Jump to content
teo_73

Αναφορές Δεκεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είδα τη θερμοκρασία στην Πάρνηθα ....υπολόγισα ότι με 10 βαθμούς στα 200μ λογικά από τα 1300 θα χιόνιζε....αλλά δεν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πωπωπω καταπληκτικά είναι έξω....βρέχει όμορφα με πυκνή βροχή, ΒΒΑ άνεμο να δυναμώνει κατά διαστήματα και 3,7mm έτσι απλά.....9,4οC η θερμοκρασία και συνεχίζει να ποτίζει δυνατούτσικα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και λιγο πιο πανω...Με πολυ περισσοτερο χιονι..

270353223_893501031223916_4203385428883114453_n.jpg

270342160_893501087890577_8946663820303184171_n.jpg

270332976_893501144557238_65488224355638286_n.jpg

Βροχουλα εδω και λιγη ωρα και στην Καλλιθεα...Εχει κλεισει αρκετα ο καιρος..Μακαρι να βρεχει ποτιστικα μεχρι το πρωι..Αν και κομματακι δυσκολα για μας εδω κατω..Οσο πιο βορεια τοσο καλυτερα...Οπως παντα αλλωστε με καιρο βορειου ρευματος.

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Ροδος σημερα..Σταυρος Κεσεδακης..Καταιγιδα και ηλιοβασιλεμα σε πρωτο πλανο...Πολυ νερο στο αντολικο αιγαιο σημερα..Οπως και χθες αλλωστε...

image.jpg

Και εξακολουθεί να βρέχει και αυτή τη στιγμή δυνατά εδώ. Κάπου στα 45 χιλιοστά η ημέρα και μάλλον και η τελευταία μέρα του χρόνου θα μπει εντός ολίγου με βροχή. Άλλη μια ωραία βραδιά για γιορτινο χουχουλιασμα στο σπίτι 

Επεξεργάστηκε από brainstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από 1-2 mm οι σταθμοί στου Ζωγράφου αυτήν την ώρα ....

Ωραία βραδιά με 10 βαθμούς και χαμηλή αίσθηση λόγω ισχυρού βοριά με ριπές κοντά στα 50χλμ/ώρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με 21μμ κλεινει η μερα και μαλλον θα ειναι τα τελευταια για τη χρονιά αφου εκοψε τωρα.Μια χρονια που μας κομματιασε τη ψυχη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαλάει ο θεός τον κόσμο έξω με τον βοριά.....κολλημένη στους 9,3οC η θερμοκρασία, με την αίσθηση στους 4οC!!!

Καλή Πρωτοχρονιά σε όλους....μπήκαμε στην τελευταία ημέρα του έτους....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα ....ένας χαμουλης όλη τη νύχτα με το βοριά στα 55χλμ/ώρα 

Μαυρίλα με χαμηλή νέφωση τώρα και 10.4 θερμοκρασία με αίσθηση αρκετά πιο κάτω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα! 12mm στο Κρυονέρι και κλείσαμε υετικά  αυτή χρόνια.Καλή Πρωτοχρονιά σε όλους !Καλά να περάσετε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

.....καλημέρα κυριολεκτικά .....να περάσουμε μια όμορφη παραμονή ......!!!!!!!....

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα...0.6mm και 365mm το ετος...Η χειροτερη χρονια αλλα παλι καλα...Μεχρι τα μεσα του Οκτωβρη ειμασταν στα 113mm...Στα 452mm ο μεσος ορος...

2017 399.6mm

2018 511.1mm

2019 577.2mm

2020 408.2mm

2021 365mm..

2022 700mm Ευχη δικη μου..

Καλη χρονια αδερφια...Υγεια σε ολους...Και το 2022 να ναι για ολους μια καλη χρονια...Εγω δεν θελω πολλα απο τον ερυθρολευκο Αγιο Βασιλη...Υγεια για την οικιγενεια μου και τους φιλους και ενα παιδακι...Ε και 700mm στην πορτα μου..Φιλιαααα....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ποταμός Κέρκυρας ξημερώματα κατέγραψε 16 βαθμούς!!!!!

Πολύ περίεργο φαινόμενο αφού δεν έχει βουνό πουθενά για να δημιουργηθεί καταβατης άνεμος .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Ποταμός Κέρκυρας ξημερώματα κατέγραψε 16 βαθμούς!!!!!

Πολύ περίεργο φαινόμενο αφού δεν έχει βουνό πουθενά για να δημιουργηθεί καταβατης άνεμος .....

Και όμως έγινε λόγω βακου... Ας μην έχει βουνό.. Ερχεται ο κατάβατης ζεστός από την Πίνδο... Δεν είναι μακριά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα και καλή χρονιά.

Κλείνει όμορφα ο Δεκέμβρης που ήταν καλός για μεγάλο μέρος της χώρας ...!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Και όμως έγινε λόγω βακου... Ας μην έχει βουνό.. Ερχεται ο κατάβατης ζεστός από την Πίνδο... Δεν είναι μακριά. 

Καλημερα σε ολους παιδες.👋

Φιλε Γιαννη ο ΒΑ απο Πινδο δεν μπορει να επηρεασει τη Κερκυρα και λογω γεωγραφικης θεσης αλλα και λογω μεσολαβησης πολλων χιλιομετρων νερου.Ενας καταβατης ανεμος μολις συναντησει το υγρο στοιχειο χανει την οποια ''θερμοδυναμικη'' του υποσταση.

image.png.8d78d808ae9044e55928aeadb707a89d.png

Η αυξηση της t στα δυτικα εχει ερθει απο τη προσεγγιση ζεστων αεριων μαζων απο τη Mεσογειο που σιγα σιγα θα επεκταθει και στην υπολοιπη χωρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, gthomasandros είπε:

Καλημέρα και καλή χρονιά.

Κλείνει όμορφα ο Δεκέμβρης που ήταν καλός για μεγάλο μέρος της χώρας ...!!

Χρόνια πολλά σε όλους! Κάπως έτσι νοιώθω κ εγώ: ότι κλείνει όμορφα ο Δεκέμβριος. Και νερά πολλά χάρισε στις περισσότερες περιοχές (εδώ στην πόλη της Ρόδου ξεπέρασε τα 300 χιλιοστά ο μηνιαίος του Δεκεμβρίου και είναι στα 730 ο ετήσιος περίπου- και ακόμα ψιχαλίζει), και επιπλέον χάρισε και ψυχρες και χιόνια σε όλες τις ορεινές περιοχές. Νομίζω πως μετά από πολλά χρόνια είχαμε γενικευμενα χιόνια ουσιαστικά σε όλα τα ορεινά της Ελλάδας Δεκέμβρη μήνα (και όχι μόνο επιλεκτικά) και μάλιστα σε πολλές περιοχές οι χιονοστρωσεις διατηρούνται. Νομίζω ότι ολους πρέπει να μας ικανοποίησε ο Δεκέμβριος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...