Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Α'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Σα να υπάρχει τάση για την πρώτη άνοδο του αζορ...

Έτοιμος για νοτιαδες στα 12αρια του τζίφου 😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

οπως και να χει οι 300 + ωρες του μοντελου.........ειναι "εξωπραγματικες"!!😯 "πραματα και θαματα " τοσο στο 00 ,οσο και στο 6αρι.............. .....τι θα συβμει τελικα, αλλουνου παπα ευαγγελιο !!! 🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

graphe4_10000___-0.12574_51.5085_Londres 

Λονδίνο πιέσεις από το 06ζ.

 

Χμμμ...πέφτει η μέση πίεση μεν αλλά είναι ξερή άρα χωρίς τάση για χαμηλό?καλό..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Χμμμ...πέφτει η μέση πίεση μεν αλλά είναι ξερή άρα χωρίς τάση για χαμηλό?καλό..

Βαγγέλη αν δεις τα σενάρια αρκετά σκάνε τον αυλώνα στις 300 ώρες πολύ δυτικά, σε σημείο να είστε στο όριο ακόμα και εσείς. Από Κυριακή και μετά αν υπάρχει ο Αζορ 1 τότε συζητάμε τον Αζορ2 πιστεύω. Όσο γι αυτό που λές, μακάρι να σημαίνει ότι δεν θα μας χαλάσει για όλους την συνταγή κανένα τυφωνοχαμηλό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

50 minutes ago, thesprotos said:

Τι διαβάζουμε θεε μου!! Για Μαρτης του 87 και διαφορα😊που το βρίσκετε το κουράγιο ρε παίδες? Εγώ τα έχω ψιλό παρατήσει.. Κάθε μέρα και άλλα, σενάρια και άκρη δε βγαίνει... Από αργητα σε αργητα και οι μέρες περνάνε! 

Ειναι θεμα ηλικιας φιλε 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, michalispar είπε:

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Μπήκα και εγώ στην παρατήρηση χαρτών χωρίς να έχω κάποιες γνώσεις παρατηρώντας απλά σε ομάδες τα σχόλια και τις αναλύσεις έμπειρων ανθρώπων πάνω στον τομέα, προσπαθώντας έτσι να εισέλθω μαθαίνωντας τα βασικά. Όμως βλέπω πως εδώ και ένα μήνα επαναλαμβάνεται αυτό το σενάριο, που εμφανίζει χιόνια στις 348+ και τα εξαφανίζει μετά. Εσείς που ξέρετε παραπάνω πράγματα εμπειρικά και στατιστικά, θα καταφέρει να το κατεβάσει το ψύχος τελικά; Ευχαριστώ!

Καλως ηρθες φιλε....αν θες να μαθεις πολλα πραγματα...ο @sakis13 πιστευω ειναι ο καταλληλος.....και πολυ εμπειρος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, BrainA είπε:

Bad news for now...

 

Screenshot_20220105-144316_Meteociel.jpg

Μπορεί να περνάει ξωφαλτσα από το νησί και ανατολικότερα Αυλώνας και να πέφτουν οι πιέσεις...είναι θεοξερα κωστα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χιονακι απ το βασικο 13 του μηνα.......και γενικα το παλευουμε απ τις 12

Diagramme GEFS

 

Επεξεργάστηκε από INUIT
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

animsbb1.gif

Δεν είναι τυχαίο που βγάζει Κογκα μετά τα μέσα του μήνα και δυνατό αζορ...όπως είχαμε  ήδη πει οι άνεμοι θα πέσουν στον Στροβιλο  καθώς στην στρατόσφαιρα μετακινείται και φαίνεται μια μικρή διατάραξη του και αποδυνάμωση....ο Τζιφός δεν βγάζει τυχαία τρεξίματα με επιμονή τόσο μακριά....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

Καλως ηρθες φιλε....αν θες να μαθεις πολλα πραγματα...ο @sakis13 πιστευω ειναι ο καταλληλος.....και πολυ εμπειρος...

Απο εμπειρια αλλο τιποτα...Αφου οταν περπαταω καμπουριαζω..Δεν μπορω να σηκωσω τοσην εμπειρια στις πλατες μου..🤣

Υπαρχουν φιλαρακια με πολυ περισσοτερες γνωσεις απο μενα..Οπως και να χει παντως σ ευχαριστω...Εγω περισσοτερο διασκεδαστης ειμαι...Τα σοβαρα και τα δυσκολα τ αφηνω σε αλλους..🤣

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η πτώση της πίεσης στο Λονδίνο είναι επειδή ο αντικυκλωνας αναδιπλωνεται πιο δυτικά. Μακάρι να βγει έτσι.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Απο εμπειρια αλλο τιποτα...Αφου οταν περπαταω καμπουριαζω..Δεν μπορω να σηκωσω τοσην εμπειρια στις πλατες μου..🤣

Υπαρχουν φιλαρακια με πολυ περισσοτερες γνωσεις απο μενα..Οπως και να χει παντως σ ευχαριστω...Εγω περισσοτερο διασκεδαστης ειμαι...Τα σοβαρα και τα δυσκολα τ αφηνω σε αλλους..🤣

Πιστεύω Σάκη πως πρέπει να τεκμηριώσεις επιστημονικά στον φίλο πως τον λαστιχώνεις στις καταιγίδες!!!😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να πω και γω ότι ο μέσος όρος ανεβαίνει αυτό τουλάχιστον για τους νότιους δεν είναι καλό για μας δεν ξέρω αλλά φαίνεται ξεραιλα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, yiannis_volos είπε:

Με το πεδινό-παραθαλάσσιο χιόνι έτσι γίνεται πάντα. Εμφανίζονται σενάρια μακριά που μετά ακυρώνονται και πάνε πίσω και πιο πίσω ώσπου κάποια στιγμή το κρατάει όσο πέφτουν οι ώρες. Πάντως να έχουμε στο πίσω μέρος τους μυαλού μας ότι το πεδινό χιόνι δεν είναι δεδομένο κάθε χρόνο και θα ήταν απόλυτα φυσιολογικό πεδινές και ειδικά παραθαλάσσιες πόλεις, κυρίως από Βόλο και κάτω να έχουν 0 μέρες χιονόπτωσης.

Καλα....αυτό δεν ισχύει φίλε μου. Σε καμία περίπτωση. Ούτε για Στυλίδα, Χαλκίδα, Αθήνα. Ούτε καν δλδ. Αυτό που λες δλδ για 0 μέρες χιονόπτωσης ως φυσιολογικο. Σε καμία περίπτωση!!

Άσε που και ο Βόλος.... είναι τρομερά επιρρεπής στις μουφες. Ψιλοαμπαλος είναι. Απλά.....κάνει κάτι τρομερά ξεσπάσματα που και που, τα οποία δεν τα κάνει άλλη πεδινή παραθαλάσσια πόλη πλην Χαλκίδας. 

Συγγνώμη για την παρέμβαση.

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, menidi είπε:

Καλα....αυτό δεν ισχύει φίλε μου. Σε καμία περίπτωση. Ούτε για Στυλίδα, Χαλκίδα, Αθήνα. Ούτε καν δλδ. Αυτό που λες δλδ για 0 μέρες χιονόπτωσης ως φυσιολογικο. Σε καμία περίπτωση!!

Άσε που και ο Βόλος.... είναι τρομερά επιρρεπής στις μουφες. Ψιλοαμπαλος είναι. Απλά.....κάνει κάτι τρομερά ξεσπάσματα που και που, τα οποία δεν τα κάνει άλλη πεδινή παραθαλάσσια πόλη πλην Χαλκίδας. 

Συγγνώμη για την παρέμβαση.

100% τις εκατο ειναι φυσιολογικο να μην υπαρξει χιονοστρωση αξιολογη σε ενα ετος. χιονοπτωση συνηθως θα δουν οι πιο πολλες περιοχες της ελλαδας που μπορουν να δουν ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

100% τις εκατο ειναι φυσιολογικο να μην υπαρξει χιονοστρωση αξιολογη σε ενα ετος. χιονοπτωση συνηθως θα δουν οι πιο πολλες περιοχες της ελλαδας που μπορουν να δουν ..

Σε αυτό ναι βρε συ. Συμφωνώ απόλυτα!! Το έχουμε δει στην πράξη άλλωστε! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...