Jump to content
TOUAREG

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Εδώ είναι η κακοκαιρία

ECM1-0.GIF?00

 

Αρχικές συνθήκες 6z της προηγούμενης μέρας, τελικές συνθήκες 12/2/2015 12ζ, και οι 2 εικόνες αντιστοιχούν στον υετό που υπολογίζει το wrf που έχει πέσει σε όλο το διάστημα. Τα υψόμετρα της Αττικής δεν τα γνωρίζω πως τα υπολογίζει το wrf, θεωρητικά μπορώ να βρω, αλλά θέλει χρόνο, που δυστυχώς δεν έχω προς το παρόν

 

 

Έλα μπόρεσα να τα βρώ, το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι σε ανάλυση 2 Km την Πάρνηθα την δείχνει έως 1100 μέτρα περίπου

Μου έχει  αφήσει ψυχολογικό αυτός ο χιονιάς.

Έριξε πάρα πολύ υετό με χαλια θερμοκρασίες, αν είχε λίγο περισσότερο κρύο θα ήταν σίγουρα ιστορικός για εδώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Χιών είπε:

Μου έχει  αφήσει ψυχολογικό αυτός ο χιονιάς.

Έριξε πάρα πολύ υετό με χαλια θερμοκρασίες, αν είχε λίγο περισσότερο κρύο θα ήταν σίγουρα ιστορικός για εδώ.

Είναι αυτός ο χιονιάς που ο τζίφος μέχρι τελευταία στιγμή τον πήγαινε δυτικά και ήταν ο τελευταίος που το κατάλαβε, από τις μεγαλύτερες γκάφες του τζίφου. Στην αρχή θυμάμαι έβγαζε απίστευτα γεωδυναμικά αλλά τελικά δεν μπήκαν ποτέ, καταλαβαίνω απόλυτα, και εγώ αν ήμουν Αττικάριος θα είχα φρικάρει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Αφού δεν έχουμε τίποτα να συζητήσουμε ορίστε πάρτε μια γεύση από την διπλωματική μου εργασία.. Πρόκειται για την κακοκαιρία του Φεβρουαρίου του 15, συνολικός υπολογιζόμενος υετός από το wrf

Πρώτη εικόνα Εύβοια ως έχει

1923816166_rainoriginalevia.thumb.jpg.22382fa779bbe58cc1c12224aece9477.jpg

Δεύτερη εικόνα, Εύβοια με μηδενικό υψόμετρο

1357092315_rainseaevia.thumb.jpg.7b2779b19ca5fbec8d273a9ffcf1ab87.jpg

 

 

Δεν είναι τελείως έτοιμες οι εικόνες, δείτε την κλίμακα από δίπλα για να καταλάβετε τα χιλιοστά.

με λιγα λογια μονο η βορεια αττικη θα ηταν ευνοημενη σε αυτο το σεναριο αφου ο υμηττος η πεντελη και η παρνηθα δεν αφηνουν πολλα περιθωρια. βεβαια σαν σεναριο βλεπω αυξανει λιγακι και στην νοτια αττικη αφου δεν υπαρχει εμποδιο. στην ουσια ο υμηττος κοβει το μεγαλυτερο μερος του υετου για το λεκανοπεδιο. παραξενο το βρισκω με μολις 1000 και κατι μετρα υψομετρο ηκορυφη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, BrainA είπε:

Οταν λεμε εδω και μια βδομαδα απο 10.1 τα καλα να ακουτε.

..... αφιερωμένο εξαιρετικά ..... 😁 .....

1869238372_260122021antiliako.thumb.jpg.9c1ba40407e9ce56d288c3be1fb47189.jpg

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το gem αν ειχε συνεχεια θα καεβαζε κρυο μετα τις 5 του μηνα αντε να δουμε το ευρωπαικο τι θα κανει και αργοτερα το 6αρι gfs..

gem-0-240.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, dimitris27 είπε:

Καρμπον με 2013-2014 η κυκλοφορία του τζιφου στο 00αρι..Ατλαντικός στα καλύτερα του

Ότι χειρότερο βιώσαμε ποτε…!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Είναι αυτός ο χιονιάς που ο τζίφος μέχρι τελευταία στιγμή τον πήγαινε δυτικά και ήταν ο τελευταίος που το κατάλαβε, από τις μεγαλύτερες γκάφες του τζίφου. Στην αρχή θυμάμαι έβγαζε απίστευτα γεωδυναμικά αλλά τελικά δεν μπήκαν ποτέ, καταλαβαίνω απόλυτα, και εγώ αν ήμουν Αττικάριος θα είχα φρικάρει

Πολυ γλυκοπικρη γευση αφησε αυτη η κακοκαιρια σε ολη την Αττικη...πολυ χιονισε μονο στην Παρνηθα και στη ΒΔ Αττικη (Βιλια,Οινοη,Κριεκουκι) οπου ομως ειχε προηγηθει ηδη αντιστοιχο ιστορικο την Πρωτοχρονια 2015 οποτε καπως επισκιαστηκε αυτο του Φλεβαρη...λεκανοπεδιο με το που αρχιζε να δυναμωνει, εκοβε κ γενικα παλευε η θερμοκρασια εκει γυρω στον 1c ...η μονη αξιολογη χιονοπτωση στο κεντρο της Αθηνας ηταν το πρωι της 11 Φλεβαρη για 30 λεπτα(ή 1 ωρα?) που πασπαλισε παντου γενικα αλλα κ παλι γενικη δυσαρεσκεια θυμαμαι κ απογοητευση σαν απολογισμο...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απλά λες μετα τα αισχοι που βιώσαμε το καλοκαίρι και εν μερη φθινόπωρο(ελάχιστες εξαιρέσεις),θα είχαμε ένα αξιοπρεπή χειμώνα..Ελπίζω να αλλάξουν σύντομα τα πράγματα μέσα στη βδομάδα γιατί αυτή η κυκλοφορία θα κάει τα δεκαήμερα το ένα πίσω από το άλλο.

Επεξεργάστηκε από dimitris27
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομιζω το α μισο του χειμωνα εχει καει...να δουμε το β μισο τι επιφυλασσει κ αν ο Αζορικος αποφασισει να υψωσει αναστημα ή θα συνεχισει να τρωει καρπαζιες απο τον Ατλαντικο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καλημερα.Βγαλαμε με το επιτελείο μου την μεσοπροθεσμη.Οριστε:

1200px-The_Scream_by_Edvard_Munch,_1893_-_Nasjonalgalleriet.png

Τα πρόσωπα και τα χρώματα του πίνακα μαλλον τυχαία ε;;;;;😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

διαγραμμα gfs Aθηνα πιθανοτιτα για μερικα χιονια στα μακρινα σε αναμονη για το 6αρι στις 11:30 για βελτιωσεις.. graphe3_10000___23.7162_37.9795_Athens.g

Επεξεργάστηκε από Αττικαριος_
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Τα ανσαμπλ του ευρωπαιου είναι πολύ καλύτερα από του τζιφου για 6 με 9 παρά πολύ καλύτερα..μακαρι να βγουν 

Ο καταπιώνας παραμονεύει Αντουαν....ακόμα δεν μάθατε;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν εχει πατο το βαρελι, οτι αισιοδοξο εμφανιζεται μονιμως στα τελειωματα των διαγραμματων και ολα αυτα σε μια χειμερινη περιοδο  οπου η οποια οργανωμενη καθοδος αυλωνα ειναι ικανη να φερει ιστορικες καταστασεις.

ως τωρα τουλαχιστον, κριμα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα ενς του εωρωπαικου προσδιοριζουνε την επομενη πτωση της θερμοκρασιας απο τις  5 και μετα απο χθες στο 12αρι αν υπαρχει οντως κατι σε εκεινη την περιοδο θα το δουμμε μετα την τεταρτη....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Galanto είπε:

Τα ανσαμπλ του ευρωπαιου είναι πολύ καλύτερα από του τζιφου για 6 με 9 παρά πολύ καλύτερα..μακαρι να βγουν 

Το θετικο ειναι οτι εστω και αυτα που δινουν ψυχος ειναι με σιβηρικο οποτε σε τετοια σεναριο εχουμε και τα κ.β ελπιδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...