Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 γ'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Δεν βλεπω να υπαρχει κανενας λογος ανησυχιας παιδες.Απο κει και περα ειναι θεμα του καθενος αν θα απογητευτει ή οχι,επειδη περιμενε μισο μετρο στην αυλη του και τελικα του εκανε 20ποντους.Δεν θα φταιει ο καιρος,ουτε τα παλιομοντελα. 

Τραβηξαμε μεγαλο καναλι μοντελικα να φτασουμε ως εδω.Ας το χαρουμε τωρα,δεν χανεται!

Γιώργο αυτό ακριβώς. Σε κανέναν χιονιά η Αττική από άκρη σε άκρη δεν είχε τα ίδια εκατοστά χιονόστρωσης. Όπως και η Εύβοια. Όπου θέλει θα το κάνει. Ένα είναι το σίγουρο. Θα το δούμε όλοι και θα το στρώσει παντού. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανέβασα τέντες, καθάρισα μπαλκόνια και περιμένω με τα παιδιά μου στη τζαμαρία να δούμε το θαύμα πάλι να πέφτει!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας δούμε και τα δωδεκάρια που θα συγκλίνουν 1ον θερμοκρασιακά και 2ον στο πού θα υπάρχουν τα περισσότερα φαινόμενα,κακόδενκάνει. Μάγος δεν είναι κανείς για να μας πει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Snowstorm είπε:

 

Παρ' όλο που ο κεραυνός εκείνος συγκλόνισε το λεκανοπέδιο και είχαμε τον ορισμό του blizzard, θα πω ότι η πιο εντυπωσιακή χιονοκαταιγίδα που έχει ζήσει το λεκανοπέδιο από άποψη συχνότητας κεραυνών αλλά και πυκνής χιονόπτωσης ήταν η νύχτα της 29ης Δεκεμβρίου 2016. Μιλάμε για κεραυνό και αστραπές σχεδόν κάθε λεπτό. Όσοι ξενύχτησαν εκείνο το βράδυ θα το θυμούνται. 

Αυτό δεν το θυμάμαι καθολου διότι παίζει να μην είχαμε επηρεαστεί τόσο εδώ 

Ποια κακοκαιρία ήταν αυτή για τον νόμο μας? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Aυτό που ειπε ο Ζιακό, είναι ουσιαστικά ότι απλά ο κλειστός, έγινε ανοιχτός προσήνεμος καιρός....χοντρικά.....κι ότι ο μηχανισμός του Αιγαίου που θα ενεργοποιηθεί Κυριακή απόγευμα βράδυ, είναι αυτός που δίνει τα πολλά.....πραγματικά πιο ευκολοπροβλέψιμος χιονόκαιρος δεν υπάρχει τα τελευταία χρόνια!!!

Αυτό το έγραψα διότι κάπιοι φοβήθηκαν και νόμισαν ότι χαλασε κάτι την τελευταία στιγμή 

Αλλά ουδεμία σχέση με την πραγματικότητα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Περισυ στη Μηδεια ( την 1η μερα ) που εστρωσε Θριασιο, στουπιζε και εχωνε αβερτα 10 το πρωι, ( δε βρισκω προχειρα και το βιντεακι ) οποτε, αν θελει το κανει για πλακα!

ειδικα μετα τις 4μμ τετοια εποχη θα ειναι ταμαμ!

μη ψειριζουμε τη μαιμου, 

και γω οταν φτανουμε στο παρα πεντε εχω ανασφαλειες ( οπως σε οτιδηποτε προσμενω με λαχταρα )  γιατι δεν ειμαι και στα 800 μ. υψομετρο αλλα δεν μπορει να μου τις σβησει κανεις παρα μονο ο ουρανος στο ναουκαστ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Spartan said:

Αυτό δεν το θυμάμαι καθολου διότι παίζει να μην είχαμε επηρεαστεί τόσο εδώ 

Ποια κακοκαιρία ήταν αυτή για τον νόμο μας? 

Ήταν πριν την Αριάδνη, ήταν η τελευταία ανώνυμη κακοκαιρία! Το είχε στρώσει και δυτικά, μάλιστα όταν ξημέρωσε στα βορειοανατολικά προάστια το γύρισε σε χιονόνερο λόγω στροφής των ανέμων σε ΒΑ (με άλλη υποστήριξη και θερμοκρασίες στο -6.5) ενώ συνέχιζε να χιονίζει για λίγο ακόμα στη... Νίκαια. Σε χιονόστρωση είχαν ευνοηθεί βόρεια και ανατολικά αλλά νομίζω ότι καλούτσικη χιονόστρωση είχε και στα ψηλά της Πετρούπολης. Μιλάμε για κατά κύματα πυκνών χιονοπτώσεων με τους πιο συχνούς κεραυνούς που έχω δει στη ζωή μου. Οι μισές αναφορές τότε ήταν ''κράουυυυυ''. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, DIMITRIS said:

αφήνω τους παρακάτω 2 χάρτες (για σύγκριση) και αποχωρώ, τα λέμε το βραδάκι

ukmo-0-72.png?0

archives-2002-1-4-12-0.png

Χριστέ μου... είναι το ίδιο ακριβώς 🥳

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Snowstorm είπε:

Όταν θέλει να το κάνει δεν καταλαβαίνει από μέρα. Μέρα μεσημέρι και το όριο παγοποίησης βρίσκεται στα 400μ στη Λαυρεωτική με ΒΑ άνεμο με φουλ φαινόμενα. Επίσης σχεδόν πάντα υπάρχει μια χρονική καθυστέρηση σε σχέση με το τι δίνουν τα μοντέλα, το έχουμε δει πολλές φορές. 

Ο ΒΑ ανεμος δεν ειναι το ιδιο ξηρος με το ΒΔ για να ριξει τοσο ευκολα τις θερμοκρασιες. Ειναι υγρος,αντιστοιχα αυτο που συμβαινει στην κωνσταντινουπολη οταν εχει βοριαδες απο μαυρη θαλασσα,θυμαμαι μια χρονια που ειχε αναβληθει ματς γαλατα-γιουβεντους κι εγινε την επομενη μερα,οτι μεχρι να το γυρισει ειχε ριξει και ποσο χιονονερο και βροχη πιο πριν με -10 στα 850. 

 

Γενικα πιστευω θα χιονισει σχεδον σε ολη την αθηνα εκτος απο τα πολυ νοτια, αλλα δε νομιζω οτι θα κανει κατι φοβερο,περα απο τα βορεια  που εκει και μισομετρα μπορει να εχει. Πχ συνταγμα δε νομιζω οτι μπορει να κανει πανω απο 10 εκατοστα,αλλα μπορει να κανω και λαθος θα δειξει, δεν κανει και καθε χρονο 10 εκατοστα εκει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://youtube.com/shorts/Ks4AmHmYxF4?feature=share

29.12.2016 μαγικό ξενύχτι με απίστευτη χιονοκαταιγιδα

Μου τα χάλασαν λίγο αυτοί που φώναζαν, αλλά έστω κ έτσι προκαλεί δέος ο ήχος! 

Επεξεργάστηκε από xeneize
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΧΑΛΙΑ το 6αρι του κλοουν. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να.μην δειχνει 48 ωρες σερι χιονοθυελλα. Παει ο ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΚΟΣ που ΑΙΦΑΙΡΝΑ. Τζαμπα η γεννητρια. Κριμα χανουμε ιστορικη ευκαιρια. Με playmobil θα καθαριζουμε τις αυλες.

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, Snowstorm said:

Σωτήρη με λένε! Δυστυχώς ήμουν μικρός και ενώ έχω μνήμες από χιονοπόλεμο, δεν θυμάμαι τη χιονόπτωση. Λογικά λες για 22-24 Φεβρουαρίου 1992, τρομερό χιόνι. Στη πιο πρόσφατη ιστορία είναι σίγουρο αυτό που λέω για το 2016 αφού έχω ζήσει όλους τους χιονιάδες στην Αθήνα εκτός του 2002. 

Παραθέτω και τα ensembles ενός προαστίου του Ροβανιέμι της Μεσογείου. Ανεξάρτητα από το τι θα κάνει τελικά, ποτέ στην μοντελική ιστορία δεν έδινε τέτοια φαινόμενα.

ens_image.php?geoid=52683&var=201&run=6&

ωραιος Σωτήρη , ναι! θενκς, εσπαγα το κεφαλι μου τοση ωρα κ για το ονομα σου και τη κακοκαιρια - Φλεβαρης του 92!

 

καλη μας τυχη φιλε αν και το εχουμε!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Δεν βλεπω να υπαρχει κανενας λογος ανησυχιας παιδες.Απο κει και περα ειναι θεμα του καθενος αν θα απογητευτει ή οχι,επειδη περιμενε μισο μετρο στην αυλη του και τελικα του εκανε 20ποντους.Δεν θα φταιει ο καιρος,ουτε τα παλιομοντελα. 

Τραβηξαμε μεγαλο καναλι μοντελικα να φτασουμε ως εδω.Ας το χαρουμε τωρα,δεν χανεται!

Ποσο συμφωνώ ειδικά με την τελευταία σου πρόταση Γιώργο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, BrainA είπε:

ΧΑΛΙΑ το 6αρι του κλοουν. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να.μην δειχνει 48 ωρες σερι χιονοθυελλα. Παει ο ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΚΟΣ που ΑΙΦΑΙΡΝΑ

Ναι άστα να πάνε.....μούφα Αθήνα.....πάμε για ψάρεμα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ελον Μασκ που κάνει tweet για κρυπτονομισματα μου θυμίζει ο δάσκαλος, με ένα ποστ του ανεβάζει η κατεβάζει τις προσδοκίες σε χρόνο ρεκόρ! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, BrainA είπε:

ΧΑΛΙΑ το 6αρι του κλοουν. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να.μην δειχνει 48 ωρες σερι χιονοθυελλα. Παει ο ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΚΟΣ που ΑΙΦΑΙΡΝΑ. Τζαμπα η γεννητρια. Κριμα χανουμε ιστορικη ευκαιρια. Με playmobil θα καθαριζουμε τις αυλες.

Ξεχασες στο τελος το "παμε γι'άλλα.." 

Υ.γ.Γεννητρια check 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, xeneize είπε:

Ελον Μασκ που κάνει tweet για κρυπτονομισματα μου θυμίζει ο δάσκαλος, με ένα ποστ του ανεβάζει η κατεβάζει τις προσδοκίες σε χρόνο ρεκόρ! 

Σε οποιον δεν ξέρει να τον διαβάσει στα αυτονόητα που λέει και που γνωρίζουμε χρόνια.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, salonikatasos said:

Ο ΒΑ ανεμος δεν ειναι το ιδιο ξηρος με το ΒΔ για να ριξει τοσο ευκολα τις θερμοκρασιες. Ειναι υγρος,αντιστοιχα αυτο που συμβαινει στην κωνσταντινουπολη οταν εχει βοριαδες απο μαυρη θαλασσα,θυμαμαι μια χρονια που ειχε αναβληθει ματς γαλατα-γιουβεντους κι εγινε την επομενη μερα,οτι μεχρι να το γυρισει ειχε ριξει και ποσο χιονονερο και βροχη πιο πριν με -10 στα 850. 

 

Γενικα πιστευω θα χιονισει σχεδον σε ολη την αθηνα εκτος απο τα πολυ νοτια, αλλα δε νομιζω οτι θα κανει κατι φοβερο,περα απο τα βορεια  που εκει και μισομετρα μπορει να εχει. Πχ συνταγμα δε νομιζω οτι μπορει να κανει πανω απο 10 εκατοστα,αλλα μπορει να κανω και λαθος θα δειξει, δεν κανει και καθε χρονο 10 εκατοστα εκει

Ναι, γι' αυτό αναφέρω τον ΒΑ άνεμο γιατί παρ' ότι θερμός και υγρός τα όρια παγοποίησης είναι κάτι παραπάνω από ικανοποιητικά λόγω της υποστήριξης και των υπόλοιπων ποιοτικών χαρακτηριστικών. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, BrainA είπε:

ΧΑΛΙΑ το 6αρι του κλοουν. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να.μην δειχνει 48 ωρες σερι χιονοθυελλα. Παει ο ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΚΟΣ που ΑΙΦΑΙΡΝΑ. Τζαμπα η γεννητρια. Κριμα χανουμε ιστορικη ευκαιρια. Με playmobil θα καθαριζουμε τις αυλες.

ΠΑΡΕΤΟΙΘΙΤΑΙ ΤΟΡΑ ΚΟΙΡΥΑΙ!

Επεξεργάστηκε από Παπλαμουδας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, xeneize είπε:

Ελον Μασκ που κάνει tweet για κρυπτονομισματα μου θυμίζει ο δάσκαλος, με ένα ποστ του ανεβάζει η κατεβάζει τις προσδοκίες σε χρόνο ρεκόρ! 

Καλα κάνει 

Τον πρήξανε αυτές τις μέρες 

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως και σε αυτη την κακοκαιρια, ποσο αθλιο απο καιρικης αποψης να μενεις καπου νοτια μεσα στην πολη.. Δηλαδη ξερεις οτι και να χιονισει την αλλη μερα θα ειναι σουπα εξαφανισμενη. Επισης ποσο τελειο να μενεις στα βορεια και να απολαυσεις πολυ χιονι στρωμενο παντου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οσον αφορα την επιθυμια καποιου για χιονια ειναι και ποσο συχνα το βλεπει και τι προβληματα ισως του δημιουργησει. Η μανα μου εζησε πχ χιονιαδες το 81 και το 83 στη θηβα με 1 μετρο και βαλε,ηρθε θεσσαλονικη εζησε και το 88,μετα τη δεκαετια του 90 εκανε αλλα 4-5 20-25ποντα,εκανε το 95 και το 2001 κι απο τοτε δεν θελει να στρωνει γιατι το σιχαθηκε λεει,απλα να ριχνει θελει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...