Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 γ'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Γιώργο μετά το ΟΑΚΑ;

Οακα χιονολυτο και θα το γυρισει παροδικα για 5 λεπτα σε χιονι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, DValou είπε:

Θεωρώ πως Βριλήσσια, Μελίσσια, Γέρακα και τα συνάφι θα δούμε 30 ποντάκια λογικά 

Λίγο λιγότερα είχαμε με Τηλέμαχο και θαχουν τώρα με αυτο που έρχεται 30? επι 2.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Μα την παρασκευη ολα τα μοντελα δειχνουν για +1+2 στα 850 μην πω παραπανω ...

Ακόμα και με τέτοιο αζορικο δεν θα δούμε κάτι.νομιζω τις είχαμε τις ευκαιρίες μας αλλά δεν μας εκατσε.τωρα αν κάνει τέλος Φλεβάρη κάτι δεν μου λέει τίποτα αν και δεν το βλέπω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, salonikatasos είπε:

Screenshot_20220123-182401_Facebook.thumb.jpg.0112635539ce107288ab30e5040ad45d.jpg

Και μια προβλεψη του northmeteo

 

Και το αρθρο

https://northmeteo.gr/kakokairia-elpis-prognosi-kai-chartis-chionoptoseon-attikis/

βυρωνας ηλιουπολη ποτε με τετοια διαταξη δν  ειχε μονο 15 εκ αφου συνηθως παει χερακι με παπαγου/καισαριανη/ και πιο ΒΑ σημεια του υμηττου.
μενει να δουμε αν θα πεσουν μεσα.
ωστοσο πολυ καλη προσπαθεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Snowjunky είπε:

Ακόμα και με τέτοιο αζορικο δεν θα δούμε κάτι.νομιζω τις είχαμε τις ευκαιρίες μας αλλά δεν μας εκατσε.τωρα αν κάνει τέλος Φλεβάρη κάτι δεν μου λέει τίποτα αν και δεν το βλέπω

Αν κάνει δηλαδή 30cm στις 25/2 δεν είναι καλό;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Frostfang8 είπε:

βυρωνας ηλιουπολη ποτε με τετοια διαταξη δν  ειχε μονο 15 εκ αφου συνηθως παει χερακι με παπαγου/καισαριανη/ και πιο ΒΑ σημεια του υμηττου.
μενει να δουμε αν θα πεσουν μεσα.
ωστοσο πολυ καλη προσπαθεια

Οσο πιο βορεια προς βοιωτια νομιζω θα ειναι καλυτερα. Γενικα θεωρω λιγο παραπανω θα εχει τυπου +/- 5 εκατοστα,αμφιβαλλω μονο για τα νοτια νομιζω δυσκολα ειναι με τις θερμοκρασιες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, salonikatasos said:

Screenshot_20220123-182401_Facebook.thumb.jpg.0112635539ce107288ab30e5040ad45d.jpg

Και μια προβλεψη του northmeteo

 

Και το αρθρο

https://northmeteo.gr/kakokairia-elpis-prognosi-kai-chartis-chionoptoseon-attikis/

5-8 Σύνταγμα, 5-10 Ν.Ηρακλειο. Μάλιστα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Frostfang8 said:

βυρωνας ηλιουπολη ποτε με τετοια διαταξη δν  ειχε μονο 15 εκ αφου συνηθως παει χερακι με παπαγου/καισαριανη/ και πιο ΒΑ σημεια του υμηττου.
μενει να δουμε αν θα πεσουν μεσα.
ωστοσο πολυ καλη προσπαθεια

ποσο λες μπρο? βαζω και τον δημο μου μεσα γιατι δαφνη υμμυτος λιγο πολυ ειναι ετσι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμένα ο στόχος μου είναι 10cm ολική εδώ. Μακάρι να τα πιάσουμε. Προσωπικά βλέπω τη σύγκλιση πολύ δυτικά. Άντε να δούμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βαζω και το αρθρο περσι μετα την κακοκαιρια για να μην πει καποιος οτι επειδη ειναι απο θεσσαλονικη υποεκτιμουν ή υποτιμουν τις κακοκαιριες των αλλων1631767853_Screenshot_20220123-183023_SamsungInternet.thumb.jpg.3fad81476e129350f7501723fe7a73b9.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Santa snow είπε:

Εμένα ο στόχος μου είναι 10cm ολική εδώ. Μακάρι να τα πιάσουμε. Προσωπικά βλέπω τη σύγκλιση πολύ δυτικά. Άντε να δούμε.

Καλα το ξεκανες εσυ.10 στην Αγία;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραίοι οι χάρτες σε γενικές γραμμές και μακάρι να μην αλλάξουν τα πράγματα πολύ μέχρι την Τρίτη (πρωί μέχρι μεσημέρι το πολύ). Τα ύψη χιονιού, όπως γίνεται πάντα, θα έχουν διαφορές από προάστιο σε προάστιο. Έτσι, αυτό που περιμένω να δω (σε γενικές γραμμές) είναι, ότι στα βόρεια τμήματα του λεκανοπεδίου (π.χ. Κηφισιά), η συγκεκριμένη καλοκαιρία έχει τη δυναμική να δώσει 25-30 εκατοστά ενώ στο κέντρο μπορεί και τα 10 εκ. περίπου. Όσο αφορά τα υπερβόρεια αλλά και για την Ιπποκράτειο έχω την εντύπωση ότι τα 50 εκ. είναι το ανώτερο που μπορεί το σύστημα να δώσει (και σε συνάρτηση της μικρής σχετικά διάρκειας που θα έχουν τα πολύ έντονα φαινόμενα). Όπως πάντα με τέτοια συστήματα, εύχομαι να πέσω έξω και να ρίξει πολύ περισσότερο σε όλους.    

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Santa snow said:

Εμένα ο στόχος μου είναι 10cm ολική εδώ. Μακάρι να τα πιάσουμε. Προσωπικά βλέπω τη σύγκλιση πολύ δυτικά. Άντε να δούμε.

Ευρωπαϊκό 00 και Τζίφος 12 σου δίνουν σύγκλιση σε βορεια και ανατολική Αττική. Ο Τζίφος στο 12άρι έχει την Αγία Παρασκευή σε 12ωρη σύγκλιση. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φαίνεται να κλειδώνει στο -8.5 τις επίμαχες ώρες με τζίφος λίγο πιο κάτω. Με καλύτερα χαρακτηριστικά από τη Μήδεια σε όλα τα υπόλοιπα, πάμε πάλι για Τ κοντά στο 0 εδώ παραθαλάσσια. Με λίγη τύχη βάζουνε κ εδώ καλά εκατοστά, αλλιώς θα ναι όπως πέρυσι θα πιάνει και στο δρόμο και θα λιώνει μόλις κόβει η ένταση. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, salonikatasos είπε:

Οσο πιο βορεια προς βοιωτια νομιζω θα ειναι καλυτερα. Γενικα θεωρω λιγο παραπανω θα εχει τυπου +/- 5 εκατοστα,αμφιβαλλω μονο για τα νοτια νομιζω δυσκολα ειναι με τις θερμοκρασιες

γενικα η συγκλισεις ειναι λιγο τζοκερ για να τις πετυχει προβλεψη.
παντως το μονο που επισημανα ειναι οτι οι δυτικες παρυφες του υμηττου ( Καρεας/Βυρωνας/Ζωγραφου/Καισαριανη) συνηθως πανε χερακι με Αγ.Παρασκευη ( μπορει να χανουν ελαχιστα σε υετο , της ταξης των 1-5μμ).
Παντως το τελευταιο run gfs εφερε πιο ανατολικα τη συγκλιση.  ο χαρτης που ανεβασες στην ουσια μας λεει οτι η βορεια αττικη θα παει απλα καλυτερα και δυτικα/ανατολικα προαστια του λεκανοπεδιου θα εινα ισε παρομοια φαση , κατι που συνηθως δεν συμβαινει σε  περιπτωση που η συγκλιση ευνοει βοιωτια αλλα ουτε με συγκλιση σε ανατολικη αττικη.
στην περιπτωση βοιωτιας, τα δυτικα προαστια θα επρεπε να ειναι πιο πολυ απο τα ανατολικα και σε περιπτωση ανατολικης αττικης το αντιθετο. ελπιζω να βγαζω νοημα σε οσα λεω ( ειμαι και λιγο βιαστικος λογω υποχρεωσεων)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, salonikatasos said:

Βαζω και το αρθρο περσι μετα την κακοκαιρια για να μην πει καποιος οτι επειδη ειναι απο θεσσαλονικη υποεκτιμουν ή υποτιμουν τις κακοκαιριες των αλλων1631767853_Screenshot_20220123-183023_SamsungInternet.thumb.jpg.3fad81476e129350f7501723fe7a73b9.jpg

Δεν ξέρω τι σχόλια γράφτηκαν πιο πριν, απλώς έχει κάποια χτυπητά λάθη μεταξύ των διαφόρων περιοχών και είναι λογικό λόγω πιθανής άγνοιας για υψόμετρα ή το πως γίνεται συνήθως η κατανομή του υετού. Μπορεί να ρίξει και λιγότερα στο τέλος, απλώς δεν μπορούν να σταθούν κάποιες διαφορές. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δε θυμαμαι καλα τα τρεξιματα πριν τη Μηδεια τι υετο διναν. Θυμαμαι οτι ειχαμε ψιλο απογοητευτει και πηγαιναμε με το σταυρο στο χερι

 

ειχε γινει και το σκηνικο με τη φωτια στους server του meteociel και δεν μπορω να τα βρω

Επεξεργάστηκε από LosAlimos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Snowstorm said:

Ευρωπαϊκό 00 και Τζίφος 12 σου δίνουν σύγκλιση σε βορεια και ανατολική Αττική. Ο Τζίφος στο 12άρι έχει την Αγία Παρασκευή σε 12ωρη σύγκλιση. 

Μακάρι ! Γενικά ελπίζω σε κάτι δυνατό αλλά και με 10 cm ολική σαν τον Τηλέμαχο θα ειμαι πολύ ευχαριστημένος. Ότι καλύτερο είναι να έρθει ας έρθει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...