Jump to content
sakis13

Αναφορες Οκτωβριου 2022.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με 16,8 βαδιζουμε προς τα μεσανυχτα....απιθανα δροσερη βραδια, η 3η σερι και κακομαθαινουμε σιγα σιγα...

Περπατησα 2 χλμ με κοντομανικο εννοειται και δεν ιδρωσα καν !!!! Ρε τι υπεροχος καιρος, ειχαμε ξεχασει πως ειναι να ζεις ανθρωπινα και οχι καλοκαιρινα !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά! 7,3 βαθμοί η ελάχιστη εδώ στο Μακροχώρι πριν λίγη ώρα αλλά σημερα με τελείως αίθριο ουρανό και ηλιοφάνεια έχουμε πιάσει ήδη τους 9....

http://www.stravon.gr/makrochori/

makrohori.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ομορφιές και σήμερα ....Θαυμάσια τα σημάδια των φθινοπωρινών συστηματων εν οψει αρχής του χειμώνα!!! Τι μου θυμιζει τι μου θυμιζει.....

IMG_20221007_092009.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ισχυρός άνεμος στα Οινόφυτα Βοιωτίας στα 5 μποφόρ με ρίπες στα 7 μποφόρ προσοχή στα αιωρούμενα αντικείμενα μακριά από φυλλωσιές δέντρων αλλά και πινακίδες!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η θερμοκρασία εκεί κολλημένη δεν λέει να ανέβει λίγο παραπάνω να ζεσταθεί το κοκαλάκι μας ούτε καν 22 ο βοριας καλα κρατει

20221007_121901.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δροσια και σημερα, οψιμο μελτεμακι με 60αρες ριπες απτα ξημερωματα.....

Το πρωτο πρωινο που με τσιμπησε λιγακι με κοντομανικο, ελαχιστη 15,8 στο βορινο μπαλκονι, ανεβασμενη σχετικα, αλλα αισθηση καπου 13,5-14 το πολυ....

20,5 - 20,8 τωρα, παρα τη λαμπρη λιακαδα με ομορφη διαυγεια στον ουρανο....οσο δεν βρεχει, που μαλλον δεν θα βρεξει πριν την Παρελαση, ας εχει τετοιες δροσιστικες ημερες να ανακουφιζομαστε....

Εσωτερικες 21,5 πλεον και συνεχιζεται η μαχη της ψυχρας για τα μπετα !!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 βαθμοί η ελάχιστη στην Λάρισα, ενώ με το που βγεις από την πόλη, 5 λεπτά περπάτημα από το σπίτι μου είναι αρκετά για να νιώσεις πολύ πιο χαμηλές θερμοκρασίες. 23.5 και είμαι καλά με ένα μακρυμάνικο έξω το μεσημέρι. Κατά τα άλλα το ανύπαρκτο φθινόπωρο που έχει γίνει η συνήθεια των τελευταίων ετών συνεχίζεται ακάθεκτο. Ο μόνος μήνας που σχεδόν ποτέ δεν απογοητεύει καιρικά είναι ο Ιούνιος. Όλοι οι υπόλοιποι έχουν στην κυριολεξία μεταλλαχθεί, και κυρίως ο Σεπτέμβριος που οι καταιγίδες έχουν μειωθεί αισθητά... Φυσικά ο χειμώνας δεν πάει πίσω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τέρμα μονότονος ο καιρός αλλά τουλάχιστον έχουμε δροσιες ....λιακάδα σήμερα και παραθέτω στοιχεία σημερινά του σταθμού μου σε μια μέρα με ακατάπαυστες ριπές 6-7 μποφόρ 

Screenshot_2022-10-07-14-12-32-537_com.android.chrome.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επιστροφή Πρέβεζα για σκ που δεν έχει πάρει χαμπάρι από Οκτώβριο, χαμηλή μεν ελάχιστη στο χωριό 13.6 αλλα μέγιστη πριν λίγο 26.9, όσο για την Αθήνα μάλλον πρέπει να αναθεωρήσουμε για το τι σημαίνει κρύες μέρες με 16-17αρια ελάχιστες Οκτώβριο στον Γέρακα και τα γύρω ΒΑ προάστια όταν κάποτε η κλιματική τιμή του Θησείου ήταν 15.3...οι μέγιστες αυτές τις μέρες κυμαίνονται 1-2 βαθμους κάτω από τον μέσο όρο στο κέντρο και οι ελάχιστες πάνω 1-2 βαθμούς

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, KapelosG είπε:

Επιστροφή Πρέβεζα για σκ που δεν έχει πάρει χαμπάρι από Οκτώβριο, χαμηλή μεν ελάχιστη στο χωριό 13.6 αλλα μέγιστη πριν λίγο 26.9, όσο για την Αθήνα μάλλον πρέπει να αναθεωρήσουμε για το τι σημαίνει κρύες μέρες με 16-17αρια ελάχιστες Οκτώβριο στον Γέρακα και τα γύρω ΒΑ προάστια όταν κάποτε η κλιματική τιμή του Θησείου ήταν 15.3...οι μέγιστες αυτές τις μέρες κυμαίνονται 1-2 βαθμους από τον μέσο όρο στο κέντρο και οι ελάχιστες πάνω 1-2 βαθμούς

Πες τα φιλε, εγω γιαυτο φωναζα και γκρινιαζα, εδω τις 4 πρωτες ημερες του Οκτωβρη δεν μπορουσαμε να απαλλαγουμε απτα 32ρια μεγιστες και 23αρια ελαχιστες, τι να λεμε τωρα...

Δροσουλα ειναι οι 16 και 18 βαθμοι εννοειται, απλα μας εχει φτιαξει τη διαθεση μετα το οψιμο κυμα ζεστης που μας ταλαιπωρησε...

Εφθασε 22 η μεγιστη σημερα, καποια στιγμη με τη λιακαδα, βεβαια ευτυχως χαρη στον οψιμο μελτεμαρο με 60-65αρες ριπες εξω, δεν πηραμε χαμπαρι...

Απολαμβανω δροσερο απογευμα Παρασκευης με μπυρονι και κοντομανικο....20,9 τωρα, με θυελλωδεις ριπες πραγματικα, και αισθηση κατω απο 20 ειναι πολυ ευχαριστα εξω...

Μακαρι να εριχνε και τιποτα απτον ουρανο....αλλα γιαυτα εχουμε δρομο ακομα, δεν φαινεται προοπτικη στον οριζοντα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19,1 με βοριαδακι και υπεροχη αισθηση ενω Δυει σιγα σιγα το σιχαμα και ενα δροσερο βραδυ Παρασκευης να μπορεις να βγεις να περπατησεις σαν ανθρωπος και οχι σακι με ιδρωτα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας ετοιμαζόμεθα από την ερχόμενη εβδομάδα να βγαίνουν τα πιο φθινοπωρινά και χειμωνιάτικα ρούχα και τα όποια στρωσίδια σταδιακά.....

Mελίσσια σήμερα 15,4-20,2οC.....καταπληκτική μέρα, με τα βορίσια σύννεφα να φτιάχνουν ωραία ατμόσφαιρα και σκηνικό, ενώ η ψύχρα τη νύχτα και νωρίς το πρωί συνεχίζεται κανονικά.....

ΥΓ Πραγματικά με ορισμένα που διαβάζω, γενικά νομίζω ότι βρίσκομαι στη....ζώνη του λυκόφωτος ή σε κλειστή γυάλα κι ας γυρίζω πέρα δώθε....Η κακή ψυχολογία φαίνεται ότι διαμορφώνει ανάλογα και τις καιρικές αισθήσεις και καταστάσεις!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κωστη δυστυχως την επομενη εβδομαδα τραβα την ανηφορα η Τ, προς τη Δοξα των 26-28 ξανα, εαν δε, ερθουν οι πολυποθητες βροχες Δυτικη Ελλαδα, εμεις θα μεινουμε με υγρασιο-ζεστη οπως στις αρχες του μηνα...

Κατα τα λοιπα, συμφωνω στο ΥΓ....αλλα απο την αναποδη....ενα χιονισμενο πρωινο, με πολλα μειον εξω, σε ποιον δεν φτιαχνει τη διαθεση???!!! κι ας τον περιμενει η χειροτερη ημερα απο καθε αποψη! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

Κωστη δυστυχως την επομενη εβδομαδα τραβα την ανηφορα η Τ, προς τη Δοξα των 26-28 ξανα, εαν δε, ερθουν οι πολυποθητες βροχες Δυτικη Ελλαδα, εμεις θα μεινουμε με υγρασιο-ζεστη οπως στις αρχες του μηνα...

Κατα τα λοιπα, συμφωνω στο ΥΓ....αλλα απο την αναποδη....ενα χιονισμενο πρωινο, με πολλα μειον εξω, σε ποιον δεν φτιαχνει τη διαθεση???!!! κι ας τον περιμενει η χειροτερη ημερα απο καθε αποψη! 

Βρε Γιώργη μου την επόμενη εβδομάδα θα έρθει πρόσκαιρα η θερμοκρασία στα κανονικά (τώρα είναι 4-5β κάτω) και άμεσα θα ξαναπέσει, ενώ πλέον πιο κάτω φαίνονται και βροχές.....φθινόπωρο κανονικότατο....κρύωσαν πλέον τα σπίτια, που σχεδόν ποτέ φέτος δεν ζεστάθηκαν όσο άλλες χρονιές, οι μήνες πάνε ρολόϊ και δεν βλέπω κάποια ιδιαίτερη ανησυχία.....υπέροχο τραίνο μας πάει ο καιρός όλο σχεδόν το καλοκαίρι με μικρά "σκοτεινά" κομμάτια και συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό, έστω και με 2-3 μέρες ενδιάμεσα ζεστές ή υγρασιοζεστές!!

Μελίσσια 16,9οC τώρα και κάθομαι με ανοιχτό το τζάμι μπροστά από το γραφείο μου για όσο αντέξω στην κρυάδα που δέχομαι!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Μελίσσια 16,9οC τώρα και κάθομαι με ανοιχτό το τζάμι μπροστά από το γραφείο μου για όσο αντέξω στην κρυάδα που δέχομαι!!!

Κλείσε το παραθυρο μην μπει το χιόνι μέσα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Βρε Γιώργη μου την επόμενη εβδομάδα θα έρθει πρόσκαιρα η θερμοκρασία στα κανονικά (τώρα είναι 4-5β κάτω) και άμεσα θα ξαναπέσει, ενώ πλέον πιο κάτω φαίνονται και βροχές.....φθινόπωρο κανονικότατο....κρύωσαν πλέον τα σπίτια, που σχεδόν ποτέ φέτος δεν ζεστάθηκαν όσο άλλες χρονιές, οι μήνες πάνε ρολόϊ και δεν βλέπω κάποια ιδιαίτερη ανησυχία.....υπέροχο τραίνο μας πάει ο καιρός όλο σχεδόν το καλοκαίρι με μικρά "σκοτεινά" κομμάτια και συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό, έστω και με 2-3 μέρες ενδιάμεσα ζεστές ή υγρασιοζεστές!!

Μελίσσια 16,9οC τώρα και κάθομαι με ανοιχτό το τζάμι μπροστά από το γραφείο μου για όσο αντέξω στην κρυάδα που δέχομαι!!!

Αυτο δεν ειναι "βλεπω το ποτηρι μισογεματο", αυτο ειναι ωδη στην ανακριβεια πλεον. Ισως η χειροτερη εσοδος φθινοπωρου εδω και παρα πολλα χρονια, οχι να παρουσιαζεται και σαν φυσιολογικη. Εχουμε ξεχασει πως ειναι τα συννεφα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, MenNaousa11 είπε:

Αυτο δεν ειναι "βλεπω το ποτηρι μισογεματο", αυτο ειναι ωδη στην ανακριβεια πλεον. Ισως η χειροτερη εσοδος φθινοπωρου εδω και παρα πολλα χρονια, οχι να παρουσιαζεται και σαν φυσιολογικη. Εχουμε ξεχασει πως ειναι τα συννεφα. 

Συμφωνώ... Από τη στιγμή που μπορεί ο κόσμος να πάει άνετα παραλία για μπάνιο.. Δεν υπαρχει φθινόπωρο για μενα απλά ο Κώστας κρίνει με βάση τους βοριάδες στα ανατολικά που δίνουν μια σχετικη ψυχρα

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...