Jump to content
Κώστας.

Aναφορές καυσωνικής περιόδου 27/7-4/8 - Ο καυσων των καυσωνων προ των πυλων

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω τα παλια μου καλοκαιρια πισω.....ακους παλιοκαιρε;;;;;

Τους παλιους Αυγουστους ειχα μεγιστη 32.4 οσο εχω τα τελευταια 4 μεσανυχτα και λεγαμε ομορφα ηταν σημερα τυπικη καλοκαιρινη ημερα.....

Και τετοιες ωρες μπορουσες να κατσεις εξω σαν.ανθρωπος ακομα.κ στη κεγαλουπολη με 25αρια....δεν λεω για υπαιθρο που ηθελες ζακετακι.....

32.1.το περηφανο Ζωγραφου με νοτιαδακι να μας.λιωνει τα κοκκαλα και 45% υγρασια.....

Κουραστηκα ειλικρινα.....θα μας.στριψει ολο μεσα και παντου οπου παμε αιρκοντισιον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αύριο μεσημέρι απόγευμα αν βγει καταβατης από το Βερμιο   δυτικός άνεμος σε Βέροια και Μακροχωρι όπως δίνουν τα μοντέλα οριακά γιατι από Αλεξάνδρεια και ανατολικότερα θα χει νότια ….και με δεδομένα τα 28-29 στα 850… θα έχουμε τος υψηλότερες θερμοκρασίες για τον καύσωνα στην περιοχή με πολύ χαμηλές όμως υγρασιες ,.. λογικά θα ανέβουμε πολύ πάνω από τους 40-42…. Ίσως να χούμε και ρεκόρ από το 2008 που μπήκε ο σταθμός 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι ζουμε Θεε μου; 33,7 με 28% υγρασια (ευτυχως) στη Χαλκιδα αυτη την ωρα! Χρειαζομαστε ολοι "ανασες" συντομα, δεν παλευεται η κατασταση....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, sotos*snow said:

Αύριο μεσημέρι απόγευμα αν βγει καταβατης από το Βερμιο   δυτικός άνεμος σε Βέροια και Μακροχωρι όπως δίνουν τα μοντέλα οριακά γιατι από Αλεξάνδρεια και ανατολικότερα θα χει νότια ….και με δεδομένα τα 28-29 στα 850… θα έχουμε τος υψηλότερες θερμοκρασίες για τον καύσωνα στην περιοχή με πολύ χαμηλές όμως υγρασιες ,.. λογικά θα ανέβουμε πολύ πάνω από τους 40-42…. Ίσως να χούμε και ρεκόρ από το 2008 που μπήκε ο σταθμός 

Θες κι εσυ το ρεκορ σου....

 

Αχχαχα

 

Παντως λενε οτι το ρεκορ του Λαγκαδά δεν ευσταθει γιατι έχει πρόβλημα  το ανεμιστήρακι. Αμα εχει προβλημα το ανεμιστηρακι γιατι δεν το εφτιαχναν;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και πρέπει  να γραψει κατι τοσο πολυ μεγαλο για να πανε μετα να δουν τα ανεμιστηρακια;  και ποιος μου λεει εμενα οτι το ανεμιστηρακι του ταδε χ ψ σταθμου το εχουν ελεγξει; κι οτι  βλεπουμε πχ σ εναν σταθμο μεσου βεληνεκους πχ Βολος, πχ Κιλκις, πχ Αλεξανδρουπολη οτι ειναι ακριβες;

Αμα περιμενουν να δουν τρελες τιμες για να πανε εκ των υστερων να ελεγχουν τα ανεμιστήρακια τοτε τι συμβαινει πχ σε ενα καλοκαίρι χωρις καυσωνα, πχ το περσυνο; 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω πως σήμερα ήταν η χειρότερη μέρα εδώ στη Λούτσα. Μέγιστη θερμοκρασία 37 βαθμοί, με ένα γκρίζο σύννεφο καπνού και στάχτης (από τη φωτιά στην Εύβοια παρακαλώ...ναι φτάνει μέχρι εδω!!!) να πλανάται στον αέρα μαζί με μυρωδιά καπνού 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, kouvanos said:

Α ρε.γιατρε στο κανε το δωρακι ο καυσωναρος....47.1 Λαγκαδας το καμαρι της Σαχαριανης Μακεδονιας !!!!!!

Κοντεψα να τρελαθω απ τη χαρα μου εκεινο το απογευμα  ( δεν ελεγα πολλα πολλα στο φορουμ μη με βρισετε) κι εσκασα απο ζηλεια που δεν ημουν εκει. Πηρα τηλεφωνο τη μανα μου και λεει.  Αχ σε σκέφτηκα.  Ειπα αν ηταν ο Κώστας  εδω θα χαιροταν πολυ που του αρεσει η ζεστη.

 

 

Αλλα διατηρω επιφυλαξεις αν ειναι  σωστη καταγραφη παρολο που θελω να είναι  σωστη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 minutes ago, Κώστας. said:

Κοντεψα να τρελαθω απ τη χαρα μου εκεινο το απογευμα  ( δεν ελεγα πολλα πολλα στο φορουμ μη με βρισετε) κι εσκασα απο ζηλεια που δεν ημουν εκει. Πηρα τηλεφωνο τη μανα μου και λεει.  Αχ σε σκέφτηκα.  Ειπα αν ηταν ο Κώστας  εδω θα χαιροταν πολυ που του αρεσει η ζεστη.

 

 

Αλλα διατηρω επιφυλαξεις αν ειναι  σωστη καταγραφη παρολο που θελω να είναι  σωστη.

Θα αποδειχθεί ότι ήταν σωστή η καταγραφή. Φάνηκε εξάλλου και από τις σημερινές Τ του Λαγκαδά με το λίβα φόρτσαρε με τον Β καταπόντισμα. 

Άντε γουρλής που το άνοιξες το θέμα. Στο σπίτι σου έκατσε το ρεκόρ Ελλάδας χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, Κώστας. είπε:

Παντως λενε οτι το ρεκορ του Λαγκαδά δεν ευσταθει γιατι έχει πρόβλημα  το ανεμιστήρακι. Αμα εχει προβλημα το ανεμιστηρακι γιατι δεν το εφτιαχναν;

Γιατί Κώστα το ανεμιστηράκι σταμάτησε να λειτουργεί την ημέρα που σημείωσε το 47,1°C. Την προηγούμενη μέρα σε σχέση με άλλους σταθμούς της Κεντρικής Μακεδονίας πηγαίνανε μαζί. Συμβαίνουν αυτά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

Γιατί Κώστα το ανεμιστηράκι σταμάτησε να λειτουργεί την ημέρα που σημείωσε το 47,1°C. Την προηγούμενη μέρα σε σχέση με άλλους σταθμούς της Κεντρικής Μακεδονίας πηγαίνανε μαζί. Συμβαίνουν αυτά.

A ok. Έτσι εξηγείται. Δεν ήταν δυνατό να γραφτεί η μέγιστη στις 7 το απόγευμα, με 47 βαθμούς. Να γραφτεί μέγιστη στις 7 μπορεί αν έχει σωστή αλλαγή στην διεύθυνση των ανέμων, να γραφτεί 47αρι με λίβα κατά νωρίς το απόγευμα θα μπορούσε, μιας και περίπου στις 17.00 εξισορροπείται η ένταση της εισερχόμενης ηλιακής, με την εξερχόμενη υπέρυθρη ακτινοβολία, αλλά και πάλι με κάτι παραπάνω από 27 C στα 850. [κανένα 30αρι βασικά..] To να γίνουν και τα 2 όμως με 27 βαθμούς στα 850 και λίβα να έχει, μέγιστη 47 βαθμούς 7 το απόγευμα, είναι μάλλον αδύνατο.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30βαθμους στην Πλάκα Μήλου λίγο μετά τα μεσάνυχτα...αλλά καλοκαίρια ήταν η συνηθης μέγιστη θερμοκρασία....δεν κουνιέται φύλλο Αυγουστο ...ασυλληπτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

A ok. Έτσι εξηγείται. Δεν ήταν δυνατό να γραφτεί η μέγιστη στις 7 το απόγευμα, με 47 βαθμούς. Να γραφτεί μέγιστη στις 7 μπορεί αν έχει σωστή αλλαγή στην διεύθυνση των ανέμων, να γραφτεί 47αρι με λίβα κατά νωρίς το απόγευμα θα μπορούσε, μιας και περίπου στις 17.00 εξισορροπείται η ένταση της εισερχόμενης ηλιακής, με την εξερχόμενη υπέρυθρη ακτινοβολία, αλλά και πάλι με κάτι παραπάνω από 27 C στα 850. To να γίνουν και τα 2 όμως με 27 βαθμούς στα 850 και λίβα να έχει, μέγιστη 47 βαθμούς 7 το απόγευμα, είναι μάλλον αδύνατο.

Μιχαήλ ούτε καν 27 είχε... 24,6 έδειξε η ραδιοβόλιση στην Θεσσαλονίκη φυσικά δεν γίνεται να δώσει τέτοια τιμή

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, MeteoTirnavos είπε:

Μιχαήλ ούτε καν 27 είχε... 24,6 έδειξε η ραδιοβόλιση στην Θεσσαλονίκη φυσικά δεν γίνεται να δώσει τέτοια τιμή

Κάνουν ραδιοβολήσεις στην Θεσσαλονίκη???? Νόμιζα πως είχαν σταματήσει εκεί. Αν είναι έτσι τότε δεν τίθεται καν θέμα συζήτησης. Εγώ εχθές στο παιδί που έβαλε τον σταθμό εξαρχής, έβαλα αντίδραση που γελάει, γιατί νόμιζα ότι το έλεγε για πλάκα. Η ενημέρωση για το ανεμιστηράκι από που είναι? Γιατί δεν μπορώ να βρω κάτι, μιας και δεν έχω fb αν είναι σε ομάδα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, geornik said:

Και τι ξαφνικα χτες χαλασε το ανεμιστηρακι ενω ολες τις αλλες μερες παει καλα?

Ελα ντε.  Καθε ποτε  χαλανε αυτα τα ανεμιστηρακια; καθε 2 χρονια; δηλαδη 760 μερες δουλευε καλα κι εσπασε ο διαολος το ποδαρι του να χαλασει προχτες.  

 

Δεν μου φαινεται λογικο.  Η δεν δουλευε καλα εδω και καιρο  και ο σταθμος ειναι για πεταμα και κακως τον εχουν σε λειτουργια για να λεμε και καλα λειτουργει, η δουλευε καλα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Κάνουν ραδιοβολήσεις στην Θεσσαλονίκη???? Νόμιζα πως είχαν σταματήσει εκεί. Αν είναι έτσι τότε δεν τίθεται καν θέμα συζήτησης. Εγώ εχθές στο παιδί που έβαλε τον σταθμό εξαρχής, έβαλα αντίδραση που γελάει, γιατί νόμιζα ότι το έλεγε για πλάκα. Η ενημέρωση για το ανεμιστηράκι από που είναι? Γιατί δεν μπορώ να βρω κάτι, μιας και δεν έχω fb αν είναι σε ομάδα.

Ναι κάνουν σε Θεσσαλονίκη, Αθήνα και Ηράκλειο. Για το ανεμιστηράκι δεν ξέρω ο Κώστας το ανέφερε αλλά προφανώς αυτό έγινε αφού μια μέρα πριν ο σταθμός του Λαγκαδά πήγαινε μαζί με άλλους σταθμούς από την Κεντρική Μακεδονία, χθες και σήμερα έχει αλλάξει συμπεριφορά ο σταθμός σε σχέση με εκείνους και καταγράφει ακραίες θερμοκρασίες που δεν υποστηρίζονται από τα 850hp

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, [weathermaniac] said:

Κάνουν ραδιοβολήσεις στην Θεσσαλονίκη???? Νόμιζα πως είχαν σταματήσει εκεί. Αν είναι έτσι τότε δεν τίθεται καν θέμα συζήτησης. Εγώ εχθές στο παιδί που έβαλε τον σταθμό εξαρχής, έβαλα αντίδραση που γελάει, γιατί νόμιζα ότι το έλεγε για πλάκα. Η ενημέρωση για το ανεμιστηράκι από που είναι? Γιατί δεν μπορώ να βρω κάτι, μιας και δεν έχω fb αν είναι σε ομάδα.

Δεν εχεις facebook;  

Και πως ζησεις; και ποτε θα αποκτήσεις; 

Χαχαχαχα.

Αι γραψου μη παρω καμια βεργα. Βρεμμενη ομως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

Ναι κάνουν σε Θεσσαλονίκη, Αθήνα και Ηράκλειο. Για το ανεμιστηράκι δεν ξέρω ο Κώστας το ανέφερε αλλά προφανώς αυτό έγινε αφού μια μέρα πριν ο σταθμός του Λαγκαδά πήγαινε μαζί με άλλους σταθμούς από την Κεντρική Μακεδονία, χθες και σήμερα έχει αλλάξει συμπεριφορά ο σταθμός σε σχέση με εκείνους και καταγράφει ακραίες θερμοκρασίες σε σχέση με τους άλλους σταθμούς αλλά και που δεν υποστηρίζονται από τα 850hp

A οκ. Είχα την εντύπωση ότι σταμάτησαν οι ραδιοβολήσεις σε Ηράκλειο/Θεσσαλονίκη επειδή μας το είπαν στο.. πανεπιστήμιο. ότι να ναι. Αλλά ναι με βάση αυτό που λες είναι απόλυτα λογικό. Βέβαια θα πρέπει να εξετασθούν οι άνεμοι σε όλους τους σταθμούς όλες τις ημέρες για σίγουρα συμπεράσματα. Γιατί ναι μεν μπορεί να μην είχε 47, αλλά μπορεί αν είχε 44, και πάλι να ξεφεύγει από τους σταθμούς, αλλά να είναι λόγω ενός φόεν. Ωστόσο όπως έχω πει, πρέπει να είναι μεγάλο το βουνό. Γιατί αν με απλή αριθμητική κάνουμε τις πράξεις με την ξηρή αδιαβατική θερμοβαθμίδα από ένα βουναλάκι πχ 500 μέτρων [λέμε τώρα] δεν βγαίνει. Αν δεν έχεις καταβάτες για σημαντική υψομετρική διαφορά, τσάμπα το όνομα, τίποτα δεν θα αλλάξουν.

2 λεπτά πριν, Κώστας. είπε:

Δεν εχεις facebook;  

Και πως ζησεις; και ποτε θα αποκτήσεις; 

Χαχαχαχα.

Αι γραψου μη παρω καμια βεργα. Βρεμμενη ομως.

Δεν μου χρειάστηκε ποτέ. Άνετα ζω και χωρίς αυτό. Βέβαια ίσως κάποια στιγμή να κάνω αφού το πρότεινε ο ίδιος καθηγητής χαχαχα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 minutes ago, MeteoTirnavos said:

Γιατί Κώστα το ανεμιστηράκι σταμάτησε να λειτουργεί την ημέρα που σημείωσε το 47,1°C. Την προηγούμενη μέρα σε σχέση με άλλους σταθμούς της Κεντρικής Μακεδονίας πηγαίνανε μαζί. Συμβαίνουν αυτά.

Από που προκύπτει αυτό? Δεν είδα κάποια επίσημη τοποθέτηση από το ΕΑΑ. Εκτός αν απλά το υποθέτεις 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 minutes ago, MeteoTirnavos said:

Ναι κάνουν σε Θεσσαλονίκη, Αθήνα και Ηράκλειο. Για το ανεμιστηράκι δεν ξέρω ο Κώστας το ανέφερε αλλά προφανώς αυτό έγινε αφού μια μέρα πριν ο σταθμός του Λαγκαδά πήγαινε μαζί με άλλους σταθμούς από την Κεντρική Μακεδονία, χθες και σήμερα έχει αλλάξει συμπεριφορά ο σταθμός σε σχέση με εκείνους και καταγράφει ακραίες θερμοκρασίες που δεν υποστηρίζονται από τα 850hp

Από ότι κατάλαβα ο Κώστας ανέφερε ''πάντως λένε'' . Από το ''κάποιοι το λένε'' στο θέσφατο οτι δεν λειτούργησε ο αερισμός είναι έτη φωτός μακριά. Μέχρι τώρα δεν υπάρχει επίσημη τοποθέτηση από το ΕΑΑ για αυτό. Αν υπάρξει θα το δούμε στα metadata του σταθμού. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 minutes ago, MeteoTirnavos said:

χθες και σήμερα έχει αλλάξει συμπεριφορά ο σταθμός σε σχέση με εκείνους και καταγράφει ακραίες θερμοκρασίες που δεν υποστηρίζονται από τα 850hp

Υπενθυμίζω οτι στον προηγούμενο καύσωνα τέλη Ιουνιου-αρχές Ιουλίου η Ελευσίνα με 21-22 στα 850 έδωσε 42. Η δύναμη του φόεν σε μια χώρα σαν την Ελλάδα είναι καθοριστική.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ωστόσο όπως έχω πει, πρέπει να είναι μεγάλο το βουνό. Γιατί αν με απλή αριθμητική κάνουμε τις πράξεις με την ξηρή αδιαβατική θερμοβαθμίδα από ένα βουναλάκι πχ 500 μέτρων [λέμε τώρα] δεν βγαίνει. Αν δεν έχεις καταβάτες για σημαντική υψομετρική διαφορά, τσάμπα το όνομα, τίποτα δεν θα αλλάξουν.

 

Αν και συμφωνώ ότι χρειάζεται ένα μεγάλο βουνό για να βγει ο τύπος για την ξηρή αδιαβατική θερμοβαθμίδα, πιστεύω ότι και το βουνολάκι ακόμα και των 500μ την κάνει την δουλειά του σε ένα βαθμό, σίγουρα βέβαια όχι όπως ένα βουνό με 1500-2000μ υψόμετρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...