Jump to content
TOUAREG

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To ukmo σταθερό το βλέπω στις 96 ώρες εκεί που πρέπει. ο τζίφος δυστυχώς δεν βελτιώνεται...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Το αικον με τους δεικτες δεν εχει καμια επαφη παντως 

Το θέμα είναι πως ούτε ο τζίφος φαίνεται αν έχει επαφή με τους ίδιους τους δείκτες του ίδιου μοντέλου.. Μην ξεχνάμε ότι βλέπουμε στον νοαα τους δείκτες που είναι για το αμερικανικό μοντέλο... Κανονικά με τέτοιους δείκτες θα έπρεπε να βλέπουμε και αρκετά σενάρια δυτικότερα της Ιταλίας..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Το θέμα είναι πως ούτε ο τζίφος φαίνεται αν έχει επαφή με τους ίδιους τους δείκτες του ίδιου μοντέλου.. Μην ξεχνάμε ότι βλέπουμε στον νοαα τους δείκτες που είναι για το αμερικανικό μοντέλο... Κανονικά με τέτοιους δείκτες θα έπρεπε να βλέπουμε και αρκετά σενάρια δυτικότερα της Ιταλίας..

συγγνωμη ρε μιχαλη πριν δεν ελεγες οτι δεν θες και ισπανια; 
τωρα θες δυτικοτερα της ιταλιας;
και ειμαστε πολυ μακρυα για συμπερασματα σε γενικες γραμμες. αμα θελει το παει ισπανια μενουμε ολοι μα ολοι με το π στο χερι

Επεξεργάστηκε από Frostfang8
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ούκμο θα επαναφέρει την πρώτη λαιτ προσήνεμη ψυχρή εισβολή. Για τα δικά μου μέρη, στην ανατολική Θεσσαλία στα σχετικά κοντινά, προτιμώ τον τζίφο από το 12αρι αικον, μιας και έχει λιγότερο αέρα και καλύτερα 500αρια και μπορεί να βγάλει χιονομπόρες. 

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπαρχει ενα σεναριο να μην ερθει τιποτα στις 18 και να ερεθξ στις 20 για ολους σε αρκετα ανσαμπλ και θα μπορούσε ετσι οπως ειναι τα μοντελα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Frostfang8 είπε:

συγγνωμη ρε μιχαλη πριν δεν ελεγες οτι δεν θες και ισπανια; 
τωρα θες δυτικοτερα της ιταλιας;
και ειμαστε πολυ μακρυα για συμπερασματα σε γενικες γραμμες. αμα θελει το παει ισπανια μενουμε ολοι μα ολοι με το π στο χερι

Ισπανία δεν θέλω, αλλά δυτικότερα της Ιταλίας με Ισπανία είναι πολλά χιλιόμετρα διαφορά, ειδικά αν είναι ένας αυλώνας τύπου τζεμ, το μέγιστο για τα κεντροβόρεια είναι να μπει κάπου στην Αδριατική, και το μέγιστο για τα δυτικά είναι να χτυπήσει Κορσική. Προφανώς και δεν θέλω να χτυπήσει Ισπανία, αλλά όπως έχω πει, ακριβώς επειδή είμαι λάτρης του υετού, από το να πάει στην Τουρκία και να φάω ξερόκρυο, προτιμώ να πάει Ισπανία και να έχω καταιγίδες με ψυχρά μέτωπα από τα δυτικά είτε είμαι Λάρισα είτε είμαι Γιάννενα. Γούστα είναι αυτά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Ισπανία δεν θέλω, αλλά δυτικότερα της Ιταλίας με Ισπανία είναι πολλά χιλιόμετρα διαφορά, ειδικά αν είναι ένας αυλώνας τύπου τζεμ, το μέγιστο για τα κεντροβόρεια είναι να μπει κάπου στην Αδριατική, και το μέγιστο για τα δυτικά είναι να χτυπήσει Κορσική. Προφανώς και δεν θέλω να χτυπήσει Ισπανία, αλλά όπως έχω πει, ακριβώς επειδή είμαι λάτρης του υετού, από το να πάει στην Τουρκία και να φάω ξερόκρυο, προτιμώ να πάει Ισπανία και να έχω καταιγίδες με ψυχρά μέτωπα από τα δυτικά είτε είμαι Λάρισα είτε είμαι Γιάννενα. Γούστα είναι αυτά.

οπως και να εχει χειροτερο για ολους θα βγει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Frostfang8 είπε:

οπως και να εχει χειροτερο για ολους θα βγει

Ποιος ο τζίφος για τα μακρινά λες? Πάντως για τα κοντινά όντως δυστυχώς χαλάει. Πολύ ωραίο το ούκμο με καλά 500αρια και χαλαρή βαροβαθμίδα αν είχε συνέχεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Ποιος ο τζίφος για τα μακρινά λες? Πάντως για τα κοντινά όντως δυστυχώς χαλάει. Πολύ ωραίο το ούκμο με καλά 500αρια και χαλαρή βαροβαθμίδα αν είχε συνέχεια.

και για κοντινα και για μακρινα.
δεν θελω προσωπικα εξαρχης να μειωνει τον εμποδισμο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Το ούκμο θα επαναφέρει την πρώτη λαιτ προσήνεμη ψυχρή εισβολή. Για τα δικά μου μ΄ρη, στην ανατολική Θεσσαλία στα σχετικά κοντινά, προτιμώ τον τζίφο από το 12αρι αικον, μιας και έχει λιγότερο αέρα και καλύτερα 50αρια και μπορεί να βγάλει χιονομπόρες. 

Modele GFS - Carte prévisions

Δεν είναι και τόσο καλό σενάριο αυτό...Ήλιος με δόντια θα ήταν στα βόρεια, οι προσήνεμες περιοχές θα είχαν φαινόμενα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thanossnow είπε:

Δεν είναι και τόσο καλό σενάριο αυτό...Ήλιος με δόντια θα ήταν στα βόρεια, οι προσήνεμες περιοχές θα είχαν φαινόμενα. 

Θανάση ετσι κι αλλιως χαμένο για χαμένο ειναι αυτο για μας ....απλά όσο καλύτερα στα προσηνεμα τοσο καλυτερο θα ερθει για μας το αλλο το καλο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Θανάση ετσι κι αλλιως χαμένο για χαμένο ειναι αυτο για μας ....απλά όσο καλύτερα στα προσηνεμα τοσο καλυτερο θα ερθει για μας το αλλο το καλο

Εμείς πάμε για τα Χριστούγεννα, μάλλον για κάτι δυνατό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thanossnow είπε:

Δεν είναι και τόσο καλό σενάριο αυτό...Ήλιος με δόντια θα ήταν στα βόρεια, οι προσήνεμες περιοχές θα είχαν φαινόμενα. 

Ναι προφανώς, αλλά είναι καλύτερο από αικον.. Αν μια ψυχρή εισβολή είναι πολύ ανατολικά για να φτιάξει καλό χαμηλό, στα κεντροβόρεια θέλουμε όσο το δυνατόν πιο αραιές ισοβαρείς. Κάτι τέτοιο συνδυάζεται γενικά και με πιο στρογγυλά 500αρια και έντονα που δεν μακαρονοποιούνται. Οπότε μπορούν να βγουν με την βοήθεια του ήλιου χιονοόμβροι ή και χιονοκαταιγίδες που οφείλονται καθαρά στην θέρμανση του εδάφους, και δεν χρειάζεται θάλασσα. Το ούκμο ακόμα καλύτερο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, DIMITRIS είπε:

Μεγάλες διαφορές τζίφου - ukmo στις 120 ώρες...

Θα εμπιστευτώ ukmo γιατί με συμφέρει χαχαχα!!!

Και να μη σε συμφερε παλι οποιος ειναι με τον τζιφο χάνει συνηθως χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Και να μη σε συμφερε παλι οποιος ειναι με τον τζιφο χάνει συνηθως χαχαχα

Θα βγει όντως καλύτερος ο τζίφος ευτυχώς. Πάντως για το σημερινό σύστημα όντως νίκησε ο τζίφος ευτυχώς. χεχε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι προφανώς, αλλά είναι καλύτερο από αικον.. Αν μια ψυχρή εισβολή είναι πολύ ανατολικά για να φτιάξει καλό χαμηλό, στα κεντροβόρεια θέλουμε όσο το δυνατόν πιο αραιές ισοβαρείς. Κάτι τέτοιο συνδυάζεται γενικά και με πιο στρογγυλά 500αρια και έντονα που δεν μακαρονοποιούνται. Οπότε μπορούν να βγουν με την βοήθεια του ήλιου χιονοόμβροι ή και χιονοκαταιγίδες που οφείλονται καθαρά στην θέρμανση του εδάφους, και δεν χρειάζεται θάλασσα. Το ούκμο ακόμα καλύτερο.

Δηλαδή υπάρχει δυνατότητα, να έχουμε λίγα φαινόμενα χωρίς βαρομετρικό χαμηλό μόνο με χαμηλά 500αρια , αν υπάρξουν οι κατάλληλες συνθήκες που ανέφερες. 

Επεξεργάστηκε από thanossnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Θα βγει όντως καλύτερος ο τζίφος ευτυχώς. Πάντως για το σημερινό σύστημα όντως νίκησε ο τζίφος ευτυχώς. χεχε. 

Ο μόνος τρόπος να χαλάσει Μιχαήλ το καλό απο πίσω πιστευω ειναι να πηγαινε η πρώτη εισβολη ιονιο η δυτικα μας αυτη στις 18 ...Έτσι όπως είναι οι δείκτες η στις 21 22 Η στις 24 25 θα έρθει κατι δυνατο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

-οι αεροχείμαροι επιμένουν ότι η μεταβολή της 18 θα ειναι πιο σημαντική από αυτήν που δείχνουν τα μοντέλα

-για πιο μετά το πρωινό σενάριο του non -stop υποχωρεί λίγο αλλά μια 7ημερη επιμονή της δημιουργίας και κατάβασης   συνεχων  αυλώνω υπάρχει

-ο τζιφάκος χιονίζει τα περίχωρα της θεσσαλονίκης το βράδυ 13 προς 14 ....γι αυτον τον αγαπάμε

- ο δείκτης nao ,η mao mao chiao,νιάου 😎 η οποιος δείκτης ειναι απλά μια ένδειξη που μπορεί να μην σημαίνει τιποτα για εμάς ,π.χ, ενας αρνητικός nao σημαίνει σιγουρα ψυχρότερη Ευρώπη...αλλα δεν μας δειχνει ποια Ευρώπη αυτην δυτικά η ανατολικά των Αλπεων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...