Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Α'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, BillG είπε:

Να γράψετε ένα e-mail προς τους υπευθυνους του μοντελου τζιφου και να ανεβασετε ολα αυτα που ανεβαζετε εδω και να ζητησετε να σας πουν γιατι δεν μπορει να κανει αξιοπιστες προγνωσεις οπως παλιοτερα ή πως πρεπει να διαβαζονται αυτα που ανεβαζει το μοντελο, να δουμε τι θα σας απαντησουν

Error....902...only ECWMF 😂😂😂😂

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, menidi είπε:

Οχι για Αθήνα η Αριάδνη πάντως. Τέλος πάντων. Και η Μήδεια δε νομίζω να έδωσε κάτι σε Θεσσαλονίκη ας πούμε. 

Αλλα οκ. Δεν θέλω να χαλάσουμε το θέμα εδω πέρα! 😀

Η Αριάδνη όμως έδωσε το νιοταδοχιονο  για κάποιες ώρες στα νότια του νόμου 

Με στρωσιδια  κιόλας τοπικά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπορεί να πάει και Καζακστάν μπορεί και δυτική Μεσόγειο.Μην προεξοφλειτε μουφες στις 144 και 168 μοντελικες ώρες από την στιγμή που όλοι ξέρουμε ότι θα γίνει κάτι άλλο όπως και να χει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 φρασεις του Αγγελαρα ταιριαζουν αυτη τη στιγμη!

1. Δεν μπορει το παλικαρι

2. θα το γυρισει το κουμπι η Παναγια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

Μπορεί να πάει και Καζακστάν μπορεί και δυτική Μεσόγειο.Μην προεξοφλειτε μουφες στις 144 και 168 μοντελικες ώρες από την στιγμή που όλοι ξέρουμε ότι θα γίνει κάτι άλλο όπως και να χει.

Υπαρχει κατι πολυ σημαντικο ο ναο του ευρωπαικου ειναι αρνητικος για ολη την περιοδο που κοιταμε οποτε η ελλαδα δυσκολα να μην δει χιονια καπου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ωχ θεε μου ...τι ζόρια τραβάει αυτο το μοντέλο

 

20220112_143601.png

λογικό είναι. απλά σου λέει ότι όλα τα σενάρια δίνουν υετό (έστω 0,1mm) και λόγω Τ (που επίσης όλα τα σενάρια είναι κάτω από -5) είναι χιόνι στα 799m για τα οποία είναι το διάγραμμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Snowstorm said:

Η τυπική απεικόνιση υετού του Gifou σε καθαρά προσήνεμη διάταξη με γρήγορο πέρασμα χιονοπτώσεων από κεντρική και βόρεια Ελλάδα μέσα σε λίγες ώρες. Δεν νομίζω ότι πανελλαδικό θα ονομάσουμε το αν θα ρίξει 5εκ στα Γρεβενά και στη Κοζάνη πριν καταλήξει σε προσήνεμο. Για να υπάρξει ουσιαστικός πανελλαδικός θα πρέπει να γίνει κυκλογένεση στο Ιόνιο και δυτικότερα και να ακολουθήσει το χαμηλό πορεία προς τα ανατολικά ή τα βορειοανατολικά. Στη πρώτη περίπτωση ανάλογα το ψύχος χιονίζεται και το λεκανοπέδιο συνήθως αυτό που λέμε βόρεια προάστια και θάβεται η κεντρική και περιοχές της βόρειας Ελλάδας. Αν ακολουθήσει βορειοανατολική πορεία τότε από Βοιωτία και κάτω πάμε για φούντο και χιονίζεται καλύτερα η κεντρική και βόρεια. 

Αυτό που λέω είναι ότι μπορεί να υπάρξει πανελλαδικός, κεντροβόρειος ή προσήνεμος ή να υπάρξει μια μίξη αλλά το σενάριο του control αν έβγαινε δεν θα άφηνε κανένα βόρειο ευχαριστημένο. 

Αυτό που γράφεις παραπάνω θα ίσχυε αν η κατανομή υετού. βάσει των χαρτών, ήταν αυτή που περιγράφεις. Όμως τα "5 εκ. στα Γρεβενά" δεν προκύπτουν σε καμία περίπτωση από τους χάρτες υετού που πόσταρα, βάσει των οποίων σε 12 ώρες χιονίζεται σχεδόν ομοιόμορφα σχεδόν όλος ο ηπειρωτικός κορμός της χώρας. Κριτήριο για έναν πανελλαδικό χιονιά δεν είναι το αν κάποιος έμεινε λιγότερο η περισσότερο ευχαριστημένος. Να το καταλάβω ότι δεν είναι πανελλαδικός ένας χιονιάς με 2 ώρες χιονι στην κεντρική μακεδονία π.χ. και 24 ώρες στην ανατολική στερεά, αλλά αυτό δεν προκύπτει από τους παραπάνω χάρτες. Ούτε βέβαια η παραπάνω διάταξη έχει καμία σχέση με τυπικό προσήμενο χιονιά. Αυτά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Αυτό που γράφεις παραπάνω θα ίσχυε αν η κατανομή υετού. βάσει των χαρτών, ήταν αυτή που περιγράφεις. Όμως τα "5 εκ. στα Γρεβενά" δεν προκύπτουν σε καμία περίπτωση από τους χάρτες υετού που πόσταρα, βάσει των οποίων σε 12 ώρες χιονίζεται σχεδόν ομοιόμορφα σχεδόν όλος ο ηπειρωτικός κορμός της χώρας. Κριτήριο για έναν πανελλαδικό χιονιά δεν είναι το αν κάποιος έμεινε λιγότερο η περισσότερο ευχαριστημένος. Να το καταλάβω ότι δεν είναι πανελλαδικός ένας χιονιάς με 2 ώρες χιονι στην κεντρική μακεδονία π.χ. και 24 ώρες στην ανατολική στερεά, αλλά αυτό δεν προκύπτει από τους παραπάνω χάρτες. Ούτε βέβαια η παραπάνω διάταξη έχει καμία σχέση με τυπικό προσήμενο χιονιά. Αυτά.

αν ξαναπείτε 5 πόντους στα γρεβενα σας βαζω σε ignore list 😂😂😂😂😂

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η αποψη μου μια που ανοιξαμε κουβεντα ειναι οτι χιονιας ονομαζεται κατι το οποιο θα αφησει αξιολογες χιονοστρωσεις γι αυτο αλλωστε το λεμε και χιονια ως εκ τουτου ο χιονιας θα επηρεασει συγκεκριμενες περιοχες της χωρας..πανελλαδικος χιονιας που να αφησει αξιολογα χιονια σε ολα τα πεδινα δεν υφισταται ουσιαστικα η ειναι εξαιρετικα σπανιος....οποτε πανελλαδικη χειμερινη κακοκαιρια κατ εμε υπαρχει αλλα πανελλαδικος χιονιας οχι...γιατι ας μην ξεχναμε οτι για τη θεσσαλια πχ χιονιας 5 εκατοστων δεν υπαρχει ειναι ρουτινα ετησια για μια αλλη περιοχη ομως μπορει να ειναι αξιολογο χιονι που δεν βλεπει  τοσο συχνα....

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η κυκλοφορια απο δω και περα θυμιζει γεναρη-φλεβαρη 2005,οποτε για την θεσσαλονικη δε φοβαμαι οτι δεν θα χιονιστει. Η κακη 10ετια ειναι παρελθον εξαλλου. Αρα πιστευω την αλλη βδομαδα και προς τις 20 θα δουμε το χιονι. Και δε νομιζω οτι θα ειναι και το μοναδικο. Φυσικα ολα αυτα βασει βασιλια,τα υπολοιπα ειναι απλα για να μην πεφτει η επισκεψιμοτητα στο meteociel πριν το 6αρι και το 18αρι του βασιλια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, salonikatasos είπε:

Η κυκλοφορια απο δω και περα θυμιζει γεναρη-φλεβαρη 2005,οποτε για την θεσσαλονικη δε φοβαμαι οτι δεν θα χιονιστει. Η κακη 10ετια ειναι παρελθον εξαλλου. Αρα πιστευω την αλλη βδομαδα και προς τις 20 θα δουμε το χιονι. Και δε νομιζω οτι θα ειναι και το μοναδικο. Φυσικα ολα αυτα βασει βασιλια,τα υπολοιπα ειναι απλα για να μην πεφτει η επισκεψιμοτητα στο meteociel πριν το 6αρι και το 18αρι του βασιλια

Το 2005 είχε θαφτεί και η Ήπειρος. 

Μακάρι τασο να είναι έτσι όπως τα λες. Και η κυκλοφορία να είναι τέτοια όπως τότε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, BrainA είπε:

Έλα ρε Σωτήρη που δεν υφίσταται πανελλαδικός.... Τι είναι αυτός δλδ?

gens-0-2-174.png

gens-0-2-180.png

gens-0-2-186.png

Παντως οχι πανελλαδικος. Οπως δεν ηταν ουτε το 87 το μαρτη. Ουτε κα  η αριαδνη. 2 διαφορετικοι χιονιαδες ηταν και τοτε. Πρωτα νοτια,μετα εδω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, menidi είπε:

Πλην σπανίων εξαιρέσεων, και σε γενικές γραμμές, πανελλαδικός σημαίνει .....πέτσα 1-5 πόντους σε μια μεγάλη έκταση και κρύο της αρκούδας και ιστορικό χιόνι σε μια άλλη έκταση. 

Και συνήθως ο πανελλαδικός περιλαμβάνει κ-βόρεια Ελλάδα πέτσα έως 10 ποντο και θάψιμο προσήνεμα ή θάψιμο κ-βόρεια και χιόνι στα ΒΠ της Αθήνας .

Εν ολίγοις, ο πανελλαδικός είναι μια έννοια που δεν προκαλεί τα ίδια συναισθήματα στους απανταχού Ελληνες χιονοφιλους .

Το 2001 ηταν το πιο κοντινο σε πανελλαδικο. Χιονισε μεχρι και δυτικη ελλαδα  και σχεδον μεχρι και αθηνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Παπλαμουδας είπε:

Και βαλε!

Ετσι ηταν και πριν τα Χριστουγεννα Γιαννη. Βεβαια δε γινεται να επαναλαμβανεται διαρκως το ιδιο σεναριο, του Π….η!

Τώρα όμως μιλάμε για επίμονα ριτζαρισματα (το δείχνουν και οι μέσοι όροι) χωρίς να κάνει ένα "τελειωτικό" προς Γροιλανδία και με ολική κατάρρευση ταυτοχρονα.. Ίδωμεν όμως! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Η αποψη μου μια που ανοιξαμε κουβεντα ειναι οτι χιονιας ονομαζεται κατι το οποιο θα αφησει αξιολογες χιονοστρωσεις γι αυτο αλλωστε το λεμε και χιονια ως εκ τουτου ο χιονιας θα επηρεασει συγκεκριμενες περιοχες της χωρας..πανελλαδικος χιονιας που να αφησει αξιολογα χιονια σε ολα τα πεδινα δεν υφισταται ουσιαστικα η ειναι εξαιρετικα σπανιος....οποτε πανελλαδικη χειμερινη κακοκαιρια κατ εμε υπαρχει αλλα πανελλαδικος χιονιας οχι...γιατι ας μην ξεχναμε οτι για τη θεσσαλια πχ χιονιας 5 εκατοστων δεν υπαρχει ειναι ρουτινα ετησια για μια αλλη περιοχη ομως μπορει να ειναι αξιολογο χιονι που δεν βλεπει  τοσο συχνα....

Ειπα  οτι δεν θα ξαναγράψω μέχρι να εκδηλωθεί η ευχή που έκανα στο post μου  για πανελλαδική χιονοκακοκαιρία,  μου φαίνεται όμως  οτι μάλλον δεν έγινε κατανοητό απο κάποιους το ύφος της ανάρτησης μου και με διόρθωσαν με ισχυρά επιχειρήματα .... 

Διευκρινίζω λοιπόν και λεω,  σε οτι με αφορά είμαι χαρούμενος ως γνήσιος  χιονόφιλος  όταν χιονίζει σε οποιοδήποτε μέρος της Ελλάδας Το εχω γράψει , το υποστηρίζω και δεν είναι καθόλου σχήμα λόγου...

Οσον αφορά τον ορισμό πανελλαδικός για τον οποίον τόσες γνώμες ακούστηκαν, ουδείς αμφισβητεί  τη δυσκολία του να συμβεί.  Εγω εξέφρασα την ευχή μου να συμβεί , ετσι ώστε να χαρούν όσο το δυνατόν περισσότεροι.. Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος απλά και μόνο  να το βλέπω να πέφτει, γνωρίζοντας οτι δεν ζω στο Ροβανιεμι ..

Και  τελειώνοντας να πω κάτι που προσωπικά με ενοχλεί, όταν σε όλες τις κακοκαιρίες που προκύπτουν  γίνεται συνεχώς λόγος για κεντροδυτικοβόρεια και προσήνεμα λες και άλλα γεωγραφικά διαμερίσματα δεν υπάρχουν ή δεν έχουν το δικαίωμα στο  όνειρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Το 2005 είχε θαφτεί και η Ήπειρος. 

Μακάρι τασο να είναι έτσι όπως τα λες. Και η κυκλοφορία να είναι τέτοια όπως τότε. 

Το 2005 ειχαμε χορτασει στα Γιαννενα ψυχρο Ν.Δ ρευμα με πολλες μερες χιονοπτωσης και το χιονι ηταν και αυτο για πολλες συνεχομενες μερες στρωμενο μεσα στα Γιαννενα.Ηταν φοβερος χειμωνας για Γιαννενα - Ηπειρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, heavy snow είπε:

Το 2005 ειχαμε χορτασει στα Γιαννενα ψυχρο Ν.Δ ρευμα με πολλες μερες χιονοπτωσης και το χιονι ηταν και αυτο για πολλες συνεχομενες μερες στρωμενο μεσα στα Γιαννενα.Ηταν φοβερος χειμωνας για Γιαννενα - Ηπειρο.

Περασμένα μεγαλεία με σχεδόν 2 μέτρα χιόνι στο χωριό μου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Ειπα  οτι δεν θα ξαναγράψω μέχρι να εκδηλωθεί η ευχή που έκανα στο post μου  για πανελλαδική χιονοκακοκαιρία,  μου φαίνεται όμως  οτι μάλλον δεν έγινε κατανοητό απο κάποιους το ύφος της ανάρτησης μου και με διόρθωσαν με ισχυρά επιχειρήματα .... 

Διευκρινίζω λοιπόν και λεω,  σε οτι με αφορά είμαι χαρούμενος ως γνήσιος  χιονόφιλος σε οποιοδήποτε μέρος της Ελλάδας χιονίζει.. Το εχω γράψει , το υποστηρίζω και δεν είναι καθόλου σχήμα λόγου...

Οσον αφορά τον ορισμό πανελλαδικός για τον οποίον τόσες γνώμες ακούστηκαν, ουδείς αμφισβητεί  τη δυσκολία του να συμβεί.  Εγω εξέφρασα την ευχή μου να συμβεί , ετσι ώστε να χαρούν όσο το δυνατόν περισσότεροι.. Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος απλά και μόνο  να το βλέπω να πέφτει, γνωρίζοντας οτι δεν ζω στο Ροβανιεμι ..

Και  τελειώνοντας να πω κάτι που προσωπικά με ενοχλεί, όταν σε όλες τις κακοκαιρίες που προκύπτουν  γίνεται συνεχώς λόγος για κεντροδυτικοβόρεια και προσήνεμα λες και άλλα γεωγραφικά διαμερίσματα δεν υπάρχουν ή δεν έχουν το δικαίωμα στο  όνειρο.

Οταν κατι δεν μπορει να το εχεις πρεπει να χαιρεσαι αν το εχει καπιοιος αλλος συμφωνω απολυτα ..τωρα ας ειμαστε ρεαλιστες δεν εχουν ολες οι περιοχες δικαιωμα στο ονειρο τα μεροι που μπορουν να χιονιστουν καθε χρονο ειναι συγκεκριμενα οποτε λογικα ειναι να πεφτει το βαρος σε αυτα...προφανως και υπαρχουν και αλλα διαμερισματα αλλα καλως η κακος και η φυση των πιο συχνων χιονοκακοκαιριων ειναι η κεντροβορεια η κακοκαιρια πανελλαδικης υφης η προσηνεμη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ ξέρω οτι Σαμοθράκη δίπλα στο κύμα και Θάσος, μας έβαλαν τα γυαλιά. Σε Θεσσαλονίκες., Λάρισες, Κηφισιές κτλ. 

Κι ας μην γράφει κανένας απο εκεί. Ουτε gfs ούτε τίποτα. Με έναν απλό Διομήδη.....🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, BrainA said:

Αυτό που γράφεις παραπάνω θα ίσχυε αν η κατανομή υετού. βάσει των χαρτών, ήταν αυτή που περιγράφεις. Όμως τα "5 εκ. στα Γρεβενά" δεν προκύπτουν σε καμία περίπτωση από τους χάρτες υετού που πόσταρα, βάσει των οποίων σε 12 ώρες χιονίζεται σχεδόν ομοιόμορφα σχεδόν όλος ο ηπειρωτικός κορμός της χώρας. Κριτήριο για έναν πανελλαδικό χιονιά δεν είναι το αν κάποιος έμεινε λιγότερο η περισσότερο ευχαριστημένος. Να το καταλάβω ότι δεν είναι πανελλαδικός ένας χιονιάς με 2 ώρες χιονι στην κεντρική μακεδονία π.χ. και 24 ώρες στην ανατολική στερεά, αλλά αυτό δεν προκύπτει από τους παραπάνω χάρτες. Ούτε βέβαια η παραπάνω διάταξη έχει καμία σχέση με τυπικό προσήμενο χιονιά. Αυτά.

Υπάρχουν περιπτώσεις που χιονίζει στον ηπειρωτικό κορμό της χώρας πριν γίνει καθαρά προσήνεμη διάταξη αλλά δεν θα το χαρακτήριζα ακριβώς πανελλαδικό τύπου Αριάδνη ή άλλων περιπτώσεων με κυκλογένεση δυτικότερα. Αν δεις όλη την πορεία και την κλίση του αυλώνα είναι αυτή της προσήνεμης διάταξης ανεξαρτήτως των ποιοτικών χαρακτηριστικών της γι' αυτό και με το συγκεκριμένο χιονίζει 18 ώρες σερί στους τρείς νομούς. 

gens-0-1-186.png
 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, menidi είπε:

Εγώ ξέρω οτι Σαμοθράκη δίπλα στο κύμα και Θάσος, μας έβαλαν τα γυαλιά. Σε Θεσσαλονίκες., Λάρισες, Κηφισιές κτλ. 

Κι ας μην γράφει κανένας απο εκεί. Ουτε gfs ούτε τίποτα. Με έναν απλό Διομήδη.....🤣

Το γνωριζαμε εξ αρχης οτι θα συμβει αυτο χθες με θασο σαμοθρακη ρε συ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...