Jump to content
ΠΩΓΩΝΙ

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΜΑΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μεγαλη καταιγιδα με επιασε στο βουνο(καιμακτσαλαν)κατα της 3 παρα αλλα και πιο νωρις στα δυτικα του βουνου ειχε και αλλη καταιγιδα.κατεβαινοντας προς την πολη ολη η διαδρομη ηταν με βροχη αλλου τουλουμια αλλου ποτιστικα.😄η καταιγιδα επιασε και την πολη αλλα ποσο εριξε δεν ξερω καθως οταν εφτασα εριχνε ποτιστικα και συνεχιζει ποτιστικα και τωρα.πολυ νερο επεσε και στην αλμωπια καθως κατεβαινα εβλεπα απο ψηλα   γινοταν χαμος απο κεραυνους και κλειστο καιρο.ισως επεσε και χαλαζι κατα τοπους.εχω καποιες φωτο αλλα αυτος ο υπολογιστης εχει μπουκωσει απο φωτο.πιο μετα ισως βαλω απο αλλο pc.συνεχιζει ποτιστικα με λιγο αερακι και 17.5c.😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλή καταιγιδοσεζόν λοιπόν!! Εδώ βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο θα μας πιάσει κάτι από αύριο αλλά το ρεύμα θα είναι καλό οπότε βλέπουμε. Τα εσωτερικά ηπειρωτικά σε καλύτερη μοίρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Νωριτερα το φιλαρακι απο τον Τυρναβο εκανε λογο για την καταιγιδα που θα προσεγισει τη Σαλονικα..Και βασει δορυφορικης εχει δικιο..Η Θεσσαλονικη δεν αργει..Ειδικα στα δυτικα της πολης εχουμε αρκετα ηλεκτρικα ηδη..Κατι δυνατο μαγειρευεται!!

thessalonikiport.jpg

1550060247.jpg

1587509768.jpg

261mm/h εφτασε η ραγδαιοτητα στην Αριδαια..31mm!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23mm στο Πάος Καλαβρύτων  με πολεμική καταιγίδα 

Ελάχιστα πράγματα και σήμερα στα Καλάβρυτα 

Πιο ευνοημένη η Γορτυνία 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αν και έχει αρκετό αέρα και όχι κατάλληλο ρεύμα έβγαλε καλή καταιγίδα βορειοδυτικα

IMG_20220514_180942.jpg

Πως φαίνεται από Ελασσόνα

fs2DGON.jpg

VhzDVUz.jpg

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συκιές είμαι προς Επταπύργιο κι έκανε φοβερή καταιγίδα πριν! Εντάξει τώρα έκοψε η βροχή! Τ στους 20 μόλις. Οι καταιγίδες πάντα ρίχνουν αρκετά τη θερμοκρασία!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρέβεζα στο χωριό μου 1mm την νύχτα και τώρα απ' ότι καταλαβαίνω έχει πλήρη νεφοκάλυψη από τον μηδενικό δείκτη ηλιακής ακτινοβολίας...20.5 με 79 υγρασία αυτή την στιγμή να δούμε αν θα έχουμε και άλλα χιλιοστά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Βρεχει σε Μετσοβο και  Πληκατι...Ειδικα στο Πληκατι βαραει καλα τωρα με 90 αρες ραγδαιοτητες και σκοταδια!!

webcam (1).jpg

αρχείο λήψης.jpeg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Aσβεστοχωρι το βραδυ...

280736971_536980737883130_8139630883534427985_n.jpg

280511301_536980857883118_1371356531356163980_n.png

280657122_536980807883123_3606476220042524665_n.jpg

Και ενα κολαζ απο τους κεραυνους που επεσαν χθες στη Σαλονικα!!

280667108_983883978794431_4114253214508981474_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Θερμο Αιτωλοακαρνανιας..Βροχοκουρτινα μεσα στη λιμνη Τριχωνιδα!!

image (1).jpg

Πολυ νερο πεφτει στα ορια της Ηπειρου με την δυτικη θεσσαλια,συνοδεια ηλεκτρικων..Βροχη και στο Περτουλι..

5G051FCPAG51C72.jpg

webcamimage.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

περικυκλωμένοι από πυρήνες ανατολικά, δυτικά, βόρεια, δε νομίζω να τη γλιτώσουμε αυτή τη φορά, πάμε για γερή γίδα στα τρίκαλα, μπουμπουνητά όλο και πιο έντονα, temp σε πτώση ενώ άγγιξε και τους 29 σήμερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Βρεχει και στην πολη των Τρικαλων..Στη live cam πετυχα και κεραυνο..Σκανε ηλεκτρικα πολυ κοντα στην πολη!!

5G051FCPAG9FF9C.jpgΣτα ορεινα του νομου πεφτει πολυ νερο...

koziakascam.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

προστέθηκαν άλλα 0.8 μμ μετά τις 5 τη νύχτα, γύρω στο 15λεπτο-20λεπτο φαινομένων και πτώση στους 20 βαθμούς τώρα http://penteli.meteo.gr/stations/trikala/

Πρέπει να ριξε και καρδίτσα, βλέπω και κει κατακόρυφη πτώση και στους χάρτες αρκετούτσικα ηλεκτρικά

Επεξεργάστηκε από chrisk7
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Πολυ νερο και στη λιμνη Πλαστηρα τωρα...120αρες βαραει στη Φυλακτη που εχει ηδη 12mm..Φιλαρακι μου απο τη δουλεια που η γυναικα του ειναι απο το Λαμπερο και βρισκονται  πανω για σκ,μου λεει για πολυ νερο..Κουβαδες και ηλεκτρικα συνεχεια..

karditsa.png

Η λιμνη λουτσα στα 1900 μετρα περιπου στη Καραβα..14/05.

280516791_10225706859074360_5311143532972572593_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καταιγιδοχαμός τώρα στο Καρπενήσι.....βίντεο πριν λίγο....πόλεμος μπουμπουνητών μου λένε!! Χαμός πριν λίγο και στο χωριό μου ΒΑ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

11.3c-27.3c χτες και 13.6c-27c σημερα με πτωση της θερμοκρασιας μετα την απογευματινη βροχη-καταιγιδα😃.εμενα με βρηκε μεγαλη καταιγιδα στο βουνο[καιμακτσαλαν]οπου ηταν το τελευταιο σαβ/κυρ[για φετος] συλλογης νερου σημυδας στην ψυχροβια ζωνη .ξεκινωντας απο τα 900-1000υψ εφτασε το τελος για φετος στην ψυχροβια δασικη ζωνη πλεον😃ναμαστε καλα και του χρονου😄[κανα 35-40 λιτρα συνολο ναχουμε στην καταψυξη για ενδυναμωση χαχα]

καποιες πληροφοριες επ αυτου

https://www.therapia.gr/simyda/

https://en.wikipedia.org/wiki/Birch_sap

 

https://www.upm.com/articles/forest/20/birch-water--the-elixir-of-life/

υπαρχουν και 100δες βιντεακια στο διαδικτυο.

μια φωτο κατα 11 κ μιση με τα συννεφα να φουσκωνουν και εγω σε ρολο woody woodpecker😃

στην ψυχροβια δασικη ζωνη στα 1650-1700 υψ σε δασος σημυδας-δασικης πευκης με μπολικες χιονουρες στα ανηλια του δασους.εδω σε μια μπαμπατσικη και γερικη,[συνολικα 5 εκανα σημερα]😅

NInGYU1.jpg

 

 

 

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

και κατα της 2 κ κατι η καταγιδα πλησιαζε απειλητικα με συνεχη αστραποβροντα😄σφαιρα πανω να μαζεψω τα δοχεια και τα μπουκαλια απο της σημυδες και ωσπου να βουλωσω της τρυπες μεκανε μουσκεμα🤣

εδω λιγο πριν γινω  σφαιρα  για τα πιο ορεινα.στα 1200υψ με την καταιγιδα στο βαθος και χωραφακια με ανθισμενες κερασιες αναμεσα σε πυκνα δαση οξιας🤣

w3XHhKJ.jpg

 

 

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...