτι βλεπω

Edited by Galanto

...... Εγνατία Οδός στο ύψος της Κοζάνης ..... Στους 33 βαθμούς ..... ( Α.Γαΐτανάκη ) .....

Μπορεί να είναι εικόνα φύση και σύννεφο

Συνεχείς οι βροντές, και σαν να βλέπω την βάση του σιγά σιγά. Έλα προς τα εδώ ρεεε οριακά είμαι!!

Posted (edited)

..... αναφορά προ μισής ώρας ..... Υπάρχουν καταιγίδες περιμετρικά της πόλης της Κοζάνης ..... ( L. Atsakoutous ) ......

Μπορεί να είναι εικόνα ουρανός και δρόμος

Μπορεί να είναι εικόνα ουρανός, δέντρο, γρασίδι και φύση

Edited by THUNDERSNOW1965

Εμείς στην απ' έξω κατά 99%. Ανεβάστε φώτο όπου "χτυπήσει"!

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...