Jump to content
[weathermaniac]

Αναφορές μακράς ασταθειo-καιρίας 7-13/6/2021....Mέρος Α'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Μου κάνει εντύπωση πως ο σταθμός στο Περιστέρι χαμηλά , στον Κηφισό λογικά του EAA δείχνει να έχει ρίξει 0.4 mm, και ειδικά αυτός της Πετρούπολης σε απόσταση 1 χιλιομέτρου πιο πάνω από εμένα περίπου, 4.2 mm .... τοπικότητες? Με αυτόν του Χαιδαρίου τα ίδια χιλιοστά έχουμε βάλει (14.6 mm)..... άρε Στράβωνα που είσαι... να έχουμε μια γενική εικόνα χωρίς να το πολυψάχνουμε......

καλοκαιρινες θερμικες καταιγιδες ειναι. εδω η  ηλιουπολη στα καναρια εχει καπου στα 8μμ ειδα και εδω αγια μαυρα ηλιουπολης 15μμ. 7μμ διαφορα για περιπου 1χλμ

Επεξεργάστηκε από Frostfang8
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για Ζωγράφου από τους σταθμούς της περιοχής.....θα τους βάλω με τα ονοματα που έχουν στο weathercloud

GeoBi1980  180μ 62.0mm

Bresser 7in1 220μ. 56.8mm

Terra Pontus 160μ 53.3mm

Εγώ 190μ 52.6mm

Σταθμος στην Καισαριανή που παρακολουθώ καιρό και είναι αξιόπιστος κατέγραψε 70.2mm

Βύρωνας Καισαριανή Ζωγράφου έδωσαν ρέστα αφού βρέθηκαν σε τρομερή συγκλιση

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

...... Από την καταιγίδα που επηρέασε νωρίτερα τα κεντρικά και νοτιοανατολικά τμήματα της Αθήνας ...... Λήψη από Χαλάνδρι ..... ( Weatherathens ) .....

Μπορεί να είναι εικόνα στέκεται και αστραπή
Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα παιδια βροχερα !!!!!

Εισακουστηκαν οι προαευχες μας και οπως λεει ο Σακαρος ΕΣΠΑΣΕ με εκκωφαντικο τροπο η ανομβρια στην Αττικη....

Συστυχως ειμαι μακρια αλλα ευτυχως υπαρχετε εσεις και τα διαβαζω και σας καμαρωνω....

60-70 χιλιοστα !!!!!!!!!! Σε μια επικη καταιγιδα που επιασε προποδες Υμηττου επιτελους ο Τρελος θυμηθηκε κατι απο τα παλια.....

Τηλεφωνα μηνυματα κι εμενα χαμος που εισαι ριχνει τα αντερα του !!!! Το εχασα αλλα χαρη στο Γιωργη Χελμο ειναι σαν να ειμαι κι εγω εκει....

Και το υπολοιπο λεκανοπεδιο δεν πηγε ασχημα βεβαια αλλα η μεριδα του λεοντος ειναι αυτες οι περιοχες στους προποδες του Υμηττου !!!!! 

Απολαυστε δροσια υπεροχη βρεγμενο χωμα και μυρωδιες και ας εφθασε 10 Ιουνη αυριο !!!!

Η μονη ευχη ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ να τα 100 και 200σουμε μεχρι την Κυριακη !!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πριν λιγο εληξε 50-55λεπτη ποτιστικη βροχη.καθε μερα το ιδιο ,πηραμε και σημερα την δοση μας.αν και ειναι καλυτερες σε ποιοτητα αυτες οι βροχες για την φυση.17.7c τωρα.και μια εικονα πριν μιση ωρα απο το παραθυρο

L4dP9u1.jpg

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Τα συνολικά δεδομένα του σταθμού μου ως τώρα για σήμερα 

Screenshot_2021-06-09-19-31-16-013_com.android.chrome.jpg

⛈️⛈️..... YOU ARE THE CHAMPION MY FRIEND .....!!!!!!⛈️⛈️ ..... RESPECT ....!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να αναφερω ΥΠΕΡΟΧΗ συγκινητικη καταιγιδα Πυργο που επισης εσπασε ομορφα την ανομβρια του....

Τεραστια αμονια πανω απο τα βουνα προς Ολυμπια απο το μεσημερι....

Και ξεσπασε βιαια και αποτομα με.μια απογευματινη καταιγιδα πριν 1-1.5 ωρα με πολλα πολλα κεραυνιδια πολυ νερο και μπουμπουνητα ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΧΙ ΧΑΛΑΖΙ τουλαζιστον μεσα στην πολη

123 mm/hr μεγιστη ραγδαιοτητα πριν καμια ωρα και εβαλε 20 μμ ο σταθμος στο κεντρο της πολης αλλα υπολογιζω με τοπικοτητες μπορει και 25-35 μμ ανα περιοχη....

Ακομα σιγοριχνει εντωμεταξυ ποταμια οι δρομοι και τρομερες μυρωδιες....

Θερμοκρασια 18.3 και βαθιες τζουρες δροσιας !!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ετσι ειναι η ασταθεια...Η τοπικοτητα σε ολο της το μεγαλειο...Εδω καλλιθεα ποτιστικη ισα για να βρεξει τους δρομους....Καποια στιγμη θα ευννοηθει και το κεντρονοτιο τμημα...Ειδες τι σου κανει ομως μια ωρα δυνατης καταιγιδας??Βγαζει τα σπασμενα πολλων μηνων...Η Κουλα εστω και τοπικα πηρε σωβρακα σημερα...Η Θεουλα να δω ποτε θα ξυπνησει...Η καλλιθεουλα δηλαδη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρελή καταιγίδα και στην Πανόρμου, με το σταθμό των Αμπελοκήπων να καταγράφει σχεδόν 25 χιλιοστά. Έπρεπε επιτέλους να ξεπλυθεί λίγο η πόλη. Πάντως πρέπει να "έπαιξαν" έντονες τοπικοτητες, γιατί στο Ψυχικό λίγο πιο πάνω, αλλά και στο Γκάζι δεν έχει καταγραφεί ούτε 1 χιλιοστό!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Δεν είστε οι μόνοι …. μουφαρα και η δυτική Ημαθία … ηλιοφάνεια και πολύ ζέστη όλη μέρα σήμερα 

Μα σήμερα στα βόρεια έτσι και αλλιώς μέρα διαλείμματος ήταν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

...... Η καταιγίδα πριν από λίγο στην Αθήνα. Compilation από 2 διαφορετικά χτυπήματα. Λήψη από Αγία Παρασκευή , στο βάθος αριστερά οι κεραίες του Υμηττού...... (Θ. Μανώλης )

Μπορεί να είναι εικόνα στέκεται, ουρανός και αστραπή

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Α ειχε τοσο μεγαλες τοπικοτητες ε;;; 0 χιλιοστα καποιες περιοχες....ε αυτο ειναι σπασιμο....το εχω ζησει...παντως οι ευνοημενες περιοχες περιξ Υμηττου ρεφαραν σε 1 ωρα τους 3.5 τελευταιους ανομβρους μηνες....

Οχι οτι αυτο ειναι φυσιολογικο αλλα καπου πρεπει κ η Φυση να ξεσπασει...

Πυργος κολλησε ο σταθμος και δεν εχω τροπο να δω χιλιοστα....υπεροχο βροχερο καταιγιδατο απογευμα παντως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

Να αναφερω ΥΠΕΡΟΧΗ συγκινητικη καταιγιδα Πυργο που επισης εσπασε ομορφα την ανομβρια του....

Αυτά είναι.....

Γερή μαυρίλα στο μεταξύ στο νοτιοδυτικό κυρίως ορίζοντά μας εδώ......

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μα σήμερα στα βόρεια έτσι και αλλιώς μέρα διαλείμματος ήταν.

Έγινε χαμός όμως σε Δράμα βασιλικά Θεσσαλονίκης και άλλου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάντως αυτό που έχω να πω είναι ότι οι καταιγίδες είναι πολύ μικρές σε μέγεθος. Πολλοί πυρήνες ενωμένοι, και όχι ένα κύριο ανοδικό ρεύμα μεγάλου μεγέθους, πουθενά και σήμερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...