Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Φεβρουάριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να θυμίσω οτι φετος εσπασαν 3 θεωριες:

1. Οτι δεν εχει back to back προιστορικο στα Προσηνεμα. Λάθος.

2. Οτι μολις χιονισει στα Προσηνεμα τελειωνει ταχαμου ο χειμωνας. Η αποδειξη σε λιγες μερες 

3. Ποια "κεντροβορεια"? Κεντρονοτια!

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσυπογράφοντας την ανακοίνωση του Γενικού Επιτελείου να πω κι εγώ με τη σειρά μου ότι στόχος είναι το 3/3 του χρόνου. Ως ευρύτερα προσήνεμα βρισκόμαστε σε καλό φεγγάρι (ήδη από το 2015 θα πω εγώ κι ας έλειψε ο μεγάλος παναττικός μέχρι το 2021). Η τριετία 2019-2022 με Τηλέμαχο, Μήδεια και Ελπίδα είναι από τις καλύτερες που έχει ζήσει το λεκανοπέδιο στην καιρική ιστορία που γνωρίζουμε από τις αρχές του 20ου αιώνα. Τα φαινόμενα πλέον είναι τόσο σφοδρά που το κέντρο της πόλης είδε χιονοστρώσεις που δεν τις είδε ούτε σε ιστορικούς με περισσότερη διάρκεια και χαμηλότερες θερμοκρασίες. Η κλιματική αλλαγή είναι με το μέρος μας, ο Αζορικός επεκτείνεται και όσο κι αν θα μας καταπίνει και εμάς πολλές φορές οι πιθανότητες να παίρνει πιο ευνοϊκή θέση φαίνεται πως αυξάνονται. Καταφέραμε να χιονιστούμε και με αποκοπή, θα έρθει και ο αυλώνας ο σωστός ο πρόστυχος, ο υπερκόγκας από τα παλιά. Πλέον το -8 και το -9 δεν είναι απαγορευτικά, θέμα χρόνου να ξαναέρθουν και τα -10 στα 850. Ας απολαύσουμε την τύχη μας γιατί περί τύχης πρόκειται και προχωράμε δυναμικά να πάρουμε ό,τι περισσότερο μπορούμε έστω και στα ορεινά μας και του χρόνου να γίνει αυτό που δεν έγινε ποτέ έως τώρα. Θεωρώ ότι με βάση τη 2ετή περιοδικότητα έχουμε πολλές πιθανότητες, το φετινό ήταν ένα μπόνους που προσωπικά μου χάρισε τη μεγαλύτερη χιονόστρωση που είδα στη ζωή μου live καθώς το 2002 έλειπα. Πάμε δυνατά για δυτικά και ανατολικά, για βόρεια και νότια, για αρκούδες και για μπαρμπούνια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και για πέστροφες θα προσέθετα, διότι και ο Αχελώος έχει ψυχή. Μιχαλιό να είσαι καλά φίλε. Του χρόνου το ΚΤΕΛ ξέρεις που πρέπει να έχει προορισμό!

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΕΝΙΚΟΥ ΕΠΙΤΕΛΕΙΟΥ ΠΡΟΣΗΝΕΜΩΝ ΜΑΧΗΤΩΝ 

Αδερφια!Εφτασε η ωρα για ξεκουραση και ανασυνταξη.Φετος πολεμησαμε σαν λιονταρια και καταφεραμε σημαντικες νικες κατα του υποτροπικου,κατα του καταπιώνα και των λοιπων εχθρικων δυναμεων.

Δωσατε ολοι εναν ηρωικο αγωνα με αποκορυφωμα το ενδοξο θαψιμο του μισου νομού στην καλοκαιρια "Ελπις".Τα δυτικα λεκανοπεδιακά αδερφια μας ομως έμειναν παραπονεμενα.Χρεος ολων μας,να φερουμε του χρονου,την τελικη νικη,με τον ερχομο του παλιακου,ορθοδοξου ,παπανδρεϊκού Κόγκα Δρακου. 

Ονειρο ολων μας,το -13 και το -45 με κολλημενο χαμηλο στα Δωδεκανησα.Αυτοσκοπος μας η εναλλαγη θαψιματος δυτικου-ανατολικου τοξου. 

Ανασυντασσομαστε,μαθαινουμε απο τα λαθη μας,ακολουθουμε τις σωστες στρατηγικες,ωστε να καταφερουμε να πεφτουν τα διχιλιαρα απο τον αττικο ουρανο,οχι μονο στην Αττικη οδο,αλλα σε ολους τους δρομους του νομού. 

Ο αγωνας δεν σταματαει ποτε!Ειμαστε προσηνεμοι,ειμαστε λιονταρια και παμε να συνεχισουμε να γραφουμε ιστορια με το 3 στα 3 του χρονου. 

Μεχρι τοτε,μια ευχη μας ενωνει:Ψοφος στο καλοκαιρι,ψοφος στη βρωμοεποχη που ταλαιπωρει τις πΣυχες μας.Ηφαιστειακος χειμωνας για παντα! 

Ενωμενος Απελευθερωτικός Στρατός Αττικής και ανατολικων Προσηνεμων. 

In Kogka we trust...

 

 

Αυτή μάλιστα,  είναι ανακοίνωση ουσιαστική, μεστή, πατριωτική, εγείρει το εθνικό φρόνημα, τοποθετεί τα πράγματα στην σωστή τους βάση..  Τύφλα να`χει  το γατάκι ο κυβερνητικός εκπρόσωπος ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κακά τα ψέμματα η σωστή κακοκαιρία της σεζόν ήταν η Ελπίδα. Εδώ είδαμε ελάχιστα πράγματα και στην υπόλοιπη Θεσσαλία πρακτικά τίποτα. Σχεδόν απίθανο να έρθει πάλι τέτοια κακοκαιρία με τέτοια χαρακτηριστικά φέτος. Τώρα για να δούμε κάτι ουσίας θέλουμε τα ensembles να στοχεύσουν μαζικά έστω ένα 2ημερο με μέσο όρο Τ στο -6 για παράδειγμα, και σενάρια με χαμηλότερες Τ για να πούμε ότι έχουμε κάποιου είδους τάση. Θα δούμε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παλι 2ωρη κακοκαιρια  στις 22 για κεντρικη μακεδονια .Απλα απο τους πιο ανυπαρκτους χειμωνες και απο υετο.Το μονο θετικο η απιστευτη ποσοτητα χιονιου που εβαλε 10 ιανουαριου στα χιονοδρομικα μας αλλιως....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως να πουμε και ενα μπραβο στα παιδια που τους επηρεασε η ελπιδα και το χαρηκαν..ευτυχως που εγινε στην αττικη και υπηρξαν πολλες μερες με εικονες βιντεο live απ τα ΜΜΕ...διοτι σε αλλες περιοχες θα ηταν μηδαμινες..ειδη σε 2μερες ολα αρχιζουν να φαινονται οτι  ξεκινανε να πεταξουν ανθο  τα χορτα φυτρωσαν τουλαχιστον 3 ποντους..προσωπικα δεν περιμενω κατι οπως το χω ξαναπει απ τις 10 φλεβαρη και μετα κατι βροχοχαμηλα και χιονια ορεινα...ολα δειχνουν που βαδιζουμε..υγεια σε ολους και ο καθενας κραταει την πικρα η την χαρα απ την περιοχη του για τον φετινο χειμωνα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Προσυπογράφοντας την ανακοίνωση του Γενικού Επιτελείου να πω κι εγώ με τη σειρά μου ότι στόχος είναι το 3/3 του χρόνου. Ως ευρύτερα προσήνεμα βρισκόμαστε σε καλό φεγγάρι (ήδη από το 2015 θα πω εγώ κι ας έλειψε ο μεγάλος παναττικός μέχρι το 2021). Η τριετία 2019-2022 με Τηλέμαχο, Μήδεια και Ελπίδα είναι από τις καλύτερες που έχει ζήσει το λεκανοπέδιο στην καιρική ιστορία που γνωρίζουμε από τις αρχές του 20ου αιώνα. Τα φαινόμενα πλέον είναι τόσο σφοδρά που το κέντρο της πόλης είδε χιονοστρώσεις που δεν τις είδε ούτε σε ιστορικούς με περισσότερη διάρκεια και χαμηλότερες θερμοκρασίες. Η κλιματική αλλαγή είναι με το μέρος μας, ο Αζορικός επεκτείνεται και όσο κι αν θα μας καταπίνει και εμάς πολλές φορές οι πιθανότητες να παίρνει πιο ευνοϊκή θέση φαίνεται πως αυξάνονται. Καταφέραμε να χιονιστούμε και με αποκοπή, θα έρθει και ο αυλώνας ο σωστός ο πρόστυχος, ο υπερκόγκας από τα παλιά. Πλέον το -8 και το -9 δεν είναι απαγορευτικά, θέμα χρόνου να ξαναέρθουν και τα -10 στα 850. Ας απολαύσουμε την τύχη μας γιατί περί τύχης πρόκειται και προχωράμε δυναμικά να πάρουμε ό,τι περισσότερο μπορούμε έστω και στα ορεινά μας και του χρόνου να γίνει αυτό που δεν έγινε ποτέ έως τώρα. Θεωρώ ότι με βάση τη 2ετή περιοδικότητα έχουμε πολλές πιθανότητες, το φετινό ήταν ένα μπόνους που προσωπικά μου χάρισε τη μεγαλύτερη χιονόστρωση που είδα στη ζωή μου live καθώς το 2002 έλειπα. Πάμε δυνατά για δυτικά και ανατολικά, για βόρεια και νότια, για αρκούδες και για μπαρμπούνια.

Οι ημέρες χιονόπτωσης όμως μειώνονται για το λεκανοπέδιο και γενικότερα. Να τα λέμε κι αυτά. Τουλάχιστον έτσι λένε διάφοροι ειδικοί. 

Καλες χρυσές οι Ελπίδες και οι Μηδειες αλλά στατιστικά, εκεί που είχαμε 4-5 ημέρες χιονόπτωσης στο κέντρο, νομίζω ότι κινούμαστε στις 2-3. Και μερικές φορές δεν έχουμε πλέον, καν χιονόπτωση. 

Ας έχουμε κατά νου και αυτή τη διάσταση. 

Επίσης, μπορεί να μας "ευνοεί" η κλιματική αλλαγή με τους μεγάλους χιονιαδες, αλλά ας σκεφτούμε ένα ακόμα καύσωνα με 46αρια και ξηρασία και να γίνει παραναλωμα του πυρός κάνα δάσος πάνω από Χολαργό κτλ και να γίνουν όλα στάχτη και μπουρμπερη. Προσωπικά...προτιμω την παλιά κανονικότητα χειμώνα καλοκαίρι και ας μην έχουμε 50 πόντους στο Μενίδι η κάπου στο λεκανοπέδιο. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι στα κοντα αν δεν κάνει κάτι εντυπωσιακό τον Μάρτιο να τελειώσει και να μην ξανάρθει σύντομα για τα βόρεια τα δυτικά και  ίσως και τα κεντρικά αλλά ειδικά για την κεντρική Μακεδονία ο χειρότερος ο πιο εμετικός χειμώνας που εγώ θυμαμε.Υπομονη και δεν αργεί η στιγμη που η τροχιά των χαμηλών θα είναι τέτοια που θα επανέλθει δυναμικότερα αυτό που ξέραμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 λεπτά πριν, menidi είπε:

Οι ημέρες χιονόπτωσης όμως μειώνονται για το λεκανοπέδιο και γενικότερα. Να τα λέμε κι αυτά. Τουλάχιστον έτσι λένε διάφοροι ειδικοί. 

Καλες χρυσές οι Ελπίδες και οι Μηδειες αλλά στατιστικά, εκεί που είχαμε 4-5 ημέρες χιονόπτωσης στο κέντρο, νομίζω ότι κινούμαστε στις 2-3. Και μερικές φορές δεν έχουμε πλέον, καν χιονόπτωση. 

Ας έχουμε κατά νου και αυτή τη διάσταση. 

Επίσης, μπορεί να μας "ευνοεί" η κλιματική αλλαγή με τους μεγάλους χιονιαδες, αλλά ας σκεφτούμε ένα ακόμα καύσωνα με 46αρια και ξηρασία και να γίνει παραναλωμα του πυρός κάνα δάσος πάνω από Χολαργό κτλ και να γίνουν όλα στάχτη και μπουρμπερη. Προσωπικά...προτιμω την παλιά κανονικότητα χειμώνα καλοκαίρι και ας μην έχουμε 50 πόντους στο Μενίδι η κάπου στο λεκανοπέδιο. 

δεν νομιζω οτι ειχε ποτε μεσο ορο 4-5 μερες χιονοπτωσης  η αθηνα το χρονο , τοσες εχει ο βολος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

δεν νομιζω οτι ειχε ποτε μεσο ορο 4-5 μερες χιονοπτωσης  η αθηνα το χρονο , τοσες εχει ο βολος

Παραπάνω έχει μη σου πω κιόλας. Ειδικά από Γαλάτσι και πάνω. Δλδ 4-5 χλμ από κέντρο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με βάση τα κλιματικά στοιχεία Ελληνικού και Θησείου, το Ελληνικό έχει 1,5 μέρα χιονόπτωσης ετησίως, ενώ το Θησείο 3,5.

Να και ένας χάρτης από το meteoclub:

https://hellenicweather.com/kath-pote-xionizei-stin-athina-statistika-stoixeia/

Φέτος το Θησείο είχε σίγουρα 3 μέρες χιονόπτωσης (22,24,25 Ιανουαρίου).

Εκεί μέσα Γενάρη στην άλλη ψυχρή εισβολή δεν ξέρω αν έριξε έστω νιφάδες στο Κέντρο, εδώ πάντως έριξε.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ο αγωνας δεν σταματαει ποτε!Ειμαστε προσηνεμοι,ειμαστε λιονταρια και παμε να συνεχισουμε να γραφουμε ιστορια με το 3 στα 3 του χρονου. 

...... «Hasta la victoria siempre» ....... ✌️ ......

CheHigh.thumb.jpg.6d167320f9c61146a81cf890401ec804.jpg

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Ρε τους Ισπανούς… πωπω!!

Να καούν θυμάσαι γκασολ Ναβάρο κλπ και θέλεις να τηγανιστούν κυριολεκτικά!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 minutes ago, Χιών said:

Με βάση τα κλιματικά στοιχεία Ελληνικού και Θησείου, το Ελληνικό έχει 1,5 μέρα χιονόπτωσης ετησίως, ενώ το Θησείο 3,5.

Να και ένας χάρτης από το meteoclub:

https://hellenicweather.com/kath-pote-xionizei-stin-athina-statistika-stoixeia/

Φέτος το Θησείο είχε σίγουρα 3 μέρες χιονόπτωσης (22,24,25 Ιανουαρίου).

Εκεί μέσα Γενάρη στην άλλη ψυχρή εισβολή δεν ξέρω αν έριξε έστω νιφάδες στο Κέντρο, εδώ πάντως έριξε.

 

Άμα θέλουμε το πιστεύουμε αυτό αφού δεν είναι επίσημα δεδομένα... η μόνη μέρα που θυμάμαι  παίζει να έριξε έστω νιφάδες κέντρο και όχι Γλυφάδα είναι η 8η Ιανουαρίου 2013 και πάλι δεν είμαι είμαι σίγουρος αφού δεν έμεινα όλη μέρα εκεί. Θησείο με Ελληνικό παίζει παίζει να έχουν 0.5 βαθμούς διαφορά στις ψυχρές εισβολές λόγω υψομέτρου  αν αυτό είναι αρκετό για να δικαιολογήσει διπλάσιες μέρες χιονόπτωσης τότε πάω πάσο. 

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

Άμα θέλουμε το πιστεύουμε αυτό αφού δεν είναι επίσημα δεδομένα... η μόνη μέρα που θυμάμαι  παίζει να έριξε έστω νιφάδες κέντρο και όχι Γλυφάδα είναι η 8η Ιανουαρίου 2013 και πάλι δεν είμαι είμαι σίγουρος αφού δεν έμεινα όλη μέρα εκεί. Θησείο με Ελληνικό παίζει παίζει να έχουν 0.5 βαθμούς διαφορά στις ψυχρές εισβολές λόγω υψομέτρου  αν αυτό είναι αρκετό για να δικαιολογήσει διπλάσιες μέρες χιονόπτωσης τότε πάω πάσο. 

Πιστεύω ότι ενδεχομένως να μετράνε και διαφορετικά τις μέρες χιονόπτωσης στους δύο σταθμούς. Κι εμένα μου φαίνεται μεγάλη διαφορά.

Ίσως έχει να κάνει με την ύπαρξη υετού, δηλαδή αρκετές φορές ο υετός φρενάρει πιο πάνω και δεν κατεβαίνει μέχρι τα νότια παραθαλάσσια. Πχ Γενάρη 2015 είχε χιονίσει στη Γλυφάδα; Στο Κέντρο είχε ρίξει νομίζω νιφάδες και τις 3 μέρες (6-7-8)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Χιών said:

Πιστεύω ότι ενδεχομένως να μετράνε και διαφορετικά τις μέρες χιονόπτωσης στους δύο σταθμούς. Κι εμένα μου φαίνεται μεγάλη διαφορά.

Ίσως έχει να κάνει με την ύπαρξη υετού, δηλαδή αρκετές φορές ο υετός φρενάρει πιο πάνω και δεν κατεβαίνει μέχρι τα νότια παραθαλάσσια. Πχ Γενάρη 2015 είχε χιονίσει στη Γλυφάδα; Στο Κέντρο είχε ρίξει νομίζω νιφάδες και τις 3 μέρες (6-7-8)

Παίζει όχι όντως, Φλεβάρη 15 είχε παντού όμως και στις 2 εισβολές. Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη περίπτωση όμως! Σίγουρα ισχύει και αυτό αλλά μάλλον στο Ελληνικό πρέπει να χιονίσει καλά γι να τη μετρήσουν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...