Jump to content
teo_73

Αναφορές Δεκεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλό μήνα παίδες και χιονιστερο χειμώνα να έχουμε,μερικές φωτό από τα χιονισμένα βουνά του Πωγωνίου

Νεμερτσικα Μποζοβο ΜουργκάναIMG_20211201_110959.thumb.jpg.3d63fc6f00c212cc0e4225e54cbb8524.jpgFB_IMG_1638349858370.thumb.jpg.db42e065cd442f0160774c72951ce3c8.jpgFB_IMG_1638349896291.thumb.jpg.324ae6a600699f8f629019d7c1f6a87b.jpg

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γαρδικι τωρα..

camimage.jpeg

Και τα Αγραφιωτικα βουνα..Πανελευκα..Της φιλης Μαριας απο τον Παλαμα.

262820068_886046392273470_6487971155566942724_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Το ηρωικό Μιτσικελι

IMG_20211201_131046.jpg

παντως το μιτσικελι ειναι το πιο αχιονο βουνο που εχω δει 😛 😛 μου εχει κανει εντυπωση το ποσο γρηγορα μαζευει το χιονι απο την δυτικη πλευρα του + το οτι απο σεπτεμβρη του 2017 μεχρι τωρα που ειμαι γιαννενα ειναι σχεδον καθε χειμωνα αχιονο, ενω ολα τα υπολοιπα βουνα γυρω γυρω στο ιδιο υψομετρο εχουν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

παντως το μιτσικελι ειναι το πιο αχιονο βουνο που εχω δει 😛 😛 μου εχει κανει εντυπωση το ποσο γρηγορα μαζευει το χιονι απο την δυτικη πλευρα του + το οτι απο σεπτεμβρη του 2017 μεχρι τωρα που ειμαι γιαννενα ειναι σχεδον καθε χειμωνα αχιονο, ενω ολα τα υπολοιπα βουνα γυρω γυρω στο ιδιο υψομετρο εχουν

Ο Λακμος είναι πάνω από 2000μετρα παντως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα και καλό μήνα που να οδηγήσει όλους μας με υγεία στις γιορτές.  ¨Ηδη από χθες το σκηνικό ήταν αρκετά διαφορετικά με δροσερούς αναζωογονητικούς ΒΔ ανέμους (και με διαύγεια) που έφεραν μάλιστα και βροχές χθες βράδυ στις περισσότερες περιοχές του νησιού.  Αξίζει να επισημάνω μάλιστα ότι σε κάποιες ημιορεινές περιοχές του νησιού έβρεξε με μονοψήφιες θερμοκρασίες, ενώ μετά από πάαααρα πολύ καιρό μύρισα τζάκια περπατώντας στην πόλη χθες βράδυ.  Όμορφη αίσθηση...Θερμοκρασία αυτή τη στιγμή στους 14 βαθμούς ενώ έπεσε κάπως και η ένταση του ανέμου σε σχέση με τις τρεις προηγούμενες ημέρες (γύρω στα 6 μποφώρ ριπές σήμερα). Ψυχρουλα γενικώς 

Επεξεργάστηκε από brainstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6.6 η ελάχιστη εδώ σήμερα χωρίς αναστροφή φυσικά λόγω ταράτσας 

3.5 στις 6 το πρωί σε αναστροφικη περιοχή του Ζωγραφου 

-0.3 στον Ποταμό Κέρκυρας

-1.8 στα Καλάβρυτα 

-2.7 στο Πάος Καλαβρύτων

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Γιάννης μασ είπε:

παντως το μιτσικελι ειναι το πιο αχιονο βουνο που εχω δει 😛 😛 μου εχει κανει εντυπωση το ποσο γρηγορα μαζευει το χιονι απο την δυτικη πλευρα του + το οτι απο σεπτεμβρη του 2017 μεχρι τωρα που ειμαι γιαννενα ειναι σχεδον καθε χειμωνα αχιονο, ενω ολα τα υπολοιπα βουνα γυρω γυρω στο ιδιο υψομετρο εχουν

Απο την πισω πλευρα το μιτσικελι ειναι σαν το ορος τομαρος με τα ιδια χιονια περιπου και παιζει ρολο η κλιση που εχει προς τον ηλιο.Το ιδιο συμβαινει και στα γυρω βουνα των ιωαννινων σε αυτη την θεση στα ιδια υψομετρα αν εχουν τις ιδιες ποσοτητες χιονιου.Περυσι εβαζα και φωτογραφιες της καμερας των φραγκαδων που δειχνουν το μιτσικελι απο την πισω πλευρα.

Τωρα δυστυχως η καμερα ειναι για λιγους και εγω δεν μπορω να δω τιποτα.Και η καμερα της βασιλιτσας στα 1850 μετρα και η καμερα των φραγκαδων που δειχνει το μιτσικελι απο πισω δυστυχως ειναι για οσους τυχερους εχουν τους κωδικους προσβασης η συνθηματικα.Δεν ξερω αν πληρωνεις για αυτα ωστε να δει καποιος το μιτσικελι απο την πισω πλευρα απο την καμερα.

 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η πισω πλευρα του Μιτσικελιου εχει β.ανατολικο προσανατολισμο και φυσικα τεραστια διαφορα με τη μπροστινη.Ειναι μαγικα τα μερη εκει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

..... καλησπέρα και καλό μήνα παιδιά .....

...... καλές γιορτές να 'χουμε με υγεία και ηρεμία...... όλα τ' άλλα θα 'ρθουν ......

.....5.6 C το πρωί .... η χαμηλότερη για την ώρα ..... τώρα 13.2 C με 52% υγρασία ......

..... και μια χθεσινοβραδινή Βασιλίτσα από τον Ν.Κάρολο ..... θαψιματάκι .....!!!!!.....

Μπορεί να είναι εικόνα χιόνι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

...... και μερικές από ΧΚ Ελατοχωρίου .....(Σ.Φίλιππας ).....

Μπορεί να είναι εικόνα φύση, δρόμος, χιόνι και δέντρο

Μπορεί να είναι εικόνα δρόμος, χιόνι, δέντρο και φύση

Μπορεί να είναι εικόνα δέντρο και φύση

Μπορεί να είναι εικόνα δρόμος, χιόνι, δέντρο και φύση

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το Μιτσικέλι από την πίσω πλευρά του όπως φαίνεται από τους Φραγκάδες,καμιά σχέση με την μπροστινή πλευρά του που επηρεάζεται από την λίμνη, εμφανής η διαφορά του στην χλωρίδα και στο πώς χιονιζεται το βουνό όπως πολύ σωστά περιέγραψε ο Γιωργος και καπως έτσι εξηγείται η παροιμιώδεις αχιονία των Λιγκιαδων.....IMG_20211201_153729.thumb.jpg.8eed06554107bf5ddc287c4ba67a3090.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...