Jump to content
[weathermaniac]

ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ "Μελέτη της επίδρασης της Εύβοιας στις χιονοπτώσεις της Αττικής"

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έφτασε η ώρα λοιπόν...  Σας παρουσιάζω την διπλωματική μου εργασία με τίτλο "Μελέτη της επίδρασης της Εύβοιας στις χιονοπτώσεις της Αττικής". Ο σκοπός της εργασίας ήταν μέσω τροποποιήσεων στην γεωμορφολογία της Εύβοιας, να δούμε ποιες θα είναι οι αλλαγές σε διάφορες μετεωρολογικές παραμέτρους και κυρίως αυτή του υετού/χιονόπτωσης στην περιοχή της Αττικής. Τα αποτελέσματα ήταν πολύ ενδιαφέροντα και ίσως μερικά από αυτά λίγο διαφορετικα από το αναμενόμενο. Ευχαριστώ πολύ τον (αναπληρωτή) καθηγητή μου Χ. Λώλη, καθώς και τον υποψήφιο διδάκτωρα Δ. Χάσκο για την βοήθεια τους στην εργασία!

Αν θέλετε μπορείτε να μην διαβάσετε την εισαγωγή μέχρι 1.2.9, που απλά αναλύει μερικά απλά μετεωρολογικά πραγματάκια, και να διαβάσετε από εκεί και κάτω.  Από εκεί και πέρα ότι απορίες υπάρχουν για την εργασία ειδικά στο κομμάτι των αποτελεσμάτων θα είμαι εδώ για να εξηγήσω, ή να συζητήσουμε. Δεν ξέρω αν υπάρχουνν ορθογραφικά λάθη, την έχω ελένξει πάρα πολλές φορές, και πάντα έβρισκα κάτι, ωστόσο ελπίζω να είναι άρτια.😇 Το σίγουρο είναι ότι σαν αντικείμενο και σαν διαδικασία μου άρεσε αρκετά περισσότερο από την προπτυχιακή μου εργασία που είχε και μια κλιματική υπόσταση. Εδώ είναι καθαρά μετεωρολογικό θέμα. Ενώ είχε πολύ μεγάλη πλάκα να το παίζεις "θεός" και να κατεδαφίζεις ή να ανυψώνεις βουνά με το πάτημα ενός κουμπιού [που μόνο ένα δεν ήταν χαχαχα.]

https://meteovolos.gr/Spyrakis_master_thesis.pdf

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τώρα που θα ανέβω Αθήνα, θα τη διαβάσω κι εγώ με τη πρώτη ευκαιρία!!!! Και πάλι σε ευχαριστούμε πολύ!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιχαήλ φιλε μπραβο διάβασα ολο το πρώτο κεφάλαιο αλλα επειδη ηταν πολυ μετα πήγα στο τρίτο χαχαα..φοβερή εργασία και πολύ ωραία συμπεράσματα,,, για μενα δε το περίμενα να ναι  αυτα τα συμπεράσματα εκανε εντυπωση ...Καλή συνέχεια φιλε και καλη σταδιδοδρομια οτι κι αν επιλέξεις στη ζωη σου ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπραβο για τη διπλωματική και καλή σταδιοδρομία Μιχαλη.Διαβασα πολυ επιφανειακα και συντομα.Στην 4η περιπτωση αν δεν μου εχει ξεφυγει κατι,ο υετος στην Αττικη δεν προερχεται απο τα χαμηλα νεφη του β.α ρευματος αλλα κυριως απο τα μεσαια νεφη στα 700hpa με ν.ν-δ ρευμα.Ξαναλεω το ειδα πολυ βιαστικα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ευχαριστώ παιδιά, ανυπομονώ να συζητήσουμε περί της εργασίας στο κοντινό μέλλον!

28 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μπραβο για τη διπλωματική και καλή σταδιοδρομία Μιχαλη.Διαβασα πολυ επιφανειακα και συντομα.Στην 4η περιπτωση αν δεν μου εχει ξεφυγει κατι,ο υετος στην Αττικη δεν προερχεται απο τα χαμηλα νεφη του β.α ρευματος αλλα κυριως απο τα μεσαια νεφη στα 700hpa με ν.ν-δ ρευμα.Ξαναλεω το ειδα πολυ βιαστικα.

Κοίτα αν μιλάμε κανονικά για το σενάριο που δεν αλλάζουμε την Εϋβοια, τα νέφη που δίνουν χιονουετό, έρχονται από το Αιγαίο, ωστόσο φαίνεται να παίζει σημαντικό ρόλο η σύγκλιση που συμβαίνει πάνω από περιοχές της Αττικής. Και έτσι οι χιονοπτώσεις δεν έρχονται από το Αιγαίο μόνο, αλλά η διαδικασία ανύψωσης και δημιουργίας χιονουετού συμβαίνει ακριβώς πάνω από τις περιοχές της σύγκλισης. Τα νέφη στα 700 αν και δεν έχω κάνει χάρτες ανέμων σε στάθμες φαίνεται να έχουν και πάλι ανατολική συνιστώσα [δυστυχώς οι χάρτες ήταν πάρα πολλοί, και έπρεπε να περιοριστώ σε απολύτως απαραίτητα]

Πάντως οι χάρτες των νεφώσεων είναι στιγμιαίοι, οπότε δεν βλέπουμε την μέση χαμηλή νέφωσητους 24ωρου, αλλά την νέφωση στις 24 και 48 ώρες αντίστοιχα. Τώρα που το σκέφτομαι ίσως θα ήταν καλλύτερα να έκανα μέση νέφωση, αλλά οκ, το σημαντικό είναι ο υετός ππου μας ενδιαφέρει πολύ, και φαίνεται να επηρεάζεται διαφορετικά από συνοπτική περίπτωση σε συνοπτική πε΄ριπτωση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ ψηφίζω σενάριο 1, αντικατάσταση Εύβοιας με συνέχεια του Αιγαίου Πελάγους, να φτιάξει επιτέλους η ψυχολογία μας. Όσο για τους φίλους και λοιπούς κατοίκους από Εύβοια, dont worry, θα έχουμε χτίσει μια δεύτερη Αθήνα στον κάμπο της Κωπαΐδας. Α και μην ξεχνάτε, με το σενάριο αυτό, από τις ακτές της βόρειας Αττικής, Βοιωτίας και νοτιοανατολικής Φθιώτιδας θα βλέπετε Πήλιο, Σποράδες και σε καθαρή ατμόσφαιρα Άθω. Τέλειο? Τέλειο.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολλά μπράβο και συγχαρητήρια για την δουλειά  τον κόπο και το μεράκι σου φίλε Μιχαήλ! Αυτό δείχνει αγάπη γι αυτό που κάνεις και μόνο αυτό αξίζει σεβασμό και εκτίμηση!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...