Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 γ'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, γιωργος τ είπε:

Ρε παιδια επειδη δεν καταλαβα .Χαλασε η ολη φαση για τα προσηνεμα ; 

Οχι,απλά καποια παιδιά περνάνε "φάση".

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δευτέρα πρωί το χαμηλό στις Σποράδες σχεδόν από τον ευρωπαίο(στο 6αρι)

ecmwf_z500_mslp_eu_3.thumb.png.ff6ad07291af2467db65879d6ef667bd.png

Και την Τρίτη το πρωί στην Ρόδο, σε τέλεια θέση για τα προσήνεμα.

ecmwf_z500_mslp_eu_4.thumb.png.2f4954c0962b941b568d4bddc3adaf5f.png

Θέλω να πιστεύω πως έστω ένα 5ποντο μπορούμε να το δούμε την Δευτέρα εδώ. Θερμοκρασιακά δεν θα έχουμε κανένα πρόβλημα, ο υετός είναι το θέμα. 

Τώρα για τα υπόλοιπα προσηνεμα ένα πράγμα έχω να πω: Πάρτε φτυάρια! Χαχα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, yiannis_volos said:

ensembles από gfs, gem και ευρωπαϊκό. Πάμε και όπου βγει..

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=6&

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=0&

1161790850_Screenshot2022-01-22131510.png.c4dea4da19d330fdec1988a6d5b89845.png

Πως το βλεπεις για δευτερα, πιστευω οτι αν εχουμε μια δυνατη 6ωρη χιονοστρωση θα δουμε και 20ποντο κεντρο τι λες;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είπε ο κ. Ζιακόπουλος κάτι απολύτως λογικό και υπήρξε μία περίεργη και αδικαιολόγητη αναταραχή. Παντού θα χιονίσει και θα στρώσει απλά όπου κάτσουν οι συγκλήσεις θα ρίξει περισσότερο. Όπως και όταν έχει καύσωνα, έχει ζέστη παντού αλλά σε κάποια μέρη αναλόγως τον άνεμο έχει περισσότερη. Και όταν βρέχει αλλού βρέχει λιγότερο και αλλού περισσότερο. Λογικά είναι όλα αυτά. Το επιπλέον που είπε είναι ότι το σύστημα μπαίνει λίγο πιο δυτικά οπότε και οι υπήνεμες περιοχές που δεν τις πιάνει το lake effect του Αιγαίου ίσως δουν αξιόλογα φαινόμενα αν τύχουν συγκλίσεις ΒΔ και ΒΑ επιφανείας. Αυτά τα ολίγα είπε ο κ. Ζιακόπουλος.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Trans Siberian είπε:

Πως το βλεπεις για δευτερα, πιστευω οτι αν εχουμε μια δυνατη 6ωρη χιονοστρωση θα δουμε και 20ποντο κεντρο τι λες;

20cm με 6 ώρες;;; Πολύ δεν είναι; πρέπει να γίνεται χαμός, χαχαχα. Εγώ κινούμαι χαμηλά και λέω ακόμη για 5cm ταβάνι και βλέπουμε και αύριο τα στοιχεία. Αν βγει πιο βόρεια τότε ίσως οι συγκλίσεις που φαίνονται στη Βοιωτία να βγούνε πάνω μας. Αλλά θέλει πολύ τύχη. Ότι βγει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, yiannis_volos said:

20cm με 6 ώρες;;; Πολύ δεν είναι; πρέπει να γίνεται χαμός, χαχαχα. Εγώ κινούμαι χαμηλά και λέω ακόμη για 5cm ταβάνι και βλέπουμε και αύριο τα στοιχεία. Αν βγει πιο βόρεια τότε ίσως οι συγκλίσεις που φαίνονται στη Βοιωτία να βγούνε πάνω μας. Αλλά θέλει πολύ τύχη. Ότι βγει.

Το περασμα θα ναι ισχυρο με μεγαλες ραγδαιοτητες για ενα 6ωρο το υπολοιπο θα ναι θα ναι οτι γινει αλλα ενα 6ωρο με ακραια ραγδαιοτητα θα μας αρκεσει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Trans Siberian είπε:

Το περασμα θα ναι ισχυρο με μεγαλες ραγδαιοτητες για ενα 6ωρο το υπολοιπο θα ναι θα ναι οτι γινει αλλα ενα 6ωρο με ακραια ραγδαιοτητα θα μας αρκεσει 

Αν κάνει τόσο ακραίο πέρασμα ναι, αλλά αυτό είναι το maximum σενάριο. Το καλό είναι ότι οι Τ θα είναι υπερ-τέλειες οπότε και 5mm να ρίξει συνολικά αρκούν για πολύ αξιοπρεπές στρώσιμο, εννοείται παντού, και δρόμο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Βολος συνήθως κάνει το μπαμ  (με θάψιμο ΚΑΝΟΝΙΚΟ - οχι σαν της Αθήνας που στρώνει 5 ποντους και λέμε θαβόμαστε)) εκεί που δεν το περιμένεις. Και μπορεί να μη ρίχνει ούτε νιφάδα ενώ περιμένεις να θαφτεί. Τρανο παράδειγα το Δεκέμβρη του 2007 που περιμέναμε 30+ πόντους σύμφωνα με τα τοπικά Μέσα (TRT κτλ) και τους μετεωρολόγους, και είχε ψώφο χωρίς πόντο χιόνι. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, menidi είπε:

Ο Βολος συνήθως κάνε το μπαμ εκεί που δεν το περιμένεις. Και μπορεί να μη ρίχνει ούτε νιφάδα ενώ περιμένεις να θαφτεί. Τρανο παράδειγα το Δεκέμβρη του 2007 που περιμέναμε 30+ πόντους σύμφωνα με τα τοπικά Μέσα (TRT κτλ) κα τους μετεωρολόγους, και είχε ψώφο χωρίς πόντο χιόνι. 

O Βόλος είναι να μην του κάτσει η σύγκλιση. Και την Δευτέρα αν κάτσει ακριβώς πάνω μας, βάζει εύκολα 20cm με τέτοιες Τ. Αλλά είναι θέμα τύχης να κάτσει ακριβώς πάνω σου και όχι 5-10km δίπλα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Δευτέρα πρωί το χαμηλό στις Σποράδες σχεδόν από τον ευρωπαίο(στο 6αρι)

ecmwf_z500_mslp_eu_3.thumb.png.ff6ad07291af2467db65879d6ef667bd.png

Και την Τρίτη το πρωί στην Ρόδο, σε τέλεια θέση για τα προσήνεμα.

ecmwf_z500_mslp_eu_4.thumb.png.2f4954c0962b941b568d4bddc3adaf5f.png

Θέλω να πιστεύω πως έστω ένα 5ποντο μπορούμε να το δούμε την Δευτέρα εδώ. Θερμοκρασιακά δεν θα έχουμε κανένα πρόβλημα, ο υετός είναι το θέμα. 

Τώρα για τα υπόλοιπα προσηνεμα ένα πράγμα έχω να πω: Πάρτε φτυάρια! Χαχα 

Αν βλεπω καλα,το κυριο χαμηλο ειναι πρωτα νοτια της Πελλοπονησου αλλα το ενδιαφερον ειναι οτι στις 72 ωρες το χαμηλο που βρισκεται βορεια της Ροδου εχει φτασει στα 1012!!! Θοδωρη,τι λες?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, yiannis_volos said:

Είπε ο κ. Ζιακόπουλος κάτι απολύτως λογικό και υπήρξε μία περίεργη και αδικαιολόγητη αναταραχή. Παντού θα χιονίσει και θα στρώσει απλά όπου κάτσουν οι συγκλήσεις θα ρίξει περισσότερο. Όπως και όταν έχει καύσωνα, έχει ζέστη παντού αλλά σε κάποια μέρη αναλόγως τον άνεμο έχει περισσότερη. Και όταν βρέχει αλλού βρέχει λιγότερο και αλλού περισσότερο. Λογικά είναι όλα αυτά. Το επιπλέον που είπε είναι ότι το σύστημα μπαίνει λίγο πιο δυτικά οπότε και οι υπήνεμες περιοχές που δεν τις πιάνει το lake effect του Αιγαίου ίσως δουν αξιόλογα φαινόμενα αν τύχουν συγκλίσεις ΒΔ και ΒΑ επιφανείας. Αυτά τα ολίγα είπε ο κ. Ζιακόπουλος.

Ο κος Ζιακόπουλος πήρε θέση από την αρχή για μία πολύ μεγάλη χιονοκακοκαιρία... και καλά έκανε αφού αυτό δίνουν τα μοντέλα... όταν είδε οτι γίνεται μεγάλος ντόρος πήγε κάπως να το στρίψει... αν τα στοιχεία δεν άλλαξαν, που δεν άλλαξαν, δεν καταλαβαίνω γιατί έπρεπε  να δώσει το χρησμό... όταν βγαίνεις δημόσια και θαρραλέα θα πρέπει να είσαι έτοιμος για τις όποιες συνέπειες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

O Βόλος είναι να μην του κάτσει η σύγκλιση. Και την Δευτέρα αν κάτσει ακριβώς πάνω μας, βάζει εύκολα 20cm με τέτοιες Τ. Αλλά είναι θέμα τύχης να κάτσει ακριβώς πάνω σου και όχι 5-10km δίπλα.

Απλά στο Βόλο δεν έχει μα και μου. Αν του καθίσει η σύγκλιση, θάβει αυτοκίνητα ολόκληρα. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, CATHA είπε:

Ο κος Ζιακόπουλος πήρε θέση από την αρχή για μία πολύ μεγάλη χιονοκακοκαιρία... και καλά έκανε αφού αυτό δίνουν τα μοντέλα... όταν είδε οτι γίνεται μεγάλος ντόρος πήγε κάπως να το στρίψει... αν τα στοιχεία δεν άλλαξαν, που δεν άλλαξαν, δεν καταλαβαίνω γιατί έπρεπε  να δώσει το χρησμό... όταν βγαίνεις δημόσια και θαρραλέα θα πρέπει να είσαι έτοιμος για τις όποιες συνέπειες...

Ε αφού τον άνθρωπο τον ρωτάνε για φτυάρια και θαψίματα και τα σχετικά. Ε αν κάποιοι δεν μπορούν να καταλάβουν ότι σε μία κακοκαιρία (με βροχή ή χιόνι δεν έχει σημασία) δεν παίρνουν όλες οι περιοχές τα ίδια mm, ε τι να κάνει και αυτός..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε εξω χιονιζει και σεις ακομα ψαχνετε να βγαλετε λαγο απο το μανικι...Ρε αρρωστακια θα χιονισει και θα στρωσει παντου...Αφηστε τα υπολοιπα στον καιρο και στο θεο...Αντε και στην τυχη..Εχω τη τσαντιλα μου που ειμαι ακομα στη δουλεια...Μπαινω και στο θεμα αυτο και βλεπω να γραφονται τα ιδια και τα ιδια...Παρτε ρε αδερφια ενα ζαναξ...Βαλτε λιγο τσιπουρακι...Βγειτε με κανα φιλο...Ελατε πιο κοντα με τη συζυγο και ΗΡΕΜΗΣΤΕ...

ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΤΕΥΧΗΝ...ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΕΤΕ...Ερχεται ρε αδερφια...Στολιστε και αναμεινατε!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό που φαίνεται στις Σποράδες είναι το short wave trough (το έμαθα πλέον) που δίνει τη χιονοκόλαση στην Αττική, δεν είναι το χαμηλό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλα χιονια παιδια η ανομονη εναρξης  ειναι το χειροτερο μακαρι να ειχα την προσμονη της δευτερας....υπαρχει μια ταση δυτικισης του συστηματος θα δουμε μεχρι το πρωι αυριο αν συνεχιστει καθως μετα μπαινει στο παιχνιδι και το εσωτερικο της θεσσαλια και η πιερια χαλκιδικη απο βορεια ελλαδα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Καλα χιονια παιδια η ανομονη εναρξης  ειναι το χειροτερο μακαρι να ειχα την προσμονη της δευτερας....υπαρχει μια ταση δυτικισης του συστηματος θα δουμε μεχρι το πρωι αυριο αν συνεχιστει καθως μετα μπαινει στο παιχνιδι και το εσωτερικο της θεσσαλια και η πιερια χαλκιδικη απο βορεια ελλαδα

Κωστα έχουμε ελπίδες φίλε;!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Barney-sal είπε:

Κωστα έχουμε ελπίδες φίλε;!

Αυριο πρωι θα ξερουμε...εννοω για το εσωτερικο της πεδιαδα παραλια λαρισας και μαγνησια θα χιονιστουν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όσο πάει και καλύτερο γίνεται για Χαλκίδα. Αυτή η μετατόπιση θυμίζει πλέον έντονα 1/2/1991. Μισό μέτρο μέσα στη Χαλκίδα..όνειροοοο

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, fullmoon36 είπε:

Καλά χιόνια Αθήνα άντε να σπάσει κανένα ρεκόρ χαχα 

αυτο δεν θα γινει :Ρ αλλα μακαρι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Παπλαμουδας είπε:

Περισυ στη Μηδεια ( την 1η μερα ) που εστρωσε Θριασιο, στουπιζε και εχωνε αβερτα 10 το πρωι, ( δε βρισκω προχειρα και το βιντεακι ) οποτε, αν θελει το κανει για πλακα!

ειδικα μετα τις 4μμ τετοια εποχη θα ειναι ταμαμ!

μη ψειριζουμε τη μαιμου, 

και γω οταν φτανουμε στο παρα πεντε εχω ανασφαλειες ( οπως σε οτιδηποτε προσμενω με λαχταρα )  γιατι δεν ειμαι και στα 800 μ. υψομετρο αλλα δεν μπορει να μου τις σβησει κανεις παρα μονο ο ουρανος στο ναουκαστ!

Εισοδος ελευσινας-χαλυβουργικη την πρωτη μερα

FB_IMG_1613390581953.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...