Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Α'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ουτε εμενα με εμπνεει γενικα η φαση για 13-14 για χιονι μεσα στο λεκανοπεδιο για τους λογους που προανεφερα παραπανω. 
βεβαια, εχει ξεκινησει μια ταση ( που συνηθως ακολουθει την αντιθετη διαδρομη ), να βελτιωνεται και οι μερες ειναι πολλες για να το κανει τουμπανο!

και η Μηδεια στους χαρτες ηταν μια απογοητευση αλλα ο καιρος ειδικα ο πεδινος προσηνεμος χιονιας ειναι ενας αγωνας που κρινεται στις λεπτομερειες παντα!

ή εις βαρος μας 5-0 απο ημ. 😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, HuxFlux είπε:

Ιδια και καλυτερα ανσαμπλ ειχες και για τα Πασχουγεννα. Τα ανσαμπλ λενε τη μιση αληθεια. Την αλλη μιση τη λενε οι χαρτες που σου δειχνουν το συστημα. Τα Πασχουγεννα ειχαμε ρεταλια που γραφανε ομορφα στα ανσαμπλ στις 170 ωρες. Καταληξαμε σε Πασχουγεννα διαρκειας. Αλλα δεν επαψαν ποτε οι χαρτες να δειχνουν οτι επροκειτο για ρεταλια. Εκει βρισκοταν η αληθεια, στους χαρτες.

Το ιδιο γινεται και τωρα. Οποτε αν κυνηγησες τα Πασχουγεννα λογω ανσαμπλ χωρις να κοιτας χαρτες-συστημα, κυνηγησε το και τωρα, εγω θα σου πω να μη το κανεις; 🙂

5-6 μέρες πριν τα Χριστούγεννα είχαμε τέτοιο διάγραμμα? Βάλτο να το δω, αν ισχύει πάω πάσο και ζητάω και συγνώμη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχουμε δρόμο ακόμα για αλλαγές είτε προς το καλύτερο είτε προς το χειρότερο....λογικά πριν από Δευτέρα δεν μπορεί να κλειδώσει τιποτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα ανσάμπλ Ευρωπαίου οπως το φανταζομουν..τα μισά και παραπάνω φέρνουν Αυλώνα πάνω μας και ελάχιστα φεύγουν παρά πολύ ανατολικά. Κάποια ξυστά από εμάς και 2 3 δυτικά μας.

https://meteologix.com/gr/model-charts/euro/southeastern-europe/m0_snow-depth/20220114-0000z.html

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, DIMITRIS said:

5-6 μέρες πριν τα Χριστούγεννα είχαμε τέτοιο διάγραμμα? Βάλτο να το δω, αν ισχύει πάω πάσο και ζητάω και συγνώμη.

Στις 240 ωρες εδειχνε τοτε...ο μ.ο --4.-5

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, south coast είπε:

Μεχρι την Κυριακή θα βλέπουμε άλλα 500ρια😎

Ο Ευρωπαίος έκανε μεγάλη στροφη στα ανσάμπλ. Θετική..θα φανεί στο μέσο όρο σε λίγο που θα βγει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλέπω πάντως, από το κύριο του Gfs αλλά και από τα Ensembles του , ότι υπάρχει κάποια πιθανότητα για ένα σύντομο έστω, πέρασμα χιονιού εδώ στην Κεντρική Μακεδονία για 13 του μήνα ...

ens_image (28).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ομορφος χαρτης το σεναριο 21 του gfs μακαρι να βγει ετσι οπως ειναι μια φορα.. εχει πολυ ψυχος και χιονια..

gens-21-1-360.png

Επεξεργάστηκε από Αττικαριος_
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω σας αφηνω...Χαλαρα παιδια...Ας απολαυσουμε την διαταραχη που ηδη ειναι στα σκαρια και βλεπουμε..Αν μη τι αλλο ο καιρος εχει και παλι ενδιαφερον..

Ο φιλος μου ο Γιαννης...Δεν βλεπει φολα...Αλλοι φτιαχνουν χιονανθρωπο...Εγω εφτιαξα ρακαθρωπο...Μπαλκονατος και αραχτος περιμενει και αυτος τα μπαμ μπουμ...Φιλια ρε..

20220107_155724.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν και δεν εχει νοημα αναφορας αλλα μιας και τεθηκε, τα ομορφα σεναρια για τα Χριστουγεννα αρχισαν να χαλανε απο 15/12, ως τοτε, ιδιως εκει  στου Αι Σπυριδωνος εβγαζε σεναρια με καταβασεις συμπαγους, ισχυροτατου ψυχους της ταξης -16 με -20.

παμε στα φρεσκα κουλουρια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από τις ελάχιστες φορές που ο παιος είναι ολομόναχος και τρέχει να προλάβει εμποδισμος αυλλωνες κτλ...όλα τ αλλά είναι σχετικά κοντά οπότε ζήτημα λίγων ραν η πλήρη τούμπα του.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, sakis13 said:

Εγω σας αφηνω...Χαλαρα παιδια...Ας απολαυσουμε την διαταραχη που ηδη ειναι στα σκαρια και βλεπουμε..Αν μη τι αλλο ο καιρος εχει και παλι ενδιαφερον..

Ο φιλος μου ο Γιαννης...Δεν βλεπει φολα...Αλλοι φτιαχνουν χιονανθρωπο...Εγω εφτιαξα ρακαθρωπο...Μπαλκονατος και αραχτος περιμενει και αυτος τα μπαμ μπουμ...Φιλια ρε..

20220107_155724.jpg

Την τέντα να μαζέψεις μη σπάσει από το χιόνι...λολ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, HuxFlux είπε:

Οχι αλλα το σκεπτικο παραμενει το ιδιο. Το συστημα που γραφει ομορφες Τ850, ειναι συστημα που στους χαρτρες ή στις 500 δειχνει οτι δεν σηκωνει αλλες βελτιωσεις και πιο πιθανα οτι ειναι ηδη υπερεκτιμημενο απο τον σεσημασμενο τζιφο.

Τεσπα αυτη ειναι η δικη μου εκτιμηση .

Κοίταξε αυτό που κοιτάω για την περιοχή για δείκτη χιονόπτωσης ή όχι είναι τα επίπεδα παγοποίησης, σε σχέση με τα φαινόμενα βέβαια.

Τώρα στο διάγραμμα του GFS (αλλά τα ίδια είναι περίπου σε τζεμ και αγγλικό) τα μίσα και παραπάνω σενάρια έχουν επίπεδα παγοποίησης 400 μέτρα ή και πιο κάτω. Τσεκαρισμένο πάρα πολλές φορές για πεδινο/παραθαλάσσιο χιόνι εδώ χρειάζονται επ.παγοποίησης <400μ.

Έχουν υπάρξει στο παρελθόν αυλώνες ,ε -35 στα 500 και -8 στα 850 και τρώγαμε χιονόνερα, λόγω υψηλών επ. παγοποίησης (επαιζαν ρόλο αλλοι παράγοντες όπως ΒΑ άνεμοι επιφανείας, υγρασίες κ.α.)

Και στην Καρμεν ποτέ το διάγραμμα του τζίφου δεν έδειξε αρκετά σενάρια με χαμηλά επ. παγοποίσησης 6-7 μέρες πριν. Οπότε για αυτό ελπίζω. Μπορει βέβαια να βγει και σενάριο σαν το κύριο του ευρωπαϊκού και τότε θα ψάχνουμε έαν χιονίσει στη Στενή ή όχι. Τι να κάνουμε έτσι είναι το χόμπι που διαλέξαμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εγώ τώρα που το φιλοσόφησα για μετά τις 13 κανένα στοιχείο δεν δείχνει κακοκαιρία,ο υετός λίγος ορογραφικός οι θερμοκρασίες παντου θετικές για τα πεδινά θελει πολλές πολλές βελτιώσεις για κάτι καλό....αλλιως πολύ χαλαρά οπως λενε τα παιδιά.Αν υπάρχει κατι άλλο θα το δουμε από Δευτέρα...ισως μια κυκλογέννεση..που δεν την δείχνουν ακόμα παντως για την ωρα τπτ αξιόλογο να σπάμε το κεφάλι μας.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Αττικαριος_ είπε:

ομορφος χαρτης το σεναριο 21 του gfs μακαρι να βγει ετσι οπως ειναι μια φορα.. εχει πολυ ψυχος και χιονια..

gens-21-1-360.png

Φίλε μου Αττικαριε ας κοιτάξουμε τι θα πάρουμε στα πιο κοντινά μας και θα φτάσουμε και στις 22...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

50 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

το χθεσινό 12ζ για Πέμπτη μεσημέρι

ECG1-168.GIF?12

ECG0-168.GIF?12

και το σημερινό 12αρι για τις ίδιες ώρες

ECG1-144.GIF?07-0

ECG0-144.GIF?07-0

τα συμπεράσματα δικά σας

 

 

αρκετά καλύτερος ο μ.ο. στις 144 σε σχέση με το κύριο (και οι διαφορές ξεκινάνε πριν τις 96 ώρες)

EDG0-144.GIF?07-0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Αυτό εννοουσα. Μια χαρά και ο παιος. 

 

EDM0-120.gif

EDM0-144 (1).gif

EDG0-144.gif

Τι ακριβως περιμενεις απο αυτο το πραγμα περαν ορογραφικου υετου ενα χαλι ειναι η διαταξη ακομα και για  εσας ..

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δεν σας ειπα γω πριν θα το φτιαξει στον μεσο ορο το κρυο οριστε το βελτιωσε αναμονη για 18αρι γφς

 

Επεξεργάστηκε από Αττικαριος_
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Τι ακριβως περιμενεις απο αυτο το πραγμα περαν ορογραφικου υετου ενα χαλι ειναι η διαταξη ακομα και γεια σας ..

Για 6 μέρες πριν καλά είναι. Ας δούμε μέχρι Κυριακή. Τα μισά ανσαμπλς βγάζουν Αυλώνα σε ευνοϊκή θέση. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...