Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Φεβρουάριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Ο τζιφος χιονιζει τους πάντες χιονοπερασμα ....μοιάζει με ευρωπαιο....βέβαια πολυ δυσκολα τοσο γρηγορα που θα περάσει θα δούμε με καλές ποσότητες χιονιου αλλα ενα 10 ποντο μπορει ισως 

ας δουμε καμια νιφαδα κ δω κεντρικη Μακεδονια γιατι μπαφιασα! στα 2500 ανεβηκα κ ειχε ομιχλη ουτε νιφαδα😢

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thanossnow είπε:

Δύσκολο μου φαίνεται να μην χιονίσει με τέτοιες συνθήκες. 

81-779GR (1).gif

81-7GR.gif

81-526GR.gif

ρε θανο τα ειπαμε αν βγει ετσι ειναι χιονι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φοβερό τρεξιμο για αττικη ευβοια κυρίως πανω απο 300 μέτρα μπορούν να βάλουν πολυ καλο χιονι...Και πιο χαμηλά ετσι οπως ερχεται το σύστημα αλλα λεω για καλή χιονοστρωση οχι μονο χιονόπτωση...ετοιμαστείτε @Beach-snow NG και @GEORGE SNOWMAN σας παει συνεχόμενα φετος μολις βγαινει μπαινει αλλο χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Παλι βροχη 4β κρυο και θέρμανση βλεπω εδω Θεσσαλία

Άμα βγει έτσι όπως το δείχνουν ευρωπαικό και τζίφος θα το δούμε κανονικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Trans Siberian είπε:

Για Βολο μιλαω

ναι πιθανον, ισχυρος βορειοδυτικος , το -6 μας αγγιζει, επιπεδα παγοποιησης 400 μετρα , καλη ραγδαιοτητα. Απο περιφερειακο και πανω χιονι  στο ξημερωμα της τριτης

Επεξεργάστηκε από Volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόνο που βλέπετε υετος εχει που ειναι τα 850 αρα καυευθειαν χιονι ολοι αντε καοιιι μισαωρκ χιονονερο βροχη ...βιαια οι θερμοκρασιες θα πεσουν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δηλαδή αυτήν τη φορά άμα βγει αυτό το σενάριο, από θερμοκρασίες δεν θα έχουμε πρόβλημα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

Άμα βγει έτσι όπως το δείχνουν ευρωπαικό και τζίφος θα το δούμε κανονικά.

Το στοίχημα ειναι ποσο μπορει να μεινουν σταθερά επομένως 😉 Αναψτε λαμπάδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Volos said:

ναι πιθανον, ισχυρος βορειοδυτικος , το -6 μας αγγιζει, επιπεδα παγοποιησης 400 μετρα , καλη ραγδαιοτητα. Απο περιφερειακο και πανω χιονι  στο ξημερωμα της τριτης

Αν εχουμε μειον 6 το βλεπουμε αλλιως ακατορθωτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Μόνο που βλέπετε υετος εχει που ειναι τα 850 αρα καυευθειαν χιονι ολοι αντε καοιιι μισαωρκ χιονονερο βροχη ...βιαια οι θερμοκρασιες θα πεσουν 

Δεν θα ειναι σαν το ρεταλι.που μας πέρασε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με βαση το 12άρι του τζιφου για Αττική μέχρι πιο υψόμετρο παίζει να δει χιονόπτωση; Δεν μιλάω για χιονοστρωσεις αλλά έστω κσι νιφάδες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Δύσκολο μου φαίνεται να μην χιονίσει με τέτοιες συνθήκες. 

81-779GR (1).gif

81-7GR.gif

81-526GR.gif

Χιονιζομαι με αυτούς τους χάρτες?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, larissa_mare είπε:

Αιρχεται αραγαις;

Στις 1 το βράδυ δίνει 8 βαθμούς με βροχή και στις 7 το πρωι 1-2 βαθμούς και χιόνι..οποιος τον πιστευει βλάπτει σοβαρά την ψυχική του υγεία χαχαχχ..σορυ αν σας το χαλάω συνθεσσαλοί αλλά ούτε αυτή την διάταξη την πιστεύω..και μεχρι κυριακή πιστευω θα έχει πετσοκόψει Τ και υετό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Gary είπε:

Χιονιζομαι με αυτούς τους χάρτες?

Ναι χιονίζεσαι με αυτούς τους χάρτες ...

Αλλά περίμενε νωρίς είναι ακόμα μπορεί να τα πάρει όλα πίσω. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ δυνατή κακοκαιρία για την Αττική και γενικά για τα προσήνεμα φαίνεται στις 8-9 του μήνα. Για λεκανοπέδιο συγκεκριμένα αυτό το run στις καλύτερες ώρες του δίνει τα εξής: 

Τ στα 500: -30 με -32 στα 500

Τ στα 850: -5 με -6

κάλα γεωδυναμικά

καλό thickness 

Β-ΒΒΔ άνεμοι. 

Άρα χιονόπτωση από τα 100-200μ. και χιονόστρωση από τα 300-400μ. Τα υπερβόρεια δε θα δουν αρκετό χιονάκι. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Snowy Stathis είπε:

Με βαση το 12άρι του τζιφου για Αττική μέχρι πιο υψόμετρο παίζει να δει χιονόπτωση; Δεν μιλάω για χιονοστρωσεις αλλά έστω κσι νιφάδες 

Εγώ  απο την εμπειρια μου χαχα πιστεύω μεχρι 150 μέσο όρο αλλα χιονοστρωσεις πανω απο 250....Αλλά δε ξέρω εγω απο γρεβενα ειμαι ας πει κάποιος από αττικη ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν κρατιέται φέτος! Δεν εννοώ για το πέρασμα της Τρίτης .Θα κάνει κανένα back to back μέσα σε ένα μήνα και θα πάρουμε τα βουνά . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δεν έχασα το απογευματινό μου ύπνο(μην κόψω κιόλας...) για τον τζίφο...μλκες δίνει...μακάρια να ευνοηθούν οι και αυτές αδικιμένες νδ θεσσαλία και φθιώτιδα....για εμάς..εδώ πάνω ο θεός βοηθός..περιμένω το UKMO και Ευρωπαίο....το UKMO το πρωί το είδα κιόλας οτι ειχε ανατολικίσει....για τον τζιφο...οποιος μου βρεί πόσα mp εχει το χαμηλό στην γροιλανδία εχει αγριογουρουνο σε ταπερ....μονδέλο!

gfs-0-84.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Φοβερό τρεξιμο για αττικη ευβοια κυρίως πανω απο 300 μέτρα μπορούν να βάλουν πολυ καλο χιονι...Και πιο χαμηλά ετσι οπως ερχεται το σύστημα αλλα λεω για καλή χιονοστρωση οχι μονο χιονόπτωση...ετοιμαστείτε @Beach-snow NG και @GEORGE SNOWMAN σας παει συνεχόμενα φετος μολις βγαινει μπαινει αλλο χαχαχαχα

Ενταξει εδω ανετα μπορει να αφησει 40-50 ποντους.Απλα αν κοιταξεις προσεκτικα λεει 90+ ωρες...χαχαχαχ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Δηλαδή αυτήν τη φορά άμα βγει αυτό το σενάριο, από θερμοκρασίες δεν θα έχουμε πρόβλημα. 

βεβαια σε σχεση με το 6αρι μειωσε υετο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Santa snow said:

Πολύ δυνατή κακοκαιρία για την Αττική και γενικά για τα προσήνεμα φαίνεται στις 8-9 του μήνα. Για λεκανοπέδιο συγκεκριμένα αυτό το run στις καλύτερες ώρες του δίνει τα εξής: 

Τ στα 500: -30 με -32 στα 500

Τ στα 850: -5 με -6

κάλα γεωδυναμικά

καλό thickness 

Β-ΒΒΔ άνεμοι. 

Άρα χιονόπτωση από τα 100-200μ. και χιονόστρωση από τα 300-400μ. Τα υπερβόρεια δε θα δουν αρκετό χιονάκι. 

 

Αρκεί Τ 850 -5 για εμάς εδώ ΒΑ προάστια; Νομίζω πως θα είναι πολύ οριακό....Εκτός και εαν κάνει ο ΒΔ κάτι καλό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, SNOWBLACK said:

Αρκεί Τ 850 -5 για εμάς εδώ ΒΑ προάστια; Νομίζω πως θα είναι πολύ οριακό....Εκτός και εαν κάνει ο ΒΔ κάτι καλό. 

Θυμάμαι μία ανάλογη κακοκαιρία τον Γενάρη του 2012 νομίζω. Έβρεχε μία ολόκληρη μέρα και το γύρισε σε στούπα για 1-2 λεπτά με κάτω από -6 στα 850. Κατί τέτοιο προβλέπω γενικά (εκτός και αν στραβώσουν κι άλλο). Οι άνω των 300 θα είναι πιο άνετοι και οι άνω των 400 βάζουν υποψηφιότητα για καλές χιονοστρώσεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...