Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 γ'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, spirosm είπε:

Ωραίοι οι χάρτες σε γενικές γραμμές και μακάρι να μην αλλάξουν τα πράγματα πολύ μέχρι την Τρίτη (πρωί μέχρι μεσημέρι το πολύ). Τα ύψη χιονιού, όπως γίνεται πάντα, θα έχουν διαφορές από προάστιο σε προάστιο. Έτσι, αυτό που περιμένω να δω (σε γενικές γραμμές) είναι, ότι στα βόρεια τμήματα του λεκανοπεδίου (π.χ. Κηφισιά), η συγκεκριμένη καλοκαιρία έχει τη δυναμική να δώσει 25-30 εκατοστά ενώ στο κέντρο μπορεί και τα 10 εκ. περίπου. Όσο αφορά τα υπερβόρεια αλλά και για την Ιπποκράτειο έχω την εντύπωση ότι τα 50 εκ. είναι το ανώτερο που μπορεί το σύστημα να δώσει (και σε συνάρτηση της μικρής σχετικά διάρκειας που θα έχουν τα πολύ έντονα φαινόμενα). Όπως πάντα με τέτοια συστήματα, εύχομαι να πέσω έξω και να ρίξει πολύ περισσότερο σε όλους.    

Εγω την εβαλα την γεννητρια καλου κακου γειτονα.Καλα μας χιονια,οσα και να ειναι.Τα εχουμε περισσοτερο αναγκη απο ποτε φετος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Βαζω και το αρθρο περσι μετα την κακοκαιρια για να μην πει καποιος οτι επειδη ειναι απο θεσσαλονικη υποεκτιμουν ή υποτιμουν τις κακοκαιριες των αλλων1631767853_Screenshot_20220123-183023_SamsungInternet.thumb.jpg.3fad81476e129350f7501723fe7a73b9.jpg

σχετικα καλυτερα τα πηγαν περυσι αλλα και παλι υποεκτιμισαν λιγο το ανατολικο τοξο που εν τελει ευνοηθηκε παρα πολυ.
 αλλα πολυ καλη προσπαθεια τους το δινω και για περιοχη που λογικα δεν εχουν εμπειρια στις τοπικοτητες και στο αναγλυφο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ουαου!!! Η πρόβλεψη του northmeteo για Μενίδι με βολεύει. Δίνει περισσότερο από όλες τις άλλες περιοχές κάτω και δεξιά/αριστερά από εμάς. 

Φαίνεται ότι ακολουθούν το δόγμα "όσο πιο κοντά στη Θεσσαλονίκη, τόσο καλύτερα" 🤣  (πλάκα κάνω παιδιά)

Μην ξεχνάμε ότι το Μενίδι, γεωγραφικά δλδ, είναι το βορειότερο από τα κλασσικά ΒΠ (ανεξαρτήτως οικονομικών δεδομένων που φυσικά και δεν το κατατάσσουν στις ΒΠ). 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Βαζω και το αρθρο περσι μετα την κακοκαιρια για να μην πει καποιος οτι επειδη ειναι απο θεσσαλονικη υποεκτιμουν ή υποτιμουν τις κακοκαιριες των αλλων1631767853_Screenshot_20220123-183023_SamsungInternet.thumb.jpg.3fad81476e129350f7501723fe7a73b9.jpg

οταν ολοι πια συμφωνουν πως θα ειναι καλυτερη απο την μηδεια βαση cm δεν νομιζω οτι εχει και μεγαλη σημασια πια ολη η αττικη θα το δει στρωμενο μεχρι την τεταρτη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εγω την εβαλα την γεννητρια καλου κακου γειτονα.Καλα μας χιονια,οσα και να ειναι.Τα εχουμε περισσοτερο αναγκη απο ποτε φετος

Γιώργο, μπορείς να μου θυμίσεις το υψόμετρό σου; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αντικειμενικα ούτε ο πιο απαισιοδος δεν θα έχει στο ανατολικό τόξο στα 200+ κάτω από Τηλέμαχο, όχι 10...εδώ είχε 18 ο Τηλέμαχος και αυτό δεν είναι καν κοντά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, dionisis00 είπε:

5-8 Σύνταγμα, 5-10 Ν.Ηρακλειο. Μάλιστα...

Χαρτης για τα πανηγυρια και δειχνει ασχετους που δεν ξερουν καν τις περιοχες!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εγω την εβαλα την γεννητρια καλου κακου γειτονα.Καλα μας χιονια,οσα και να ειναι.Τα εχουμε περισσοτερο αναγκη απο ποτε φετος

Ρε χιονοπληγεντα φάε εκεί το μέτρο σου πάλι κ πάρε προμήθειες.....πολλεςςςςςεε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, olaficent είπε:

υπήρχε η φημολογία αυτή για χρηση του 112 απο την πεμπτη, το ειχα αναφερει, και καλα κανουν

αν και μετα τα σχολεια θα πρέπει να προνοήσουν και για τον κοσμο που θα παει στους δουλειές του ωστε να φύγουν νωρίτερα πριν την εκδήλωση των φαινομένων

Επειδή ο πατέρας μου δουλεύει αύριο και φεύγει νωρίς το πρωί από Μαρούσι για Μάνδρα, θέλω να ρωτήσω τι ώρα αναμένονται οι ισχυρές χιονοπτώσεις;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, menidi said:

Ουαου!!! Η πρόβλεψη του northmeteo για Μενίδι με βολεύει. Δίνει περισσότερο από όλες τις άλλες περιοχές κάτω και δεξιά/αριστερά από εμάς. 

Φαίνεται ότι ακολουθούν το δόγμα "όσο πιο κοντά στη Θεσσαλονίκη, τόσο καλύτερα" 🤣  (πλάκα κάνω παιδιά)

Μην ξεχνάμε ότι το Μενίδι, γεωγραφικά δλδ, είναι το βορειότερο από τα κλασσικά ΒΠ (ανεξαρτήτως οικονομικών δεδομένων). 

Το Μενίδι είναι δύναμη. Πάντως η κατανομή όπως δίνεται από Ευρωπαϊκό 00 και Τζίφο 12άρι θα θυμίσει 2006 αλλά με στρώσιμο ως τα παραθαλάσσια αυτή τη φορά. Δηλαδή είναι πιθανό σε μια νοητή γραμμή Ζωγράφου-Πετρούπολη και άνω να είναι άλλος Θεός σε κάποια διαστήματα. Το τι έκανε Θρακομακεδόνες και Μενίδι το 2006 δεν χρειάζεται να το θυμίσω. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Snowstorm είπε:

Το Μενίδι είναι δύναμη. Πάντως η κατανομή όπως δίνεται από Ευρωπαϊκό 00 και Τζίφο 12άρι θα θυμίσει 2006 αλλά με στρώσιμο ως τα παραθαλάσσια αυτή τη φορά. Δηλαδή είναι πιθανό σε μια νοητή γραμμή Ζωγράφου-Πετρούπολη και άνω να είναι άλλος Θεός σε κάποια διαστήματα. Το τι έκανε Θρακομακεδόνες και Μενίδι το 2006 δεν χρειάζεται να το θυμίσω. 

ο υετός θα σας έρχεται κάθετα από Χαλκίδα και όχι από Ανατολική Εύβοια. Άρα κέντρο και β.π θα πέσει θάψιμο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Snowstorm said:

Το Μενίδι είναι δύναμη. Πάντως η κατανομή όπως δίνεται από Ευρωπαϊκό 00 και Τζίφο 12άρι θα θυμίσει 2006 αλλά με στρώσιμο ως τα παραθαλάσσια αυτή τη φορά. Δηλαδή είναι πιθανό σε μια νοητή γραμμή Ζωγράφου-Πετρούπολη και άνω να είναι άλλος Θεός σε κάποια διαστήματα. Το τι έκανε Θρακομακεδόνες και Μενίδι το 2006 δεν χρειάζεται να το θυμίσω. 

K εγω βλεπω πολλες ομοιοτητες με 2006 στη διαταξη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, LosAlimos είπε:

δε θυμαμαι καλα τα τρεξιματα πριν τη Μηδεια τι υετο διναν. Θυμαμαι οτι ειχαμε ψιλο απογοητευτει και πηγαιναμε με το σταυρο στο χερι

 

ειχε γινει και το σκηνικο με τη φωτια στους server του meteociel και δεν μπορω να τα βρω

Μπορεις να τα βρεις στη μιση μοιρα εκει που λεει archives

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

σχετικα καλυτερα τα πηγαν περυσι αλλα και παλι υποεκτιμισαν λιγο το ανατολικο τοξο που εν τελει ευνοηθηκε παρα πολυ.
 αλλα πολυ καλη προσπαθεια τους το δινω και για περιοχη που λογικα δεν εχουν εμπειρια στις τοπικοτητες και στο αναγλυφο

Δεν ειναι προβλεψη το περσινο,αποτιμηση ειναι. Προφανως μπορει καποιες περιοχες που αναγραφονται να εχουν λιγο παραπανω ή λιγο περισσοτερο, αλλα δε νομιζω να ειναι εφικτο να κατσει καποιος να γραψει ποσα εκατοστα εχει καθε γειτονια καθε δημου,ειδικα σε καποιους δημους που μπορει να ξεκινουν απο πιο χαμηλα(πχ θεσσαλονικη εχουμε τον δημο πυλαιας,χορτιατη,πανοραματος που πιανει απο τα 100 μετρα της πυλαιας στη νεα ελβετια μεχρι την κορυφη του χορτιατη που προφανως εχουν μεγαλες διαφορες μεταξυ τους και γι αυτο αναφερονται ξεχωριστα. Τετοιος δημος στην αθηνα δσν ξερω αν υπαρχει,αλλα φανταζομαι γι αυτο τριγυρω απ τα βουνα βαζουν περισσοτερες περιοχες για να πιασουν οσο γινεται πιθανες ιδιαιτεροτητες της καθε περιοχης)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ξέρω αν σε εμένα στη Νίκαια θα βάλει 5, 10.15 ή 20 cm. Αυτό που ξέρω είναι ότι όλο αυτό το ταξίδι το περιμέναμε ένα χρόνο.. Κάποιες φορές το περιμένουμε και ολόκληρα  χρόνια..

Μόνο να το βλέπω μου αρκεί... Πραγματικά δεν θέλω να ξέρω τι θα ρίξει..Δεν θέλω να χασω την μαγεία της λάμπας των παιδικών μου χρόνων..και είμαι πλέον 43. Την προσμήνα της λάμπας θε΄λω να την έχω μέχρι να πεθάνω..

Καλά χιόνια σε όλα τα παιδιά και προσοχή μεγάλη!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, nikolas 2365 said:

ο υετός θα σας έρχεται κάθετα από Χαλκίδα και όχι από Ανατολική Εύβοια. Άρα κέντρο και β.π θα πέσει θάψιμο

Δεν θα το έλεγα, το ρεύμα είναι καθαρά ΒΑ τουλάχιστον έτσι όπως αποτυπώνεται. Άλλωστε είναι άλλη ιστορία τι θα κάνει το συνεσφιγμένο στην αρχή και άλλο τι θα κάνει μετά. Μιλάω για το σύνολο της κακοκαιρίας και ειδικότερα μετά το συνεσφιγμένο όπου φαίνεται να έχουν τον πρώτο λόγο προάστια γύρω από την Πεντέλη και να έχουμε την κλασική γραμμή Καπανδρίτι-Διόνυσος-Αγία Παρασκευή-Ζωγράφου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Michael είπε:

Δεν ξέρω αν σε εμένα στη Νίκαια θα βάλει 5, 10,15 ή 20 cm. Αυτό που ξέρω είναι ότι όλο αυτό το ταξίδι το περιμέναμε ένα χρόνο.. Κάποιες φορές το περιμένουμε και ολόκληρα  χρόνια..

Μόνο να το βλέπω μου αρκεί... Πραγματικά δεν θέλω να ξέρω τι θα ρίξει..Δεν θέλω να χασω την μαγεία της λάμπας των παιδικών μου χρόνων..και είμαι πλέον 43. Την προσμήνα της λάμπας θε΄λω να την έχω μέχρι να πεθάνω..

Καλά χιόνια σε όλα τα παιδιά και προσοχή μεγάλη!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Michael είπε:

Δεν ξέρω αν σε εμένα στη Νίκαια θα βάλει 5, 10.15 ή 20 cm. Αυτό που ξέρω είναι ότι όλο αυτό το ταξίδι το περιμέναμε ένα χρόνο.. Κάποιες φορές το περιμένουμε και ολόκληρα  χρόνια..

Μόνο να το βλέπω μου αρκεί... Πραγματικά δεν θέλω να ξέρω τι θα ρίξει..Δεν θέλω να χασω την μαγεία της λάμπας των παιδικών μου χρόνων..και είμαι πλέον 43. Την προσμήνα της λάμπας θε΄λω να την έχω μέχρι να πεθάνω..

Καλά χιόνια σε όλα τα παιδιά και προσοχή μεγάλη!!

Αδελφε που Νίκαια μένεις? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ με όλα αυτά μπερδεύτηκα.. Το δυτικό τόξο θα έχει λιγότερο υετό από τις άλλες περιοχές ή παντού θα είναι παρόμοια τα πράγματα?

Επεξεργάστηκε από Iluvatar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όσοι έχετε σκοπό να παρακολουθήσετε τα αποψινά 18άρια και τα αυριανα 00άρια (γιατί πιστεύω κάποιοι θα έχουν τέτοιο σκοπό 😁), φιλική συμβουλή, μην χαλάσετε τον ύπνο σας. Τον λόγο από δω και πέρα τον έχει η φύση,

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, γιωργος τ said:

Μπορεις να τα βρεις στη μιση μοιρα εκει που λεει archives

thanks boy

ναι τα ειδα, πω πω αν μας εκανε τετοιο τρεξιμο φετος θα μιλαγαμε για κηδειες. εδινε ψιχουλα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...