Jump to content
teo_73

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Β'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Ενώ αν είχαν υετό θα έπεφτε........δυστυχώς φίλε πρέπει να το πάρουμε απόφαση στη βόρεια Ελλάδα ότι οι χειμώνες μας αυτοί θα είναι 2-3 μέρες φαινόμενα και ΑΝ και όλο το υπόλοιπο διάστημα ήλιος και ξεραίλα.....ξανά φαινόμενα από Απρίλη...

Δεν μου αρέσει που τα γράφω σε αυτό το θέμα αλλά δεν υπάρχει κ αλλο. Κ εγώ είμαι αυτής της λογικής πάνω κάτω και δεν μιλάω μόνο σε σχέση με νότια χώρα αποκλειστικά, αδικίες κ τα σχετικά, αλλά γενικώς. Έγραψα παρόμοιο ποστ κ χθες λέγοντας πόσα χρόνια παλεύουμε διαρκώς να καταφέρει ο κάθε χαζοαυλωνας να μπει λίγο Αδριατική, θα στρίψει, θα φτάσει στο τσακ, θα φύγει σφαίρα, κατι θα γίνει  κ αυτό που θέλουμε το καταφέρνει τελικά μια στις τόσες. Στις πολλές τόσες.

Δεν είμαι στατιστικολόγος ούτε κάνω συγκρίσεις με αλλου αλλά γεννήθηκα το 82 κ μέχρι κ τα φοιτητικά μου χρόνια είδα αρκετά χιόνια. Δε μιλάω ούτε για πόντους, ούτε για χιονομανα θεσ/νίκη προφανώς, ούτε τίποτα. Αυτό γινόταν πολύ συχνά, λίγο, περισσότερο, πολύ γινόταν πάντως. Από τότε περίπου που άρχισα να κοιτάω χάρτες πήραμε την κάτω βόλτα χαχαχα. Κ όπως ξαναεγραψα κ χθες δε γίνεται να κρατηθώ από ένα δυνατό δίμηνο του 19 κ να ξεγελαστω.

Όταν βέβαια χειμώνες κ χειμώνες ψάχνουμε να βρούμε που είναι τα χιόνια στα βόρεια ορεινά κ ημιορεινά τι καθόμαστε κ ψάχνουμε εδώ, απλά περιμένουμε να δούμε που θα κάτσει η 1-2 φωτοβολίδες κ ποιος θα γελάσει κ κλάψει αντίστοιχα.

Εκεί που ήθελα να καταλήξω είναι στο γεγονός είτε το λέμε εδώ είτε όχι, ότι έχουν πάψει να ασχολούνται πάρα πολλοί άνθρωποι από αυτές τις περιοχές με όλα αυτά εδώ κ χρόνια κ αυτό όσο πάει κ άλλο έτσι θα γίνεται ακόμα  χειρότερο. Είμαι απόλυτος σε αυτό. Ναι υπάρχουν κ άλλα μέρη για να ασχοληθεί ας πουμε κάποιος, αλλά τι να λέμε εδώ έχουμε ενεργούς αν δε κάνω λάθος 1 παιδί από φίλυρο, 1 Ωραιόκαστρο, κανέναν Πανόραμα, το Επταπύργιο δε ξέρω γιατί έχει 3-4 χαχα, Φλώρινα ένας μετανάστης στην χιονομανα θεσνική, Γρεβενά 1, Κοζάνη 1, Καβάλα 1, αν Μακεδονία κ Θράκη ελάχιστοι. Αυτό είναι το γεγονός κ το δράμα κ νομίζω πως θα γίνει κ χειρότερο. Βόρειοι μόνο στα χαρτιά.

Σορυ που χαλάω πάλι με ένα μακριναρι τον κρίσιμο για πολλούς σχολιασμο, κ για όλα αυτά που λέω δεν έχει κανένας εδώ μέσα ευθύνη προφανώς ούτε μπορεί να παρέμβει. Απλά είναι η πραγματικότητα. Κ η δικιά μου είναι πως όσο κ να διψάω κ να τρελαίνομαι με το χιόνι στην πόλη μου, με λυπει σχεδόν εξίσου η κατάσταση της Φλώρινας, στην οποία είχα κ την τύχη να ζήσω έναν από τους μοναδικούς καλούς χειμώνες αυτή τη 15ετια, τον επικό του 10-11.

Υπόσχομαι πως δε θα ξαναχαλασω το θέμα χαχα. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Γενμησαι το.φορουμ με.κουκουλωφωρους εξτρεμιασται. Ωνηδος.

Θαθ τα λεο τοθο κερο κε δαιν λαιται να καταλαβαιται. Γθλαι ω κωδμωθ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Μπουτβαλ είπε:

Οχι δεν ειναι αδικο, αυτος ειναι ο ορισμος του μεσογειακου κλιματος απο Απριλιο μεχρι Οκτωβριο λιγες ως καθολου βροχες.

1. Στην Αττική χιόνιζε ανέκαθεν. Έχει φτάσει και -10 μάλιστα.  Όμως το κλίμα της ήταν πάντα μεσογειακό. Γιατί δεν το λέμε και αυτό; Μια χαρά φυσιολογικό είναι. Όχι να αλλάζουμε πλευρό να κοιμηθούμε στις αρχές Αυγούστου όταν καιγομασταν σαν μοσχαράκι στη σχάρα και τώρα να λέμε ότι είναι αδικία  μεν να χιονίζει εδώ, αλλά το καλοκαίρι το περνάμε στο ντουκου. 

Ε όχι ρε φίλε. Με συγχωρείς κιόλας. Φιλικά μιλάω αλλα θεωρώ ότι έχεις άδικο εδώ πέρα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, Mercedakias said:

Δεν καταλαβαίνω γιατί έχετε τέτοια ενσεμπλς εσείς,Λες και είστε στην ίδια μοίρα με ΒΔ Θεσσαλία σας βλέπει ο Τζιφος?!

Για τα προσήνεμα αρκεί να δείχνει υετό. Αυτό σημαίνει ευνοϊκό ρεύμα και αίτιο που πολλαπλασιάζει τον υετό λόγω του Αιγαίου. Στις ηπειρωτικές περιοχές δεν ισχύει το ίδιο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, GEORGE SNOWMAN said:

Στείλε τον αυλωνα στα 12αρια αζερμπαιτζαν να ηρεμησουμε.

Ε ΝΑΙ ΡΕ ΦΙΛΕ, δλδ ενα ωπα καπου να πουμε! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αφηστε τη μιρλα οι κεντροβορειοι 26 με 29 ερχεταιιιιιίιιιι.....

Επίσης πρπει νακαταλαβετε οι περισσότεροι βορειοι δεν είχαμε ελπίδες χαλαστηκατε ολοι επειδη το μοντέλο τσίρκο έδωσε τσαμπα, ελπίδες για άλλη μια φορά...εδώ και 4 μέρες τα ανσαμπλ ευρωπαιου τζεμ δεν εδιναν τιποτα ουτε καν στα κυρια τους ειδικα ο ευρωπαιος και το ουκμο....ηρεμια ο χειμωνας συνεχιζεται μπορει να χιονισει πρωτα στα προσηνεμα Αλλά θα έρθει και η σειρά μας δεν ειναξ η πρώτη φορά που γίνεται αυτό...Πάμε δυνατα μη πέφτετε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, menidi είπε:

1. Στην Αττική χιόνιζε ανέκαθεν. Έχει φτάσει και -10 μάλιστα.  Όμως το κλίμα της ήταν πάντα μεσογειακό. Γιατί δεν το λέμε και αυτό; Μια χαρά φυσιολογικό είναι. Όχι να αλλάζουμε πλευρό να κοιμηθούμε στις αρχές Αυγούστου όταν καιγομασταν σαν μοσχαράκι στη σχάρα και τώρα να λέμε ότι είναι αδικία  μεν να χιονίζει εδώ, αλλά το καλοκαίρι το περνάμε στο ντουκου. 

Ε όχι ρε φίλε. Με συγχωρείς κιόλας. Φιλικά μιλάω αλλα θεωρώ ότι έχεις άδικο εδώ πέρα. 

Άμα το πάμε έτσι Αγρίνιο και Λάρισα θα πρεπε να έχουν 30εκατοστα χιόνι κάθε χρόνο, αλλά δεν ειδικά το Αγρίνιο, Λάρισα βλέπει και χιόνια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, geopithis είπε:

Δεν μου αρέσει που τα γράφω σε αυτό το θέμα αλλά δεν υπάρχει κ αλλο. Κ εγώ είμαι αυτής της λογικής πάνω κάτω και δεν μιλάω μόνο σε σχέση με νότια χώρα αποκλειστικά, αδικίες κ τα σχετικά, αλλά γενικώς. Έγραψα παρόμοιο ποστ κ χθες λέγοντας πόσα χρόνια παλεύουμε διαρκώς να καταφέρει ο κάθε χαζοαυλωνας να μπει λίγο Αδριατική, θα στρίψει, θα φτάσει στο τσακ, θα φύγει σφαίρα, κατι θα γίνει  κ αυτό που θέλουμε το καταφέρνει τελικά μια στις τόσες. Στις πολλές τόσες.

Δεν είμαι στατιστικολόγος ούτε κάνω συγκρίσεις με αλλου αλλά γεννήθηκα το 82 κ μέχρι κ τα φοιτητικά μου χρόνια είδα αρκετά χιόνια. Δε μιλάω ούτε για πόντους, ούτε για χιονομανα θεσ/νίκη προφανώς, ούτε τίποτα. Αυτό γινόταν πολύ συχνά, λίγο, περισσότερο, πολύ γινόταν πάντως. Από τότε περίπου που άρχισα να κοιτάω χάρτες πήραμε την κάτω βόλτα χαχαχα. Κ όπως ξαναεγραψα κ χθες δε γίνεται να κρατηθώ από ένα δυνατό δίμηνο του 19 κ να ξεγελαστω.

Όταν βέβαια χειμώνες κ χειμώνες ψάχνουμε να βρούμε που είναι τα χιόνια στα βόρεια ορεινά κ ημιορεινά τι καθόμαστε κ ψάχνουμε εδώ, απλά περιμένουμε να δούμε που θα κάτσει η 1-2 φωτοβολίδες κ ποιος θα γελάσει κ κλάψει αντίστοιχα.

Εκεί που ήθελα να καταλήξω είναι στο γεγονός είτε το λέμε εδώ είτε όχι, ότι έχουν πάψει να ασχολούνται πάρα πολλοί άνθρωποι από αυτές τις περιοχές με όλα αυτά εδώ κ χρόνια κ αυτό όσο πάει κ άλλο έτσι θα γίνεται ακόμα  χειρότερο. Είμαι απόλυτος σε αυτό. Ναι υπάρχουν κ άλλα μέρη για να ασχοληθεί ας πουμε κάποιος, αλλά τι να λέμε εδώ έχουμε ενεργούς αν δε κάνω λάθος 1 παιδί από φίλυρο, 1 Ωραιόκαστρο, κανέναν Πανόραμα, το Επταπύργιο δε ξέρω γιατί έχει 3-4 χαχα, Φλώρινα ένας μετανάστης στην χιονομανα θεσνική, Γρεβενά 1, Κοζάνη 1, Καβάλα 1, αν Μακεδονία κ Θράκη ελάχιστοι. Αυτό είναι το γεγονός κ το δράμα κ νομίζω πως θα γίνει κ χειρότερο. Βόρειοι μόνο στα χαρτιά.

Σορυ που χαλάω πάλι με ένα μακριναρι τον κρίσιμο για πολλούς σχολιασμο, κ για όλα αυτά που λέω δεν έχει κανένας εδώ μέσα ευθύνη προφανώς ούτε μπορεί να παρέμβει. Απλά είναι η πραγματικότητα. Κ η δικιά μου είναι πως όσο κ να διψάω κ να τρελαίνομαι με το χιόνι στην πόλη μου, με λυπει σχεδόν εξίσου η κατάσταση της Φλώρινας, στην οποία είχα κ την τύχη να ζήσω έναν από τους μοναδικούς καλούς χειμώνες αυτή τη 15ετια, τον επικό του 10-11.

Υπόσχομαι πως δε θα ξαναχαλασω το θέμα χαχα. Καλή συνέχεια!

Εγω θυμαμαι εβλεπα ειδησεις μικρος "Πάγωσε η Ευρωπη" κλπ..Γερμανιες Ουκρανιες Σουηδιες να βαρανε κατι -30 και να κολλανε στους αυτοκινητοδρομους ωρες-μερες. Αυτα δεν τα βλεπω πλεον. Μακαρι να επιστρεψουσε σε καποια πιο φυσιολογικη κατασταση..και δεν εννοω φυσιολογικη να ριξει Λαρισα 25 ποντους και Λιτοχωρο π.χ. και βορειοτερα να εχει 5. Υπομονη..θα γυρισει..ισως και οχι 😛 (τα χιονια στην Αθηνα ισως να οφειλονται και στο γεγονος οτι περυσι ημουν κατοικος για 1η φορα...εγω τα εφερα)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Galanto said:

Όπως τους έσκισε και το 2002 και το 2004 και το 2008 ..άρα...

Ενταξει τωρα μεταξυ μας τα εβαλα ετσι για το χαβαλε.. Μην κανουμε χαζες συγκρισεις..

Προφανως για να χιονισει στα παραθαλλασια της Ελλαδας πρεπει να ερθουν τα πανω κατω στην καιρικη πραγματικοτητα της Ευρωπης..

Και ειναι λογικο οταν η Βορεια Ευρωπη εχει αντικυκλωνα να εχουμε εμεις κακοκαιριες και το αντιθετο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μοντέλαρα χαχαχαχα...να επεσε αραγε σε τιοοτα μεσα χααχααχα.περιττο να πω οτι θα εξαφανιστούν στα επόμενα τρεξιματα και αυτα τα σεναρια για παρασευοσαββατο

 

 

graphe3_10000___21.4274_40.0845_Grevenα (2).png

graphe3_10000___21.4274_40.0845_Grevenα (3).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Στείλε τον αυλωνα στα 12αρια αζερμπαιτζαν να ηρεμησουμε.

Ελπίζω να μην πήγαινε σε εμένα η μπηχτη, αλλά αν πήγαινε θα ήθελα να το ξέρω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λίγο υπερβολικοί είμαστε όλοι μας και νότιοι και βόρειοι καθώς γενικεύουμε γύρω από μία κακοκαιρία.

Σίγουρα δεν είναι ένας καλός χειμώνας για την βόρεια ελλάδα και ειδικά την θεσσαλονίκη αλλά από την πέτρινη δεκαετία ξεφύγαμε και το 17 και το 19 και το 21. Φέτος ο χειμώνας  δεν τελειώνει την Κυριακή και το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ξαναδούνε χιόνι διάφορες περιοχές μέχρι τον μάρτιο. Έυχομαι χιόνι το ΣΚ σε περιοχές και φίλους που το βλέπουν πολύ σπάνια μιας και φαίνεται να υπάρχουν οι προυποθέσεις, αλλά και ένα καλό στριφογύρισμα της λίμνης ώστε να πάρουν κάτι παραπάνω όσοι δεν το δούν το ΣΚ. 

Το κλίμα δεν αλλάζει μόνο για την βόρεια ελλάδα όλοι μας ταλαιπωρηθήκαμε απο την ζέστη το καλοκαίρι απο φλώρινα μέχρι καστελόριζο.

Η Αθήνα φαίνεται να πηγαίνει για δεύτερο ιστορικό χιόνι σερί και μακάρι να  κάτσει αλλά μην ξεχνάτε οι βόρειοι ότι και αυτοί είχαν πολλά χρόνια να δουν κάτι σαν το περσινό και τους αξίζει ένα μέτρο όπως σε όλους μας. 

Δυστυχώς όλοι ταυτόχρονα δεν γίνεται.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, menidi είπε:

Σε 1 ώρα και κάτι, ξεκινούν τα 12αρια με τη γνωστή μαυροφιδα το icon. Για να δούμε.....

Γκαντεμόσαυρος το αικον... μακριά από μας... φτου φτου🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας τελειώσει όλο αυτό να βγάλει τουλάχιστον κάνα βροχοχαμηλο για τα πεδινά, να πάρω τα βουνά να πάρω τη δόση μου. Δεν βλέπω τίποτα ελπιδοφόρο για βόρεια πεδινά…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, menidi είπε:

Σε 1 ώρα και κάτι, ξεκινούν τα 12αρια με τη γνωστή μαυροφιδα το icon. Για να δούμε.....

Δεν ξέρω πως τα πάει στατιστικά αυτό το μοντελάκι και θα ήθελα να μάθω, αλλά υποψιάζομαι ότι ίσως του δίνουμε πολύ σημασία. Θυμάμαι τρομερές αστοχίες του τα τελευταία χρόνια σε πολύ κοντινές ώρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, menidi είπε:

Σε 1 ώρα και κάτι, ξεκινούν τα 12αρια με τη γνωστή μαυροφιδα το icon. Για να δούμε.....

Η μαυροφιδα τκ αικον ... Η μαύρογατα το ουκμο....Και ο μαύροςκαι καψερος χαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...